Hagia Sophia meczetem

Ważna sprawa dla chrześcijan
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Hagia Sophia meczetem

Post autor: Morkej » 2020-07-11, 16:31

Chrześcijańska świątynia, która w 29 maja 1453 roku po upadku Konstantynopola, została przekształcona w meczet i w takim stanie trwała do 1934 roku gdy władze Tureckie zadecydowały zamienić świątynię w muzeum dla wszystkich.
Dziś po 86 latach prezydent Turcji postanowił o przywróceniu Sophii jej dawnej funkcji jako meczetu.

Najprawdopodobniej muzułmanie będą odprawiali swoje modły w piątki, a reszta dni będzie otwarta dla zwiedzających.
Ma to się wiązać z zasłonięciem chrześcijańskich wizerunków na ścianach Bazyliki.

Całkowicie zgadzam się w tej sprawie z Patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I, który powiedział, że przekształcenie budynku w meczet "obróci miliony chrześcijan na całym świecie przeciwko islamowi".
Sam wiceprzewodniczący Komisji Unii Europejskiej określił to jako "zagrożenie dla tolerancji i otwartości Turcji".
Wielu innych przywódców również wyraziło swoje niezadowolenie.

Co o tym myślicie? Czy ta sytuacja faktycznie spowoduje napięcie między chrześcijanami a muzułmanami? Czy te ciężkie wysiłki dialogu z światem islamu mogą zostać zachwiane?
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Konwalia

Re: Hagia Sophia meczetem

Post autor: Konwalia » 2020-07-11, 16:36

Nie sądzę. Dzisiaj często chrześcijańskie kościoły traktowane są jako obiekty turystyczne. Notre Dame też żałowano bardziej ze względów historycznych i turystycznych niż religijnych.
Ostatnio zmieniony 2020-07-11, 16:36 przez Konwalia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Hagia Sophia meczetem

Post autor: Morkej » 2020-07-11, 16:47

Ponieważ Francja to kraj mocno zlaicyzowany. Pamiętaj, że Hagia Sophia ma ogromną wartość dla prawosławnych, a relacje greków z turkami nie są raczej najlepsze.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Hagia Sophia meczetem

Post autor: Dezerter » 2020-07-11, 22:16

Turcja się coraz bardziej islamizuje i już chyba przestaje być krajem świeckim i prozachodnim.
Mój stosunek do Islamu nie zmieni się po tym jak zaczną tam odprawić modły, byle by nadal udostępniali go turystycznie.
Pamiętajmy, że zrobiliśmy to samo w Hiszpanii
Najbardziej niesamowity meczet Europy. La Mezquita Catedral w Kordobie
Dlaczego jednak Mezquita Catedral? Ta dziwna, na pozór zupełnie sprzeczna nazwa, tłumaczona po troszkę jako „Meczetokatedra” jest jak najbardziej stosowna i prawdziwa. Po rekonwkiście, wspaniały meczet nie został zburzony, został delikatnie przebudowany i zamieniony na kościół.
https://gdziewyjechac.pl/38642/najwieks ... quita.html
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Hagia Sophia meczetem

Post autor: sądzony » 2020-07-11, 22:49

W moim rodzinnym miasteczku odkąd pamiętam, czyli od prawie 40 lat, synagoga pełni funkcję MDK gdzie odbywają się zarówno imprezy kulturalne jak i rozrywkowe łącznie z dyskotekami, imprezami zakrapianymi alkoholem oraz koncertami zespołów satanistycznych. Jakoś nikomu to od 40, a pewnie i więcej lat nie przeszkadza.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Hagia Sophia meczetem

Post autor: Jozek » 2020-07-12, 01:16

A moj rodzinny 300m2 dom w ktorym mam jedna czesc jako mieszkanie po podziale miedzy rodzenstwo byl w przeszlosci synagoga, o czym dowiedzialem sie z historii budynku.
Przy remoncie wiele lat temu znalazlem pod podloga wybijajace w gore zrodelko, chociaz woda w studni 10 metrow obok budynku miala poziom wody na 5m ponizej gruntu.
Sam budynek a dokladnie jego os jest dokladnie na linii wschod-zachod.
Ostatnio zmieniony 2020-07-12, 01:18 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Hagia Sophia meczetem

