Rozmowy z Sebastianem

Ważna sprawa dla chrześcijan
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Rozmowy z Sebastianem

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-06-24, 19:52

Simonie, krótka piłka - czy wg Ciebie papież jest głową Kościoła uwielbionego (w Niebie) albo cierpiącego (w Czyśćcu)?

Simon
Bywalec
Bywalec
Posty: 91
Rejestracja: 22 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Rozmowy z Sebastianem

Post autor: Simon » 2020-06-24, 20:58

Marek_Piotrowski pisze: 2020-06-24, 19:52 Simonie, krótka piłka - czy wg Ciebie papież jest głową Kościoła uwielbionego (w Niebie) albo cierpiącego (w Czyśćcu)?
Oczywiście że nie, nigdzie tak przecież nie twierdziłem.Papież jest widzialną Głową Kościoła tutaj na Ziemi tj.Kościoła walczącego o czym wyraźnie wspomina Sobór Watykański I.
Sebastian777 pisze: 2020-06-24, 15:49
Jeśli , ktoś uważa że Papież rządzi kościołem, to przykro mi bardzo ?
To mi jest przykro że uważasz iż nie rządzi, ponieważ Piotr i jego następcy rządzą Kościołem z woli Jezusa.Jak pisałem Ci w poprzednich postach, "klucze" które otrzymał Piotr, oznaczają władzę rządzania domem Bożym, którym jest Kościół. Drugim tekstem świadczącym o tym, że Pan Jezus dał Piotrowi władzę nad całym swoim Kościołem jest Ewangelia Jana 21,15-17

"A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje!» I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje!». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje!"

Piotr, jako jedyny spośród Apostołów otrzymuje nakaz, aby paść owce Pana.Greckie słowo użyte w J 21,16 to poimaine które oznacza oznacza po prostu rządzić, kierować. Jezus więc mówiąc do Piotra "Paś [poimaine] owce moje" mówi "rządź całą moją trzodą, całym moim Kościołem".
Sebastian777 pisze: 2020-06-24, 15:49Natomiast zgadzam się tylko z tym ,że Piotr otrzymał władze duchową od Jezusa Chrystusa , ale NIE po to aby stanąć na czele kolegium biskupów, tylko po aby kontynuować dzieło , które zapoczątkował w nim Chrystus.
Piotr stał na czele kolegium apostolskiego, czego jasno dowodzi np. fakt, że jego jako pierwszego wymieniają wszystkie spisy Apostolskie, a Mateusz w 10,2 wymieniając Apostołów pisze wprost: "Pierwszy Szymon zwany Piotrem".
Sebastian777 pisze: 2020-06-24, 15:49Jeden z przykładów jak Jezus widział taką władzę.

Marek 9: 33-35

I przybyli do Kafarnaum. A będąc w domu, zapytał ich: O czym to rozprawialiście w drodze?
A oni milczeli, bo rozmawiali między sobą w drodze o tym, kto z nich jest największy.
I usiadłszy, przywołał dwunastu i rzekł im: Jeśli ktoś chce być pierwszy, niechaj stanie się ze wszystkich ostatnim i sługą wszystkich.
Oczywiście.Prawdziwa władza jest służbą, dlatego też papież nosi tytuł - Servus Servorum Dei czyli Sługa Sług Bożych.Papież jest właśnie Sługą wszystkich Sług Chrystusa.
Sebastian777 pisze: 2020-06-24, 15:49Domyślam się ,że zapomniałeś dopisać, że masz na myśli Kościół Katolicki? A nie ogólnie Kościoły Chrześcijańskie?
Oczywiście, że mam na myśli Kościół katolicki.Chrystus ma tylko jeden Kościół (por.Mt 16,18).Nie ma więc żadnych "Kościołów Chrześcijańskich", Kościół Chrześcijański jest jeden, ten, który zbudował Chrystus, czyli Kościół katolicki.
Sebastian777 pisze: 2020-06-24, 15:49Czyli ja też jestem ciągle w tym Kościele , bo nikt mnie z niego jeszcze nie wykreśli, a wszystkie sakramenty mam na papierze, a jak widać stoję opozycji. I z tego co wiem to są ciągle ważne?
Nie, niestety nie jesteś w Kościele, gdyż sam się z niego wykluczyłeś.Każdy, kto świadomie i dobrowolnie zaprzecza choćby jednej z prawd wiary, automatycznie stawia się poza Kościołem.A Ty Sebastianie zaprzeczasz prawie wszystkim.
Sebastian777 pisze: 2020-06-24, 15:49Ciekawe co Ty myślisz o mnie, czy jestem Ciałem Chrystusa ,czy nie?, Ponieważ w papierach to jestem? Ale Duchem nie?
Niestety, nie jesteś częścią Chrystusowego Ciała jakim jest Kościół, ponieważ tak jak wspomniałem wyżej, sam się z niego wykluczyłeś wybierając herezję.Liczy się stan faktyczny a nie informacja w papierach.Ale pamiętaj, dopóki żyjesz, zawsze masz szansę powrócić na łono Kościoła.Czekamy na Ciebie i modlimy się za Ciebie, abyś wrócił do Chrystusowej Owczarni, pod zwierzchnictwo Piotrowego następcy.
Sebastian777 pisze: 2020-06-24, 15:49Ileż to osób znam , którzy w ogóle nie wierzą , idą do Kościoła Katolickiego po sakramenty jak do sklepu, bo chrzest, bo komunia dziecka ,a bo ślub w kościele, a bo pogrzeb itd….?
No cóż, i tacy ludzie się niestety zdarzają.Nie traktują oni wiary poważnie.
Sebastian777 pisze: 2020-06-24, 15:49Dlatego uważam ,że nie wystarczy Być w Kościele?
Nie uważam, że wystarczy być w Kościele.Sobór Watykański II jednoznacznie naucza że:

"Nie dostępuje jednak zbawienia, choćby był wcielony do Kościoła, ten, kto nie trwając w miłości, pozostaje wprawdzie w łonie Kościoła „ciałem”, ale nie „sercem”. Wszyscy zaś synowie Kościoła pamiętać winni o tym, że swój uprzywilejowany stan zawdzięczają nie własnym zasługom, lecz szczególnej łasce Chrystusa, jeśli zaś z łaską tą nie współdziałają myślą, słowem i uczynkiem, nie tylko zbawieni nie będą, ale surowiej jeszcze będą sądzeni." (Sobór Watykański II, Konstytucja dogmatyczna o Kościele "Lumen Gentium" 14).
Sebastian777 pisze: 2020-06-24, 15:49 Ja jednak uważam, ,że postawienie Piotra nie mówiąc już o Jego następcach, w zastępstwie samego Chrystusa jest dokładnym zaprzeczeniem tego czego naucza Słowo Boże.
Mylisz się Sebastianie.To właśnie samo Słowo Boże stawia Apostołów w zastępstwie samego Chrystusa.Apostoł Paweł piszę:

"Jesteśmy więc posłani w zastępstwie Chrystusa jako przedstawiciele Boga, który przez nas zachęca. W zastępstwie Chrystusa prosimy więc: Pojednajcie się z Bogiem!" (2 Kor 5,20).

Dlatego też Kościół Chrystusowy za świadectwem Pisma świętego naucza, że biskupi - następcy Apostołów, są zastępcami i legatami Chrystusa:

"Biskupi kierują powierzonymi sobie poszczególnymi Kościołami jako zastępcy i legaci Chrystusa radami, zachętami i przykładami, ale także mocą swego autorytetu i władzy świętej "którą powinni jednak sprawować w sposób budujący, w duchu służby, który jest duchem ich Mistrza (Por. Łk 22, 26-27). (Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 27)." (KKK 894).
Sebastian777 pisze: 2020-06-24, 15:49 Chrystus dał nam SWOJEGO ZASTĘPCE w postaci Ducha Świętego?
Pan Jezus ustanowił św.Piotra swoim zastępcą we władzy nad Kościołem, co szerzej wyjaśniałem pisząc na temat tekstów Iz 22,22 i Mt 16,19 i analogii, jaka między nimi występuje.
Sebastian777 pisze: 2020-06-24, 15:49Dzieje 4:19
Lecz Piotr i Jan odpowiedzieli im i rzekli: Czy słuszna to rzecz w obliczu Boga raczej was słuchać aniżeli Boga, sami osądźcie;(Piotr wskazuje Kogo mamy słuchać)
Sebastianie, nie wyrywaj proszę wersetów z kontekstu.Te słowa Apostołowie wypowiedzieli przed Sanhedrynem, który zabronił im surowo przemawiać do kogokolwiek w imię Jezusa (por.Dz 4,17), i w tym kontekście słowa Piotra i Jana są jak najbardziej zrozumiałe i zasadne.Nieuczciwym jest natomiast posługiwanie się tym wersetem w celu wykazania, że Kościoła nie należy słuchać, bo jak mniemam, to było Twoim zamiarem, jeśli nie, to mnie popraw.

