Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Dezerter » 2016-12-26, 19:40

To nie jest pytanie żart, ani prowokacja - takie pytanie padło przy moim stole wigilijnym.
Kto był pierwszym chrześcijaninem? - Jezus! padła najoczywistsza z odpowiedzi.
Ale czy Jezus był chrześcijaninem/, po głębszym zastanowieniu - ja zaprzeczyłem, bo moim zdaniem Jezusa nie można nazwać Chrześcijaninem - nie spełnia podstawowych warunków jakie stawiamy dzisiaj takiej osobie:
Chrześcijaninem nazywamy
osobę, która przez wiarę w pełni
zawierzyła Jezusowi Chrystusowi,
jako osobistemu Zbawicielowi
chrześcijanin

osoba wyznająca chrześcijaństwo
(SJP)
Jezus był wyznawcą judaizmu tego z I wieku, przemawiał w synagogach, obchodził żydowskie Święta, spełniał ofiary nakazane w Świątyni Jerozolimskiej. Chrześcijaństwo narodziło się po jego śmierci, pierwszy raz nazwano tak wyznawców Jezusa z Antiochii.
Kogo pierwszego więc tak możemy nazwać - zapraszam do dyskusji i czekam na Wasze propozycje i argumenty.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-12-27, 08:13

Maryję, oczywiście.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Andej » 2016-12-27, 10:21

Pytanie, aczkolwiek ciekawe i pobudzające do myślenie uznaję za nieodpowiedzialne (to znaczy za takie, na które nie ma jednoznacznej i pewnej odpowiedzi). Sądzę, że jedynie da się to zrobić przez głosowanie. [Dygresja: Pani przyniosła do szkoły żółwia. Któreś z dzieci zapytało, czy to samiec, czy samiczka. Nie wiedziała jak sprawdzić. W tej sytuacji Jaś zaproponował, aby ustalić to na drodze głosowania.]
Posiłkując się cytatem: Słowo chrześcijanin zostało trzy razy użyte w Nowym Testamencie (Dzieje Apostolskie 11:26; Dzieje Apostolskie 26:28; 1 List św. Piotra 4:16). Uczniowie Jezusa Chrystusa po raz pierwszy zostali nazwani ?chrześcijanami? w Antiochii (Dzieje Apostolskie 11:26) ponieważ ich zachowanie, działania i słowa przypominały Chrystusa. Z początku niewierzący mieszkańcy Antiochii szydzili z wierzących przezywając ich chrześcijanami. Dosłownie słowo chrześcijanin oznacza ?należący do drużyny Jezusa?, ?poplecznik lub zwolennik Chrystusa?, co bardzo zbliża tę definicję do definicji słownikowej. (https://www.gotquestions.org/polski/Kim ... janin.html) pomyślałem os św. Janie Chrzcicielu. Ale skoro wyprzedzał o pół roku, to nie naśladował. Ale z drugiej strony jego zachowanie przypominało to, co czynił Jezus.
Czy Maryja była chrześcijanką? Według mnie nie. Była głęboko wierzącą, podobnie jak Jezus, Żydówką. W Piśmie znajdują się opisy jej postępowania zgodnie z obowiązującym prawem (religijnym, bo dla ówczesnych Żydów, wszystko było związane z religią) i zwyczajami. Sądzę, że dla Maryi przyjęcie wiadomości, że Jezus jest Osobą Boską, było najtrudniejsze, choć najbardziej oczywiste (wiem, oksymoron, ale inaczej nie potrafię wyrazić się).
Apostołowie i uczniowie z pewnością byli chrześcijanami. Ale czy można było być chrześcijaninem, zanim powstało to określenie? Raczej nie. Przed pierwszym zdefiniowaniem określenia, nie można go użyć jako etykietki wobec nikogo.

Niezależnie od tytułowego pytania pozostaje kwestia TERAZ: Kto jest teraz chrześcijaninem? Czy ja jestem chrześcijaninem? (Czy mam prawo tak się zwać?)
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Piotrek

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Piotrek » 2016-12-27, 13:47

A może 12 apostołów uznać zbiorczo za pierwszych chrześcijan. Piotrek.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-12-27, 16:41

Prawdę mówiąc, to co za różnica? :)
Zależy od przyjętych kryteriów

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Dezerter » 2016-12-27, 23:30

