Wątpliwości i dociekania Randoma

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Kanon 13 sesji soboru trydenckiego

Post autor: random1414 » 2019-11-23, 17:25

Jak należy rozumieć ten kanon?

Kanon 13 Sesji Soboru trydenckiego o sakramentach
Kan. 13. Jeśli ktoś twierdzi, że przyjęte i uznane w Kościele katolickim obrzędy, które się zazwyczaj stosuje przy uroczystym udzielaniu sakramentów, można albo mieć w pogardzie, albo bez żadnego grzechu dowolnie pomijać, albo mogą być zmienianie przez jakichkolwiek pasterzy Kościoła na nowe jakieś obrzędy - n.b.w.

Magnolia

Re: Kanon 13 sesji soboru trydenckiego

Post autor: Magnolia » 2019-11-23, 17:29

Ja to tak rozumiem, ze Kościół w osobnych dokumentach określił liturgię sprawowania sakramentów, gdy ktos ją odrzuca, no to n.b.w
Czyli nie jest chrztem św sam gest bez liturgii. To oznacza także, że nie każde polanie głowy woda jest chrztem św.
Nie każde spożycie opłatka jest przyjęciem komunii św. - bo w tych gestach brakuje liturgii.

Biserica Dumnezeu

Re: Kanon 13 sesji soboru trydenckiego

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-11-23, 20:10

Nie.
Sobor Trydencki byl antyreformacja ( czyli zapora dla buntu Lutra).
Byc moze musi nastapic kolejny Sobor Trydencki, ktory stanie sie kolejna zapora na bunt antykatolickiego ducha w Kosciele Katolickim.

Magnolia

Re: Kanon 13 sesji soboru trydenckiego

Post autor: Magnolia » 2019-11-23, 20:21

Biserica Dumnezeu pisze: 2019-11-23, 20:10 Nie.
Sobor Trydencki byl antyreformacja ( czyli zapora dla buntu Lutra).
Byc moze musi nastapic kolejny Sobor Trydencki, ktory stanie sie kolejna zapora na bunt antykatolickiego ducha w Kosciele Katolickim.
Nie bardzo rozumiem czemu się sprzeciwiasz, Skoro random prosił o wyjaśnienie cytowanego kanonu.

Biserica Dumnezeu

Re: Kanon 13 sesji soboru trydenckiego

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-11-23, 21:13

Sprzeciwiam sie sprowadzeniem w Twej wypowiedzi orzeczen Soboru do liturgii w Kosciele.
Nie - tu chodzi o antykatolicyzm ( protestantyzm), na ktory wlasnie te kanony ( i nie tylko ) sa odpowiedzia.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kanon 13 sesji soboru trydenckiego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-11-23, 21:28

Kanon oczywiście nie mówił, że nie wolno Kościołowi ustanawiać innej liturgii - po prostu odnosił się do tego, że nie może tego sobie zrobić ktoś gdzieś samowolnie. Kościół nie stracił tym samym możliwości dopuszczania rytów.
I zresztą dopuszczano - np. Urban VIII w 1624 roku pozwolił na odprawianie rytu arabskiego w Persji i w patriarchacie Antiocheńskim.

Abp Antoni Julian Nowowiejski (1858-1941 - zdecydowanie przedsoborowy!) - jeden z najwybitniejszych polskich liturgistów.
W Jego książce "Wykład liturgji Kościoła katolickiego" http://www.nowowiejski.cba.pl/viewer.php
znajdujemy - po przedstawieniu rytów w dziejach - taki wniosek "Z przebiegu historii języków obrzędowych pokazuje się, że Kościół Katolicki ma prawo i władzę dozwalania na użycie w liturgji nowych języków, bez względu na to, że one mogą być mową ludową. Przytym Kościół w starożytności chrześcijańskiej nie zakazywał odbywania liturgii w języku ludowym"

random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Sprawa muzyki podczas nabożeństw i koncertow muzyki religijnej

Post autor: random1414 » 2019-12-08, 16:31

1.Jak należy rozumieć to że "...młodzież ma prawo do muzyki religijnej ale z wyłączeniem perkusyjnych elementów" a wcześniej pisze że "tego rodzaju(bigbeatowa) muzyka moze byc wykonywana tylko poza Kościołem" .Czy elementy perkusyjne są zakazane do koncertów muzyki religjnej czy do spotkań takich jak lednica debowiec koncert Jednego Serca Jednego Ducha?
2.Jak wygląda sytuacja aktualna tych dokumentów,czy one obowiązują?
3.Czy w nabożeństwach np. Uwielbienie w kościele można używać elementów perkusyjnych ?

Fragment "WSKAZANIA DUSZPASTERSKIE O NABOŻEŃSTWACH DODATKOWYCH W ZWIĄZKU Z REFORMĄ LITURGICZNĄ SOBORU WATYKAŃSKIEGO II (30 X 1972)
KONFERENCJA EPISKOPATU POLSKI
WSKAZANIA DUSZPASTERSKIE O NABOŻEŃSTWACH"
"
5. Nowe formy nabożeństw
W ostatnich czasach dostrzega się, w pracy duszpasterskiej nowe sposoby urozmaicania nabożeństw, jak np. nabożeństwa z udziałem muzyki big-beatowej. Tego rodzaju muzyka może być wykonywana tylko poza kościołem. Święta Kongregacja Kultu Bożego odpowiedziała wyraźnie, że młodzież ma prawo do muzyki religijnej, odpowiadającej jej wiekowi, ale pod kontrolą biskupów oraz z wyłączeniem instrumentów perkusyjnych, a więc talerzy, bębnów, trangułów itd."

