Reformacja i kontreformacja według biskupa Rysia

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Reformacja i kontreformacja według biskupa Rysia

Post autor: Dezerter » 2017-07-07, 23:12

Bardzo ciekawy a dla wielu bulwersujący wykład - zapraszam do wysłuchania:

a później chętnie podyskutuję o tym co b. Ryś powiedział... a powiedział bardzo krytycznie o kontrreformacji katolickiej.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Benjamin

Re: Reformacja i kontreformacja według biskupa Rysia

Post autor: Benjamin » 2017-07-10, 22:21

:-/
Reformacja to uwiad Ducha Swietego w Kosciele.
I moim zdaniem refrormacja wyszla z falszywego zaloozenia, iz obfitosc grzechu w Kosciele jest swiadectwem o falszywosci Kosciola.
Takie stanowisko przedstawiane w tym zalozeniu zaprzeczaloby samemu Jezusowi, ktory na filary Kosciola wybral ludzi grzesznych, a nawet jeden z nich stal sie obrazem( wzorcem ) wielkiego grzechu. Tym niemniej na zawsze pozostal Apostolem, nawet po zdradzie. I nawet w chwili swojej samobojczej smierci.
A dlaczego uwazam, ze reformacja ( protestancka) to uwiad Ducha Swietego w Kosciele?
Wystarczy popatrzec na kraje, ktore daly sie uwiesc uludzie protestanckiej - wszystkie umieraja na brak wiary. I to w wymiarze ogolnospolecznym.
Nawet w tzw. pasie biblijnym w USA.

Ps: jestem zdania , ze tezy postawione przez ks.biskupa i wnioski na ich podstawie wyciagniete sa kontynuacja upadku teologii w nauczaniu modernistycznym w Kosciele ... a wyrazaja sie one w prosty sposob w kapitulanckiej postawie katolickiego establishmentu i zagubieniu nawet samego papieza w nauczaniu prawd wiary Chrystusowej i katolickiej.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Reformacja i kontreformacja według biskupa Rysia

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-07-11, 20:05

Odsłuchałem, i jestem zaskoczony (niemile).
Jestem wysokiego zdania o bp. Rysiu, ale ta konferencja razi wyjątkową powierzchownością, tezami nie obsadzonymi w kontekście i zarzutami obarczonymi błędem anachronizmu. Doprawdy, byłem solidnie zawiedziony.
Zdecydowanie poniżej możliwości tego znakomitego kaznodziei.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Reformacja i kontreformacja według biskupa Rysia

Post autor: Dezerter » 2017-07-11, 23:46

ja Marku jako "protestantyzujący katolik" też byłem zaskoczony! - dlatego stwierdziłem, że warto to omówić. Zauważ, że był to wykład na katolickim uniwerku, a w pierwszych rzędach siedziało wiele osób w sutannach.
Na koniec biskup dostał solidne brawa ...
A co do meritum
- błędów anachronizmu nie zauważyłem
- wiele konkretów, faktów było celnych i niestety smutnie prawdziwych
- wielokrotnie powtarzałem, że gdybym ja żył w tamtych czasach też bym się przyłączył do ludzi chcących reformować Kościół, bo była paląca potrzeba!, ale bliżej mi by było do Erazma niż do Lutra
- faktem jest, że większość postulatów reformacji KK wcielił w życie i nadal to robi.
- znasz zapewne słowa braci protestantów - "protest się zakończył " ( w domyśle, bo KRK zrealizował większość postulatów reformacji) - które padły po modlitwie charyzmatyków protestanckich za papieża Franciszka.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Benjamin

Re: Reformacja i kontreformacja według biskupa Rysia

Post autor: Benjamin » 2017-07-12, 00:00

Eeee tam ... gdzie sie co zakonczylo"?
Kosciol po prostu chce dobrze wyjsc "na sciance" i papiez chce byc lubiany ...
Herezje glosic zaczyna sie jako nauke odnowionego Kosciola, islam juz jest bardziej papieski niz papiez ... a protestanci z wolnych wspolnot coraz otwarciej pluja na kato;licyzm ...
I maja nas za pozytecznych glupcow ...

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Reformacja i kontreformacja według biskupa Rysia

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-07-12, 17:42

Z przykrością przychylam się do wypowiedzi Benjamina...
Co do realizacji postulatów - mam wrażenie, że raczej protestantyzm zrezygnował z większości swoich postulatów. A Kościół zrealizował, ale raczej nie postulaty Reformacji (które zresztą trudno okreslić) tylko rewolucję Soboru Trydenckiego.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Reformacja i kontreformacja według biskupa Rysia

Post autor: Dezerter » 2017-07-15, 11:19

Oj nie ma w was ducha ekumenizmu, ducha JP II, Benedykta, Franciszka, zastanówcie się, czy powoli nie wykluczacie się z KRK - Nie ma KRK bez posłuszeństwa papieżowi...
a to ja myślałem, że mam z tym problem i jestem mało papieski ;-) ....
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Benjamin

Re: Reformacja i kontreformacja według biskupa Rysia

Post autor: Benjamin » 2017-07-15, 12:13

Posluszenstwo w ex catedra jest oczywiste.
Ale jesli papiez wyraza tylko swoje prywatne poglady i w dodatku bredzi ... porownaj, w jaki sposob sprzeciwiono sie sw.Piotrowi Apostolowi, gdy zaczal wyrazac swoja wlasna opinie na temat obrzezania ( i przy tym niezle bredzil).

