Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Post autor: Dezerter » 2016-12-20, 21:58

wybrana pisze:Dezerterze, oczekiwałeś mojej odpowiedzi i dałeś mi trzy dni na wyjaśnienie, ale, że przenosisz moje posty, to już się pogubiłam, gdzie te wyjaśnienie mam napisać, więc zrobię to tutaj.

Gdybym miała udowodnić tu na forum, niezgodność apologetyki Marka Piotrowskiego zawartej w jego wydanej książce - Dlaczego ufam Kościołowi , z treścią nauk biblijnych, musiała bym zacytować całą książkę. Również musiała bym zacytować treść całego Nowego Testamentu. Jest to niestety fizycznie niemożliwe.
Podstawą naszej wiary chrześcijańskiej jest Biblia, a głównie Nowy Testament.
W treści Nowego Testamentu poznajemy Jezusa Chrystusa. Jezus Chrystus narodził się na ziemi: by nas zbliżyć do Boga, by nas zjednoczyć z Bogiem, byśmy poznali Boga. Uczył nas jak mamy się modlić, jak mamy żyć, jacy mamy być, jakie najważniejsze przykazanie ma królować w naszym życiu - miłość.
Apostołowie powołani przez Jezusa tworzyli pierwsze Kościoły chrześcijańskie. Nauczali wiernych w tych Kościołach wiary, o czym mówią zawarte w Biblii listy.
To wszystko możemy poznać dzięki czytaniu Biblii, dzięki tym nauką jakie przekazał nam sam Bóg i wyznaczeni przez Niego nauczyciele wiary.
Żaden człowiek, nie może tych nauk i zasad wyznawania wiary zmieniać.
To o czym piszę każdy może się osobiście zapoznać czytając Biblię.
Jeżeli ktoś nie ma wersji papierowej w domu Biblii, to proponuję przeczytanie jej w internecie na stronie:

http://biblia-online.pl/

Jezusa nauki są proste i wyraźne. Jezus nauczał prostych ludzi. Często posługiwał się w swych naukach przypowieściami, ale później dokładnie je tłumaczył. Biblia jest naszą podstawą wiary i żadne wymyślone i przyjete dogmaty i ustalenia ludzkie, nie mają prawa tych nauk zmieniać, bo w niej mówi sam Bóg. Nie możemy chodzić w ciemności niewiedzy, bo to nas nie usprawiedliwia. Prawda da nam jasność, bo tylko prawda jest jasnością.
Wybrana - sprawa jest najprostrza z możliwych:
Każdy wątek ma swoją nazwę - zwróc na nia uwagę i trzymaj się tematu - a obiecuję nie przeniosę ani jednego postu, ale jesli w wątku o pietruszce ty atakujesz parówkę - ....?!?
załóż sobie wątek o parówce i pisz tam o tym jaka jest zła, albo niezdrowa, bo jeśli ja na twój post o parówce odpowiem ci:
, "bo Kaczyński łamie demokracje" - to ten wątek straci sens, cel i czytający nie dowie się nic na temat pietruszki, jej historii, właściwości i wpływie na ...
Czy mnie rozumiesz?, czy to co pisze ma sens i jest słuszne?
Dezerterze, oczekiwałeś mojej odpowiedzi i dałeś mi trzy dni na wyjaśnienie, ale, że przenosisz moje posty, to już się pogubiłam, gdzie te wyjaśnienie mam napisać, więc zrobię to tutaj.
A gdzie przeniosłem twoje posty?
Czy nie założyłem specjalnie dla Ciebie wątku :
http://zchrystusem.pl/viewtopic.php?f=57&t=425
byś odpowiedziała i podzieliła się swoimi wątpliwościami natury ogólnej?
Gdybym miała udowodnić tu na forum, niezgodność apologetyki Marka
a kto Cię o to prosi?? - ani ja ani Marek
Marek powiedział wyraźnie "Sprawdzam!" - w jakiej sprawie?
napisałaś, że
Marek_Piotrowski pisze:
Papieże smiali się nazywać następcami Jezusa? - straszny grzech!
SPRAWDZAM:
Proszę o cytat z JAKIEGOKOLWIEK papieża, który nazwał się "następcą Jezusa".


