Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
Dominik

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Dominik » 2017-12-26, 09:23

Andej pisze: 2017-12-25, 19:42 A kto jest pierwszy w królestwie niebieskim?
Andej pisze: 2017-12-26, 09:15 Kto pierwszy z ludzi?

I dlaczego ostatni będzie pierwszy?
Henoch?

Magnolia

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Magnolia » 2018-01-04, 08:41

A kryterium Chrztu św?
Czy Maryja była ochrzczona? Albo Apostołowie? - z ciekawości i szczerze pytam, czy jest coś o tym w Biblii?

Dominik

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Dominik » 2018-01-04, 09:53

Dezerter pisał tutaj viewtopic.php?f=56&t=428&p=17022&hilit= ... yła#p17022
że Maryja nie była ochrzczona. Interesuje mnie natomiast dlaczego co najmniej połowa apostołów miała być ochrzczona, a nie wszyscy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Dezerter » 2018-01-07, 23:55

Dwóch było od Jana Chrzciciela, Andrzej zapewne przyprowadził do Chrzcielna i Szymona Piotra i kilku innych ze swojej okolicy, dalej - Jezus ze swoimi uczniami tez chrzcił stąd domniemania, że ok połowy mogło być ochrzczonych..
Nikt się nie wypowiedział na temat mojego "zbiorowego chrześcijanina" z Wieczernika.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Benjamin

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Benjamin » 2018-01-08, 18:06

Ja nie wiem. Bo w grzeszeniu to ja moge byc ( no bede skromny) w czolowce peletonu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-08, 18:47

Dezerter pisze: 2018-01-07, 23:55 Dwóch było od Jana Chrzciciela, Andrzej zapewne przyprowadził do Chrzcielna i Szymona Piotra i kilku innych ze swojej okolicy, dalej - Jezus ze swoimi uczniami tez chrzcił stąd domniemania, że ok połowy mogło być ochrzczonych..
Dlaczego połowa? :)
A co do pytania wątku - nie pojmuję co komu może przyjść z dokonania podobnej kwalifikacji.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Dezerter » 2018-01-08, 19:20

Jak czegoś się nie wie, a później wspólnymi siłami się do czegoś pewnego dojdzie, to się postęp wiedzy nazywa, a niektórzy twierdzą, że tak się cywilizację buduje, ;)
Nie sądzisz, że jest to pytanie dość podstawowe, na które, jak nas jako chrześcijan ktoś zapyta, to wypadało by znać odpowiedź?!
Skąd się wziął wątek to jak zwykle Marku - wystarczy przeczytać w wątku i jak zazwyczaj - w pierwszym poście.
... a jak wietrzysz jakiś spisek antykatolicki w tym wątku, to cie muszę rozczarować ;)
... a jak źle oceniam twoje dziwne pytania, to z góry przepraszam :)

To jak przyłączysz się do rozważań na temat?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-08, 20:18

Nic nie "wietrzę" - po prostu wydaje mi się, że nie bardzo warto się spierać o coś, na co odpowiedź nie zalezy od RZECZYWISTOŚCI, tylko od DEFINICJI pojęcia "chrześcijanin".

To jest spór na zasadzie:
"Hitler został ochrzczony w Kościele katolickim. Porzucił katolicyzm (i w ogóle chrześcijaństwo) będąc nastolatkiem. Zwalczał je potem gwałtownie. Czy Hitler do końca życia był katolikiem?"

I teraz można snuć wielką dyskusję - która o tyle nie ma sensu, ze ważne są wymienione fakty, a nie to, czy nazwiemy "katolikiem" (dlatego ze był ochrzczony) kogoś niewierzącego i nie praktykującego, czy też uznamy, ze katolik to taki ktoś kto wierzy (albo i praktykuje).

Czy teraz rozumiesz moją wątpliwość co do zasadzności dyskusji "Kto był pierwszym chrześcijaninem"?
========
Rozwiń proszę raczej tą połowę ochrzczonych apostołów, bo nie skumałem czemu połowę.

konik

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: konik » 2018-01-08, 20:59

No, ale moze to ciekawe ... moze uda sie cos ustalic. Wszystko od razu do kosza, bo sie nie podoba? Innych to przeciez interesuje. Inaczej nie byloby tegoo watku.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Dezerter » 2018-01-08, 21:34

Marek_Piotrowski pisze: 2018-01-08, 18:47
Dezerter pisze: 2018-01-07, 23:55 Dwóch było od Jana Chrzciciela, Andrzej zapewne przyprowadził do Chrzcielna i Szymona Piotra i kilku innych ze swojej okolicy, dalej - Jezus ze swoimi uczniami tez chrzcił stąd domniemania, że ok połowy mogło być ochrzczonych..
Dlaczego połowa? :)
A co do pytania wątku - nie pojmuję co komu może przyjść z dokonania podobnej kwalifikacji.
Na pewno było ochrzczonych 2, prawdopodobnie 5 powołanych jako pierwszych, nie wiem czy byli pozostali, więc napisałem "ok połowa apostołów". Jest jakieś prawdopodobieństwo, że wszyscy apostołowie byli ochrzczeni, ponieważ skoro Ewangelia mówi, że Jezus z Apostołami chrzcili innych więc można przypuszczać, że przejęli od judaizmu i Jana Chrzciciela zwyczaj oczyszczania z grzechów przez zanurzenie w wodach (musiały być płynące, czy w jeziorach też można było w owych czasach ?)
Marku bracie drogi - ostatnio bardzo trudno się z tobą dyskutuje :(
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-09, 09:48

THNX. Rozumiem, że masz an mysli "chrzest janowy"?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Andej » 2018-01-09, 12:07

A gdzie znajduje się źródłowa informacja na temat pierwszego chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha świętego?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Dezerter » 2018-01-09, 13:39

W imię Jezusa, to potrafię podać.
A mam takie poboczne pytanie -możne ktoś w dziale Judaizm by wyjaśnił:
jak wyglądał i jakie były modlitwy, znaczenie, cel chrztu/obmycia/zanurzenia w judaizmie, ale tak trochę dogłębniej a nie 1 zdaniem - tyle to wiem.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Pod prąd

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Pod prąd » 2019-02-13, 17:57

W dniu Pięćdziesiątnicy 33 roku n.e. został utworzony zbór chrześcijański , z czasem zaczęto naśladować uczniów Jezusa chrześcijanami.

konik

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: konik » 2019-02-13, 19:06

Nie. Jeszcze wczesniej. Gdy Jezus ustanowil Kosciol na Apostolach i obdarzyl autorytetem ( apostolow ) oraz powierzyl pieczy i kierownictwu Ducha Swietego.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”