Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Dezerter » 2019-02-13, 23:46

Pod prąd pisze: 2019-02-13, 17:57 W dniu Pięćdziesiątnicy 33 roku n.e. został utworzony zbór chrześcijański , z czasem zaczęto naśladować uczniów Jezusa chrześcijanami.
Ale pytanie brzmi
Kto był pierwszym Chrześcijaninem?- ja wiem, że nikt cię tego nie nauczył w zborze, ale możesz spróbować pomyśleć sam, czy wam nie wolno?
Ale cieszę się , że ŚJ są zgodni z nami, że Kościół powstał podczas Zesłania Ducha Świętego - my to świętujemy co rok a wy?
A zauważasz, że zstąpił na WSZYSTKICH zebranych a nie na wybranych, że był to Chrzest w Duchu.
Nie "naśladować" a nazywać chrześcijanami , w Antiochii konkretnie.
A ty siebie nazwiesz chrześcijaninem?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Pod prąd

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Pod prąd » 2019-02-14, 07:57

Dezerter pisze: 2019-02-13, 23:46
Pod prąd pisze: 2019-02-13, 17:57 W dniu Pięćdziesiątnicy 33 roku n.e. został utworzony zbór chrześcijański , z czasem zaczęto naśladować uczniów Jezusa chrześcijanami.
Ale pytanie brzmi
Kto był pierwszym Chrześcijaninem?- ja wiem, że nikt cię tego nie nauczył w zborze, ale możesz spróbować pomyśleć sam, czy wam nie wolno?
Ale cieszę się , że ŚJ są zgodni z nami, że Kościół powstał podczas Zesłania Ducha Świętego - my to świętujemy co rok a wy?
A zauważasz, że zstąpił na WSZYSTKICH zebranych a nie na wybranych, że był to Chrzest w Duchu.
Nie "naśladować" a nazywać chrześcijanami , w Antiochii konkretnie.
A ty siebie nazwiesz chrześcijaninem?
Czyli 120 osób jednocześnie stało się chrześcijanami, ponieważ wszyscy w tym czasie zebrali się w jednym miejscu. Rzeczywiście, nazywać chrześcijanami. Za pomocą Biblii nie ustalimy kto był pierwszym chrześcijaninem. Na pewno pierwszym poganinem który został chrześcijaninem był Korneliusz. Tak, nazywam siebie chrześcijaninem.

konik

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: konik » 2019-02-14, 09:11

Dobry poczatek.
Ale wiedz rowniez, ze chrzescijanin bez Kosciola to jak auto bez kola.
Kosciol musi byc na fundamencie Apostolow.
Kazdy inny, chocby nie wiadomo jak nazywal siebie "kosciolem" jest jedynie bezprawna, antybiblijna uzurpacja.
Apostolowie ( i Piotr jako pierwszy czyli papiez) oraz ich nastepcy biskupi ( i papieze )i kaplani w Kosciele katolickim.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Andej » 2019-02-14, 09:58

Pod prąd pisze: 2019-02-14, 07:57 ... Tak, nazywam siebie chrześcijaninem.
????????????? Jestem zaszokowany oświadczeniem. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jak współistotność Ojca i Syna, która jest sednem chrześcijaństwa, można pogodzić poglądami, które głosisz?

Wybacz, ale ciśnie mi się pytanie. Czy celowo użyłeś określenia "nazywam siebie", aby nie skłamać pisząc "jestem"?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Pod prąd

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Pod prąd » 2019-02-14, 14:58

Andej pisze: 2019-02-14, 09:58
Pod prąd pisze: 2019-02-14, 07:57 ... Tak, nazywam siebie chrześcijaninem.
????????????? Jestem zaszokowany oświadczeniem. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jak współistotność Ojca i Syna, która jest sednem chrześcijaństwa, można pogodzić poglądami, które głosisz?

