Chrześcijaństwo a rozwój cywilizacji

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
ODPOWIEDZ
Kasia

Chrześcijaństwo a rozwój cywilizacji

Post autor: Kasia » 2021-10-21, 21:45

Wczoraj wybrałam się na organizowane przez bibliotekę spotkanie z pewnym człowiekiem (nie jest ważne dla tego tekstu, kim ten człowiek jest) i wyszłam w trakcie. Dlaczego? Ponieważ powiedział on, że islam rozwinął się na Bliskim Wschodzie dlatego, że tam była cywilizacja, a chrześcijaństwo w Europie zahamowało jej rozwój. A jakiś czas później dodał, że dopiero upadek chrześcijaństwa rozwinął cywilizację zachodnią, bo wcześniej ludzie wierzyli tylko w to, co powiedział im ksiądz. Gdy zaczął mówić o reformacji i Lutrze, wyszłam i nie wiedziałam, co dalej powiedział, ale konkluzja dla mnie była jasna: zdaniem tego człowieka Kościół katolicki jest winien temu, że w Europie nie rozwinęły się cywilizacja i nauka.

Nie stanęłam w obronie mojej wiary i nie sprzeciwiłam się temu, co głosił. Ten człowiek przyszedł opowiadać o czymś innym, a to były jego dygresje i wiedziałam, że nie jest znawcą tematu, który pozwolił sobie poruszyć zupełnie niepotrzebnie. Nie chciałam przerywać jego wypowiedzi, uznając, że byłoby to nietaktowne. Wreszcie: mam zbyt małą wiedzę, aby się wypowiadać w tej kwestii. Mam jakieś mgliste wyobrażenie: że średniowiecze to nie były wieki ciemne, bo budowano piękne katedry i powstawały przyklasztorne szkoły, a w klasztorach mnisi przepisywali księgi, zaś św. Tomasz czerpał z myśli Arystotelesa. Ale to chyba trochę mało.

Ten człowiek zasiał w moim sercu niepokój. A ja nie wiedziałam, jak się zachować i po prostu wyszłam bez słowa. Stchórzyłam?

Proszę, niech ktoś mi wytłumaczy, dlaczego ten człowiek się myli.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Chrześcijaństwo a rozwój cywilizacji

Post autor: Andej » 2021-10-21, 21:50

Niestety, były w historii Kościoła okresy, w których literalnie czytano Biblię, gdy rozwój nauk był hamowany. Wydaje mi sie, że każdy rozwój przypomina sinusoidę. Są okresy rozwoju i regresu (a przynajmniej stagnacji). Polemizowałbym z przyczynami rozwoju islamu.
Ale faktem jest, że przez pewien czas islam bardzo się rozwijał i wspierał rozwój nauki. A potem się zabetonował. A Kościół stale się rozwija. Raz szybciej, raz wolniej, ale stale.
Wydaje mi się, że dobrze, że nie rozpoczęłaś polemiki. Być może faci celowo prowokował, aby się pochwalić tendencyjnie przygotowaną (czytaj: spreparowaną) wiedzą.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Chrześcijaństwo a rozwój cywilizacji

Post autor: Logan » 2021-10-21, 21:58

Owy nieszczęśnik jest mocno zideologizowany, to co mówił nie poparcia w faktach ani nie jest prawdą, miesza religię z polityką, ekonomią i uwarunkowaniami geograficznymi, które mają wpływ na rozwój i postęp cywilizacyjny.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Chrześcijaństwo a rozwój cywilizacji

