Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
ODPOWIEDZ
Jakub2

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: Jakub2 » 2018-01-23, 14:55

Benjamin pisze: 2018-01-23, 14:27 Ale maslo maslane Jakubie.
Pierwotna wiara i pierwotne nauczanie ... czyli proponujesz kolejna wizje jedynie prawdziwego i teraz juz naprawde bezgrzesznego kosciola? To bedzie juz chyba ilus tam tysieczny powrot do "pierwotnego" ble ble ble
Nie, chodzi tylko o to aby grzech byl wyrazniej okreslony i widoczny, bo z coraz to nowymi reformami, ida coraz to nowe bedy rozumiennia wiary.
Jak to powiedzial jeden ze znanych ludzi, odnosnie wartosci swieckich, " kiedys bylo idealem by obowiazek stal sie przyjemnoscia, a dzis przyjemnosc traktuje sie jak obowiazek". Podobnie dzieje sie i w Kosciele z wiara.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: Andej » 2018-01-23, 16:14

Jakubie, ja też proszę o jaśniejsze wyrażanie myśli. A wraz ze mną prosi Mateusz 5.37 Wasza mowa niech będzie: "Tak - tak, nie - nie".
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Jakub2

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: Jakub2 » 2018-01-23, 16:23

Andej pisze: 2018-01-23, 16:14 Jakubie, ja też proszę o jaśniejsze wyrażanie myśli. A wraz ze mną prosi Mateusz 5.37 Wasza mowa niech będzie: "Tak - tak, nie - nie".
By moc odpowiedziec musial bym znac pytanie, konkretne i zwiezle.
W postach tego nie widac.

Jesli pytaniem jest czy trzeba walczyc z innymi, to odpowiedz jest, Nie.
Jesli pytanie jest czy mamy postepowac zgodnie z nauczaniem, odpowiedz jest, Tak.
Oskarzeniami nic nie osiagniemuy. Przykladem, wiele.

Magnolia

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: Magnolia » 2018-01-23, 16:52

Jakub2 pisze: 2018-01-23, 16:23
Jesli pytanie jest czy mamy postepowac zgodnie z nauczaniem, odpowiedz jest, Tak.
Oskarżeniami nic nie osiągniemy. Przykładem, wiele.
Trzymamy Cię Jakubie za słowo, że wszystko co chcesz nam przekazać będzie zgodne z Nauczaniem Kościoła. :)

Jakub2

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: Jakub2 » 2018-01-23, 16:55

Magnolia pisze: 2018-01-23, 16:52
Jakub2 pisze: 2018-01-23, 16:23
Jesli pytanie jest czy mamy postepowac zgodnie z nauczaniem, odpowiedz jest, Tak.
Oskarżeniami nic nie osiągniemy. Przykładem, wiele.
Trzymamy Cię Jakubie za słowo, że wszystko co chcesz nam przekazać będzie zgodne z Nauczaniem Kościoła. :)
To juz jest, a nie ze dopiero bedzie.
To jedynie kwestia zrozumienia tego o czym pisze, a nie tego co inni w tym widza.

A wracajac do tematu watku, to kazdy idzie droga jaka wynika z jego przekonan wobec sumienia i nie wszyscy sa na takimm samym etapie zrozumienia i drogi.
Jesli bedzie sie staral rozwijac duchowo i nie zatrzyma sie w miejscu, to predzej czy pozniej znajdzie wlasciwa droge.
Bedzie musial sam o sobie zdecydowac, bo nikt za niego tego nnie zrobi.

Benjamin

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: Benjamin » 2018-01-23, 19:18

Bledne w moim odczuciu mniemanie, ze takimi ogolnikami mozna cos ustalic.
Do kazdej idei, aby moc ja wprowadzic do praktycznej realizacji opracowuje sie rozporzadzenia. Do kazdej ... czyli i do religijnej. I te rozporzadzenia sa zawsze pewnym wyposrodkowaniem regul i metod. A kazda regula moze byc realizowana poprzez zroznicowane zapisy. A kazdy zapis moze byc spolaryzowany w podejsciu do jego realizacji porzez konkretne dzialanie podjete przez konkretna osobe.
Takie sa mechanizmy ( ktore sa niezalezne od naszych chcen ... poniewaz tak funkcjonuje spoleczenstwo na tej planecie stworzonej przez Boga ).
Kazdy podlega tym prawidlom.
Nie wiem, co chcesz realnie stworzyc ... nie mogac w zaden sposob uniknac naturalnych mechanizmow funkcjonowania spolecznego.
Nowy kodeks karny? Nowy katechizm? Nowa religie?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: Andej » 2018-01-23, 20:27

Jakub2 pisze: 2018-01-23, 16:55 ... To jedynie kwestia zrozumienia tego o czym pisze, a nie tego co inni w tym widza. ...
Widzę to, co piszesz. Zupełnie nie wiem, co rozumiesz, jeśli o tym nie piszesz. Lub piszesz tak, aby nie dało się zrozumieć. Lubię logiczne wywody.