Wybacz, ale ciśnie mi się pytanie. Czy celowo użyłeś określenia "nazywam siebie", aby nie skłamać pisząc "jestem"?
Nazywając siebie chrześcijaninem, mam na myśli poniższe wyjaśnienie


Wierzę że Jezus Chrystus jest Pomazańcem i jednorodzonym Synem Bożym, obiecanym Potomkiem, który złożył swe ludzkie życie na okup, został wskrzeszony, wywyższony i zasiadł po prawicy Jehowy Boga oraz otrzymał moc, by podporządkować sobie wszystkich wrogów i wykazać prawowitość zwierzchniej władzy Jehowy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Andej » 2019-02-14, 16:15

Niestety.
Istota chrześcijaństwa tkwi w Trójcy świętej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konik

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: konik » 2019-02-14, 20:50

Czyli - musze niestety stanac po stronie Andeja.
Kto zaprzecza Chrystusowi, zaprzecza Bogu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-15, 11:48

Zawsze mnie dziwi zainteresowanie tematami abstrakcyjnymi, pytaniami, na które odpowiedź zależy od definicji.

mondfa

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: mondfa » 2019-02-15, 12:40

Bo są tacy co se lubią podywagować bo im się zwyczajnie nudzi. :D

Pod prąd

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Pod prąd » 2019-02-16, 09:07

Andej pisze: 2019-02-14, 16:15 Niestety.
Istota chrześcijaństwa tkwi w Trójcy świętej.
Gdyby chociaż raz użyto w Biblia słowa Trójca, tym bardziej że jest to istota chrześcijaństwa. ? Aniu razu w Biblii nie pojawia się wyraz Trójca.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-16, 09:38

A co ma występowanie słowa do rzeczy? Rzeczywistość Trójcy jest opisana w Piśmie. Słowo jest określeniem teologicznym, które powstało dużo później, gdy niektórzy poczęli kwestionować tę oczywistą wcześniej Prawdę.
W takiej sytuacji zazwyczaj dochodzi do definicji dogmatycznej i uściślenia nauki. I tak było w tym wypadku.

O takiej praktyce pisał dobitnie św.Augustyn:
"Czy dokładnie rozprawiano o Trójcy Świętej, zanim poczęli szczekać arianie? A czy dokładnie rozprawiano o pokucie, zanim nowacjanie sprzeciwiać jej się poczęli? Tak samo niedokładnie rozprawiano o chrzcie, nim znajdujący się poza Kościołem rebaptyzanci przeciwną naukę ogłosili. Nawet o jedności Chrystusa nie wyrażano się z należytą dokładnością, aż dopiero znane rozdwojenie poczęło gnębić słabych braci. Wtedy to ci, którzy umieli objaśniać Pismo Święte i rozwiązywać trudności, wydobyli na wierzch ciemne miejsca Pisma Świętego w mowach i rozprawach, pragnąc ratować od zguby słabych braci, nękanych trudnościami ze strony ludzi bezbożnych" /Objaśnienia Psalmów/

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Andej » 2019-02-16, 10:07

Gdyby Russel lub jego następcy chcieli, to miałbyś to słowo. W końcu dość "liberalnie" podeszli do własnego "tłumaczenia". Wydaje mi się, że jesteś blisko 613 przykazań. Wszystko precyzyjnie. To co ważne pomieszane w mało ważnym. Tylko po to, aby zamknąć myślenie i włączyć rygoryzm. Powierzchowny, zewnętrzny. Odrzucić treść na rzecz formy. A Jezus zapytany o najważniejsze, zdefiniował sens i treść.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Magnolia » 2019-02-19, 09:14

Pod prąd pisze: 2019-02-14, 07:57 Tak, nazywam siebie chrześcijaninem.
Nie można nazywać się chrześcijaninem, jeśli nie wyznaje się Jezusa Bogiem i jeśli nie przyjęto chrztu św w "Imię Ojca i Syna i Ducha św."

Dokładna analiza:
http://piotrandryszczak.pl/czy-swiadkow ... anami.html
Załączniki
chrkol5.JPG

Pod prąd

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Pod prąd » 2019-02-19, 12:36

Magnolia pisze: 2019-02-19, 09:14
Pod prąd pisze: 2019-02-14, 07:57 Tak, nazywam siebie chrześcijaninem.
Nie można nazywać się chrześcijaninem, jeśli nie wyznaje się Jezusa Bogiem i jeśli nie przyjęto chrztu św w "Imię Ojca i Syna i Ducha św."

Dokładna analiza:
http://piotrandryszczak.pl/czy-swiadkow ... anami.html
To jest definicja pana Andryszczaka, ja wiem swoje. :( :)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kto był pierwszym Chrześcijaninem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-19, 12:48

No właśnie - swoje. A raczej "Ciała Kierowniczego".

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”