Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-04-26, 11:26

To fałszywe przeciwstawienie.
Kościół jawi się w tym pojęciu jako instytucja mająca ułatwić/umożliwić drogę do Boga.
Tymczasem Kosciół jest czyś dalece więcej.

bander

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: bander » 2018-04-26, 21:44

Tak dla myślę że tylko przypomnienia z Katechizmu Kościoła Katolickiego kilka cytatów:
Kościół żyje Słowem i Ciałem Chrystusa, sam stając się w ten sposób Jego Ciałem.
805 Kościół jest Ciałem Chrystusa. Przez Ducha Świętego i Jego działanie w sakramentach, przede wszystkim w Eucharystii, Chrystus, który umarł i zmartwychwstał, tworzy wspólnotę wierzących jako swoje Ciało.

806 W jedności tego Ciała istnieje różnorodność członków i funkcji. Wszystkie członki są złączone jedne z drugimi, a szczególnie z tymi ludźmi, którzy cierpią, są ubodzy i prześladowani.

807 Kościół jest Ciałem, którego Chrystus jest Głową: Kościół żyje dzięki Niemu, w Nim i dla Niego; Chrystus żyje z Kościołem i w Kościele.

808 Kościół jest Oblubienicą Chrystusa. Chrystus umiłował ją i samego siebie wydał za nią. Obmył ją swoją krwią. Uczynił z niej plodną Matkę wszystkich dzieci Bożych.

809 Kościół jest świątynią Ducha Świętego. Duch jest jakby duszą Ciała Mistycznego, zasadą jego życia, jedności w różnorodności oraz bogactwa jego darów i charyzmatów.

810 "Tak to cały Kościół okazuje się jako lud zjednoczony jednością Ojca i Syna, i Ducha Świętego" 228 .
866 Kościół jest "jeden": ma jednego Pana, wyznaje jedną wiarę, rodzi się z jednego chrztu, tworzy jedno Ciało, jest ożywiany przez jednego Ducha ze względu na jedną nadzieję 350 , u której kresu zostaną przezwyciężone wszystkie podziały.

867 Kościół jest "święty": jego twórcą jest najświętszy Bóg; Chrystus, Jego Oblubieniec, wydał się na ofiarę, aby go uświęcić; ożywia go Duch świętości. Chociaż obejmuje grzeszników, jest "nieskalany, choć złożony z grzeszników". Świętość Kościoła jaśnieje w świętych, a w Maryi już cały jest święty.

868 Kościół jest "powszechny": głosi całość wiary; nosi w sobie pełnię środków zbawienia i rozdziela je; jest posłany do wszystkich narodów; zwraca się do wszystkich ludzi; obejmuje wszystkie czasy. "Kościół ze swej natury jest misyjny" 351 .

869 Kościół jest "apostolski": jest zbudowany na trwałych fundamentach "dwunastu Apostołów Baranka" (Ap 21, 14); jest niezniszczalny ...

870 "Jedyny Kościół Chrystusowy, który wyznajemy w Symbolu wiary jako jeden, święty, powszechny i apostolski...

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: Dezerter » 2018-05-05, 20:16

Wy tu tak mądrze dyskutujecie, a ja unikałem tego wątku, by nie prowadzić 10 raz polemiki o blablaniu :(
Pragnę przede wszystkim podziękować Jackowi za bardzo cenne uwagi i słowa - część kopiuje i rozsyłam do całej wspólnoty, by mieli zdrowe rozumienie Odnowy i tego, co właśnie przeżywają podczas Seminarium Odnowy Wiary.
Jacku - pomyśl o prowadzeniu rekolekcji, dla Liderów i animatorów - ja się już zgłaszam.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

bander

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: bander » 2018-05-05, 23:38

ale chyba zabrakło autora tego wątku?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: Dezerter » 2018-05-05, 23:52

Ale to chyba nie powód, że by go zamykać - konik założył kilkadziesiąt wątków, więc niech wątek żyje swoim życiem.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

bander

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: bander » 2018-05-06, 22:34