Nadal czekamy - zostało Ci 2 dni na podanie, albo odwołanie - to uczciwe postawienie sprawy prawda?
post znów muszę przenieść do działu Ekumenizm, do którego link ci podałem, bo nie dotyczy on tematu wątku :-(
Czy Jezus założył Kościół instytucjonalny
pozdrawiam
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

n0wy

Re: Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Post autor: n0wy » 2018-05-25, 22:41

Polecam filmy na youtube dr Jana Przybyła dotyczące początków kościoła



Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-25, 22:53

I jakie tezy stawia dr Przybył? Bo słyszałem... różne opinie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Post autor: Dezerter » 2018-05-27, 12:09

Marek_Piotrowski pisze: 2018-05-25, 22:53 I jakie tezy stawia dr Przybył? Bo słyszałem... różne opinie.
Mówi bardzo konkretnie - dużo treści ciekawej, dosłuchałem do 18 minuty- nie mam żadnych zastrzeżeń - więc polecam wysłuchać.
Biografia
Doktor teologii.
Przez 18 lat wykładał historię Kościoła i Historię kultury polskiej
w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
Autor 2 książek o Kamieńcu Podolskim, pilot wycieczek na Kresy. Specjalność: Historia Kościoła (zwłaszcza dzieje duchowości), historia kultury polskiej (zwłaszcza myśl religijna i filozoficzno-społeczna polskiego Romantyzmu i kultura polska na kresach południowo-wschodnich dawnej Rzeczypospolitej), myśl teologiczna i filozoficzna Mikołaja Bierdiajewa.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

m-m

Re: Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Post autor: m-m » 2018-05-27, 20:33

wybrana pisze: 2016-12-08, 23:13 Rozpoczęliście fundamentalną dyskusję o powstaniu Kościoła - dlatego wydzieliłem wasze posty do nowego tematu - zapraszam wszystkich do dyskusji o Kościele i jego powstaniu - Dezerter
Dezerter pisze: 2016-12-20, 21:58 Czy Jezus założył Kościół instytucjonalny
Z cała pewnością, nie.
Kościół instytucjonalny założył Konstantyn I Wielki.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Konstantyn_I_Wielki

Z jego postanowienia zwołano Sobór Nicejski podczas którego napisano Credo, które do tej pory funkcjonuje w KRK.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sob%C3%B3r_nicejski_I

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-27, 20:42

Maria-Magdalena pisze: 2018-05-27, 20:33
Dezerter pisze: 2016-12-20, 21:58 Czy Jezus założył Kościół instytucjonalny
Z cała pewnością, nie.
Kościół instytucjonalny założył Konstantyn I Wielki.
Z całą pewnoscią to, co napisałaś, to bzdura.

m-m

Re: Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Post autor: m-m » 2018-05-27, 20:53

Marek_Piotrowski pisze: 2018-05-27, 20:42
Maria-Magdalena pisze: 2018-05-27, 20:33
Dezerter pisze: 2016-12-20, 21:58 Czy Jezus założył Kościół instytucjonalny
Z cała pewnością, nie.
Kościół instytucjonalny założył Konstantyn I Wielki.
Z całą pewnoscią to, co napisałaś, to bzdura.
Ustosunkuj się do historycznych faktów, a nie do własnych wydumanych uprzedzeń.
Dlaczego umyślnie pominąłeś linki?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Konstantyn_I_Wielki
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sob%C3%B3r_nicejski_I

A bzdury bez pokrycia to Ty piszesz.
Aż mnie mdli jak muszę je czytać.
Ostatnio zmieniony 2018-05-27, 20:55 przez m-m, łącznie zmieniany 1 raz.

m-m

Re: Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Post autor: m-m » 2018-05-27, 21:07

Jeszcze jeden link, dla tych co nie lubią czytać.
Tajemnice chrześcijaństwa Chrześcijaństwo w rzymskim imperium.


Tajemnice chrześcijaństwa Chrześcijaństwo w rzymskim imperium.
Dezertera Komentarz i recenzja do filmu - straciłem tylko czas na ten bezwartościowy film wprowadzający tylko w błąd oglądających:


Minuta 3 - pierwszy błąd pokazujący ignorancje autora filmu – w Koloseum nie mordowano chrześcijan! Wie to każdy przewodnik po Rzymie, a ja wiedziałem nawet przed wizytom w wiecznym mieście :!:

- Łuk widziałem osobiście - rzeczywiście nie ma tam śladu chrześcijaństwa - o czym to świadczy ? – moim zdaniem i zgodnie z moja wiedzą, że chrześcijaństwo było dla Konstantyna jedną z wielu religii.

