Biblijne Odkrycia Archeologiczne

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
Sebastian777

Biblijne Odkrycia Archeologiczne

Post autor: Sebastian777 » 2020-06-05, 21:43

Witam Wszystkich,

Chciałbym poruszyć temat Biblijnych Odkryć Archeologicznych.

Jedną z postaci , która mnie zafascynowała jest amerykański pielęgniarz anestezjologiczny, członek Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego,
który prowadził badania i prace archeologiczne prywatnie, którego odkrycia wpędziły uwczesny świat w nie małe kłopoty?
Jego imię to Ron Wyatt niestety z niezrozumiałych dala mnie powodów, odkrycia Pana Wyatta zostały odrzucone jako fałszerstwa przez środowiska naukowe i religijne, w tym przez wielu członków jego własnego kościoła. Ich autentyczność uznają jednak niektóre środowiska fundamentalistycznych protestantów? (żródło wikipedia)
Ciekawi mnie jak Kościół Katolicki odnosi się do tych jego odkryć?


Ron Wyatt dzieli się niezwykłymi opowieściami odnośnie Arki Przymierza,na której jak twierdzi jest żywa Krew samego Zbawiciela?

W internecie można znaleść wiele filmów na temat Jego odkryć, dla osób które może pierwszy raz się stykają z tym nazwiskiem podaje link zapoznawczy z tematem -

Zapraszam do dyskusji i wymiany swoich informacji i poglądów w dziedzinie Biblijnych odkryć archeologicznych
Pozdrawiam
Sebastian

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Biblijne Odkrycia Archeologiczne

Post autor: ToTylkoJa » 2020-06-05, 22:48

(https://panjezusjedynadroga.pl/arka-noe ... raz-noego/)

"Dr. Don Patton udowodnił że:

1. Zdjęcie komory nr 7 było w rzeczywistości zdjęciem małej próbki drewna.
2.Przekazane do badań kawałki drewna okazały się fragmentami stodoły (!!!) dodatkowo postarzanymi za pomocą popiołu.
3.W wyprawie nie brał udziału żaden wykwalifikowany archeolog a głównym 4.celem ekspedycji było nagranie filmu i jego sprzedaż oraz sprzedaż gadżetów związanych z ekspedycją.
5.Kawałek innego skamieniałego drewna przekazany do badań był w rzeczywistości fragmentem skały wulkanicznej.
6.Wszelkie inne próbki drewna, które określono jako mające około 4800 lat okazały się kawalkami starego chińskiego okrętu.
7.Na zdjęciach ukazujących znalezione naczynia w jednej z komór widać pajęczyny oraz reszki traw i chwastów co jest absolutnym dowodem fałszerstwa ponieważ na wysokości przeszło 5000 tysięcy metrów pająki by nie przeżyły a roślinność nie wyrosłaby w tym miejscu z powodu rozrzedzonego powietrza i zbyt niskiej temperatury.
8.Drewniane komory zostały celowo zbudowane z drewna przywiezionego znad Morza Czarnego na potrzeby filmu.
9.Lokalizacja z nadajnika GPS pod którą miało się znajdować wejście do wnętrza arki nie zgadza się z lokalizacją przedstawioną przez NAMI – po prostu w tym miejscu nic nie ma.
10.Znalezione metalowe naczynia okazały się metalowymi kołpakami od starych aut."


(https://www.ekumenizm.pl/religia/inne/o ... tyfikacja/)
"Tak przynajmniej twierdzi dr Randall Price – dyrektor Centrum Studiów Judaistycznych na konserwatywnym Liberty University w Lynchburgu. Jego zdaniem to kurdyjscy robotnicy przetransportowali stare belki z rejonu Morza Czarnego i ułożyli je w jaskini na górze Ararat.

Pod koniec kwietnia bieżącego roku zespół chińskich i tureckich archeologów, który poszukiwał śladów Arki Noego na górze Ararat"

(https://www.google.pl/amp/s/archeologia ... mp/?espv=1)
"W opozycji do Klencka jest też Carl Wieland z Creation Ministries International. Mówi on, że na opublikowanych zdjęciach ślady na drewnie wskazują na jego współczesną obróbkę przez nowoczesne strugarki przemysłowe i dopiero po niej były one celowo „postarzane”. Dodaje, że aż tak dobre zachowanie drewnianych desek  i  występowanie pajęczyn na ok. 4200 m. n.p.m. (Na tej wysokości ma się znajdować Arka wg odkrywców) jednoznacznie wskazuje na mistyfikację. "

"Kolejnym argumentem przeciw odkryciu Arki Noego są badania radiowęglowe. Andrew Snelling, jeden z naukowców badających pod tym kątem pozostałości domniemanego statku, mówi, że datowanie wskazuje na oszustwo. „Badania wykazały, że drewno z Arki datowane jest na przedział pomiędzy 9858 r. p.n.e. a czasami nowożytnymi! Wszystkie próbki były zanieczyszczone fragmentami współczesnego drewna”."