Nie na pewno nie powinno się zamykać bo zabłąkane owieczki trzeba sprowadzić do stada :D
a więc kilka pytań do zwolenników:
1. Dlaczego twierdząc że nawet w kościele można usłyszeć nie Boga tylko szatana jednocześnie wierzycie że gdzieś na jakieś sali widowiskowej ze świeckim kaznodzieją działa tylko Bóg i wszystko co tam się dzieje jest dobre? Pamiętając że nawet niektórzy protestanci widza w tym działanie szatana.
2. Teoretycznie na takim widowisku są rozwodnicy, grzesznicy itp. Jak to możliwe że Bóg obdarza ich wszystkich takimi darami , wylewa na nich Ducha itp. nawet bez nawrócenia?
3. Czy nie dziwi was że wrogowie KK nie atakują was ? Przecież powinni być przerażeni?Takie efekty ewangelizacyjne i ich to nie rusza a jednoczesnie Tradycje depczą na każdym kroku?
4, W internecie można znaleźć powiązania polskich guru z różnymi sektami i kaznodziejami zielonoświątkowymi. Trudno bo szybko są blokowane i usuwane. Nie zastanawia was to?
5. Po za nielicznymi wyjątkami występuje ewidentny brak symboli katolickich takich jak np.różaniec o eliminacji Matki Boskiej nie wspominając. Występuje ona praktycznie tylko wypowiedziach na zewnątrz dla innych żeby się nie czepiali. Czy to was też nie zastanawia?

Magnolia

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: Magnolia » 2018-05-07, 07:38

bander pisze: 2018-05-06, 22:34 Nie na pewno nie powinno się zamykać bo zabłąkane owieczki trzeba sprowadzić do stada :D
a więc kilka pytań do zwolenników:
1. Dlaczego twierdząc że nawet w kościele można usłyszeć nie Boga tylko szatana jednocześnie wierzycie że gdzieś na jakieś sali widowiskowej ze świeckim kaznodzieją działa tylko Bóg i wszystko co tam się dzieje jest dobre? Pamiętając że nawet niektórzy protestanci widza w tym działanie szatana.
Bander, naprawdę zadziwia mnie Twój sposób myślenia i te pytania w tym poście. :-o
Ktoś w tym wątku twierdził takie rzeczy? Bóg i szatan działają tam gdzie ich wpuszczamy do serca. Wpuszczasz Boga to działa Bóg, wpuszczasz złego to działa zły... Okoliczności zewnętrzne są mniej istotne.
bander pisze: 2018-05-06, 22:34 2. Teoretycznie na takim widowisku są rozwodnicy, grzesznicy itp. Jak to możliwe że Bóg obdarza ich wszystkich takimi darami , wylewa na nich Ducha itp. nawet bez nawrócenia?
W Kościele, w kościołach i dookoła Ciebie są sami grzesznicy.
Naprawdę to mi się przypomniała przypowieść o celniku i faryzeuszu...."dobrze że nie jestem jak ten celnik..." ;)
Ja też mam pytanie, czy myślisz, że jak do kogoś przychodzi Bóg to grzech jest dla Niego przeszkodą?
A drugie pytanie czy myślisz, że po spotkaniu Boga można być nadal takim samym człowiekiem?
bander pisze: 2018-05-06, 22:34 3. Czy nie dziwi was że wrogowie KK nie atakują was ? Przecież powinni być przerażeni?Takie efekty ewangelizacyjne i ich to nie rusza a jednoczesnie Tradycje depczą na każdym kroku?
Bander spróbuj wyjechać na rekolekcje i już odczujesz działanie szatana, który będzie Ci mieszał w planach. Myślę, że zorganizowanie jakiegokolwiek spotkania ewangelizacyjnego jest trudne i przeszkody sie aż mnożą. Tylko się o tym nie mówi, nie pisze, żeby nie skupiać się na działaniu złego, a po prostu czynić dobro na chwałę Boga.
bander pisze: 2018-05-06, 22:34 4, W internecie można znaleźć powiązania polskich guru z różnymi sektami i kaznodziejami zielonoświątkowymi. Trudno bo szybko są blokowane i usuwane. Nie zastanawia was to?
Bez podania nazwisk, i stron - czyli konkretów to takie pytanie zawiera w sobie tylko insynuacje i pomówienia. A to jest karalne w prawie polskim. [ nie strasz nadaremnie forumowiczów :!: - Dezerter]
Może też dlatego takie strony szybko sa usuwane, bo są zwykłymi pomówieniami i oszczerstwami? ;)
A Ty je bierzesz za prawdę?!
bander pisze: 2018-05-06, 22:34 5. Po za nielicznymi wyjątkami występuje ewidentny brak symboli katolickich takich jak np.różaniec o eliminacji Matki Boskiej nie wspominając. Występuje ona praktycznie tylko wypowiedziach na zewnątrz dla innych żeby się nie czepiali. Czy to was też nie zastanawia?
Znowu brakuje konkretów, a są zarzuty...
Ostatnio zmieniony 2018-05-07, 21:39 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-07, 08:32