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-21, 22:25

Kasiu, bardzo, ale to bardzo na ten temat polecam pozycję bp. Siemieniewskiego "Ścieżką nauki do Boga. Nauki przyrodnicze i duchowość w starożytności i w średniowieczu"
Znajdziesz ją tu http://www.siemieniewski.archidiecezja. ... /?q=node/8
Zapewne szczególnie zainteresuje Cię rozdział 3 "Od wojennego chaosu do papieża matematyka"
Ostatnio zmieniony 2021-10-21, 22:26 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

orzeszku

Re: Chrześcijaństwo a rozwój cywilizacji

Post autor: orzeszku » 2021-10-21, 22:35

Kasia pisze: 2021-10-21, 21:45 A jakiś czas później dodał, że dopiero upadek chrześcijaństwa rozwinął cywilizację zachodnią, bo wcześniej ludzie wierzyli tylko w to, co powiedział im ksiądz. Gdy zaczął mówić o reformacji i Lutrze, wyszłam i nie wiedziałam, co dalej powiedział, ale konkluzja dla mnie była jasna: zdaniem tego człowieka Kościół katolicki jest winien temu, że w Europie nie rozwinęły się cywilizacja i nauka.
To nieprawda. Chrześcijaństwo zakłada, że Bóg jest Racjonalny i skłania to wierzących do poszukiwania w świecie bożego planu, celowości i porządku. Inspiruje do nauki. Wielcy ludzie nauki byli wierzący: Grzegorz Mendel - katolicki zakonnik i prekursor genetyki. Ludwik Pasteur - prekursor mikrobiologii, wynalazca szczepionek, obalił teorię samorództwa. Wielki astronom Kepler. Mikołaj Kopernik. Izaak Newton... i tak można by wymieniać i wymieniać...

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Chrześcijaństwo a rozwój cywilizacji

Post autor: Dezerter » 2021-10-21, 23:33

Jest wiele opracowań np w PDF na temat jak chrześcijaństwo stworzyło Cywilizację Zachodnią po upadku Cesarstwa Rzymskiego
https://www.google.com/search?client=fi ... ywilizacji
Uniwersytety współczesne to był twór chrześcijański
zakony średniowieczne przyczyniły się do rozwoju rolnictwa
powstanie szpitali, opieka nad sierotami jako sierocińce, ucywilizowanie wojny w średniowieczu (fakt, że tylko z innymi chrześcijanami)
prawda historyczna jest jasna
Cywilizacja Chrześcijańska na wiele wieków zdominowała świat
teraz zapewne upadnie, bo pozbyła, pozbywa się swoich chrześcijańskich korzeni.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Chrześcijaństwo a rozwój cywilizacji

Post autor: Abstract » 2021-10-21, 23:47

orzeszku pisze: 2021-10-21, 22:35 To nieprawda. Chrześcijaństwo zakłada, że Bóg jest Racjonalny i skłania to wierzących do poszukiwania w świecie bożego planu, celowości i porządku. Inspiruje do nauki. Wielcy ludzie nauki byli wierzący: Grzegorz Mendel - katolicki zakonnik i prekursor genetyki. Ludwik Pasteur - prekursor mikrobiologii, wynalazca szczepionek, obalił teorię samorództwa. Wielki astronom Kepler. Mikołaj Kopernik. Izaak Newton... i tak można by wymieniać i wymieniać...
Dodam jeszcze za fizykiem Krzysztofem Meissnerem, że większość kosmologów wierzy w Boga.
Kasia pisze: 2021-10-21, 21:45 Ten człowiek zasiał w moim sercu niepokój. A ja nie wiedziałam, jak się zachować i po prostu wyszłam bez słowa. Stchórzyłam?
To nie takie proste bronić wiary i to jeszcze w odpowiedni sposób, a więc taki, aby naprowadzić rozmówcę na jego niespójność zarzutów i argumentacji nie ośmieszając go przed publiką. Oskarżyciele Kościoła często zarzucają oponenta selektywnie wybranymi faktami historycznymi, których nieprzygotowany rozmówca nie jest w stanie zweryfikować, a tym bardziej ripostować, wówczas lepiej się nie odezwać, niż podjąć nieudolną walkę i utwierdzić kogoś w przekonaniu, że jego twierdzenia są słuszne. To nie ma nic wspólnego z tchórzostwem, a z rozwagą. Pewnie Marek miałby coś do powiedzenia, finalnie zależy wszystko od kalibru oponenta.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”