Post autor: Dezerter » 2020-07-12, 11:15

Sądzony
A ilu masz żydów w miejscowości?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Zły_Człowiek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 230
Rejestracja: 6 lip 2020
Has thanked: 105 times
Been thanked: 78 times

Re: Hagia Sophia meczetem

Post autor: Zły_Człowiek » 2020-07-12, 12:33

W moim mieście na początku lat 90-tych szukaliśmy Żydów którzy mogliby występować jako podmiot w interesie mienia pożydowskiego gminy żydowskiej zlikwidowanej w Noc Kryształową 1938 i w latach późniejszych.
Pozostało bowiem mienie w postaci terenu po spalonej synagodze, i cmentarz żydowski wraz ze skrawkami terenu nie objętymi cmentarzem, a wpisanymi do ksiąg wieczystych jako własność Gminy Żydowskiej.
Miasto liczyło wtedy 200 tysięcy mieszkańców.

Nie znalazł się nikt.
Nikt, kto by choćby twierdził, że jest, lub może być rozważany jako spadkobierca Przedwojennej Gminy Żydowskiej w mieście, a było wtedy Żydów 40-50% wśród obywateli miasta.
W wyniku intensywnych i zwiększonych poszukiwań znaleźliśmy starego Żyda z sąsiedniego miasta który deklarował się jako przedstawiciel Gminy Żydowskiej tamtego miasta. Tamto miasto liczyło sobie wówczas ponad 200 tysięcy mieszkańców a członków gminy było zdeklarowanych bodaj 6 osób.
No i poprosiliśmy tego Żyda o opinię w trzech sprawach:
- wystawienie tablicy upamiętniającej Noc Kryształową na niezabudowanym miejscu gdzie w 1938 roku synagoga stała,
- akceptację naszych działań przy ustanowieniu cmentarza obiektem zabytkowym i pielęgnację cmentarza stosownie do posiadanych rządowych środków,
- rezygnację na rzecz miasta w imieniu Gminy Żydowskiej ze skrawków terenu wokół cmentarza żydowskiego, które już nigdy nie staną się cmentarzem i cmentarzem nigdy nie były.
Żyd na wszystko się zgodził, a owe skrawki oddał nawet z ulgą, bo raz że nie wiedział o ich formalnym istnieniu, a dwa, że byłyby tylko dla gminy problemem do zagospodarowania.

U nas nie było więc problemu użytkowania w nieprzewidziany sposób obiektu synagogi, bo kochani dziś w Unii Europejskiej Niemcy, po prostu ją Żydom spalili, a Żydów z gminy wymordowali lub zmusili do ucieczki, także poza Europę.

Moje sumienie sprzeciwia się wykorzystywaniu obiektów sakralnych na cele poza sakralne. To o czym pisze sądzony, jest dla mnie jakimś ewidentnym naruszeniem prawa miejsca. Znam makabryczne historie z terenów, które były cmentarzami a na których postawiono obiekty mieszkalne. Duchy zmarłych upominały się o spokój na miejscu spoczynku ich ciał.

Znane są mi obiekty kultu religijnego, w których na mocy porozumień sprawują swoje obrządki różne religie, a na utrzymanie składają się wszystkie z nich.
Do takich należą obiekty w Jerozolimie.
Obiekt Hagia Sofia jest w Turcji.
Ma on charakter pierwotny chrześcijański, mimo, że przez wiele lat był użytkowany przez wyznawców islamu.
Państwo może robić ze swoimi obiektami co chce, jednak nie urągając prawom duchowym, jakie mogą być do obiektu przypisane.
Są oczywiście uwarunkowania materialne, jak brak wiernych, czy brak pieniędzy na utrzymanie i podatki. Przez to likwidowane są dziesiątki świątyń katolickich we Francji.
Prezydent Turcji wszystko zapewne wziął pod uwagę przed podjęciem decyzji. A jak ona zaskutkuje? Mimo wszystko uważam, że to jest raczej wewnętrzna sprawa Turcji.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Hagia Sophia meczetem