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Reformacja i kontreformacja według biskupa Rysia

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-07-15, 14:00

Dezerter pisze:Oj nie ma w was ducha ekumenizmu, ducha JP II, Benedykta, Franciszka, zastanówcie się, czy powoli nie wykluczacie się z KRK - Nie ma KRK bez posłuszeństwa papieżowi...
a to ja myślałem, że mam z tym problem i jestem mało papieski ;-) ....
Problem jest w tym, że nie za bardzo da się być jednocześnie posłusznym (w rzeczach nie dogmatycznych, w nauczaniu zwyczajnym) jednocześnie Franciszkowi i Jego poprzednikom. Obym się mylił.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Reformacja i kontreformacja według biskupa Rysia

Post autor: Jordan » 2017-07-30, 08:37

Widzę, że znany mi z internetu Paweł Chojecki (mówi o sobie pastor, i jest założycielem Kościoła Nowego Przymierza w Lublinie; społeczność się rozrasta...) ma rację: dochodzi do podziałów wśród katolików na gruncie papieskim... Obecny papież Franciszek dzieli katolików i może się nawet jakaś schizma solidna szykuje?...
Tu są nagrania Chojeckiego: https://www.youtube.com/user/idzpodprad
Ma on mocną mowę (niewyparzony język), ale czasem tak też trzeba by kogoś to potrząsnęło...
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Reformacja i kontreformacja według biskupa Rysia

Post autor: Jordan » 2017-07-30, 08:45

A co do Reformacji, to ciekawe, jak by wyglądała rzeczywistość, gdyby jej nie było?... Czy np. dalej byśmy płacili za odpusty?...
Mnie to oburza, że z tych datków wybudowano bazylikę św. Piotra w Watykanie - stoi ona po dziś dzień, jako świadectwo zdzierstwa w imię religii... Dobrze, że Marcin Luter taki porządek zachwiał u podstaw (choć może ktoś żałuję, bo by jeszcze z 10 takich bazylik wybudowano z odpustowej kasy, haha...)
Obejrzę sobie wystąpienie biskupa Rysia.
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Reformacja i kontreformacja według biskupa Rysia

Post autor: Jordan » 2017-07-30, 09:21

Wysłuchałem biskupa Rysia... więcej: poczytałem komentarze pod nagraniem... Zdania komentujących są podzielone chyba na pół: jedni go chwalą za to, co mówił... a inni go odsądzają od czci i wiary, a wręcz chcą wieszać "tego heretyka"...
[może rzeczywiście Chojecki ma rację, i schizma będzie?].

Nie jestem historykiem i nie badałem dogłębnie tematu Reformacji, ale skoro biskup Ryś się do wykładu przygotował, to chyba można mu wierzyć, że ukazał w miarę prawdziwy obraz minionych wieków - dlatego daję mu plusa za odwagę! że opisał przypadki haniebnych zachowań ówczesnych katolików z papieżem na czele...
Niech naród pracujący miast i wsi wie, jak to drzewiej bywało, i że ich duchowym przywódcom nie rosły u ramion skrzydła anielskie, ale raczej pod sutanną schowany był czartowski ogon...

Zacytuję jednego komentatora (wpis obecny pod nagraniem):
"Czy były nadużycia? z pewnością tak. Ale cały protestantyzm jest jednym wielkim nadużyciem. Jest satanizmem, robiącym z nas bezwolne kukły, a z Miłosiernego Boga - potwora.?"
No, przyznacie, że autor komentarza - Wojtek Arco - poszedł na całość! :-D Jak myślicie o co mu chodzi?...
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Reformacja i kontreformacja według biskupa Rysia

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-07-30, 10:44

Nie jestem historykiem i nie badałem dogłębnie tematu Reformacji
...i to jest jedyny konieczny komentarz do bzdur jakie wypisałeś w trzech powyższych listach.
Kolejny raz wypowiedziałeś się o tym, o czy nie masz pojęcia :)

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Reformacja i kontreformacja według biskupa Rysia

Post autor: Jordan » 2017-07-30, 11:45

Trudno, Marku, jesli Ci nie odpowiada, to nie czytaj... ale pewnych faktów nie zamieciesz pod dywan! Uznanie dla biskupa Rysia, że wygarnia brudy spod dywanu, aby stanąć w prawdzie, a nie udawać, że "my - katoliki - to som dobre...a tamte - protestanty - to som tylko złe..."
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Reformacja i kontreformacja według biskupa Rysia

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-07-30, 12:14

Po co piszesz o czymś, o czym nie masz pojęcia? Poczytaj, to nie boli.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”