Bez podania nazwisk, i stron - czyli konkretów to takie pytanie zawiera w sobie tylko insynuacje i pomówienia. A to jest karalne w prawie polskim.
Nie chcę wchodzić w tę dyskusję (w ogóle trochę mi się odechciało...) ale tu przegięłaś, Magnolio - wytaczasz armaty (mało nie podałaś Bandera do sądu) zanim sprawdzisz. Zastanów się, skąd taka emocjonalna reakcja?
Tymczasem takie powiązania są prawdą, co więcej - w tej chwili przestały już być tajemnicą. Wykraczają daleko poza zakres kontaktów ekumenicznych.
Weźmy casus Marcina Zielińskiego - sympatyzowanie Bethel Church ("duchowość" Toronto Blessing. Afiszuje się z Heidi Baker, Billem Johnsonem, Randy Clarkiem. Oglądnij sobie, co ten ostatni wyczynia:
[ jak piszesz i zarzucasz coś Marcinowi, to podaj fakty a nie filmiki nie na temat - unikniesz podejrzeń o pustosłowie i pomówienia- Dezerter]
Oczywiście Marcin to jedynie przykład... niestety, zamieszani są w to także duchowni.
Ostatnio zmieniony 2018-05-07, 21:36 przez Dezerter, łącznie zmieniany 3 razy.

Magnolia

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: Magnolia » 2018-05-07, 08:49

Marek_Piotrowski pisze: 2018-05-07, 08:32
Bez podania nazwisk, i stron - czyli konkretów to takie pytanie zawiera w sobie tylko insynuacje i pomówienia. A to jest karalne w prawie polskim.
Nie chcę wchodzić w tę dyskusję (w ogóle trochę mi się odechciało...) ale tu przegięłaś, Magnolio - wytaczasz armaty (mało nie podałaś Bandera do sądu) zanim sprawdzisz. Zastanów się, skąd taka emocjonalna reakcja?
Moja emocjonalna reakcja to przede wszystkim zdziwienie, na sposób myślenia bandera i zadane pytania.
A z zawodu jestem mediatorem i czasem mam sprawy o pomówienie to może stąd odczucie, "że prawie do sądu bandera pociągnęłam". ;)
Marek_Piotrowski pisze: 2018-05-07, 08:32 Tymczasem takie powiązania są prawdą, co więcej - w tej chwili przestały już być tajemnicą. Wykraczają daleko poza zakres kontaktów ekumenicznych.
Weźmy casus Marcina Zielińskiego - sympatyzowanie Bethel Church ("duchowość" Toronto Blessing. Afiszuje się z Heidi Baker, Billem Johnsonem, Randy Clarkiem. Oglądnij sobie, co ten ostatni wyczynia:
Słucham Marcina od dwóch lat i nie trafiłam na te powiązania i afiszowanie się z tymi osobami.
Więc się nie wypowiem, ani za ani przeciw.
Jednak uważam, że jeśli są zarzuty, to powinien być dowód. Czyli nie podsyłaj filmików o innych osobach, tylko o Marcinie. Chcesz mnie ostrzec, to zrób to wiarygodnie, czyli żeby Twoje ostrzeżenie do mnie dotarło.


Ale dziękuję za napomnienie.

P.s Administracjo taki film bym usunęła z forum, nie ma powodu oglądania działania złego.
Bo domyślam się, że takie działanie tam jest, nie oglądałam.
Ostatnio zmieniony 2018-05-07, 08:57 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

wędrowiec

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: wędrowiec » 2018-05-07, 09:41

o co robi Marcin Zieliński, jest dla mnie kontrowersyjne, nie dlatego, że komuś się źle kojarzy, tylko dlatego, że zbiera i przyciąga tłumy, a nie widać żadnej władzy duchownej - oczywiście w randze biskupa - która by tę działalność monitorowała i wydała oświadczenie o zgodności publicznego bądź co bądź działania Marcina z zasadami wiary katolickiej.
taki film bym usunęła z forum, nie ma powodu oglądania działania złego.
No dokładnie, brawo za odwagę Magnolio.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-07, 09:50

Magnolia pisze: 2018-05-07, 08:49 Słucham Marcina od dwóch lat i nie trafiłam na te powiązania i afiszowanie się z tymi osobami.
To wejdź na jego profil facebookowy ;)
Niemniej Twój list wiele mi wyjasnił - dlaczego jest taki problem z porozumieniem z charyzmatykami w tych tematach.
Po prostu dla mnie te informacje sa oczywiste i zakładałem że Wy też o nich wiecie. Dopiero przypadkowa wymiana słów pomiedzy Banderem a Tobą pokazała, ze jest inaczej.
P.s Administracjo taki film bym usunęła z forum, nie ma powodu oglądania działania złego.
Bo domyślam się, że takie działanie tam jest, nie oglądałam.
Sorry, ale dziwne. Ten, którego nauk sluchasz sympatyzuje z ludźmi, którzy to robią, a Ty każesz usuwać?
Przy okazji : wpisuje się to w to, o czym pisał Bander (o usuwaniu treści z Internetu).
Film stanowi przestrogę.