Co więc można powiedzieć na podstawie przytoczonych argumentów?
Niewiele.
Może tam jest Arka Noego.
Ale może nie.
Może ona w ogóle istnieje.
Ale może nie.
Może to była mistyfikacja.
Ale może nie.

Podsumowując:
„Archeologia opiera się na faktach, znaleziskach i stratygrafii a nie na przekonaniach jak badania Pana Joela Klencka. Góra Ararat wymaga intensywnych badań archeologiczno-geologicznych a tamtejsze odkrycia działań ochronnych”.

Nie można powiedzieć: "tam na pewno jest Arka, bo Biblia to prawda historyczna i koniec"
Nie można powiedzieć "tam nie ma Arki, bo Biblia nie jest prawdą historyczną i koniec".
Mamy zbyt mało danych... I koniec.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Biblijne Odkrycia Archeologiczne

Post autor: Dezerter » 2020-06-05, 22:50

Czemu w filmie nie pokazuje Arki?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Biblijne Odkrycia Archeologiczne

Post autor: Jozek » 2020-06-06, 03:26

Sebastian, z tym pytaniem to napisz do Watykanu, a nie na forum.
Ostatnio zmieniony 2020-06-06, 03:40 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Dominik

Re: Biblijne Odkrycia Archeologiczne

Post autor: Dominik » 2020-06-06, 10:40

Nie tak dawno przeczytałem książkę
Palestyna kraj Jezusa, historyczne korzenie naszej wiary - ks. Tadeusz Loska SJ

Są w niej pokrótce omówione jak w ostatnich latach różne wykopaliska potwierdziły Biblijne opisy.

Biserica Dumnezeu

Re: Biblijne Odkrycia Archeologiczne

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-06-06, 14:28

Nie sa to powazne ( czyli rzetelne "odkrycia" ani badania ).
W podobny sposob "odkryto" juz resztki rydwanow na dnie Morza Czerwonego, ktore nalezaly do wojsk faraona scigajacych lud Izraela.
W innym miejscu ktos "udowodnil", ze pewne formacje pustynne sa ponoc stopionymi przez wybuch atomowy resztkami miasta.
"Udowodniono", ze Biblia to zaszyfrowany kryptogram czy instrukcja dla kosmiitow ...
A wyznawcy Allacha "udowodnili" tez kilka faktow, ktore potwierdzaja ponoc anielskie czy boskie pochodzenie ich ksiag, zapisow, wierzen.
Hindusi maja swoje wajany, itd.itp.

Sebastian777

Re: Biblijne Odkrycia Archeologiczne

Post autor: Sebastian777 » 2020-06-06, 14:47

Witam Wszystkich,

Odnosząc się do wypowiedzi Pana „To Tylko Ja”

Arka Noego to trochę inna historia, ale równie fascynująca.
Pan dr. Donn Patton odnosi się do jednej z fałszywych expedycji , jakich niestety wiele.
Niestety krąży zbyt wiele fałszywych odkryć Arki Noego, które zobojętniają ludzi na ta prawdziwa historię.

Pan Ron to zupełnie inna postać jeśli chodzi o archeologiczne odkrycia Biblijne .

Przez modlitwę i dokładne badanie Słowa Bożego , jak wierze Bóg pozwolił mu odkryć tak wiele niezwykłych i często podważanych przez środowiska naukowe a co do których Biblia odności się wielokrotnie jako przestrogę i naukę dla nas.
Większość badań była robiona w nie do końca Biblijnym miejscu , czyli po północnej stronie góry Ararat, i w dodatku w miejscach które są narażone na niezwykle trudne warunki atmosferyczne i geologiczne.

Ksiega rodzaju 8: 4 relcjonuje to wydarzenie tak” I osiadła arka w siódmy miesiącu,siedemnastego dnia na GÓRACH ARARAT
Nie GORZE jak to często ma miejsce w naszej wyobraźni?

