O czym 90% katolików nie wie

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: O czym 90% katolików nie wie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-23, 17:07

No, to zaczynamy:

ZARZUT 1 120 r. - Pierwsze wzmianki o używaniu wody święconej do "wypędzania duchów" nieczystych.

Dominik

Re: O czym 90% katolików nie wie

Post autor: Dominik » 2017-11-23, 17:56

Woda święcona to sakramentalia.
KKK 1668 Sakramentalia zostały ustanowione przez Kościół dla uświęcenia pewnych posług w Kościele, pewnych stanów życia, najrozmaitszych okoliczności życia chrześcijańskiego, a także użytkowania rzeczy potrzebnych człowiekowi. Według decyzji duszpasterskich biskupów sakramentalia mogą dotyczyć potrzeb, kultury i historii ludu chrześcijańskiego określonego regionu i epoki. Zawierają one zawsze modlitwę, której często towarzyszy jakiś określony znak, jak włożenie ręki, znak krzyża, pokropienie wodą święconą (znak przypominający chrzest).
120r. że niby wcześniej powinna być wprowadzona?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: O czym 90% katolików nie wie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-23, 22:11

  1. Z roku 120 pochodzi pierwsza wzmianka w patrystyce. Biorąc pod uwagę, że mamy tylko dosłownie kilka pism powstałych przez 120 rokiem, jest to wzmianka bardzo wczesna.
    Wygląda na to, że błogosławieństwo wodą (popularnie zwane "święceniem" było praktykowane od samego początku.
    Dzieło wszesnochrześcijańskie pt. "Tradycja apostolska" podaje, iż święcenie wprowadził św.Mateusz.
  2. owa praktyka nie wzięła się z niczego - woda była zawsze w biblistyce symbolem oczyszczenia o bożego błogosławieństwa. Modlitwy błogosławieństw pierwszego (apostolskiego) pokolenia chrześcijan były spontaniczne i wzorowały się na starotestamentalnym modelu berakah.
    Księga Wyjścia:
    "pokropię was czystą wodą, abyście się stali czystymi, i oczyszczę was od wszelkiej zmazy i od wszystkich waszych bożków." /Ex 36,25/

    Również w Psalmie czytamy:
    "Pokrop mnie hizopem, a stanę się czysty, obmyj mnie, a nad śnieg wybieleję." /Ps 51,9/

    "Postąpisz zaś z nimi w ten sposób, aby ich oczyścić: pokropisz ich wodą przebłagania, ogolą całe swoje ciało, wypiorą szaty, i wtedy będą czyści."/Lb 8,7/

    "Taki będzie wyłączony spośród Izraela, gdyż nie pokropiła go woda oczyszczenia; pozostaje przeto nieczysty, a plama jego ciąży na nim." /Lb 19,13b/

    "Mąż czysty weźmie hizop, zanurzy w wodzie i pokropi namiot, wszystkie sprzęty oraz wszystkich, którzy się tam znajdują, wreszcie tego, który dotknął kości, zabitego albo zmarłego lub też grobu." /Lb 19,18/

    "I tak pokropi mąż czysty tego, który jest nieczysty, trzeciego i siódmego dnia, a w siódmym dniu będzie uwolniony od winy. Mąż nieczysty wypierze szaty swoje, obmyje się w wodzie i wieczorem będzie czysty." /Lb 19,19/

    Na biblijnej tradycji "berakah" wzorują się także najstarsze formuły błogosławień okresu patrystycznego (oleju, mleka, wody, kwiatów, pierwocin owoców).