- Chrześcijanie służyli w armii – niestety takie są fakty.
Do 11 minuty nic ciekawego, ani nowego dla mnie.

Później zaczynają się tezy z kapelusza, bez podstaw w faktach i bez sensu i bzdury typu:
- w 12 minucie pada nieprawdziwa teza , że Konstantyn przyjął chrześcijaństwo, by zyskać popularność, poparcie u swoich żołnierzy i żołnierzy Maksencjusza
Po pierwsze Konstantyn nie przyjął chrześcijaństwa, bo by przyjąć trzeba się ochrzcić i porzucić wiarę w innych bogów, a on tego nie zrobił – jest wiele dowodów na to.
Po drugie chrześcijan w społeczeństwie było ok. 10 %, a że była to religia kobiet i miłujących pokój ludzi, to w wojsku jeszcze mniej – a dla 5 % nie warto robić czegokolwiek! Zastanówmy się czy nie przyniosło by to skutku straty poparcia i miru u 90% pozostałych wyznawców kultów pogańskich obecnych w wojsku, dla których chrześcijanie to byli barbarzyńcy i ateiści, o kanibalach już nie wspomnę- teza dla mnie bez pokrycia w rzeczywistości początku IV wieku.

- rzymscy oficerowie potajemnie wyznawali kult Mitry L
Nie musieli potajemnie, (potajemnie w świątyni murowanej – LOL) bo oficerowie wyznawali całkiem oficjalnie wiele różnych religii, które były równoprawne i legalne w Cesarstwie o czym najlepiej świadczy Łuk z wieloma bogami. Mitraizm miał również tylko kilka % wyznawców i był kultem obcym dla rzymian.

- Minuta 13 – bezpodstawna teza- brak jakichkolwiek źródeł historycznych, że Konstantyn chciał stworzyć jakąś połączona nową super religię z mitraizmu i chrześcijaństwa.
Są natomiast dowody z tego okresu, że Konstantyn wspierał rozwój chrześcijaństwa, prawnie i materialnie. By zyskać poparcie kolejnej religii dla Cesarstwa, która była dotychczas mocno zdystansowana, bo prześladowana przez Cesarstwo.
Później na siłę szukają podobieństw i znajdują – podobnie jak dzisiaj ja znajdę – podajcie mi jakakolwiek religię a ja pokaże podobieństwa z chrześcijaństwem.

- w 21 minucie podają kolejny raz, tym razem kłamiąc , że wykopaliska potwierdzają , że Konstantyn połączył obie religię – to jawne kłamstwo, a powtarzane znów, na zasadzie, Goebbelsa ma uwiarygodnić ich bezpodstawna jak dotąd tezę. Jedyne 25.12 się broni w faktach jako święto przejęte przez chrześcijan, ale też nie do końca jak pokazuje wątek, który mamy o tym na forum.

- 24 minuta - Sobór Powszechny uznawany przez wszystkie ważniejsze wyznania chrześcijańskie nazywają „bankietem” i gadają jakieś kompletne bzdury bez pokrycia w faktach – same gdybania, których szkoda komentować.

- Kolejna bzdura - Cesarz był bogiem a nie półbogiem , co sami potwierdzają i sobie zaprzeczają w 30 minucie – znów LOL

- dalej już się nie hamują ;) w fantazjowaniu i do Mitry i Jezusa dołączają Apolla i samego Konstantyna w jedno i sugerują nam, jak zawsze bezpodstawnie!, że tworzy jakiegoś jednego boga.

- Konstantynopol jest dowodem, że chrześcijaństwo było dla Konstantyna jedną z wielu religii a głównym bogiem dla niego było jego Ego

- 35 minuta – kolejny pokaz ignorancji autorów, aż zadziwia, bo ja ignorant w temacie wiem, że przy koloseum stał kolosalny pomnik Nerona, a nie jak te nieuki podają Apolla/boga słońce. Nerona przerobili na Heliosa- greckie bóstwo również solarne, ale różne od Apollina.

- kolejna bzdurna teza - Konstantyn chciał zastąpić Jezusa – aż brak słów, by to komentować :-s
na dowód pokazują mozaikę z Rawenny z VI wieku i ni z gruszki ni z pietruszki „co Konstantyn chciał przez to osiągnąć”? A Konstantyn nie widział nawet tej mozaiki!!! , która powstała 200 lat później więc nic Konstantyn nie chciał osiągnąć, bo nie miał z tym nic wspólnego.

