Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-01, 11:02

Przykłady mowy nieartykułowanej - polemika
=================================================
W kolejnym filmie omawiam teksty historyczne, które niektórzy entuzjaści "daru języków" polegającego na mowie nieartykułowanej przytaczają na poparcie swoich twierdzeń. Od św.Patryka przez heretyków aż do okultystów.
Zapraszam!

Wszystkie filmy cyklu znajdziecie tu http://analizy.biz/filmy/
Ostatnio zmieniony 2019-04-01, 11:02 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Dezerter » 2019-04-01, 22:24

konik pisze: 2019-04-01, 01:06 Juz o tym wspominalem - jako protestancki zielony wszedlem do Kosciola dzieki lefebvrystom. Dlugi czas odpychala mnie odnowa ... bo lepsze wydanie ( szalenstwa ) mialem u zielonych: Prawdziwy sens wiary katolickiej odnalazlem dopiero w Tradycji i Mszy trydenckiej
Serio chcesz podtrzymywać twierdzenie, że byłbyś wcześniej (zostałbyś wcześniej) katolikiem gdyby nie to, że u katolików jest kilka % ludzi w Odnowie? i że charyzmatycznemu zielonemu, nie było po drodze z charyzmatycznymi katolikami?
Nie tak mi opowiadałeś swoją drogę przemiany duchowej, ale ok Ty sam wiesz lepiej jak i dlaczego było.
A swoją drogą znasz jakiś inny przypadek zielonego, co został katolikiem?
Ostatnio zmieniony 2019-04-01, 22:35 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: konik » 2019-04-01, 22:29

Nie chce sie sprzeczac ... bo wlasnie ten element mnie wstrzymywal i o tym mowilem.
Nie wiem skad wziales to, ze bylbym wczesniej katolikiem.? Gdy zaczalem myslec o byciu katolikiem, to wiele rzeczy mnie nie pociagalo, gdyz ten zielony-charyzmatyczny chaos wlasnie mnie odpychal. I to mowilem wlasnie. Tak w skrocie teraz to przedstawiam, gdyz znacznie wiecej byloby do napisania.
Co do innych zielonych ... osobiscie sie nad tym ie zastanawialem, dlatego nie moge nikogo wskazac.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-01, 22:34

Dezerter pisze: 2019-04-01, 22:24 A swoją drogą znasz jakiś inny przypadek zielonego, co został katolikiem?
Jacek, założyciel Apologetyki, po 7 latach u "zielonych" (był nawet pastorem młodzieżowym) wrócił do Kościoła. Niestety, już odszedł do Pana.
Tu jest Jego świadectwoL http://analizy.biz/apologetyka/index.ph ... id=105.htm
Ostatnio zmieniony 2019-04-01, 22:35 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Andej » 2019-04-05, 09:15

Matylda pisze: 2019-03-31, 21:46 Nie piszę tego co piszę "na pewno"-jestem w trakcie zastanawiania się na tym tematem, także patrząc na owoce w sobie... Mnie pobyt w Odnowie dał więcej minusów niż plusów. ...
Wydaje mi się, że Odnowa jest pociągająca dla osób szukających specyficznych doznań, uczuć. Dla osób łatwo zapalających się.
Ludzie, którzy muszą najpierw zrozumieć,nie znajdują w tym zrozumienia. Osoby rzadko ulegający zachowaniom spontanicznym z trudem odnajdują się w Odnowie. Ale też powyższe nie jest stwierdzeniem faktu, ale wynikiem mojej obserwacji. W dalszym ciągu jestem związany z odnową, ale głównie dlatego, aby być związanym z jakąś wspólnotą w mojej parafii. Nie chcę żyć obok. Ale cały czas mam świadomość, że nie rozumiem Odnowy.

Jednak w przeciwieństwie do Ciebie Matyldo nie zauważam, w stosunku do mnie, żadnych negatywnych skutków. Wprost przeciwnie. Każde publiczne wysłuchanie Słowa Bożego, każda okazje do przyjęcia Ciała Pańskiego jest budująca. Nie obserwuję żadnych spektakularnych aktów. Ale, niestety, niemal wszystko, wydaje mi się być naciągane i sztuczne.

Ale w każdej sytuacji staram się znaleźć coś dobrego. Także i w Odnowie znajduję. Czasem jest to tylko jedno słowo. Kapłana, kogoś ze wspólnoty. I to słowa zaczyna we mnie żyć. Jak w kopalni złota, czasem trzeba kolka ton skał odwalić, aby samorodek znaleźć. Szukam skarbu, tam gdzie mam szansę szukać. Dlatego staram się pomijać minusy, nie zauważać, a w każdym razie nie poświęcać im swojej uwagi. Szukam plusów i na nich staram się skupiać.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Dezerter » 2019-04-06, 21:14

Dzięki Marku - przeczytałem - dość typowe. I niestety pokazuje, że nauczanie KK swoich wiernych było i jest na słabiutkim poziomie. Cała nadzieja w odnowie, która wnosi do Kościoła świeży powiew Ducha, pasję i gorąca wiarę, ale również solidną ewangelizację, bo bez wiedzy sama wiara, nawet tak gorąca jaką miał Jacek może nie wystarczyć.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-07, 02:55

