Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
ODPOWIEDZ
Pod prąd

Re: Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Post autor: Pod prąd » 2019-02-13, 17:37

konik pisze: 2019-02-13, 11:17 Alez noszono. Bo jest papiezem. Czyli wikariuszem apostolskim. Czyli nastepca pierwszym wsrod nastepcow apostolow.
Podobnie jak dla Chrystusa wkladano droge palmami ( a to drogi interes w kraju, gdzie drzewa sa raczej rzadkoscia) i nawet wieziono go na osiolku ( nie kazdego bylo stac na taki pojazd).
Sam Jezus byl przyodzian w szate z tkanin niezszywanej ( jednodzialowa ) bardzo kosztownej.
Dlatego, ze byl Mesjaszem.
Rzadko kto chadzal w takiej szacie. Jedynie elity i arystokracja.
Palmy w tamtym rejonie to nic szczególnego, nie są rzadkością .

W pewnym komentarzu biblijnym nazwano osły zwierzętami „poślednimi” i dodano: „Są to tradycyjne zwierzęta robocze biedaków, powolne, uparte i niezbyt urodziwe” (Frederick D. Bruner, Matthew — A Commentary).

konik

Re: Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Post autor: konik » 2019-02-13, 19:13

Alez oczywiscie :)) . Rosna tam puszcze palmowe. Ciekawe ... ze kto posiadal kilka palm jako drzewa w swoim gaju, byl uwazany za bardzo zamoznego. Nawet gaje oliwne i winorosla z trudem sa utrzymywane ( w obecnych czasach dzieki wysokiej technice udaje sie je nawadniac na wieksza skale).
Osiol - ha, ha =))
Qwce i barany owszem. Ale bydlo, w tym osly, nie mowiac o koniach ... to juz chluba bogacza. Taka lokata majatku.
Problem zawsze rozbijal sie o wode w tych rejonach. #:-s
Dzisiaj Izrael oficjalnie podaje, ze ok.60% wody jest woda otrzymywana sztucznie w odsalarni.
Rzeki opisywane w Biblii jako wielkie ( na terenie krolestw zydowskich) w rzeczywistosci wedlug miary rzek europejskich sa po prostu duzymi potokami.
Tak bylo od zawsze.
Nie na darmo Morze Martwe lezy rowniez na tych terenach.
Ostatnio zmieniony 2019-02-13, 19:16 przez konik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Post autor: Dezerter » 2019-02-13, 23:27

Powywalałem posty nie na temat - przypomnieć temat?!
Dalsze pisane nie na temat będzie skutkowało ostrzeżeniem
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

BlackFox

Re: Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Post autor: BlackFox » 2020-03-15, 14:20

Z tego co wiem ów cesarz znacząco zmienił chrześcijaństwo. Podobno Jezus chciał innej ideologii niż on.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Post autor: Dezerter » 2020-03-15, 14:30

Podobno ;) - poczytaj wątek warto
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Kranibus

Re: Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Post autor: Kranibus » 2020-03-15, 16:33

Ja kiedyś byłem świadkiem kłótni jakiegoś teologa internetowego z ludźmi na forum, że cesarz Konstantyn nie miał żadnego znaczenia dla chrześcijaństwa. Mimo że ludzie podawali argumenty historyczne, teolog i tak wygrał, bo był teologiem. Ludzi co podawali fakty historyczne zbanowano i zapanował spokój.

Biserica Dumnezeu

Re: Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-15, 22:52

A jakie to ayrgumenty historyczne bylyß I na jaki temat co potwierdzaly?
Pytanie glowne? - w jaki sposb cesarz zadecydowal o dogmatach wiary?

