Koloseum - symbol czego?

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Koloseum - symbol czego?

Post autor: Dezerter » 2019-04-23, 21:54

Koloseum czyli budowla stojąca koło Kolosa (aktualnie go już nie ma ) amfiteatr wybudowany za pieniądze ze skarbca Świątyni Jerozolimskiej i łupów wojennych zrabowanych przez Rzymian w wojnach żydowskich w Judei i Galilei. Stał się symbolem chrześcijańskim i co roku tam odbywa się droga krzyżowa. Ale czy słusznie? W tym roku w transmisji drogi krzyżowej, ku swemu zdumieniu :-o usłyszałem 2 razy, że "Koloseum jest miejscem śmierci męczeńskiej pierwszych chrześcijan". Kto podziela moje zdumienie, a kto nie - ale nie googlujcie tylko piszcie jak jest - jaka jest wasza wiedza na teraz?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Koloseum - symbol czego?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-24, 08:39

Nie jestem pewien: co dokładnie Cie zdumiało?

Dominik

Re: Koloseum - symbol czego?

Post autor: Dominik » 2019-04-24, 09:26

Nie raz słyszałem, że Koloseum było miejscem śmierci chrześcijan. Na tym kończy się moja wiedza na ten temat.

Magnolia

Re: Koloseum - symbol czego?

Post autor: Magnolia » 2019-04-24, 09:58

Czytając "Głos w wietrze" Francine Rivers można zobaczyć całe tło tych wydarzeń. Chrześcijaństwo jako młoda i nowa religia było postrzegane jako niebezpieczne w Rzymie, poza tym wyśmiewane bo wtedy wierzono w wielu bogów, a tu wiara była w jednego Boga. Więc gdy chrześcijanin nie chciał oddać czci jakiemuś rzymskiemu bogowi to oznaczało śmierć. Dlatego chrześcijanie się ukrywali i spotykali w katakumbach.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Koloseum - symbol czego?

Post autor: Dezerter » 2019-04-24, 22:04

Gdy byłem w Rzymie i Watykanie to bardzo dobry przewodnik, Polak opowiadał, że w Koloseum nie ginęli chrześcijanie, jest kilka miejsc w Rzymie potwierdzonych, gdzie ginęli chrześcijanie, ale nie w Koloseum.
Potwierdza to wielu historyków np.
- Nie ma wątpliwości, że w Rzymie ginęli chrześcijanie od czasów Nerona, natomiast nie mamy żadnych informacji na temat tego, że ponosili oni śmierć w murach Koloseum - opowiada historyk, prof. Robert Wiśniewski.
https://www.polskieradio.pl/7/5098/Arty ... eczennikow
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=16447
Nie ma żadnego źródła historycznego na potwierdzenie tego, że ginęli w Koloseum.
To dużo późniejsza tradycja. Kościół chcąc uchronić Koloseum przed dewastacją a konkretnie rozbiórką przez Rzymian ogłosił, że to miejsce męczeństwa chrześcijan i objął ochroną. Dzięki temu zabiegowi mamy piękny zabytek starożytności.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Koloseum - symbol czego?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-24, 23:47

O ile wiem (ale nie mam pod ręką źródeł) to jest tu podwójne nieporozumienie; otóż prawdą jest, że słynna arena za czasów Nerona to nie było Koloseum. Nie oznacza to jednak, że chrześcijanie nie ginęli później właściwie na wszystkich stadionach, na których odbywały się walki gladiatorów. A Koloseum było jednym z większych.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Koloseum - symbol czego?