Pan Jezus wyraźnie powiedział, że kto słucha Kościoła, słucha Jego samego: "Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi; lecz kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał»" (Łk 10,16).Tak więc Pan Jezus dał swojemu Kościołowi przywilej nieomylności w sprawach wiary i moralności.Te słowa Pana Jezusa są wystarczającym gwarantem tego, że Kościół nie może zbłądzić w nauczaniu.
Sebastian777 pisze: 2020-06-24, 15:49Dzieje 10:25-26
A gdy Piotr miał wejść, Korneliusz wyszedł mu na przeciw, padł do nóg jego i złożył mu pokłon.
Piotr zaś podniósł go, mówiąc: Wstań, i ja jestem tylko człowiekiem.(Piotr pokazuje kim jest on do Stwórcy?)
Te słowa Apostoła Piotra pokazują, że protestował przeciwko traktowaniu go jak Boga ("jestem tylko człowiekiem") i wskazują, ze miał on dar czytania w duszy człowieka, skoro swój protest ubrał w takie właśnie słowa.Polecam Ci przeczytanie całego Pisma Świętego, a przekonasz się, że w innych miejscach ludzie działający w imieniu Boga jednak nie protestowali przeciwko pokłonom, które im oddawano. Co wybitnie świadczy o tym, ze w tym przypadku, który przytoczyłeś, kłaniający się Piotrowi Korneliusz chciał mu oddać pokłon jak Bogu, i dlatego Piotr zaprotestował.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Rozmowy z Sebastianem

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-06-24, 21:37

Simon pisze: 2020-06-24, 20:58
Marek_Piotrowski pisze: 2020-06-24, 19:52 Simonie, krótka piłka - czy wg Ciebie papież jest głową Kościoła uwielbionego (w Niebie) albo cierpiącego (w Czyśćcu)?
Oczywiście że nie, nigdzie tak przecież nie twierdziłem.Papież jest widzialną Głową Kościoła tutaj na Ziemi tj.Kościoła walczącego o czym wyraźnie wspomina Sobór Watykański I.
Zatem słowa "jest głową całego Kościoła" nie mogą odnosić się do całego Koscioła, tylko Kościoła walczącego.
Jeśli tak, masz rację - są miejsca, gdy w ten sposób zostało to określone (przyznam, ze nie zwróciłem wcześniej na to uwagi).

Problem jest tu spowodowany tym, iż termin "głowa" ma dwa różne znaczenia:
  • sens biblijny - Jezus jest Głową Koscioła nie oznacza jedynie, że jest Jego "Szefem", ale głęboką prawdę, że tylko wspólnota razem z Chrystusem jest żyjącym Ciałem - ale też to, że możemy być zbawieni dlatego, ze jesteśmy tym Ciałem (jedyne co zostalo odkupione, to Ciało Chrystusa właśnie)
  • "głowa" potocznie oznacza po prostu przełożonego. W tym - i tylko w tym - znaczeniu, papież może być "głową"

Sebastian777

Re: Rozmowy z Sebastianem

Post autor: Sebastian777 » 2020-06-24, 22:01

Simon pisze: 2020-06-24, 20:58 Sebastianie, nie wyrywaj proszę wersetów z kontekstu.Te słowa Apostołowie wypowiedzieli przed Sanhedrynem, który zabronił im surowo przemawiać do kogokolwiek w imię Jezusa (por.Dz 4,17), i w tym kontekście słowa Piotra i Jana są jak najbardziej zrozumiałe i zasadne.Nieuczciwym jest natomiast posługiwanie się tym wersetem w celu wykazania, że Kościoła nie należy słuchać, bo jak mniemam, to było Twoim zamiarem, jeśli nie, to mnie popraw.

Chodził mi tylko o to aby bardziej słuchać Boga niż ludzi, takie jest główne przesłanie tego wersetu , który wyciąłem.
oraz pośrednio był to kontrargument przeciwko prymatowi Papiestwa.(jak wiemy Piotr jest też człowiekiem)

Nie, nie chodziło mi o to aby wykazywać aby, nie słuchać Kościoła, bo wtedy musiałbym zaprzeczać samemu sobie.