- Pogrzeb – znów kłamstwa bez postawne i wnioski typu;
pochowano go jako Chrystusa - a tak naprawde pochowano jako 13 apostoła a nie Chrystusa - tak podają podręczniki od historii.

- bezpodstawna teza z bliskością łuku Konstantyna z Flawiuszami- moja będzie równie uprawniona i szalona- bo tam było miejsce, a resztę było zajęte :p

na koniec zgodzę się z nimi, że Konstantym wierzył najbardziej w siebie.
Ale są mocne dowody, że przyjął chrzest na łożu śmierci, od Arian, których zwalczał ;) - taki psikus od losu.
A tak na logikę gdyby Konstantyn szkodził chrześcijaństwu to by nie wspierał go, tak i by nie został za to uznany świętym w Prawosławiu.

Filmik słabiutki , pełen gdybań, teorii, nieprawd i półprawd
Ostatnio zmieniony 2018-06-01, 00:02 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-27, 21:15

Przykro mi, że propagujesz takie kłamstwa.
Nie kryj się za kłamliwymi linkami i kłamliwymi filmami - tu jest forum dyskusyjne, postaw konkretną tezę (np. w czym wyrażało się to, że rzekomo "Konstantyn założył Kościół") to podyskutujemy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Post autor: Dezerter » 2018-05-27, 23:21

Maria-Magdalena pisze: 2018-05-27, 20:33 (...)
Dezerter pisze: 2016-12-20, 21:58 Czy Jezus założył Kościół instytucjonalny
Z cała pewnością, nie.
Kościół instytucjonalny założył Konstantyn I Wielki.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Konstantyn_I_Wielki

Z jego postanowienia zwołano Sobór Nicejski podczas którego napisano Credo, które do tej pory funkcjonuje w KRK.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sob%C3%B3r_nicejski_I
Zacytuj mi proszę, gdzie we wskazanym linku o Konstantynie pisze, że on "założył Kościół instytucjonalny", albo jakikolwiek Kościół - ja czytam i tam nic takiego nie ma!?
Żeczywiście Konstantyn zwołał Pierwszy Powszechny Sobór jako Cesarz, którego jedna z funkcji Pontefiks Maksimus - było nadzorowanie wszystkich religii i kultów w Cesarstwie, a chrześcijanie jako jedyni nie mieli jasno określonych zasad, przepisów, czy nawet wyznania wiary. W owym czasie funkcjonowało kilka i z tymi swoimi regionalnymi credo przyjechali biskupi z całego cesarstwa, by się wreszcie spotkać, po latach prześladowań i ustalić wspólne wyznanie, zasady, przepisy itd itp. Znam doskonale przebieg i ustalenie Soboru w Nicei i zapewniam Cię, że tam nie powołano żadnego Kościoła.
Credo nicejskie jest inne niż to, które wyznawałem dzisiaj w kościele, więc mylisz się, że "do tej pory funkcjonuje w KRK". Kredo poprawiano i modyfikowano, czyli udoskonalano jeszcze na kilku Soborach powszechnych i regionalnych

Powstrzymajcie się od złośliwości osobistych - naprawdę niepotrzebne to i nie na poziomie Waszym :ymblushing:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

m-m

Re: Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Post autor: m-m » 2018-05-28, 21:02

Dezerter, wybacz błąd merytoryczny. Nie zostala ustalona wspolna definicja kościoła instytucjonalnego..
A z tego co piszesz rozumiemy ja inaczej.

Pamietaj też prosze, że każdy z nas ma niezbywalne prawo do postrzegania swiata. Ja nie nakazuje Ci byś ogladal swiat moimi oczami.
Jednak mnie po ludzku ciekawi jak Ty go widzisz.
Mysle, ze na tym polega dialog a nie debata.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2018-05-28, 21:03 przez m-m, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-28, 22:25

Nie wszystko zależy od tego, jak kto postrzega. Fakty są fakty.
Nie odpowiedziałaś: w czym wyrażało się to, że rzekomo "Konstantyn założył Kościół"?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Post autor: Dezerter » 2018-05-28, 23:08

Maria-Magdalena pisze: 2018-05-28, 21:02 Dezerter, wybacz błąd merytoryczny. Nie zostala ustalona wspolna definicja kościoła instytucjonalnego..
A z tego co piszesz rozumiemy ja inaczej.