Post autor: sądzony » 2020-07-12, 17:09

Dezerter pisze: 2020-07-12, 11:15 Sądzony
A ilu masz żydów w miejscowości?
Nie mieszkam tam od nastu lat.
1900r. - na 3470 mieszkańców 1559 to Żydzi. Synagoga jest z 1836r., Kirkut z 1823r. (zdewastowany).
Nie wiem Dezerter ilu, myślę, że około 10-20 osób.
A co to ma za znaczenie?
Ostatnio zmieniony 2020-07-12, 17:15 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Hagia Sophia meczetem

Post autor: Dezerter » 2020-07-12, 20:50

sądzony pisze: 2020-07-12, 17:09
Dezerter pisze: 2020-07-12, 11:15 Sądzony
A ilu masz żydów w miejscowości?
Nie mieszkam tam od nastu lat.
1900r. - na 3470 mieszkańców 1559 to Żydzi. Synagoga jest z 1836r., Kirkut z 1823r. (zdewastowany).
Nie wiem Dezerter ilu, myślę, że około 10-20 osób.
A co to ma za znaczenie?
Myślałem, że nikt i w tym kierunku szło moje rozumowanie, że nie ma kogo pytać. Jeśli jest, to masz przykład jak można to wykorzystać w poście Zły człowiek
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: Hagia Sophia meczetem

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-07-13, 23:06

Islam to islam.Religia zawsze wroga chrzescijanstwu. Choc z roznym natezeniem.
W tej chwili rzady w krajach chrzescianskich sa coraz bardziej antychrzescijanskie.
Dlatego islam nabral wiatru w zagle.
Byc moze po kilkuset latach ekspansji kultury wyroslej z korzeni chrzescijanskich nastje czas ekspansji kultury wyroslej z korzeni islamu?
Jest to bycmoze poczatek drogi,na koncu ktorej ludzie odrzuca kulturowo islam, gdyz uwikla sie w przerozne doktryny oprowadzajace do antyislamskiej rewolucji.
byc moze inne korzenie kulturowe wypuszcza swieze listki.
A my trwajmy przy Chrystusiei Jego Koscile. To tyle i az tyle.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Hagia Sophia meczetem

Post autor: Morkej » 2020-08-22, 13:29

Następna świątynia w Stambule zamieniona w meczet - czyli ciąg dalszy jawnego kpienia z chrześcijaństwa.

„Władze tureckie postanowiły, że kolejny starożytny kościół bizantyński w Stambule, który od 1948 roku był muzeum, stanie się ponownie meczetem. Chodzi o sięgający IV wieku kościół Świętego Zbawiciela na Chorze”, napisał grecki dziennik Kathimerini

Oczywiście możemy przytaczać sytuacje, gdzie to chrześcijanie zamieniali meczet w kościół (przykład z Mezquita nie jest taki oczywisty), ale dziś praktycznie takie coś się nie zdarza. Przynajmniej ja nie słyszałem jeszcze o czymś takim za moich czasów. Za to zdecydowanie więcej, że kościoły były/są zamieniane w czasem naprawdę obrzydliwe miejsca, albo właśnie na świątynie innych religii. Powody takie jak, np. brak wiernych = brak funduszy na utrzymanie zostawmy, nie ma sensu o nich tutaj dyskutować.

Mnie bardziej dziwi ciche przyzwalanie na to z naszej strony. Niby widać oburzenie, ale nic więcej... No bo też pytanie: Co faktycznie powinno się zrobić? Pierwszy problem jest taki, że Turcja w większości jest muzułmańska. Coraz bardziej się islamizuje, a jednym obywatelom jest obojętne co dzieje się z takimi świątyniami, a drudzy popierają działania rządu. W sytuacji, gdzie chrześcijanie nie mają żadnego wsparcia ze strony de facto państw chrześcijańskich - nie mogą nic, prócz modlitwy.

Kończąc, "strata" pojedynczego kościoła nie jest potężnym ciosem, ale użycie takich zagrań jako symbolu zwłaszcza teraz, jest silnym powodem i pretekstem do dalszych takich działań przez środowiska muzułmańskie.
Zagrożenie ze strony islamu jest często lekceważone, ale gdy sytuacja nie rozgrywa się na naszym podwórku to łatwo tak powiedzieć. Problem nadejdzie, gdy zawierucha jednak zawita na te podwórko, a wtedy... Zobaczymy.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

ODPOWIEDZ