Dzięki Marku - przeczytałem - dość typowe. I niestety pokazuje, że nauczanie KK swoich wiernych było i jest na słabiutkim poziomie. Cała nadzieja w odnowie, która wnosi do Kościoła świeży powiew Ducha, pasję i gorąca wiarę, ale również solidną ewangelizację, bo bez wiedzy sama wiara, nawet tak gorąca jaką miał Jacek może nie wystarczyć.
Pasja i gorliwość tak. Gorliwa ewangelizacja - tak. Czy solidna? Wątpię. Czy wiedza? Wątpię. Pragnienie Ducha tak - ale czy powiew... hmmm....

Uff, to chyba na razie ostatni film na temat "daru języków".
Po opublikowaniu filmu o darze języków w pismach patrystycznych otrzymałem wiele zapytań o tzw. „język aniołów”. W kolejnym (na razie ostatnim z serii o darze języków) filmie starałem się przedstawić to zagadnienie. Zobaczcie jak mi poszło


Wszystkie moje filmy znajdziecie tu http://analizy.biz/filmy/
Wybaczcie - jeśli jesteście w kilku grupach w których i ja jestem, może się zdarzyć że zobaczycie ten post kilkukrotnie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-03, 12:06

Tym razem zapraszam na film, który może zdenerwować zarówno tradycjonalistów jak i charyzmatyków.
Tradycjonaliści mogą być zawiedzeni, gdy w pierwszej połowie filmu wskazuję na zalety Odnowy i mówię, dlaczego jej nie odrzucam.
Charyzmatyków może zdenerwować druga część filmu.
Zakończenie skierowane jest do obu grup :)
zapraszam serdecznie
Marek Piotrowski

Ostatnio zmieniony 2019-05-03, 12:06 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Biserica Dumnezeu

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-05-03, 15:49

Bardzo dobra diagnoza. Tym bardziej, ze "Twoja teoria spiskowa" jest od lat gloszona u lefebvrystow.I roowniez lefebvrysci korzeniami pragna odnowe zakotwiczyc wlasnie u poczatkow papieskich.
Caly problem polega prawdopodobnie w tym, ze nazywa sie odnowa w Duchu sw. ruchem katolickim - a w samej rzczy jest to raczej zwiedzenie heretyckie, ktore odpadlo od katolickich ( i protestanckich ) korzeni wiary w falszywa religie para newageowska.
Sadze, ze trzeba szukac i wspierac te grupy w odnowie, ktore sa katolickie i ida droga Kosciola ... wowczas bedzie powoli wszystko wracac na swoja droge.
Ruchy katolickie to przede wszystkim ruchy z Chrystusem i Maryja. Gdy nastepuje odrzucanie maryjnoisci, to znak, ze ruch staje sie odszczepienczy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Dezerter » 2019-05-03, 23:42

Ty Biserica jesteś "zwiedzenie heretyckie " a nie odnowa w Duchu Świętym - ostrzegam, że grzech przeciwko Duchowi Świętemu nie będzie odpuszczony - ja jestem przekonany , ze ruch odnowy w Kościele jest dziełem Ducha Świętego więc bluźnisz bracie i obrażasz bardzo wielu bliskich mi ludzi, księży i biskupów- nie będzie to tolerowane - ostrzegam.

Ps
Marku to nie jest post do Ciebie - twojego filmu jeszcze nie słuchałem - myślałem że jak cytuje to wiadomo kogo i jak pisze post pod jego postem to odnoszę się do niego.
Ostatnio zmieniony 2019-05-04, 10:33 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-04, 00:08

Dezerter pisze: 2019-05-03, 23:42 Ty jesteś "zwiedzenie heretyckie " a nie odnowa w Duchu Świętym - ostrzegam, że grzech przeciwko Duchowi Świętemu nie będzie odpuszczony
Przypominam, że charyzmaty nadzwyczajne - nawet te prawdziwe - należą do grupy objawień prywatnych. A więc nie ma obowiązku w nie wiary i podobne straszenie jest próbą zamkniecia ust.
- ja jestem przekonany , ze ruch odnowy w Kościele jest dziełem Ducha Świętego więc bluźnisz bracie
Bluźnię, ponieważ Ty jesteś do czegoś przekonany? ;)
i obrażasz bardzo wielu bliskich mi ludzi, księży i biskupów- nie będzie to tolerowane - ostrzegam.
Sorry Dezerterze, ale schowaj sobie podobne groźby w buty :)
Zastanów się lepiej, co jeżeli mam rację...