Pamietaj też prosze, że każdy z nas ma niezbywalne prawo do postrzegania swiata. Ja nie nakazuje Ci byś ogladal swiat moimi oczami.
Jednak mnie po ludzku ciekawi jak Ty go widzisz.
Mysle, ze na tym polega dialog a nie debata.

Pozdrawiam.
Każdy ma prawo do popełniania błędów - po to masz bliźnich by Ci pomagali - ja liczę na to samo z twojej strony.
Naszym chrześcijańskim, biblijnym obowiązkiem jest "błądzącego z miłością napominać", mam nadzieję, że udało mi się to :)
Kościół jest rzeczywistościom duchowo-ziemską, duchowo-instytucjonalną. Głowę ma w niebie a członki na ziemi. Członki - jak każdy żywy organizm musi być zorganizowany - ręka nie jest od chodzenia a uszy od jedzenia, ktoś musi być mózgiem, a ktoś wolą a ktoś duchem. Jak organizm się rozrasta tworzy się instytucja - to znane i nieuniknione prawo każdego ruchu, rewolucji, czy religii, która rośnie w siłę i liczbę.
Chrześcijaństwo zaczęło się rozrastać za Konstantyna, bo dostało wolność wyznania i zakończenie prześladowań , a na dodatek przychylnego Cesarza, którego matka św Helena była gorliwą chrześcijanką.
Masz jeszcze jakieś wątpliwości lub pytania, bo czasy Konstantyna akurat znam dobrze i wielokrotnie na ten temat dyskutowałem i poznałem FAKTY z tego okresu i wiem , że mitów jest wiele ;)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

m-m

Re: Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Post autor: m-m » 2018-05-29, 21:10

Dezerter, może zacznijmy od definicji kościoła instytucjonalnego.
Chciałem zapytać o słowo Kościół, tj. w pojęciu instytucji. Zdaje się, że w Polsce odnosi się ono tylko do katolicyzmu rzymskiego. A jak nazwać podobne instytucje innych religii: buddyzmu, islamu itp.?
źródło:https://sjp.pwn.pl/slowniki/ko%C5%9Bci% ... nalny.html
Instytucjonalny Kościół jest prawdziwym ciałem Chrystusa!
źródło: http://www.fronda.pl/a/instytucjonalny- ... 69227.html
Sen najczarniejszy ze wszystkich: Kościół instytucjonalny przechodzi na ciemną stronę mocy
źródło: https://franciszekfalszywyprorok.wordpr ... rone-mocy/

Jak widzisz są różnorodne.
Czy gdzieś w tych trzech linkach jest ukryte kłamstwo, czy jedynie inny punkt widzenia?

m-m

Re: Czy Jezus założył Kościół? (instytucjonalny) - dyskusja o powstaniu

Post autor: m-m » 2018-05-29, 21:31

Marek_Piotrowski pisze: 2018-05-27, 21:15 Przykro mi, że propagujesz takie kłamstwa.
To ukryte ad personam, polegające na narzuceniu nieprawdziwych intencji w stosunku do mojej wypowiedzi na bieżący temat.
Oprócz werbalnego naruszenia mojego wizerunku i dóbr osobistych, jest wypowiedzią nie na temat jaki toczy się w dyskusji.
Użytkownik Marek_Piotrowski naruszył Regulamin Forum o czym mówi:
Paragraf 5
punkty : 5d, 5g, 5h.


Definicja dóbr osobistych:

Dobra osobiste osób fizycznych

Prawo cywilne do dóbr osobistych człowieka zalicza (art. 23 k.c.):

zdrowie,
wolność,
cześć (godność i dobre imię),
swobodę sumienia,
nazwisko lub pseudonim,
wizerunek,
tajemnicę korespondencji,
nietykalność mieszkania,
twórczość naukową, artystyczną, wynalazczą i racjonalizatorską.

Daje się zauważyć, że pod wpływem orzecznictwa sądów i doktryny prawa lista dóbr osobistych jest stale poszerzana - wskazuje się takie dobra osobiste jak:

prawo do prywatności,
prawo do spokoju (wolność od strachu),
prawo do pozostawienia w spokoju,
prawo do kultu po osobie zmarłej.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dobra_osobiste

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”