A jak ktoś będzie sobie czytał w całości to zawsze będą powstawać kolejne wnioski i nauki płynące z czytania Słowa Bożego.

Simon
Bywalec
Bywalec
Posty: 91
Rejestracja: 22 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Rozmowy z Sebastianem

Post autor: Simon » 2020-06-24, 22:08

Marek_Piotrowski pisze: 2020-06-24, 21:37 Zatem słowa "jest głową całego Kościoła" nie mogą odnosić się do całego Koscioła, tylko Kościoła walczącego.
Dokładnie.Oczywiste jest, że papież jest Głową całego Kościoła tutaj na ziemi czyli właśnie Kościoła walczącego (Ecclesia militans) a nie tego w Niebie czy w Czyśćcu.Kościół tryumfujący ma za Głowę samego Chrystusa.
Marek_Piotrowski pisze: 2020-06-24, 21:37 Jeśli tak, masz rację - są miejsca, gdy w ten sposób zostało to określone (przyznam, ze nie zwróciłem wcześniej na to uwagi).
O to mi właśnie chodziło, przecież normalną rzeczą jest, że mogłeś nie znać tych tekstów, które mówią że papież jest widzialną Głową Kościoła, dlatego też Ci je zacytowałem, by pokazać, że Kościół o tym naucza.
Marek_Piotrowski pisze: 2020-06-24, 21:37 Problem jest tu spowodowany tym, iż termin "głowa" ma dwa różne znaczenia:
  • sens biblijny - Jezus jest Głową Koscioła nie oznacza jedynie, że jest Jego "Szefem", ale głęboką prawdę, że tylko wspólnota razem z Chrystusem jest żyjącym Ciałem - ale też to, że możemy być zbawieni dlatego, ze jesteśmy tym Ciałem (jedyne co zostalo odkupione, to Ciało Chrystusa właśnie)
  • "głowa" potocznie oznacza po prostu przełożonego. W tym - i tylko w tym - znaczeniu, papież może być "głową"
W pełni się tutaj z Tobą zgadzam.Papież jest widzialną Głową Kościoła tutaj na ziemi właśnie w tym sensie, że jest jego przywódcą z ustanowienia samego Chrystusa.

Dodano po 4 minutach 57 sekundach:
Sebastian777 pisze: 2020-06-24, 22:01 Chodził mi tylko o to aby bardziej słuchać Boga niż ludzi, takie jest główne przesłanie tego wersetu , który wyciąłem. oraz pośrednio był to kontrargument przeciwko prymatowi Papiestwa.(jak wiemy Piotr jest też człowiekiem)
No właśnie, tyle, że ten fragment nie jest absolutnie żadnym argumentem przeciwko prymatowi papiestwa, ponieważ to z woli samego Chrystusa papież rządzi Jego Kościołem, tak więc przeciwstawienie się papieżowi, który jest Namiestnikiem Jezusa Chrystusa, jest przeciwstawianiem się samemu Jezusowi Chrystusowi.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Rozmowy z Sebastianem

Post autor: Efezjan » 2020-06-25, 14:10

Marek_Piotrowski pisze: @Wiola
Z objawieniami trzeba bardzo uważać - polecam lekturę św. Jana od Krzyża, który radził je na wszelki wypadek odrzucać.
To prawda, pisze o tym w "Drodze na górę Karmel".
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Sebastian777

Re: Rozmowy z Sebastianem

Post autor: Sebastian777 » 2020-06-26, 15:28

Ewangelia św Łukasza 19: 40-42


I odpowiadając, rzekł: Powiadam wam, że jeśli ci będą milczeć, kamienie krzyczeć będą.
A gdy się przybliżył, ujrzawszy miasto, zapłakał nad nim,

I rzekł: O gdybyś i ty poznało w ten dzień to, co służy pokojowi. Ale teraz zostało to zakryte przed twoimi oczami.


Ewangelia św Jana 12 : 42-43

Mimo to jednak wielu członków Rady uwierzyło w niego, ale gwoli faryzeuszów nie wyznawali swej wiary, żeby nie zostali wyłączeni z synagogi;

Umiłowali bowiem bardziej chwałę ludzką niż chwałę Bożą.

Biserica Dumnezeu

Re: Rozmowy z Sebastianem

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-06-26, 15:49

Jestes Sebastianie faryzeuszem, ktory nie uwierzyl w Boga gloszonego w Jego Koscile, Kosciele ustanowionym na Apostolach przez Jezusa Chrystusa?

ODPOWIEDZ