Ani Maryja, ani Jezus, ani tym bardziej Jan Chrzciciel nie spełniają definicji chrześcijanina. Pomyślałem o 12 - też raczej nie - choć już zdecydowanie bliżej, bo byli uczniami Jezusa ale czy wszyscy byli ochrzczeni?.
Moim pewniakiem , którego mogę z przekonaniem nazwać pierwszym chrześcijaninem jest Paweł.
Zerwał wyraźnie z Judaizmem, głosił Ewangelię i wyższość Ducha nad Prawem i Łaski nad zbawieniem z Prawa, głosił zbawienie i współuczestnictwo nasze w tym zbawieniu i wszystkim co dotyczy Chrystusa Zmartwychwstałego. Być może inni apostołowie też tak zrobili i głosili, ale ja tego do końca nie wiem, więc stawiam na Pawła.
A pomysł ankiety bardzo ciekawy
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-12-28, 02:14

A skąd masz "definicję" chrześcijanina? Chyba nie z gotquestions?

Piotrek

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Piotrek » 2016-12-28, 04:31

Dezerter pisze:Ani Maryja, ani Jezus, ani tym bardziej Jan Chrzciciel nie spełniają definicji chrześcijanina. Pomyślałem o 12 - też raczej nie - choć już zdecydowanie bliżej, bo byli uczniami Jezusa ale czy wszyscy byli ochrzczeni?.
Moim pewniakiem , którego mogę z przekonaniem nazwać pierwszym chrześcijaninem jest Paweł.
Zerwał wyraźnie z Judaizmem, głosił Ewangelię i wyższość Ducha nad Prawem i Łaski nad zbawieniem z Prawa, głosił zbawienie i współuczestnictwo nasze w tym zbawieniu i wszystkim co dotyczy Chrystusa Zmartwychwstałego. Być może inni apostołowie też tak zrobili i głosili, ale ja tego do końca nie wiem, więc stawiam na Pawła.
A pomysł ankiety bardzo ciekawy
A może również apostoła Piotra, uznać obok Szawła za pierwszego chrześcijanina. To jemu Jezus przekazał schedę kierowania wiernymi, on trzyma klucze do bram Raju. Piotrek.

Dominik

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Dominik » 2017-12-23, 19:49

Ciekawy temat, wpisałem to pytanie w Google i wyskoczył mi Longinus.
Tak ponoć w Niemczech uczą, ponieważ był Aryjczykiem.
Po kontakcie z krwią Jezusa nawrócił się i zaczął głosić Słowo Boże.
http://ciekawostkihistoryczne.pl/2012/0 ... cijaninem/

Naciągane to trochę, a może i bardzo, podaje jako ciekawostkę i dla odświeżenia tematu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Andej » 2017-12-24, 22:58

Dezerter pisze: 2016-12-27, 23:30 ... czy wszyscy byli ochrzczeni?.
...
Nie wiem. Ale czy to warunek sine qua non? Zwłaszcza dla pierwszych chrześcijan.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Katol

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Katol » 2017-12-24, 23:40

Maryja była pierwszą chrześcijanką. Już od Zwiastowania wierzyła w Jezusa Mesjasza.
To nasz pra-wzór chrześcijanina.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Dezerter » 2017-12-25, 16:33

Andej pisze: 2017-12-24, 22:58
Dezerter pisze: 2016-12-27, 23:30 ... czy wszyscy byli ochrzczeni?.
...
Nie wiem. Ale czy to warunek sine qua non? Zwłaszcza dla pierwszych chrześcijan.
Co najmniej połowa Apostołów była ochrzczona - Jezus też - Maria nie, ale zauważ, że każdy, kto uwierzył w Jezusa Mesjasza musiał się ochrzcić!
ale to nieco później - przyznaje.
Tak pomyślałem i mam zbiorowego pewniaka jeszcze przed Pawłem :
Pierwsza wspólnota, powstała w Jerozolimie po Zesłaniu Ducha Świętego w wieczerniku (ok. 28?30 r. n.e.), była skupiona wokół apostołów z Piotrem na czele.
zaczerpnięte z jednej z definicji chrześcijaństwa
W tym zbiorowym gronie była również prawdopodobnie Maria matka Jezusa - czy wszyscy z tym zbiorowym "niechrześcijaninem" się zgadzają ? . Dodam, że chrześcijanin nie może funkcjonować sam, potrzebuje wspólnoty- więc tym bardziej ta definicja mi pasuje.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Andej » 2017-12-25, 19:42

A kto jest pierwszy w królestwie niebieskim?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Dezerter » 2017-12-25, 23:33

Bóg :)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Andej » 2017-12-26, 09:15

Kto pierwszy z ludzi?

I dlaczego ostatni będzie pierwszy?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”