Post autor: Dezerter » 2019-04-25, 22:04

Słynną areną o której wspomniał Marek, to był Cyrk, czy Amfiteatr Nerona - tam ginęli na pewno, a świadkiem tego był obelisk, który stoi na placu Św Piotra. Jeśli ktoś chce uczcić męczenników za wiarę , to niech składa kwiaty, albo zapali lampkę pod nim. Innym dobrym miejscem są katakumby. O koloseum źródła historyczne milczą. Brak źródeł nie pozwala nam mówić, że tam ginęli chrześcijanie. Trzymajmy się faktów i nie utrzymujmy mitów - jednym z zadań naszego forum jest wzrastanie w wiedzy o chrześcijaństwie. Zapytałem dzisiaj u mnie we wspólnocie - wszyscy byli przekonani, że chrześcijanie tam ginęli :(
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: Koloseum - symbol czego?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-04-25, 22:13

Nie wiem. Sadze, ze jesli choc jeden chrzescijanin byl zaciagniety do colosseum i tam go opluto, a potem puszczono, to tez o czyms swiadczy.
Nie mamy chyba wiedzy na tyle szczegolowej, zeby stawiac az takie stanowcze zadania w tym albo w tamtym kierunku. Po prostu ... w kazdym miejscu moglo dokonac sie meczenstwo kogos, kto dzis jest zapomniany. Ale nie w oczach Boga.
To tylko nasza malodusznosc zaczyna tworzyc problemy. I ubierac je w "fakty".

Dominik

Re: Koloseum - symbol czego?

Post autor: Dominik » 2019-04-25, 22:19

Dobra, skoro chrześcijanie tam nie gineli, przynajmniej z powodu wiary, to dlaczego odprawia się tam Drogę Krzyżową?

Biserica Dumnezeu

Re: Koloseum - symbol czego?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-04-25, 22:34

Dominiku - taki wniosek rowniez jest niewlasciwy. Bo tak naprawde zadne fakty nie wskazuje na to, ze chrzescijanie nie gineli w colosseum. Ani zadne ( ponoc ) nie wskazuja, ze gineli.
Dlatego pokora jest tu wlasciwa postawa w wydawaniu opinii.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Koloseum - symbol czego?

Post autor: ToTylkoJa » 2019-04-25, 22:37

Z przyzwyczajenia.
Taka jest moja opinia na ten temat.
W universum Świat Dysku Pratchetta jest takie święto, jak Noc Strzeżenia Wiedźm. Z świętem tym wiąże się niezwykła historia i tradycja.. tylko, że nikt już nie pamięta jaka.
Może kiedyś to miało jakiś sens. Może wynikało po prostu z błędnego przekonania. Ale teraz po prostu dlatego, że od dawna to się robi i jakoś nikt nie kwapi się przestać.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Koloseum - symbol czego?

