Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-08, 23:47

Zapraszam na kolejny odcinek serii filmów o darze języków. Tym razem przyjrzymy się co Pismo Święte mówi na temat tego daru i czy na pewno przystaje to do powszechnych przekonań popularnych w ruchu charyzmatycznym?

konik

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: konik » 2019-02-10, 20:53

Rzeczywiscie Marku trudny temat.
Ja go mialem sile odsluchac do polowy ... i nie potrafie wiecej wchlonac.
Moim zdaniem ... dales taki esencjonalny wywar, ze dopiero rozcienczenie umozliwi wchloniecie.
mam tu na mysli takipomysl:podzielic na jakies trzy czesci, w dodatku przyklady, cytaty poprzetykac jakim lzejszym, popularnym jezykiem podanym omowieniem ...
To tak na tyle na razie.
trzymaj sie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-23, 13:00

Ktoś tu (niestety - nie mogę znaleźć kto i w jakim wątku, więc piszę tu, bo jest niejako na temat) wspomniał o hipotezie (wg mnie wartej rozważenia, choć się do niej nie przychylam) że podczas Pięćdziesiątnicy apostołowie mówili jednym głosem, a ludzie z różnych języków słyszeli w różnych (swoich) językach.
Sam tekst biblijny możnaby pewnie tak interpretować:
Dz 2:4-nn "I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym, i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić. Przebywali wtedy w Jerozolimie pobożni Żydzi ze wszystkich narodów pod słońcem. Kiedy więc powstał ów szum, zbiegli się tłumnie i zdumieli, bo każdy słyszał, jak przemawiali w jego własnym języku. Czyż ci wszyscy, którzy przemawiają, nie są Galilejczykami? - mówili pełni zdumienia i podziwu. Jakżeż więc każdy z nas słyszy swój własny język ojczysty? - (9) Partowie i Medowie(...)"

Na temat tej hipotezyznalazłem dziś wypowiedź św.Tomasza - jest ona jednak krytyczna:
"Wprawdzie oba sposoby mogły występować, mianowicie albo mówili jednym językiem, a przez wszystkich byli rozumiani, albo mówili wszystkimi językami, to jednak właściwsze było, żeby oni mówili wszystkimi językami. Świadczyło to bowiem o doskonałości ich wiedzy; dzięki niej bowiem nie tylko mo-gli mówić, ale także rozumieć, co inni mówili. Gdyby zaś wszyscy słuchający rozumieli ich jeden język, wskazywałoby to albo na znajomość i rozumienie języka u tych, co słuchają ich mowy, albo na jakby jakieś złudzenie, bo słowa inaczej dochodziłyby do uszu słuchaczy niż były wypowiedziane. Stąd to glosa do Dziejów Apostolskich powiada: „Większym cudem było to, że oni mówili wszelkiego rodzaju językami”13, a Paweł wyznaje: „Dziękuję Bogu, że mówię w języku każdego z was”14. Na 3. Chrystus osobiście miał głosić tylko jednemu narodowi, tj. żydowskiemu. I dlatego, choć sam bez wątpienia znał najdoskonalej wszystkie języki, to jednak nie zachodziła potrzeba, by mówił wszystkimi językami. "

konik

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: konik » 2019-02-23, 13:29

Ja osobiscie przychylam sie bardziej do pogladu, iz mowili jednym jezykiem, ale rozumiani byli przez ludzi roznych jezykow.
Ja mialem taki przypadek osobiscie.
O.Pio rowniez rozumial po wlosku, to co mowiono mu w ojczystych jezykach.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-03-10, 11:04

Zapraszam do przejrzenia nowego filmu w kontekście daru języków. Tym razem o JUBILACJI
Jak zwykle na podstawie źródeł:
- czym jest jubilacja?
- czy jubilacja to dar języków?
- czy charyzmatyczna "modlitwa bez słów" to jubilacja?
------------------------------------------------------
Film o jubilacji miał być poprzedzony filmem o darze języków w patrystyce. Przygotowałem taki film, jednak w ostatniej chwili dotarłem do nowych materiałów - będę go więc musiał jeszcze uzupełnić. Dlatego zmieniłem kolejność - dziś przedstawiam film o jubilacji.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-03-15, 11:53

Kolejny film:

Dar języków w pismach pierwszych wieków
=======================================

Czy wczesne chrześcijaństwo znało dar języków polegający na wydawaniu z siebie dźwięków nie należących do żadnego istniejącego języka?
Jaki cel miał według Ojców Kościoła dar języków?
Zapytajmy Ich o to...
Zapraszam do oglądania nowego filmu w cyklu na temat daru języków
Wszystkie filmy cyklu znajdziecie tu http://analizy.biz/filmy/

konik

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: konik » 2019-03-15, 15:28

Dobra robota Marku. Film o jubilacji ma taka wlasnie forme, jakiej zabraklo w filmie o "Dar jezykow w Pismie Swietym". Dlatego jest prostszy i latwiej trafiajacy , a ten poprzedni zbyt ciezki. To jest test na wytrwalosc i test na miekkosc fotela.
Trzymaj sie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Andej » 2019-03-16, 08:06

Czy na prawdę do tego zjawiska ograniczają się dary Ducha świętego? I czy w tym właśnie tkwi sedno Odnowy? Czy nie lepiej skupiać się na tym co dobre i wzniosłe, niż na marginalnych zjawiskach?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-03-16, 11:19

Andej pisze: 2019-03-16, 08:06 Czy na prawdę do tego zjawiska ograniczają się dary Ducha świętego? I czy w tym właśnie tkwi sedno Odnowy? Czy nie lepiej skupiać się na tym co dobre i wzniosłe, niż na marginalnych zjawiskach?
Dokładnie taka jest teza moich filmów. Odnowa jest nam (Kościołowi) potrzebna - ale nie te postprotestanckie wygłupy tylko to, co w niej prawdziwe - chwała oddawana Bogu, pewien radykalizm, traktowanie wiary "serio", relacja (używam to słowo w pewnym szczególnym znaczeniu) z Bogiem, jubilacja i modlitwa chwały na serio itd.

Matylda

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Matylda » 2019-03-31, 19:36

Marku, przed powstaniem Odnowy to wszystko też w Kościele było, może nawet bardziej. Mam wrażenie,że zaserwowano nam kaszkę manną i tak się nią karmi dorosłych ludzi mówiąc, że to zdrowe. Wydaje mi się,ze dla dorosłego człowieka jednak inne rzeczy byłyby zdrowsze, na kaszce się długo nie pojedzie.
Jestem w tej chwili w trakcie zastanawiania się czy Odnowa charyzmatyczna przyniosła do Kościoła więcej korzyści niż strat, w tej chwili wydaje mi się to drugie niestety. Zwłaszcza jeśli chodzi o formowanych tam księży. Na co dzień spotyka m się z taką infantylnością tego co głoszą...Nawet dziś w kazaniu rekolekcyjnym..rety..od razu widzę,że ksiądz formowany w Odnowie...

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-03-31, 20:24

Częściowo się zgadzam, częściowo nie. Jednak Odnowa niesie wiele dobrych rzeczy - zwłaszcza owo "na serio" w stosunku do wiary.

Matylda

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Matylda » 2019-03-31, 21:46

Nie piszę tego co piszę "na pewno"-jestem w trakcie zastanawiania się na tym tematem, także patrząc na owoce w sobie...
Mnie pobyt w Odnowie dał więcej minusów niż plusów. Tylko że do Odnowy trafiłam już po nawróceniu w zupełnie innych klimatach (najpierw były pielgrzymki, duszpasterstwo akademickie), pewnie inaczej to wygląda u osoby która pierwsze zainteresowanie duchowością i swoje nawrócenie przeżyła właśnie dzięki Odnowie.
Z tym "na serio" wcale nie jest tak dobrze, bardziej widzę tam szukanie siebie, emocjonalnego wsparcia, fajnych wrażeń...Taka trochę naturalna, może nawet pogańska religijność.
Takie na razie moje wrażenia, może kiedyś mi się to zmieni, a może nie. O:-)

konik

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: konik » 2019-03-31, 22:46

Moi znajomi znalezli sie w Kosciele poprzez Odnowe.
Ja dlugo pozostawalem poza Kosciolem ... przez Odnowe.
Bog stworzyl i ryby, i czlowieka - jedne zyja dzieki wodzie, inni sie w niej topia i umieraja.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Dezerter » 2019-03-31, 23:50

konik pisze: 2019-03-31, 22:46
Ja dlugo pozostawalem poza Kosciolem ... przez Odnowe.
Co ty piszesz bracie drogi - tłumacz się!
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: konik » 2019-04-01, 01:06

Juz o tym wspominalem - jako protestancki zielony wszedlem do Kosciola dzieki lefebvrystom. Dlugi czas odpychala mnie odnowa ... bo lepsze wydanie ( szalenstwa ) mialem u zielonych: Prawdziwy sens wiary katolickiej odnalazlem dopiero w Tradycji i Mszy trydenckiej

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”