Poza tym nazwa ARARAT użyta w Bibili nie oznacza nazwy dzisiejszej znanej nam nazwie góry położonej w Turcji.
Tylko jest to hebrajski odpowiednik URARTU ,starożytny kraj położony w południowo- zachodniej Azji,
Opisywanym w asyryjskim żródle z 13 w pne (żródło encyklopedia bratanica 15 edycja).

Wynika z tego ze Arka osiadła na górach starożytnego miejsca zwanego i znanego jeszcze za Józefa Flawiusza jako ARARTU.(nieopodal dzisiejszej góry Ararat)
Dziś istnieje tam hotel który używa tej samej starożytnej nazwy ARARTU.

Ron w swoich badaniach pokazuje zupełnie inne miejsce, gdzie jedynie lokalni mieszkańcy wiedza o domniemanym istnieniu Arki
Wedle Jego odkryć Arka znajduje się około 24km na połódnie od dzisiejszej Góry Ararat na wyskosci około 2000m npm we wschodniej Turcji.
Jego odkrycia są całkowicie spójne z opisami Biblijnymi Arki oraz badania prowadzone w tym miejscu ujawniają niezwykle odkrycia o tym niesamowitym wydarzeniu jakie miało miejsce całkiem nie aż tak dawno.
Na dole podam link niestety większość materiałów jest w j. angielskim i ciężko znaleść polskiego lektora.
Jako ciekawostkę wspomnę tylko kamiennych kotwicach które Noe użył do stablizacji swojej arki,
Z wyrytymi ośmioma chrzescijanskimi krzyżami z tamtego okresu które symbolizuja Jego, zone ,trzech synów i ich żony. Na filmie widoczne z taka dziura do zaczepienia liny i stabilizacji Arki.
Oraz może tez to ze w trakcie Jego badan doszło tam do trzesienia ziemi 1978 co jeszcze bardzej wyeksponowało Arkę to lepszych badan?

Tutaj link Arka Noego Ron Wyatt story-

Pan Ron Waytt ujawnia tez światu takie wydarzenia jak Sodoma i Gomora, przejście przez morze Czerwone i wiele innych.

Pozdrawiam

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Biblijne Odkrycia Archeologiczne

Post autor: ToTylkoJa » 2020-06-06, 15:00

@Sebastian777
Ale przeczytałeś to, co Ci napisałam?
Wcale nie odnosisz się do zarzutów.
Te jego "badania" MOGĄ być sfałszowane, są ku temu przesłanki.
Ale na ten moment na temat rzekomej Arki nie wiadomo nic i tego powinniśmy się trzymać. FAKTÓW.
To nie podważa wcale istnienia Arki. Ona mogła istnieć, po rosotu na ten moment nie możemy być pewni, że wyatt ją odkrył.
Jeśli jej nie odkrył, to NIE PODWAŻA Biblii, tylko wiarygodności samego Rona.

Dodano po 32 sekundach:
I poprosiłabym raczej formę żeńską.

Sebastian777

Re: Biblijne Odkrycia Archeologiczne

Post autor: Sebastian777 » 2020-06-06, 15:55

ToTylkoJa pisze: 2020-06-06, 15:00 Ale przeczytałeś to, co Ci napisałam?
Wcale nie odnosisz się do zarzutów.
Te jego "badania" MOGĄ być sfałszowane, są ku temu przesłanki.
Ale na ten moment na temat rzekomej Arki nie wiadomo nic i tego powinniśmy się trzymać. FAKTÓW.
To nie podważa wcale istnienia Arki. Ona mogła istnieć, po rosotu na ten moment nie możemy być pewni, że wyatt ją odkrył.
Jeśli jej nie odkrył, to NIE PODWAŻA Biblii, tylko wiarygodności samego Rona.
Tak zapoznałem, i badania archeologiczne tego Doktora nie są badaniami tej samej Arki o której mówi Pan Ron.

Przepraszam za pomyłkę płuci

Biserica Dumnezeu

Re: Biblijne Odkrycia Archeologiczne

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-06-06, 19:40

Pan Ron podaje jakies argumenty i uzasadnienia.
Czy sa one sluszne?
W jaki sposob to uzasadnic?

