Wieczna budowa kościoła w Warszawie.

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
ODPOWIEDZ
jou300
Przybysz
Przybysz
Posty: 5
Rejestracja: 29 gru 2019

Wieczna budowa kościoła w Warszawie.

Post autor: jou300 » 2020-01-11, 23:29

Smutne, od lat jest budowany kościół w Warszawie. Obok budowy jest kościół zastępczy.
Zobacz jak to wszystko wygląda na filmie https://youtu.be/Tmrz7Praoi4

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Wieczna budowa kościoła w Warszawie.

Post autor: ToTylkoJa » 2020-01-11, 23:40

Jak się nie ma pieniędzy na 7miopiętrowy budynek, to się stawia dwupiętrowy. Myślę, że Bóg by się nie obraził.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14807
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Wieczna budowa kościoła w Warszawie.

Post autor: Dezerter » 2020-01-11, 23:50

Jesteś z tej parafii?
Ostatnio zmieniony 2020-01-11, 23:52 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Wieczna budowa kościoła w Warszawie.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-01-12, 00:01

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony nic nie jest dość dobre na miejsce sprawowania Mszy Świętej. Z drugiej od lat mam przekonanie, że przynajmniej w Polsce zbyt dużo wysiłku (także finansowego) wkłada się w zapewnienie materialnej "bazy" a za mało w ewangelizację i katechizację.
Skońćzy się tym, czym skończyło się na Zachodzie - wielkie, wspaniałe i... puste kościoły.
Temat jest zresztą szerszy - olbrzymią wagę przykłada się do warstwy symbolicznej (nie mówię, że jest nieważna!) jak krzyże wiszące na ścianach instytucji, obecność hierarchów na uroczystościach państwowych - a za małą do realnego kształtowania katolickiego społeczeństwa (wiara, aborcja itd).
Co z tego, że święci się budynki, skoro w nich często wydaje się bezbożne przepisy?

Adam
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 231
Rejestracja: 13 paź 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 20 times

Re: Wieczna budowa kościoła w Warszawie.

Post autor: Adam » 2020-01-12, 08:22

"Szczęśliwe rodziny ryją mi łeb, patrzę głodny na malowany chleb" - Quebo

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Wieczna budowa kościoła w Warszawie.

Post autor: Andej » 2020-01-12, 10:11

Ale sam baraczek jest bardzo przytulny. Na mnie sprawia bardzo dobre wrażenie. Jak również wspólnota. Wydaje mi się (tylko po drodze na cmentarz lub z powrotem zdarzało mi się tam wpaść), że wspólnota żyje.
Natomiast sama budowla. Jest taka tendencja, aby budować monumentalne pomniki. Weźmy pod uwagę, czy np. średniowieczne świątynie, nie są dla nas cenną spuścizną. Zbudowane solidnie, z najlepszych materiałów, wspaniale zdobione świadczą o epoce i stosunku do Boga. Czy godzi się budować dom boże byle jak? Czy arka nie była wiele wiele lat w przechowywana w namiotach? Ale zawsze można przegiąć. Najwspanialsza budowla, która nie wypełni się wiernymi stanie się przykładem bałwochwalstwa. Sztuką dla sztuki. A kościół musi być Kościołem. Sam kościół musi służyć Kościołowi. Obawiam się, że niektórzy proboszczowie o tym zapominają. W jednym z warszawskich kościołów jest fresk (a może coś innego, ale na ścianie) spory przedstawiający Glempa i proboszcza tegoż kościoła - wykonany z okazji uroczystej wizyty i poświęcenia. Proboszcz tłumaczył, że Dom Boży musi być okazały, trwały, z dobrych materiałów, a to kosztuje i trwa. Ze nie można na skróty i szybko. Nie wiem ile tal to trwało. Wiele. Za kaplicę służył barak po budowie osiedla pozostawiony. Ludzie narzekali, sarkali, krytykowali. A inni płacili tyle, na ile było ich stać. Traktując to jako swoją powinność.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Biserica Dumnezeu

Re: Wieczna budowa kościoła w Warszawie.

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-12, 21:27

Patrzac na architekture to wychodzi kolejna "skocznia narciarska".
Moze to i lepiej, ze jeszcze przez kilka lat tego typu koszmarek architektoniczny nie bedzie udawal swiatyni katolickiej.
Takie moje wrazenie.

jou300
Przybysz
Przybysz
Posty: 5
Rejestracja: 29 gru 2019

Re: Wieczna budowa kościoła w Warszawie.

Post autor: jou300 » 2020-01-13, 07:28

Dezerter pisze: 2020-01-11, 23:50 Jesteś z tej parafii?
Nie jestem, bardzo rzadko tam przechodzę i widzę ten Kościół.

jou300
Przybysz
Przybysz
Posty: 5
Rejestracja: 29 gru 2019

Re: Wieczna budowa kościoła w Warszawie.

Post autor: jou300 » 2020-01-15, 20:59

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-01-12, 21:27 Patrzac na architekture to wychodzi kolejna "skocznia narciarska".
Moze to i lepiej, ze jeszcze przez kilka lat tego typu koszmarek architektoniczny nie bedzie udawal swiatyni katolickiej.
Takie moje wrazenie.
Mi się podoba architektura kościoła. Najbardziej mam żal,że kościół nie został udostępniony do użytku.

Biserica Dumnezeu

Re: Wieczna budowa kościoła w Warszawie.

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-01-15, 21:15

Nie ma sprawy. Kazdy ma swoje odczucia.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”