Aby droga doprowadziła do celu (niezależnie od punktu wyjście) konieczne jest obranie właściwego kierunku.
Mam swoje drogowskazy: Pismo Święte, Chrystus, Kościół. Wyznaczają jeden kierunek. Wierzę w osiągnięcie Celu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Jakub2

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: Jakub2 » 2018-01-23, 21:03

Andej pisze: 2018-01-23, 20:27
Jakub2 pisze: 2018-01-23, 16:55 ... To jedynie kwestia zrozumienia tego o czym pisze, a nie tego co inni w tym widza. ...
Widzę to, co piszesz. Zupełnie nie wiem, co rozumiesz, jeśli o tym nie piszesz. Lub piszesz tak, aby nie dało się zrozumieć. Lubię logiczne wywody.

Aby droga doprowadziła do celu (niezależnie od punktu wyjście) konieczne jest obranie właściwego kierunku.
Mam swoje drogowskazy: Pismo Święte, Chrystus, Kościół. Wyznaczają jeden kierunek. Wierzę w osiągnięcie Celu.
I tak trzymaj.

Jakub2

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: Jakub2 » 2018-01-23, 21:09

Benjamin pisze: 2018-01-23, 19:18 Bledne w moim odczuciu mniemanie, ze takimi ogolnikami mozna cos ustalic.
Do kazdej idei, aby moc ja wprowadzic do praktycznej realizacji opracowuje sie rozporzadzenia. Do kazdej ... czyli i do religijnej. I te rozporzadzenia sa zawsze pewnym wyposrodkowaniem regul i metod. A kazda regula moze byc realizowana poprzez zroznicowane zapisy. A kazdy zapis moze byc spolaryzowany w podejsciu do jego realizacji porzez konkretne dzialanie podjete przez konkretna osobe.
Takie sa mechanizmy ( ktore sa niezalezne od naszych chcen ... poniewaz tak funkcjonuje spoleczenstwo na tej planecie stworzonej przez Boga ).
Kazdy podlega tym prawidlom.
Nie wiem, co chcesz realnie stworzyc ... nie mogac w zaden sposob uniknac naturalnych mechanizmow funkcjonowania spolecznego.
Nowy kodeks karny? Nowy katechizm? Nowa religie?
Do czego nowe kodeksy, nowy Katechizm, nowa religia, jesli czlowiek nie przestrzega tego co jest?
Wiekszosc nowych rzeczy jest jak moda, a tak dlugo jak dlugo czlowiek bedzie pedzil ciagle za czyms nowym i wypaczal to co ma, tak dlugo nie bedzie mial nic trwalego-stabilnego.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14941
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4185 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: Dezerter » 2018-01-23, 22:09

Koniec offtopuu - o czy wy rozmawiacie?!
Przypomnieć temat wątku?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: konik » 2018-01-24, 09:46