Magnolia

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: Magnolia » 2018-05-07, 10:12

wędrowiec pisze: 2018-05-07, 09:41 o co robi Marcin Zieliński, jest dla mnie kontrowersyjne, nie dlatego, że komuś się źle kojarzy, tylko dlatego, że zbiera i przyciąga tłumy, a nie widać żadnej władzy duchownej - oczywiście w randze biskupa - która by tę działalność monitorowała i wydała oświadczenie o zgodności publicznego bądź co bądź działania Marcina z zasadami wiary katolickiej.
Wędrowcze, Marcin żeby głosić, jak każdy inny kto chce głosić, musi mieć pozwolenie swojego biskupa na głoszenie.
A na Jego FB (https://www.facebook.com/marcinzielinsk ... 8Y&fref=nf) dnia 9 kwietnia można zobaczyć biskupa obecnego na Mszy, po której Marcin prowadził modlitwę uwielbienia.
Na rekolekcjach "Jezus na stadionie", na której Marcin głosił konferencje było kilku biskupów. Nie można głosić coś w kościołach na zasadzie, "chcę , mam coś do powiedzenia, więc wychodzę i głoszę" - musi być misja kanoniczna od biskupa (zresztą wymaganie tak samo jak dla każdego katechety)
To tylko gwoli wyjaśnienia.
Marek_Piotrowski pisze: 2018-05-07, 09:50 To wejdź na jego profil facebookowy ;)
Niemniej Twój list wiele mi wyjasnił - dlaczego jest taki problem z porozumieniem z charyzmatykami w tych tematach.
Po prostu dla mnie te informacje sa oczywiste i zakładałem że Wy też o nich wiecie. Dopiero przypadkowa wymiana słów pomiedzy Banderem a Tobą pokazała, ze jest inaczej.
Marku, obserwuję profil Marcina od dawna i nie widzę tego sympatyzowania z wymienionymi osobami, nie widzę tego afiszowania. Ale jestem otwarta, zacytuj, pokaż. Może mi to umyka.

Powtarzam, aby przestroga była dobra to musi być wiarygodna. Nie musisz mnie przestrzegać przed ewidentnym działaniem zła, ale mówisz coś o Marcinie, którego lubię i słucham, a ja mówię : Sprawdzam. Tylko tyle. Ty także często tak robisz.
No i zakładam że naprawdę troszczysz się o moje dobro, więc jestem otwarta.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-07, 10:18

Wiesz, miałem wyszukane parę materiałów - ale ich tu nie podam.
Słuchając jeg nauczań, Ty masz przecież problem, niż ja...
Jesli Ci nie zależy żeby wiedziec, to tym bardziej nie widzę powodu, by Ci coś "udowadniać".
Jesli "obserwujesz profil Marcina" a nie widziałaś relacji z podróży do Bethel czy wypowiedzi z "gwiazdami charyzmatycznymi" które wymieniłem, to...
Ostatnio zmieniony 2018-05-07, 10:19 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

wędrowiec

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: wędrowiec » 2018-05-07, 10:22

Magnolio,
wolałbym dowiedzieć się od biskupa, drogą właściwą dla komunikacji biskupa z wiernymi, który konkretnie biskup (biskupi) wydawał zgodę na publiczną działalność charyzmatyczną p. Marcina w imieniu Kościoła.
Facebook osoby trzeciej, czy fotki z udziałem kogokolwiek, tego nie zapewniają.

Magnolia

Re: Ruch charyzmatyczny okiem ... protestanckiego duchownego.

Post autor: Magnolia » 2018-05-07, 10:46

Marek_Piotrowski pisze: 2018-05-07, 10:18 Wiesz, miałem wyszukane parę materiałów - ale ich tu nie podam.
Słuchając jeg nauczań, Ty masz przecież problem, niż ja...
Jeśli Ci nie zależy żeby wiedziec, to tym bardziej nie widzę powodu, by Ci coś "udowadniać".
Jesli "obserwujesz profil Marcina" a nie widziałaś relacji z podróży do Bethel czy wypowiedzi z "gwiazdami charyzmatycznymi" które wymieniłem, to...
Marku napisałam: "Jestem otwarta, pokaż , zacytuj." - czy to jest postawa "nie chcę widzieć"? :-o
Zadziwia mnie Twoja interpretacja moich słów.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”