Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Ważna sprawa dla chrześcijan
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14815
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4120 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Dezerter » 2021-11-04, 16:56

Ciekawa pisze: 2021-11-04, 08:01 A kto nie jest nm bliski na Drodze do Zbawienia Dezerter?
sataniści, wyznawcy bogini Kali, Mormoni, Scjentolodzy

Greg77, ale jak to mówił, to nie wiem czy zauważyłeś, ale z aprobatą kiwał głową B-) ;)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Ciekawa

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Ciekawa » 2021-11-04, 18:16

Dezerter pisze: 2021-11-04, 16:56
Ciekawa pisze: 2021-11-04, 08:01 A kto nie jest nm bliski na Drodze do Zbawienia Dezerter?
sataniści, wyznawcy bogini Kali, Mormoni, Scjentolodzy

Greg77, ale jak to mówił, to nie wiem czy zauważyłeś, ale z aprobatą kiwał głową B-) ;)
A wszystkim katolikom tak łatwo będzie się zbawić?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14815
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4120 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Dezerter » 2021-11-04, 18:45

Kolejne pytanie retoryczne? - rozmawiasz ze mną jak z dzieckiem, a ja już jestem dużym chłopcem :-s
Nie wszystkim, ale na tej drodze zbawienia jest łatwiej niż na innej ścieżce polnej, czy drodze przez las
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Jozek » 2021-11-04, 18:49

masz na mysli moja dzisiejsza droge przez las? ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-11, 15:06

Pytanie znalezione na innej grupie, ale wydało mi się dość ciekawe. Co w sytuacji, gdy na jakimś Soborze zmieniają się nauki w Kościele? Jak podejść do wcześniejszego nauczania przy takich zmianach?

Cytat:
"Przed Soborem Watykanskim 2 Kościół Katolicki jasno i jednoznacznie twierdził ze zbawieni zostaną tylko członkowie Kościoła Katolickiego, ludzie podporządkowani Biskupowi Rzymu, a wszyscy inni (poza ludźmi niewiedzącymi o religii Katolickiej np Aborygeni), np Żydzi, Hindusi, Schizmatycy, itd trafią do Piekła, a po SW2 zmienił to nauczanie twierdząc że można być zbawionym wyznając inne religie.
Pytanie: Czy ludzie innej wiary umarli przed latami 60 XX wieku zostali po tym okresie wypuszczeni z piekła do Nieba? Czy może oni zawsze szli do Nieba, tylko kościół głosił błędne nauki? Jak to jest waszym zdaniem?
Źródła"
- Encyklika Mirari Vos Grzegorza XVI
- Encyklika Cantate Domino, Eugeniusza IV, części soboru florenckiego
- Encyklika Quanto conficiamur Piusa IX"

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-11, 15:30

Marna prowokacja.
Po pierwsze: przesłanka, jakoby Kościół twierdził, iż zbawienie innowierców jest niemożliwe, jest, delikatnie mówiąc, dyskusyjna.
O ile wiem, nigdy o nikim Kościół nie orzekł, że jest potępiony.
Po drugie: Kościół podaje informacje o rzeczywistości w tym względzie wg swojego aktualnego rozeznania. Co to ma niby wspólnego z tym, co się dzieje po śmierci? SUgerujesz, że jedno wpływa na drugie?

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-11, 15:52

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-11, 15:30 Marna prowokacja.
Po pierwsze: przesłanka, jakoby Kościół twierdził, iż zbawienie innowierców jest niemożliwe, jest, delikatnie mówiąc, dyskusyjna.
O ile wiem, nigdy o nikim Kościół nie orzekł, że jest potępiony.
To jakie było nauczanie przed Soborem, a jakie po? Co się zmieniło?

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-11, 15:30 Po drugie: Kościół podaje informacje o rzeczywistości w tym względzie wg swojego aktualnego rozeznania. Co to ma niby wspólnego z tym, co się dzieje po śmierci? SUgerujesz, że jedno wpływa na drugie?
Pytanie jak pisałam nie jest moje, ale domyślam się, że autorowi chodziło jak to wygląda z punktu widzenia KK, a nie ogólnie co się dzieje po śmierci. Chodzi o sam stosunek do nauk sprzed i po Soborze.


