Czy żyjemy w czasach post-chrześcijańskich?

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy żyjemy w czasach post-chrześcijańskich?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-08-27, 09:00

to "trochę" wyidealizowany obraz. Zwłasza jesli się weźmie pod uwagę "miłość" Amiszów do "Anglików" (tak nazywają resztę świata).

sam2

Re: Czy żyjemy w czasach post-chrześcijańskich?

Post autor: sam2 » 2018-08-27, 09:22

Marek, masz jakies szersze zrodla ktore wyjasniaja ta czesc Apokalipsy i podaja w kolejnosci chronologicznej co po czym ma byc?
Krazy wsrod ludzi wiele przeroznych wersji ktore wrecz przecza sobie nawzajem nie wspominajac o zrodlach ktorymi sa rozne interpretacje Apokalipsy.
Inna sprawa jest tez poczatek "odliczania" czasu bo Narodziny Jezusa to jedna, poczatek Nauczania to druga, a poczatek Kosciola Chrystusa to trzecia.
Nie sadze by dwie pierwsze daty byly poczatkiem ewentualnego milenium.
Jesli liczyc od daty poczatku Kosciola to drugie milenium Kosciola mija w 2033 roku jesli data Narodzin Jezusa to poczatek roku pierwszego.

Dodano po 7 minutach 8 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2018-08-27, 09:00 to "trochę" wyidealizowany obraz. Zwłasza jesli się weźmie pod uwagę "miłość" Amiszów do "Anglików" (tak nazywają resztę świata).
Nie chodzilo mi o samych Amiszy tylko rozwiazanie.
Sam glebszy cel-rozwiazanie.
W ogole to wielu ludzi na bazie zlych skojazen odrzuca czesto dobre rozwiazanoa tylko dlatego ze zle sie im kojaza. I tak wiele dobrych elementow ze starych systemow np. komunizmu jest odrzucana jako zlo.
Niewielu potrafi neutralnie i obiektywnie podejsc i wybrac to co najlepsze w nowym systemie.
Ostatnio zmieniony 2018-08-27, 09:25 przez sam2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy żyjemy w czasach post-chrześcijańskich?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-08-27, 09:24

sam2 pisze: 2018-08-27, 09:22 Marek, masz jakies szersze zrodla ktore wyjasniaja ta czesc Apokalipsy i podaja w kolejnosci chronologicznej co po czym ma byc?
Krazy wsrod ludzi wiele przeroznych wersji ktore wrecz przecza sobie nawzajem nie wspominajac o zrodlach ktorymi sa rozne interpretacje Apokalipsy.
Inna sprawa jest tez poczatek "odliczania" czasu bo Narodziny Jezusa to jedna, poczatek Nauczania to druga, a poczatek Kosciola Chrystusa to trzecia.
Nie sadze by dwie pierwsze daty byly poczatkiem ewentualnego milenium.
Jesli liczyc od daty poczatku Kosciola to drugie milenium Kosciola mija w 2033 roku jesli data Narodzin Jezusa to poczatek roku pierwszego.
Jestem gorącym zwolennikiem tych biblistów, któzy mówią że Apokalipsa mówi na całkiem inny temat.
W ogole to wielu ludzi na bazie zlych skojazen odrzuca czesto dobre rozwiazanoa tylko dlatego ze zle sie im kojaza. I tak wiele dobrych elementow ze starych systemow np. komunizmu jest odrzucana jako zlo.
Niewielu potrafi neutralnie i obiektywnie podejsc i wybrac to co najlepsze w nowym systemie.
Aż się boję zapytać, o co chodzi ;)

sam2

Re: Czy żyjemy w czasach post-chrześcijańskich?