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Sprawa muzyki podczas nabożeństw i koncertow muzyki religijnej

Post autor: ToTylkoJa » 2019-12-08, 17:13

A mnie najbardziej zastanawiają te instrumenty perkusyjne. Co w nich takiego złego?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Sprawa muzyki podczas nabożeństw i koncertow muzyki religijnej

Post autor: Andej » 2019-12-08, 22:10

Czy możesz przytoczyć obowiązujące wytyczne w tej kwestii? Podać linki?
U mnie, dzisiaj, słyszałem wybijanie rytmu. Nie bardzo to pasowało, ale specjalnym dysonansem nie było.
Kiedyś był u nas wikary, przy którym tańczyło się w kościele, w rytm śpiewanych radośnie pieśni.
Nie słyszałem, aby instrumenty perkusyjne były zakazane.
Przybliż temat.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Sprawa muzyki podczas nabożeństw i koncertow muzyki religijnej

Post autor: Magnolia » 2019-12-08, 22:18

Ja uczestniczę we mszy św wieczornej, dla młodych, przy akompaniamencie muzyki z keyboardu, na bębnie ktos wybija rytm, gra trąbka, ostatnio modliliśmy się o perkusistę do zespołu, a jako że się znalazł, to teraz o skrzypce;-)

Nie mam wiedzy, dlaczego perkusja nie może grać w kościele. Może po prostu jest za głośna...


random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Sprawa Koedukacji a nauczanie obecne KK

Post autor: random1414 » 2019-12-23, 14:46

1.Czy ten fragment tej encykliki o koedukacji dalej obowiązuje ?
2.Czy koedukacja jest sprzeczna z obecnym nauczaniem Koscioła ?



"DIVINI ILLIUS MAGISTRI | O chrześcijańskim wychowaniu młodzieży" encyklika PIUSA XI z 1929

d. Koedukacja

Podobnie błędnym i dla chrześcijańskiego wychowania szkodliwym jest tzw. system “koedukacji”, oparty także przez wielu na zaprzeczającym grzech pierworodny naturalizmie, poza tym przez wszystkich zwolenników tego systemu na opłakania godnym pomieszaniu pojęć, które uczciwe współżycie ludzkie utożsamia z pomieszaniem i wszystko niwelującą równością. Stwórca zamierzył i postanowił pełne współżycie płci obydwu tylko w związku małżeńskim; a mniej bliskie, w różnym stopniu, w rodzinie i społeczeństwie. Poza tym, w samej naturze, która uczyniła je różnymi co do organizmu, co do skłonności i uzdolnień, nie ma żadnego argumentu, jakoby tu mogło lub powinno być pomieszanie, a tym mniej zrównanie w kształceniu płci obojga. Stosownie do przedziwnych zamiarów Stwórcy mają one wzajemnie się uzupełniać w rodzinie i w społeczeństwie, właśnie z powodu tej ich różnicy, którą dlatego należy w wychowaniu zachować i popierać przez konieczne rozróżnienie i stosowne odpowiednio do wieku i warunków oddzielenie. Te zasady powinny być stosowane co do czasu i miejsca wedle norm chrześcijańskiej roztropności do wszystkich szkół, zwłaszcza w najbardziej delikatnym i decydującym o wyrobieniu człowieka okresie, jakim jest okres młodzieńczości, i w ćwiczeniach gimnastycznych i sportowych, gdzie szczególny wzgląd mieć trzeba na chrześcijańską skromność młodzieży żeńskiej, którą w wysokim stopniu obraża wszelkiego rodzaju wystawianie się na publiczny widok. Przypominając przerażające słowa Boskiego Mistrza: “Biada światu dla zgorszenia”45 , usilnie zachęcamy Was, Wielebni bracia, do pieczołowitości i do czujności na te najzgubniejsze błędy, jakie szeroko rozlewają się wśród ludu chrześcijańskiego z niezmierną szkodą młodzieży.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Sprawa Koedukacji a nauczanie obecne KK

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-12-23, 15:28

Nie. Są rzeczy które obowiązują w konkretnym kontekście kulturowym (np. nakaz noszenia krótkich włosów u Pawła), są takie co są uniwersalne.
Mam pytanie: nie interesuje CIę chrześcijaństwo, to, co w nim najwazniejsze, tylko takie ciekawostki?

random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Sprawa Koedukacji a nauczanie obecne KK

Post autor: random1414 » 2019-12-23, 15:51

Interesuję mnie chrzescijaństwo .Z tego co wiem katolik ma być posłuszny zwyczajnemu magisterium Kościoła i chę wiedzieć czy coś takiego obowiązuje :)

Magnolia

Re: Sprawa Koedukacji a nauczanie obecne KK

Post autor: Magnolia » 2019-12-23, 16:00

Katolik ma miec relację z Bogiem i ludźmi polegającą na miłości. Jak u Ciebie w tym temacie?

ODPOWIEDZ