Autor podał też cytaty, ale nie wiem z których powyżej podanych źródeł pochodzą

https://i.postimg.cc/PqX7QKBM/287190730 ... 8663-n.jpg

https://i.postimg.cc/8PLn8qGH/287288196 ... 7527-n.jpg

https://i.postimg.cc/rmdQfHg5/287292724 ... 1896-n.jpg
Ostatnio zmieniony 2022-06-11, 16:07 przez Hildegarda, łącznie zmieniany 1 raz.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Albertus » 2022-06-11, 16:08

Hildegarda pisze: 2022-06-11, 15:06 Pytanie znalezione na innej grupie, ale wydało mi się dość ciekawe. Co w sytuacji, gdy na jakimś Soborze zmieniają się nauki w Kościele? Jak podejść do wcześniejszego nauczania przy takich zmianach?

Cytat:
"Przed Soborem Watykanskim 2 Kościół Katolicki jasno i jednoznacznie twierdził ze zbawieni zostaną tylko członkowie Kościoła Katolickiego, ludzie podporządkowani Biskupowi Rzymu, a wszyscy inni (poza ludźmi niewiedzącymi o religii Katolickiej np Aborygeni), np Żydzi, Hindusi, Schizmatycy, itd trafią do Piekła, a po SW2 zmienił to nauczanie twierdząc że można być zbawionym wyznając inne religie.
Pytanie: Czy ludzie innej wiary umarli przed latami 60 XX wieku zostali po tym okresie wypuszczeni z piekła do Nieba? Czy może oni zawsze szli do Nieba, tylko kościół głosił błędne nauki? Jak to jest waszym zdaniem?
Źródła"
- Encyklika Mirari Vos Grzegorza XVI
- Encyklika Cantate Domino, Eugeniusza IV, części soboru florenckiego
- Encyklika Quanto conficiamur Piusa IX"
Nic się nie zmieniło co do istoty nauczania.

Nadal Kościół naucza że nie dostępuje zbawienia ten kto świadomie odrzuca przynależność do Kościoła.

Zmieniło się tylko podejście do kwestii tej "świadomości".

Poza tym to oczywiście nie wiemy kto nie będzie zbawiony.A to że Kościół dostrzega możliwość że ktoś nie będący katolikiem może być zbawiony to wcale jeszcze nie znaczy że będzie.
Ostatnio zmieniony 2022-06-11, 16:09 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-11, 16:13

Albertus pisze: 2022-06-11, 16:08 Nic się nie zmieniło co do istoty nauczania.

Nadal Kościół naucza że nie dostępuje zbawienia ten kto świadomie odrzuca przynależność do Kościoła.

Zmieniło się tylko podejście do kwestii tej "świadomości".

Poza tym to oczywiście nie wiemy kto nie będzie zbawiony.A to że Kościół dostrzega możliwość że ktoś nie będący katolikiem może być zbawiony to wcale jeszcze nie znaczy że będzie.
Dodałam jeszcze wyżej linki do wpisów z podanych wcześniej encyklik i wynika z tego, że jest tam mowa o piekle i potępieniu, ja się nie znam na tym, podaję tylko to co znalazłam, więc nie wiem czy faktycznie te encykliki tak to podają

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Albertus » 2022-06-11, 16:29

Katechizm KK

846 Jak należy rozumieć to stwierdzenie często powtarzane przez Ojców Kościoła? Sformułowane w sposób pozytywny oznacza, że całe zbawienie pochodzi jedynie od Chrystusa-Głowy przez Kościół, który jest Jego Ciałem:

Sobór święty... opierając się na Piśmie świętym i Tradycji, uczy, że ten pielgrzymujący Kościół konieczny jest do zbawienia. Chrystus bowiem jest jedynym Pośrednikiem i drogą zbawienia, On, co staje się dla nas obecny w Ciele swoim, którym jest Kościół; On to właśnie podkreślając wyraźnie konieczność wiary i chrztu, potwierdził równocześnie konieczność Kościoła, do którego ludzie dostają się przez chrzest jak przez bramę. Nie mogliby więc zostać zbawieni ludzie, którzy wiedząc, że Kościół założony został przez Boga za pośrednictwem Chrystusa jako konieczny, mimo to nie chcieliby bądź przystąpić do niego, bądź też w nim wytrwać 307 .