    Kropielnica ma swój pierwowzór w miedzianym basenie ("morzu" opisanym w 7 rozdziale Pierwszej Księgi Królewskiej) służącym do rytualnych obmyć. Kropielnica miała pierwotnie postać naczynia, w którym wierni przed wejściem do wczesnochrześcijańskiej bazyliki obmywali sobie głowę, ręce i stopy (o gestach tych pisali Tertulian i św.Klemens z Aleksandrii. Z czasem gesty te zastąpiono symbolicznym umoczeniem dłoni i uczynieniem znaku krzyża.
  3. Do powyższych źródeł nawiązuje tekst poświęcenia wody z Mszału Rzymskiego:
    "Panie, Boże wszechmogący, wysłuchaj łaskawie próśb swojego ludu, który wspomina wspaniałe dzieło stworzenia i jeszcze wspanialsze dzieło odkupienia i pobłogosław + tę wodę. Stworzyłeś ją, aby przez nią użyźniać ziemię oraz wzmacniać i oczyszczać nasze ciała. Woda była również narzędziem Twojego miłosierdzia: przez nią wyprowadziłeś Twój lud z niewoli i ugasiłeś jego pragnienie na pustyni. Prorocy zapowiedzieli wodę jako znak nowego przymierza, które miałeś zawrzeć z ludźmi. Przez wodę, którą Chrystus uświęcił w Jordanie, odnowiłeś w odradzającej kąpieli chrztu naszą upadłą naturę. Niech ta woda przypomina nam przyjęty chrzest, abyśmy się radowali z naszymi braćmi ochrzczonymi w czasie uroczystości wielkanocnych. Przez Chrystusa, Pana naszego."(Mszał Rzymski, obrzęd poświęcenia wody)
  4. Woda święcona należy do tzw. sakramentaliów (nie mylić z sakramentami), a więc praktyk ustanowionych przez Kościół.
    Jego nauczanie zacytował Dominik.
    (Zachęcam także do przeczytania dalszych kanonów o sakramentaliach 1671?1676 a także o symbolice wody kan. 694,1218,1219,1220,1224,1238,1185,1094, 1668-1670)
  5. Zabawne jest, że inna wersja ?listy zarzutów? usiłuje przekonać, iż wodę święconą wprowadzono w roku? 850 ;)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: O czym 90% katolików nie wie

Post autor: Dezerter » 2017-11-23, 23:19

Dzięki Marku za podjęcie tego trudu - doceniam :ymhug:
Ja gdzieś na jakimś forum odpierałem część tych "zarzutów", ale nie potrafię odnaleźć.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

wątpiący

Re: O czym 90% katolików nie wie

Post autor: wątpiący » 2017-11-24, 10:57

Marek_Piotrowski pisze:Cóż, skoro Wątpiący nie wybrał, to może będziemy po prostu wyjaśniali kolejne punkty?
Bez pośpiechu.
Ponumerujemy je tylko, żeby można się było odnosić do tych, które już zostały opisane.

To by było tak:
Nie bardzo się zgadzam z Tobą.
Może najpierw należało by oddzielić ziarno od plew, a więc wykazać które z tych zdarzeń ogóle nie miały miejsca a które miały, powołując się materiały historyczne.
Czy wszystkie te zdarzenia można nazwać zarzutem? pierwszy z brzegu?

"ZARZUT 1 120 r. - Pierwsze wzmianki o używaniu wody święconej do "wypędzania duchów" nieczystych."
Czy to stwierdzenie można traktować jako zarzut? Jedynie co mi przychodzi na myśl to data nie ta lub że nie używano wody święconej do wypędzania duchów nieczystych, lub też jeszcze że nie było pojęcia wody święconej.
Jak dla mnie ZARZUT1 to żaden zarzut, można by jedynie zastanawiać się jak dawniej pojmowano wypędzanie duchów nieczystych a jak to dzisiaj pojmujemy.

wątpiący

Re: O czym 90% katolików nie wie

Post autor: wątpiący » 2017-11-24, 11:11

Andej pisze:
wątpiący pisze:...
Z przykrością, nie ustosunkuję się teraz. Z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że tu nie miejsce na ten temat. A drugi, że zaczekam na rocznicę i to, co zostanie opublikowane.
Ależ przecież wszystko zostało opublikowane, najpierw były magnesy, które przyziemiły samolot oczywiście ruskie, potem sztuczna mgła którą to ruskie rozpylili następnie parówki i puszki po piwie a jedna z ostatnich teoryji to bomba termo baryczna nie powodująca żadnego hałasu. Jest w czym wybierać.
Andej pisze:Wtedy, na spokojnie porównam.
Przez te parę lat jak się chciało to już dawno można było sobie wyrobić zdanie tym bardzie jeżeli używa się głowy i wymaga od innych i od siebie myślenia.
Andej pisze: Jak czasu troszkę znajdę, to ustosunkuję się, nie tyle do samego zdarzenia, ale do tego, co sądzisz na ten temat.
Jak się domyślam będzie to mój rys psychologiczny,

wątpiący

Re: O czym 90% katolików nie wie

Post autor: wątpiący » 2017-11-24, 11:24

Benjamin pisze:
A co do dumnego stwierdzenia, ktore tu podales jako watpiacy: " jestem fanem serialu Katastrofy w przestworzach" ...
O, znalazl sie specjalista ...hi, ha :((
Trzymaj sie .
Chyba Benjaminie nie do końca zrozumiałeś co ja napisałem.
A już na wstępie napisałem:

Mądry gdy ładne ubranie włoży
jest dotąd mądrym gdy gęby nie otworzy.


Postaraj się zrozumieć ile treści jest w tych paru słowach. Natomiast Twoja wypowiedz to typowa ignorancja.

wątpiący

Re: O czym 90% katolików nie wie

Post autor: wątpiący » 2017-11-24, 11:26

Dezerter pisze:Dzięki Marku za podjęcie tego trudu - doceniam :ymhug:
Ja gdzieś na jakimś forum odpierałem część tych "zarzutów", ale nie potrafię odnaleźć.
Czy nie tu:
http://www.eioba.pl/a/1nob/odpowiedz-na ... ow-nie-wie

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: O czym 90% katolików nie wie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-24, 11:56

Prawdę mówiąc nie kumam - skoro to nie zarzut, to po co o tym pisałeś?
No ale dobrze - przejdźmy zatem do pierwszego punktu, który uważasz za "zarzut".
Zdradzisz który to?

Co do samolotów - proponuję wyprowadzić wątek z tego tematu, bo nie pasuje.

podkowa

Re: O czym 90% katolików nie wie

Post autor: podkowa » 2017-11-24, 21:53

O, mam te ksiazke. A Marku, to Ty jestes autorem ... no gratulacje, bo fajnie to wyjasnione.

Dominik

Re: O czym 90% katolików nie wie

Post autor: Dominik » 2017-11-24, 22:13

Nie bardzo widzę co tutaj wydzielać o samolotach, za bardzo pomieszane są posty.
Jeśli chcecie dyskutować o samolotach to załóżcie w kawiarence odpowiedni temat.

podkowa

Re: O czym 90% katolików nie wie

Post autor: podkowa » 2017-11-24, 22:47

Ja tez nie bardzo rozumiem o co watpiacy ma pretensje.
A to stwierdzenie watpiacego ustawiajacego slepych po stronie wierzacych to wlasnie jakies swiadectwo na zarozumialosc watpiacego (no tak to mi sie akurat uklada).
Rownie dobrze mozna powiedziec - slepo zapatrzeni w komisje Millera.
Ale to nie sa argumenty, ani argumentem nie jest przywolywanie powiedzonka dziadka, gdyz nawet nie wiemy, czy akurat dziadek te slowa przywolywal w slusznej sprawie, czy w nieslusznej.

Magnolia

Re: O czym 90% katolików nie wie

Post autor: Magnolia » 2017-11-30, 16:54

wątpiący pisze:
Dezerter pisze:Dzięki Marku za podjęcie tego trudu - doceniam :ymhug:
Ja gdzieś na jakimś forum odpierałem część tych "zarzutów", ale nie potrafię odnaleźć.
Czy nie tu:
http://www.eioba.pl/a/1nob/odpowiedz-na ... ow-nie-wie
Pytanie moje jest takie: po co przychodzisz z cała listą zarzutów/przekłamań/fałszywych stwierdzeń... jeśli sam znalazłeś na nie odpowiedź w necie... Czemu to miało służyć?
Chciałeś kogoś oburzyć? Zaskoczyć? Sprowokować?
... Ale chyba Ci się nie udało... bo znaleźli się ludzie z wiedzą i entuzjazmem do odpierania po kolei punktów tej listy...
Ale psikus =))

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: O czym 90% katolików nie wie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-30, 23:28

To co, jedziemy dalej?

Magnolia

Re: O czym 90% katolików nie wie

Post autor: Magnolia » 2017-12-01, 06:22

Ja się nie mogę doczekać odpowiedzi na zarzut 3 :))

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”