Czy przypominasz sobie, co Bóg mówi o tych, którzy wygłaszają proroctwa, których im Bóg nie kazał wygłaszać?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-04, 04:47

Trochę się dziwię Twojemu wzburzeniu - na temat błędów w Odnowie nie powiedziałem w filmie nic więcej niż na sesji. Myślałem, że raczej ucieszysz się, że swoją wypowiedź uzupełniłem o te pozytywne rzeczy, o których mówię w pierwszej części filmu :)

I jeszcze taka refleksja - to oburzenie że rzekomo "obrażam" Twoich przyjaciół "księży i biskupów". Otóż przyjmij do wiadomości, że wielu księży i biskupów ma takie, a może nawet jeszcze bardziej krytyczne zdania jak ja na ten temat, więc to nie jest spór pomiędzy mną a księżmi.
I jeszcze, że kiedy mówimy o zwiedzeniu, guzik mnie obchodzi, że ktoś się obrazi - zwłaszcza że to Ty, a nie ja, usiłujesz przenieść ten spór z płaszczyzny doktrynalnej i pastoralnej na interpersonalną.
To, że Ty czy jacyś Twoi przyjaciele uważacie coś, co ja neguję nie oznacza że ich czy Ciebie "obrażam" - to jakiś absurd. Już raczej - jesli o tym mowa - ja mógłbym się na Ciebie obrazić za powyższy arogancki wpis. Ale się nie obrażam, bo rozumiem, że przyjęcie pewnych faktów do wiadomości może być dla Ciebie trudne - zważając, ile zainwestowałeś serca w to, co neguję.

Chcesz zanegować to co powiedziałem? Dyskutuj merytorycznie, a nie wyjeżdżaj mi z wistami typu ostrzeżeń że czegoś nie będziesz tolerował.
A co do bluźnierstwa, to jest nim w moim przekonaniu (fraza, której zabrakło w Twoim, Dezerterze, liście) chodzenie na smyczy na czworakach i mówienie, ze to działanie Ducha Świętego (tak, wiem że tego akurat nie pochwalasz - ale czemu właściwie? Pochodzi z tego samego źródła co nazywanie "darem języków" wyrzucania z siebie nieartykułowanych dźwięków. Skąd ta niekonsekwencja?)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Dezerter » 2019-05-04, 10:30

Marku - przepraszam za nieporozumienie, ale nie bierz wszystkich moich wpisów do siebie.
Mój emocjonalny i mocny wpis był sprowokowany tym zdaniem:
Caly problem polega prawdopodobnie w tym, ze nazywa sie odnowa w Duchu sw. ruchem katolickim - a w samej rzczy jest to raczej zwiedzenie heretyckie, ktore odpadlo od katolickich ( i protestanckich ) korzeni wiary w falszywa religie para newageowska.
.
odpowiem podobnie:
Caly problem polega prawdopodobnie w tym, ze nazywają się Lefebryści ruchem katolickim - a w samej rzczy jest to raczej zwiedzenie heretyckie, ktore odpadlo od katolickich korzeni wiary w falszywa religie para magiczną.
Ostatnio zmieniony 2019-05-04, 10:34 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-05-04, 13:13

Dezerter pisze: 2019-05-04, 10:30 Marku - przepraszam za nieporozumienie, ale nie bierz wszystkich moich wpisów do siebie.
OK, zatem nieporozumienie.
W takim razie moje ostatnie dwa listy są bezzasadne (można je nawet usunąć), przepraszam również.

Mój emocjonalny i mocny wpis był sprowokowany tym zdaniem:
Caly problem polega prawdopodobnie w tym, ze nazywa sie odnowa w Duchu sw. ruchem katolickim - a w samej rzczy jest to raczej zwiedzenie heretyckie, ktore odpadlo od katolickich ( i protestanckich ) korzeni wiary w falszywa religie para newageowska.
.
odpowiem podobnie:
Caly problem polega prawdopodobnie w tym, ze nazywają się Lefebryści ruchem katolickim - a w samej rzczy jest to raczej zwiedzenie heretyckie, ktore odpadlo od katolickich korzeni wiary w falszywa religie para magiczną.
Podkreślam, ze to nie był mój wpis. Ale porozmawiajmy na ten temat.
Znasz mój negatywny stosunek do lefebvre'zmu (co nie znaczy, że niektóre problemy, na jakie zwracają uwagę nie istnieją - ale przecież niektóre problemy na które zwracał uwagę Marcin Luter też istniały). Z drugiej jednak strony nie da się ukryć, że to co mam za zwiedzenie w ruchu charyzmatycznym nadeszło ze strony protestanckiej (no, trochę umownie mówiąc, bo te nowe XIX i XX wieczne twory to w zasadzie nie protestantyzm). I że niektóre elementy są niepokojąco zbieżne z New Age.

BTW, zaciekawiłeś mnie: piszesz o tym że lefebryzm jest heretycki i para magiczny. Co do heretyckości można by dyskutować - ale raczej trudno byłoby podtrzymać ten zarzut. Problem lefebvre'zmu to raczej schizma niż herezja.
Ale zaciekawiło mnie szczególnie co miałeś na myśli pisząc "para magiczny"?

Biserica Dumnezeu

Re: Historia powstania współczesnej Odnowy w Duchu Świętym

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-05-07, 14:21

Dezerterze ... same bzdury. Az mi sie nie chce pisac.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”