847 Stwierdzenie to nie dotyczy tych, którzy bez własnej winy nie znają Chrystusa i Kościoła:

Ci bowiem, którzy bez własnej winy nie znając Ewangelii Chrystusowej i Kościoła Chrystusowego, szczerym sercem jednak szukają Boga i wolę Jego przez nakaz sumienia poznaną starają się pod wpływem łaski pełnić czynem, mogą osiągnąć wieczne zbawienie 308 .

No i oczywiście nie można się zbawić nie stając się częścią Ciała Chrystusa. Ale Bóg może dać tym którzy jakoś Go w życiu szukali możliwość włączenia do swego Ciała choćby w chwili śmierci.

stasiekb100
Początkujący
Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 10 maja 2022
Lokalizacja: pow. ciechanowski
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 13 times
Been thanked: 14 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: stasiekb100 » 2022-06-11, 17:28

A może tak powtórzenie pytań z 1 komunii.
Co to jest Kościół?
Kościół to rodzina dzieci Bożych zjednoczona w Jezusie Chrystusie.
Teraz poproszę od Was definicje dziecka Bożego.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-11, 19:27

Albertus pisze: 2022-06-11, 16:29 847 Stwierdzenie to nie dotyczy tych, którzy bez własnej winy nie znają Chrystusa i Kościoła:

Ci bowiem, którzy bez własnej winy nie znając Ewangelii Chrystusowej i Kościoła Chrystusowego, szczerym sercem jednak szukają Boga i wolę Jego przez nakaz sumienia poznaną starają się pod wpływem łaski pełnić czynem, mogą osiągnąć wieczne zbawienie 308 .

No i oczywiście nie można się zbawić nie stając się częścią Ciała Chrystusa. Ale Bóg może dać tym którzy jakoś Go w życiu szukali możliwość włączenia do swego Ciała choćby w chwili śmierci.
No ale dziś Biblia jest dostępna na całym świecie, to jak to się ma do przedstawicieli innych religii żyjących w krajach cywilizowanych? I np. do dokumentu Nostra Aetate? http://ptm.rel.pl/czytelnia/dokumenty/d ... etate.html

To się różni od nauczania Papieży, które wyżej podałam

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-11, 19:42

Proponuję przeczytać wątek a dopiero potem brać się za cytowanie cudzych pytań

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-11, 19:59

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-11, 19:42 Proponuję przeczytać wątek a dopiero potem brać się za cytowanie cudzych pytań
Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś podał stronę, gdzie jest ten problem rozwiązany, ja nie zmuszam do odpowiadania na moje pytania ;)


Pisałeś wyżej, że KK nigdy nie orzekł, że ktoś może być potępiony, a ja podałam cytaty Papieży, gdzie mówili, że zbawienie jest tylko w KK, pozostali do piekła. Znasz w ogóle to nauczanie?

„[Święty Kościół rzymski] mocno wierzy, wyznaje i głosi: że nikt z tych, co są poza Kościołem katolickim, nie tylko poganie, ale i Żydzi, heretycy i schizmatycy, nie mogą stać się uczestnikami życia wiecznego, ale pójdą 'w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom’ [Mt 25,41][1], jeśli przed końcem życia nie będą do niego włączeni; i że jedność ciała Kościoła znaczy tak wiele, iż jedynie ludziom w nim pozostającym sakramenty kościelne, posty, jałmużny i inne dzieła pobożności pomagają do zbawienia, a trudy chrześcijańskiej walki przynoszą nagrody wieczne, gdyż nikt – jakichkolwiek by jałmużn nie udzielał, nawet gdyby dla imienia Chrystusa przelał swą krew – nie może być zbawiony, jeśli nie pozostaje w łonie Kościoła katolickiego i w jedności z nim” - ogłosił sobór we Florencji w 1442 r.
Fragment bulli Cantate Domino
Ostatnio zmieniony 2022-06-11, 20:07 przez Hildegarda, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Jozek » 2022-06-11, 20:41

A zastanawialas sie kto jest w tym KRK?
Nie sadze by ta zbawcza przynaleznosc do Kosciola polegala na deklaracji przynaleznosci.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