Kranibus

Re: Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Post autor: Kranibus » 2020-03-15, 22:55

No co Ty, nie pamiętam.
Pamiętam tylko, że było bardzo ostro.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Post autor: Dezerter » 2020-03-15, 23:13

U nas za fakty się nie banuje - znajdziesz je w wątku. Wpływ Konstantyna był rzeczywiście duży:
- zalegalizował chrześcijaństwo, zrównując tą nielegalną i prześladowaną wcześniej religię z innymi religiami Cesarstwa
- zwołał i finansował pierwszy powszechny Sobór w Nicei, po to bo miał dość kłótni i rozruchów w Cesarstwie na temat tego jaka jest nauka religii chrześcijańskiej. Zaprosił wszystkich biskupów z Cesarstwa na naradę by ustalili wspólna wersję - dokładnie to się stało po kilku miesiącach dyskusji i modlitw.
- sprzyjał chrześcijaństwu i faworyzował naszą religie, on i jego matka uznana za świętą - obydwojgu wiele zawdzięczamy.
Ostatnio zmieniony 2020-03-15, 23:14 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-15, 23:55

Tak, jak najbardziej sprzyjal Kosciolowi.
Ale jaki mial wplyw na dogmaty?
Kosciol z nakazu Jezusa glosil nauke, czy Konstantyn decydowal, jaka nauke ma glosic Kosciol?
odpowiedzi na te pytania i rozroznienie pojec jest fundamentalne w okresleniu, czego dotyczyl wplyw Konstantyna.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-03-16, 02:01

Kranibus pisze: 2020-03-15, 16:33 Ja kiedyś byłem świadkiem kłótni jakiegoś teologa internetowego z ludźmi na forum, że cesarz Konstantyn nie miał żadnego znaczenia dla chrześcijaństwa. Mimo że ludzie podawali argumenty historyczne, teolog i tak wygrał, bo był teologiem. Ludzi co podawali fakty historyczne zbanowano i zapanował spokój.
Myślę, że teolog wygrał, bo miał właśnie argumenty historyczne, a oni nie mieli żadnych. Nie ma bowiem takich argumentów.
Jesliś ciekaw faktów, zapraszam: http://analizy.biz/marek1962/konstantyn.pdf
Masz jakąś fobię na punkcie teologow?

Kranibus

Re: Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Post autor: Kranibus » 2020-03-16, 06:51

Nie mam fobii, tylko z mojego doświadczenia wynika, że oni się bardzo często kłócą, nie mając racji, albo liczą ilość aniołów na główce od szpilki.
Dlatego nie lubię ich czytać.

Biserica Dumnezeu

Re: Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-16, 09:00

No, tak samo liczyli aniolow na szpilce, jak uczy sie podstaw rachunkow liczac kaczuszki na stawie.
Bo piszesz o cwiczeniach z logiki. I to jest jedno ( do dzisiaj ) stosowane z cwieczen ozasadach logiki w rachunkowosci.
Troche zorientowania w temacie jasno wykazuje Kranibusie ,ze te zarzuty wynikaja z niewiedzy albo brakuzorientowania sie w tematyce.

Ps: dzisiaj zlicza sie ( jako cwiczenie ) np. ilosc spolaryzowanych jonow w cieczy. Nie ma to praktycznie zadnego znaczenia, ale pozwala zorientowac sie w tematyce i zasadach rozpatrywania problemow. I zapoznaje z pojeciami.
A w scholastyce o aniolach czy duchach na biezeco stosuje sie tego typu cwiczenia.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-03-16, 09:32

Kranibus pisze: 2020-03-16, 06:51 Nie mam fobii, tylko z mojego doświadczenia wynika, że oni się bardzo często kłócą
Najwięcej zwykle kłócą się Ci, którzy nic nie wiedzą. A spory pomiędzy ludżmi badającymi jakąkolwiek dziedzinę są naturalne i twórcze.
, nie mając racji
A jak to oceniłeś?
albo liczą ilość aniołów na główce od szpilki
.Nie. Problem dotyczył tego, czy byty duchowe zajmują miejsce w przestrzeni materialnej. Sformułowanie które przytoczyłeś było symbolicznym określeniem problemu, a nie problemem. To tak jakbyś chciał krytykować współczesną fizykę wyśmiewając problem nazwany "czy czarne dziury mają włosy?", który był bardzo poważną kwestią naukową - tyle ze zabawnie nazwaną (nie śledzę na bieżąco, @Biserica Dumnezeu będzie tu bardziej zorientowany, ale zdaje się, że kwestia ta została rozstrzygnięta).
Dlatego nie lubię ich czytać.
SKoro nie czytasz teologów dla zaczerpnięcia wiedzy o wierze, to od kogo sie dowiadujesz? Od piekarzy? Hydraulików?
Ostatnio zmieniony 2020-03-16, 09:33 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.


ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”