Post autor: sam2 » 2018-08-27, 09:35

Nie jest to takie straszne choc niektorych moze uszczypnac w czule miejsca. :-)
Napisalem o sposoboe Amiszy , a ty sie do tego nie odniosles tylko do innych negatywnych elementow pomnoejszajac waznosc pozytywow tymi negatywami.
To jest wlasnie to o czym pisalem ze uzywamy skojazen do oceny i negujemy pozytywne elementy ktore nam sie kojaza z czyms negatywnym.
Twoja odpowiedz wlasnie yaka byla i jej sens jest tylko negatywny bo kojarzacy i negujacy pozytyw z negatywem. :-)
Dokladnie w taki sam sposob niektorzy widza caly Kosciol negatywnie bo ktorys z Katolikow im zrobil cos zlego.
Ostatnio zmieniony 2018-08-27, 09:37 przez sam2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy żyjemy w czasach post-chrześcijańskich?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-08-27, 09:58

Po prostu nie uważam Amiszów za wzór.

sam2

Re: Czy żyjemy w czasach post-chrześcijańskich?

Post autor: sam2 » 2018-08-27, 12:09

Ale wiele ich sposobow jest dobre jak i ogolnie sposob i styl zycia.
Wystarczy troche korekt by nic nie kolidowalo z wiera Chrzescijan i mamy gotowca.

Zamiast opisywac jakies pomysly to prosciej wyrazic je f formie podobienstwa do czegos co juz istnieje i choc trache sie rozni.
Oczywiscie pod warunkiem ze nimt z dyskutantow nie przesunie tematu na sam obiekt porownania w przykladzie.
Ostatnio zmieniony 2018-08-27, 12:15 przez sam2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy żyjemy w czasach post-chrześcijańskich?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-08-27, 12:18

Absolutnie nie podziwiam ich sposobu życia - choć to tak romantycznie wygląda w filmach. Bez leków, bez szczepień itd.

sam2

Re: Czy żyjemy w czasach post-chrześcijańskich?

Post autor: sam2 » 2018-08-27, 13:00

No i zeszlismy ma sam obiekt porownania.
A tak w ogole to oni maja swoich lekarzy ksztalconych tak jal kazdy inny lekarz.
Nauczycieli w szkolach maja tez swoich ktorzy ucza to co istotne i co wymagane jeat przez wladze praz zycie w ich spolecznosci.
Ciagle unikaja gadzetow i reklam.
Telewizje zwykle maja jak w wojsku na swietlicy, ale w dniu dzisiejszym nawet wiadomosci z kraju i ze swiata to propaganda przeplatana z reklamami.
Wladze wymuszaja na nich coraz wieksze ustepstwa i w wielu ich spolecznosciach zaczyna sie dziac to samo co w kazdym konsumpcyjnym.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Re: Czy żyjemy w czasach post-chrześcijańskich?

Post autor: Tomaszek » 2018-08-27, 20:57

To jeszcze jest ten temat czy już o Amiszach i milenaryzmie?
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Czy żyjemy w czasach post-chrześcijańskich?

Post autor: Dezerter » 2018-08-27, 22:14

Dzięki Tomaszku za napomnienie offtopowiczów
Samie - założę wątek o eschatologii i chronologii- mam trochę materiałów na ten temat i badałem go kiedyś, ale nic pewnego nie ustaliłem - może wspólnie coś się uda poszerzyć horyzonty.
sam2 pisze: 2018-08-27, 08:52 Mysle ze ten problem juz bardzo dawno rozwiazali Amisze.
Zyja w danym kraju ale wsrod swoich.
Maja edukacje ale nie pedza za wynalazkami, nie obracaja gotowka wiec i nie musza placic podatkow dochodowych.
Nie sprzedaja towarow miedzy soba tylko daja w prezencie albo pomagaja sobie nawzajem zrobic to co inni musza kupic.
A ich dzieci nie chodza po ulicach jak zombi z telefonem przed nosem i sluchawkami na uszach.
Maja swoje rozrywki i swoje wlasne zycie ktorym moga kierowac a nie tak jak reszta jest kierowana przez puste zachcianki i reklamy.
Ciekawa propozycja i sprawdzona przez chrześcijan, którzy nie ulegli mcdonaldyzacji - ja Aniszów cenie za ich świadectwo życia, choć to nie dla mnie.
Ja nie jestem zwolennikiem zamykania się i oddzielania od społeczeństwa, jestem przeciwnikiem zamykania się i "oblężonej twierdzy". Ja jestem zwolennikiem wychodzenia do ludzi i wśród nich dawania świadectwa wiary, na koncertach, w więzieniach, w galeriach i na wszystkich innych targach idei. Tylko do tego trzeba mieć dobrą i atrakcyjna ofertę
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

