Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
ODPOWIEDZ
Pod prąd

Re: Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Post autor: Pod prąd » 2019-02-08, 12:58

Konstantyn jako nieochrzczony cesarz przewodniczył i nadawał ton dyskusji w Nicei. Zastraszeni biskupi z wyjątkiem dwóch podpisali się pod wyznaniem wiary. Tym sposobem rozwinął podwalinę nauki o Trójcy.

konik

Re: Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Post autor: konik » 2019-02-08, 13:34

A to jakas nowa historia. Opisz na faktach, jak to przebiegalo.

Pod prąd

Re: Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Post autor: Pod prąd » 2019-02-08, 13:55

To nic nowego, w The Encyclopædia Britannica o tym poczytaj .

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18945
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-08, 17:43

Pod prąd pisze: 2019-02-08, 12:58 Konstantyn jako nieochrzczony cesarz przewodniczył i nadawał ton dyskusji w Nicei. Zastraszeni biskupi z wyjątkiem dwóch podpisali się pod wyznaniem wiary. Tym sposobem rozwinął podwalinę nauki o Trójcy.
Szkoda czytać tych bzdur. Że też nikomu nie chce się sięgnąć do źródeł z epoki - a przeciez są wydane. Skoro nie wierzysz temu co napisałem w SOborze Nicejskim tu http://analizy.biz/marek1962/konstantyn.pdf to polecam w transkrypcji polsko-greckiej korespondencję okołosoborową w dziełku znanego tłumacza dzieł patrystycznych, Henryka Pietrasa SJ "Sobór Nicejski". Czytanie nie boli.
Sorry za surowość, ale spędziłem nad tymi starożytnymi papierami ciężkie godziny (i to sporo tych godzin było) i wkurza mnie jak ktoś wchodzi i opowiada te propagandowe bzdury o "przewodzeniu soborowi przez Konstantyna" bo tak mu w jakiejś broszurce wcisnęli.
Ostatnio zmieniony 2019-02-08, 17:48 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

konik

Re: Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Post autor: konik » 2019-02-08, 18:47

Encyklopedia Britannica? No, no ... i jeszcze do tego dziela Lenina.

Pod prąd

Re: Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Post autor: Pod prąd » 2019-02-08, 20:05

Jeżeli Encyklopedia Britannica jest broszurką, to katechizm jest Encyklopedią. Przepraszam w co tu gramy ?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18945
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-08, 20:14

Pod prąd pisze: 2019-02-08, 20:05 Jeżeli Encyklopedia Britannica jest broszurką, to katechizm jest Encyklopedią. Przepraszam w co tu gramy ?
Encyklopedia Britannica jest ulubionym pismem przywoływanym przez ŚJ i im podobnych. Do tego przywołują ją fragmentarycznie (dokładnie tak, jak zacytowano im w broszurkach zborowych).

Weź się chłopie wysil i przeczytaj coś poważnego. A najlepiej dokumenty źródłowe z epoki, jakie Ci wskazałem.

Boisz się sprawdzić, czy co?

Różnica bowiem jest taka, że ja to badałem, a Ty dałeś się nabrać broszurkowym "specjalistom" co to ponoć twierdzą, że Konstantyn przewodniczył Soborowi ;)
Ostatnio zmieniony 2019-02-08, 20:14 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

konik

Re: Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Post autor: konik » 2019-02-08, 20:24

Slusznie Marek Tobie prdprad odpowiedzial. Idac torem twego rozumowania, to z cala powaga stwierdzam, ze A.Hitler wyzwolil zachodnie terytorium Polski spod okupacji sowieckiej - przciez byl nawet na tych terenach.