No wlasnie ... Dezerterze, dzieki za miotle wymiatajaca offtopy

konik

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: konik » 2018-01-24, 21:25

16) Jesli moge okreslic swoje stanowisko, to dawna duchowosc religijna, ktora wzywala ludzi do pokuty, do poswiecenia i modlitwy nie byla jakims samooszukiwaniem sie, lecz przebudzila serca ludzi. Teraz jakas dziwna duchowosc nauczana i gloszona wimieniu pentekostalizmu ( koscioly charyzmatyczne i zielonoswiatkowe) sprawia, ze prawie nikt z kosciola, ktory uwaza sie za napelniony Duchem nie jest gotowy na przyjscie Pana.
Czytajac historie o Bozych ludziach, jak byli wiezieni, bici, szykanowani ... ajkiego rodzaju zadawano im tortury i w jaki sposob umierali - widze tylko trzy rzeczy, z ktorych jedna jest prwdziwa:
- te rzeczy zdarzaly sie im za przyzwoleniem Bozym
- nie byli w centrum woli Bozej
- szatan jest mocniejszy niz Bog
Osobiscie wierze, ze ci ludzie byli w samym srodku woli Bozej ... i ze Bog dopuscil do tego, aby spelnily sie Jego plany i aby oni sami doznali chwalebnej smierci i chwaly ujrzenia oblicza Boga.
I zadaje sobie rowniez takie pytanie: czy ja jestem na takie zawierzenie gotowy? Czy kosciol chce tego naprawde , czy boi sie takiej nauki, odrzuca ja i zatraca swoja misje?
17) Jakze czesto obecnie mowi sie, ze Bogu nie mozna sluzyc w trudnych okolicznosciach. Kiedy jeden z mowcow zza kazalnicy zaintonowal piesn: " Niektorzy przez ogien, inni przez potop, niektorzy przez wode, ale wszyscy przez krew" - wielu tak sie zaniepokoilo, ze przerwali mowiac, iz niemozliwe jest to: Bo Bog nie poprowadzilby przeciez swoje dzieci przez ogien.
Ale przeciez nawet sw.Pawel trzy razy modlil sie, aby Bog uwolnil go og tego szatana go przesladujacego, lecz Bog odpowiedzial> "Moja Laska wystarczy".
Jozef 20 lat spedzil w niewoli, Izajasz byl przepolowiony, Jeremiasz zostal wypedzony przez wlasnych rodzicow, a Piotr ukrzyzowany.Pawel wiekszosc swego chrzescijanskjiego zycia spedzil w wiezieniu, Szczepana ukamieniowano, i jedynie Jan , choc zeslany na patmos, dozyl poznej starosci. A wszystko to dlatego, ze wykonywali Boza wole.
18) W kosciele glosi sie roznorodnee teorie, powolujac sie przy tym na Biblie. Sa one przedstawiane, jako prawdy Ewangelii - ale takimi nie sa. Wytworzyla sie przez to zatrwazajaca w istocie sytuacja: w naszy swiecie, dostatku ... ludzi przxyciaga sie do kosciola dobra muzyka i kurczowo utrzymuje przy kosciele starannie unikajac mowienia o surowe prawdzie zycia i Ewangelii. A jezeli do tego obeca sie ludziom., ze otrzymaja jakies osobiste prorcytwo ( bedace najlepiek recepta na pomyslnosc), albo ze nie dosiegna ich bol czy cierpienie, to wowczas tak uda sie umocnic w nich ( w nas ) ego, ze zaczn przychodzic gromadami. Ale jakze szybko na modlitwie pozostana tylko garstki. Tymi zabiegami, aby oferowac ludziom w kosciele to, co im sie podoba sprawilismy, ze choc duzo ich sie pojawia, to znikaja tak szybko, jak sie pojawili.
19) A "dar jezykow". Uczac ludzi, bezposrednio lub posrednio, jak mowic na jezykach, naklaniajacn ich do szukania przede wszystkim albo jedynie tego daru myslimy, ze przybywa wyznawcow napelnionych Duchem. Jednak ... gdy serce nie zostanie zmienione, wowczas i Bog nie jest w stanie sie do nich przyznac, a i osoby uczciwe obserwujacy takie "dary" wieda iz sa one puste, a ludzie pozostaja nienapelnieni Duchem.
-

tisheeng

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: tisheeng » 2018-01-29, 22:51

Ciekawe te wypowiedzi. Ja bym to widzial w skrocie jako: za duzo udawania wsrod charyzmatykow i za duzo pedu do cudownosci. Tak to odbieram.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4615 times
Kontakt:

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-30, 11:10

Nie sądzę, by charyzmatycy "udawali".
Oni sądzą, że to co robią jest prawdziwe.

Jakub2

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: Jakub2 » 2018-01-30, 11:33

Ta fascynacja cudownoscia to jest zwyczajnie proba potwierdzania prawdziwosci swojej wiary cudami.
A fakty sa takie ze te proby potwierdzania w sumie przecza prawdziwosci wiary danej osoby, skoro musi ja potwierdzac, a juz tym bardziej cudami.
Cuda sa potrzebne, zwlaszcza jako swiadectwo by inni sie nawracali, ale to nie dziala tak jakby sie wydawalo i najczesciej jest tak ze gdy mozesz cos zrobic, to to robisz i nikt cie nie widzi, a jak wejdziesz na piedestal, stajesz sie bezsilny, nie mozesz nic.
I wlasnie to "Nic", jest efektem obecnych sposobow dzialan wielu ruchow charyzmatycznych.
Kiedys pisalem o pewnych pozornych sprzecznosciach i one wlasnie tu maja najwieksza wymowe, "prosic, ale nie dla siebie, otrzymywac rozdajac, wolac cichutko, itp.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”