sam2

Re: Czy żyjemy w czasach post-chrześcijańskich?

Post autor: sam2 » 2018-08-27, 23:01

Dezerter, Amisze sie nie zamykaja w twierdzach, to tylko ludzie tak im przypisuja.
Oni jedynie izoluja sie od chlamu konsumpcyjnego i pogoni za kasa.
Jak nie bedziesz ulegal takim wplywom to chocbys mieszkal w duzym miescoe tez ludzie powiedza ze sie izolujesz i mieszkasz w twierdzy warownej.
Otwartosc wobec innych nie oznacza lykania wszelkiego chlamu jak kormoran mlode ryby po zarybianiu rzeki.

Co do tych atrakcyjnych ofert to w Chrzescijanstwie jest tylko jedna i nie mozna jej naciagac pod potrzeby osoby.
Jak ma przyjac i chce przyjac to przyjmie.
Naciaganie pod osobe to kreowanie warunkowego przyjecia z warunkiem dla Boga.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy żyjemy w czasach post-chrześcijańskich?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-08-27, 23:15

Masz Sam-ie romantyczny obraz Amiszów...

sam2

Re: Czy żyjemy w czasach post-chrześcijańskich?

Post autor: sam2 » 2018-08-27, 23:40

Marek ja nie mam ani romantycznego ani politycznego obrazu Amiszy bo oni sami mnie nie interesuja.
Natomiast niektore ich dzialania, a raczej przeciwdzialania wplywowi chlamu na ich dzieci sprawdza sie dobrze.
Juz kilma razy zwracalem uwage ze nie pisze o samych amiszach tylko niektorych ich ustalen ktorych sie trzymaja wiec zejdzcie ze mnie bo nie mam najmniejszego zamiaru tlumaczyc sie ze nie jestem wielbladem.
Zechcesz moze Marku wrocic do sedna tematu i zaniechac rozmydlania go sugestiami o "moim reumatyzmie do Amiszy?
Az boje sie myslec jak musial bym sie tlumaczyc gdybym podal jakas pozytywna ceche komunizmu. :-)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy żyjemy w czasach post-chrześcijańskich?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-08-28, 01:03

Niepotrzebnie się wzbudzasz. Po prostu mamy inny pogląd na ten temat. Ja nie uważam tego, co masz za pozytywny aspekt za pozytywne - bowiem jest to budowanie moralności na nacisku społeczności, czyli moralność "zewnętrzna". Jak nagle osoba wychowana w takim reżimie znajdzie się w sytuacji braku tego zewnętrznego nacisku...
Pamiętam ze studiów, że najbardziej rozwiązłe były dziewczyny, które były bardzo krótko trzymane przez rodziców. Nie wykształciły w sobie własnych hamulców, przeciwnie - marzyły by się wyrwać spod kurateli. I jak przyjechały do innego miasta do akademika, nagle zostając bez dotychczasowego "krótkiego" dozoru rodziców, to zaczynało się dziać...

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Re: Czy żyjemy w czasach post-chrześcijańskich?

Post autor: Tomaszek » 2018-08-28, 07:26

Jeden offtop to 1000-letnie Królestwo, a drugi to Amisze :-)

Ale te offtopy pojawiają się dlatego, że temat jest naprawdę trudny i tak naprawdę wymaga głębszej refleksji.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”