Pod prąd

Re: Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Post autor: Pod prąd » 2019-02-08, 20:31

Poważnego czyli co ? Nie mam chęci na przepychanki ani czytanie podanych przez Ciebie źródeł. Trzymaj się tego co uważasz za prawdę, ja mam swój pogląd na tą sprawę. Dla mnie atak personalny to niskie loty i poziom.

konik

Re: Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Post autor: konik » 2019-02-08, 21:45

Czytanie zrodel jest dowodem. Jesli odrzucasz dowody, to odrzucasz prawde. Odrzucanie prawdy jest odrzuceniem drogi chrzescijanskiej.
Pograzyles sie takim wpisem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18945
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-08, 22:46

Pod prąd pisze: 2019-02-08, 20:31 Poważnego czyli co ? Nie mam chęci na przepychanki ani czytanie podanych przez Ciebie źródeł. Trzymaj się tego co uważasz za prawdę, ja mam swój pogląd na tą sprawę. Dla mnie atak personalny to niskie loty i poziom.
A gdzie tu widzisz atak personalny?!!! Nie znam CIę nawet. Atakuję bezkrytyczne powtarzanie przez Ciebie bzdur, więc jest to co najwyżej atak na Twoje niemądre postępowanie, a nie na CIebie.
"Trzymanie się swojego poglądu" z jednoczesną odmową zapoznania się z faktami (bo tym są dla historii źródła z epoki) to, delikatnie mówiąc, niezbyt mądre postępowanie. I chyba dyskwalifikuje CIę jako adwersarza...

Pod prąd

Re: Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Post autor: Pod prąd » 2019-02-08, 22:50

Dla Ciebie źródłami z epoki są źródła, które popierają twój światopogląd.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Post autor: Dezerter » 2019-02-08, 23:38

Pod prąd pisze: 2019-02-08, 22:50 Dla Ciebie źródłami z epoki są źródła, które popierają twój światopogląd.
Ja chętnie przeczytam źródła z epoki popierające to głupstwo, które palnąłeś. Bo tak się składa, że ja swego czasu też zbadałem jak się sprawy mają w tekstach z epoki - WSZYSTKICH dostępnych i istniejących i przedyskutowałem całe godziny z historykami na ten temat i mogę stwierdzić, że jeśli ktoś pisze tak jak ty to błądzi
Pod prąd pisze: 2019-02-08, 12:58 Konstantyn jako nieochrzczony cesarz przewodniczył i nadawał ton dyskusji w Nicei. Zastraszeni biskupi z wyjątkiem dwóch podpisali się pod wyznaniem wiary. Tym sposobem rozwinął podwalinę nauki o Trójcy.
Przede wszystkim nie dwóch - doucz się!
Po drugie przewodniczył formalnie, podczas otwarcia, jako Pontefix Maximus - czyli "naczelny kapłan" wszystkich kultów i religii w Cesarstwie- taką funkcję miał Cesarz . W sprawy szczegółowe teologiczne się nie włączał poza jedna propozycją, która miała pogodzić biskupów, którzy ie mogli się dogadać i ciągłe dyskutowali ... któryś już miesiąc :-o
Pisząc "Zastraszeni biskupi " mam nadzieję, że nieświadomie, z braku wiedzy obrażasz i poniżasz tych wielu, herosów wiary, którzy na swym ciele mieli znaki, blizny i pamiątki niedawnych prześladowań i tortur, wielu z nich zdrowiem zapłaciło niewydanie świętych ksiąg, czy złożenia bałwochwalczej ofiary, czy odmowę wyrzeknięcia się Chrystusa
... by po 1700 latach jakiś Pod prąd nazwał ich "zastraszonymi biskupami" - wstydź się i bój się Boga :ymblushing:
Ostatnio zmieniony 2019-02-08, 23:39 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18945
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-09, 00:04

Pod prąd pisze: 2019-02-08, 22:50 Dla Ciebie źródłami z epoki są źródła, które popierają twój światopogląd.
Ależ proszę, przedstaw inne świadectwa z epoki, które poprą pogląd Waszych broszurek :)
Po drugie przewodniczył formalnie, podczas otwarcia, jako Pontefix Maximus - czyli "naczelny kapłan" wszystkich kultów i religii w Cesarstwie- taką funkcję miał Cesarz .
To prawda że miał taką funkcję, ale nie przewodniczył. Był - to prawda że aktywnym - gościem Soboru.

Pod prąd

Re: Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy

Post autor: Pod prąd » 2019-02-09, 07:23

Wszyscy wiemy , jeżeli nie to informuję , że wczesny chrystianizm z biegiem lat stał się religią państwową . Mam na myśli chrześcijaństwo czyli KRK. Konstantyn ,,wymieszał'" religię z polityką, tym samym zanieczyścił prawdy głoszone przez Jezusa Chrystusa.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”