Post autor: Dezerter » 2019-04-25, 22:40

Gdzie ginęli pierwsi chrześcijanie? W Koloseum? Prawda jest inna
https://pl.aleteia.org/2017/02/20/gdzie ... jest-inna/
Cytat z pracy magisterskiej całej o Koloseum - autorka badała wszystkie dostępne źródła włoskie
Miejsce Męczeństwa Pierwszych Chrześcijan.Jak mówi tradycja Koloseum było świadkiem nie tylko wspaniałych igrzysk czy magicznych praktyk ale i męczeńskiej śmierci pierwszych chrześcijan rzu­canych dzikim bestiom na pożarcie. Miejsce uświęcone ich krwią miało z cza­sem stać się chrześcijańską świątynią, w której do dziś w Wieki Piątek Ojciec Święty odprawia Mękę Pańską. Opisy prześladowań chrześcijan i ich męczeń­skiej śmierci mają długą tradycję, ale nie wiadomo dlaczego umiejscowiono te wydarzenia w Koloseum. Jest sprawą niezwykle dyskusyjną, czy w Amfite­atrze zostali umęczeni jacyś wyznawcy Chrystusa. Żaden antyczny dokument o tym nie wspomina43. Naturalnie istnieją przekazy na piśmie, ale są już bar­dzo późne, a tym samym mało wiaiygodne, mogą bowiem bazować na ustnej tradycji, która niekoniecznie jest zgodna z prawdą.Za pieiwszego męczennika za wiarę w Chrystusa, któiy oddał życie w Kolo­seum uważany jest święty Ignacy z Antiochii. Miał on wypowiedzieć słynne zdanie: „Ja jestem jak ziarno rzucane na pole, które musi być uprawione przez zęby lwa, żeby było godne stołu Pańskiego”44. Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, czy został rozszarpany przez lwy w Amfiteatrze. Wokół martyrium pierwszych chrześcijan narastały legendy. Wśród nich najbardziej popularna o tym, jak wygłodniałe bestie oszczędziły spokojnych i modlących się chrześci­jan. Tak miało być ze świętą Marciną, Abdonem i Sennenem, którzy zostali skazani za odmowę złożenia hołdu bogu słońca w Amfiteatrze, i mieli umrzeć na jego arenie45. Wśród męczenników areny amfiteatru pojawiają się coraz to nowe imiona; Marius, Marta, Asterius, Valentinus, Abacus, Audifax, Alexander Potitus, Maximus, Cerscentia i Modesta. Ale opisy ich życia i męczeńskiej śmierci niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. W 1969 roku, sobór Watykański II usunął ich imiona z kalendarza katolickiego ponieważ nie było żadnych dowo­dów na ich istnienie46. Jedynym chrześcijańskim męczennikiem, o którym wie­my z całą pewnością, że zginął w Koloseum, był już wspominany mnich Tele- machus czy też Almachus. Z przekazów Teodoretta, greckiego pisarza z V wie­ku, wiemy, że Telemachus w 404 roku przybył do Rzymu. Wybrał się do Amfiteatru obejrzeć walki gladiatorów. W pewnej chwili zdecydował się prze­rwać to krwawe widowisko. Chcąc rozdzielić walczących, wskoczył na arenę. Niezadowolony tłum widzów ukamienował mnicha. Nie należy jednak, moim zdaniem łączyć tego epizodu z prześladowaniami chrześcijan. Bowiem w 404 roku chrześcijaństwo było już dość silne. Poza tym jest tu mowa o ukamienowa­niu, nie zaś rzuceniu dzikim zwierzętom na pożarcie.
http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Sae ... 99-219.pdf
Stańmy w prawdzie a prawda nas wyzwoli
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Dominik

Re: Koloseum - symbol czego?

Post autor: Dominik » 2019-04-25, 22:51

Biserica Dumnezeu pisze: 2019-04-25, 22:34 Dominiku - taki wniosek rowniez jest niewlasciwy. Bo tak naprawde zadne fakty nie wskazuje na to, ze chrzescijanie nie gineli w colosseum. Ani zadne ( ponoc ) nie wskazuja, ze gineli.
Dlatego pokora jest tu wlasciwa postawa w wydawaniu opinii.
Czy ja wiem czy to zły wniosek. Co do tego ma pokora, jeśli brak jest faktów. Również dobrze można by powiedzieć że nie ma faktów by w Pałacu Kultury komuniści nie przetrzymywali księży. Z tego powodu nie może być przecież pokory.

Biserica Dumnezeu

Re: Koloseum - symbol czego?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-04-25, 23:25

Prawda jest, ze nie ma faktow. Nieprawda jest, ze nie ma faktow tylko dla jesdnej ze stron dyskusji. Rzeczywistosc wskazuje, iz brak faktow na potwierdzenie czy zaprzeczenie ktorejkolwiek z opini. Nawet brak swiadkow dla kazdejn ze ston.
Dlatego napisalem o pokorze - zbyt pochopne wnioski niekoniecznie sa wlasciwe.
Dezerter przytoczyl pewna dysertacje ( magisterska ). Oparta na zrodlach. Jakich? Faktycznych? Poszlakowych?
Ona sama w sobie nie jest dowodem ... gdyz opiera sie na decyzjach podjetych kilkanascie stuleci po czasach, ktorymi sie zajmujemy. Wszystko wskazuje na to, iz taka prace, ale opiniujaca w kierunku calkowicie sprzecznym rowniez na tych samych zrodlach napisac mozna.
Dlatego jeszcze raz o pokore w wydawaniu opinii apeluje.
Tej nam najbardziej brakuje. Kazdemu.
Ostatnio zmieniony 2019-04-25, 23:27 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Koloseum - symbol czego?

Post autor: Magnolia » 2019-04-26, 14:32

Czego symbolem jest Koloseum? Patrząc na to że ginęli tam ludzie i zwierzęta... to chyba symbol cierpienia i śmierci, ogromnej pychy i próżności.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”