Sebastian777

Re: Biblijne Odkrycia Archeologiczne

Post autor: Sebastian777 » 2020-06-06, 21:53

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-06-06, 19:40 Pan Ron podaje jakies argumenty i uzasadnienia.
Czy sa one sluszne?
W jaki sposob to uzasadnic?
Wysłałem to jako materiał zapoznawczy z tym Panem, ,jeśli znasz j.angielski to jest bardzo duzo innych dokumentalnych
programów aby sie samemu przekonac czy mówi prawde.

Praktycznie o wszystkich miejscach, które opisuje można, tam pojecha zbadac samemu pobrac próbki do własnych badań, dotknoc porobic zdiecia itp.
Jest ogrom innych siawdków którzy relaconuja dzis te miejsca, niezalezni chrzescijanie i nie tylko.
Sam ocenisz czy jest godny zaufania,On ma juz dwoch dorosłych synów ktorzy tez relacjonuja Jego wyprawy .

Sprawdz sobie wszystkie miejsc np na goole earth czy sie pokrywaj z Bibia i jego relacja itp.

Ron poswiecił większosc swojego życia aby pokazc swiatu ze historie zawarte w Biblia sa prawdziwe
Mysle ze wkszos tu patrzy aa niego z zniufnościa ponieważ jest Adventysta, ale sam ocen czy ten czlowiek jest według Cibie kłamca czy nie?
Ja juz Go troche poznałem i mu wierze i marzy mi się wjazd w nie które z tych miejsc.

Biserica Dumnezeu

Re: Biblijne Odkrycia Archeologiczne

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-06-06, 22:22

A pojechales i zbadales?
Jakie probki moga uzasadnic te tematy?
Historie w biblii sa prawdziwe niekoniecznie jako fakt o takim zasiegu, ale jako interpolacja ( nieraz alegoryczna ) znaczenia, a nie wydarzenia.
Ps: ja moge tez wystapic jako swiadek. Tylko jakiej jakosci to bedzie "swiadek" i czego to bedzie swiadek?
Nie chodzi o to, ze jest czy nie jest adwentysta. Chodzi o to, ze moge kazda kupke piasku zinterpretowac pod moja teorie.
Ale, czy bedzie to prawda, czy naginaniem rzeczywistosci do wyobrazen?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Biblijne Odkrycia Archeologiczne

Post autor: Dezerter » 2020-06-07, 12:25

Mnie te "fakty " nie przekonują.
Zresztą ludzi, turystów też nie :
Z czasem nazwany Arką Noego (tur. Nuh’un Gemisi) obiekt stał się mniej widoczny. Częste w tych rejonach trzęsienia ziemi doprowadziły do jego częściowej degradacji. Naniesiona ziemia i obrastająca go trawa sprawiają, że wielu turystów jest zawiedzionych, mając nadzieję na bardziej spektakularny widok. Z tego powodu ośrodek turystyczny przy tzw. Arce Noego podupadł i przez kilka lat był zamknięty. Następnie odremontowano i otworzono go ponownie, ale sam obiekt uważany za arkę został pozostawiony samemu sobie, coraz bardziej wtapiając się w otaczający go krajobraz
czyli błoto i piach a nie drewno ;)
za wiki
https://pl.wikipedia.org/wiki/Arka_Noeg ... _przyrody)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Biblijne Odkrycia Archeologiczne

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-06-07, 14:57

Myślę, że nie potrzeba takich sensacji żeby wierzyć. Owszem, archeologia biblijna ma pewne zasługi, ale... odróżnijmy prawdziwe odkrycia od pragnienia znalezienia czegoś

Sebastian777

Re: Biblijne Odkrycia Archeologiczne

Post autor: Sebastian777 » 2020-06-08, 17:32

Marek_Piotrowski pisze: 2020-06-07, 14:57 Myślę, że nie potrzeba takich sensacji żeby wierzyć. Owszem, archeologia biblijna ma pewne zasługi, ale... odróżnijmy prawdziwe odkrycia od pragnienia znalezienia czegoś
Nie wiem dlaczego , uważa Pan to za sensacje, skoro ten Pan poswiecił wiekszość swojego życia na pokazaniu swiatu niewierzącemu, że historie Biblijne szczególnie takie niezwykle spaktakularne , zadziwił mnie Pan swoim komentarzem?

Poza tym stwierdzenie znalezienia czegość... , to już brzmi jak naśmiewanie się z Pana Rona, ale również z dzieł Bożych?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”