Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Ważna sprawa dla chrześcijan
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14925
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Dezerter » 2021-08-11, 10:50

Temat wydzielony z wątku o Świadkach Jehowy


Właśnie to jest alternatywa dla chrześcijaństwa, bo większość chrześcijan nie nazywa ich chrześcijanami, choć ja się ciągle powstrzymuję przed tym, bo znam kilku świadków, którzy są dobrymi ludźmi i wierzą w JHWH, więc są gdzieś przed żydami w kolejce do zbawienia.
Ostatnio zmieniony 2021-08-15, 22:53 przez Dezerter, łącznie zmieniany 3 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Practic
Bywalec
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: 21 lip 2021
Has thanked: 16 times
Been thanked: 13 times

Re: O Świadkach Jehowy z punktu widzenia katolika.

Post autor: Practic » 2021-08-11, 11:01

Alternatywą dla chrześcijanina będącego np. prawosławnym, jest przejście na wyznanie grecko - katolickie, albo dla katolika przejście do protestantów. To jest świat chrześcijański.

Ci co wierzą w Jahwe i tylko w Jego jedna Boską Osobę nie są chrześcijanami i ich wiara nie może być alternatywna dla chrześcijanina, bo chrześcijanie wierzą w Trójcę Świętą, Dezerterze.

Nawiasem w Jahwe wierzą nie tylko Żydzi, także Świadkowie Jehowy wierzą w boskość Jahwe. Tylko ani jednym ani drugim nie daje to możliwości w ramach ich wiary zanurzania się w Boskiej Krwi Chrystusa odkupiającej ludzkie grzechy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18854
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2600 times
Been thanked: 4596 times
Kontakt:

Re: O Świadkach Jehowy z punktu widzenia katolika.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-11, 11:28

Practic pisze: 2021-08-11, 11:01 Alternatywą dla chrześcijanina będącego np. prawosławnym, jest przejście na wyznanie grecko - katolickie, albo dla katolika przejście do protestantów. To jest świat chrześcijański.
Przejście katolika do protestantów nie jest żadną alternatywą, gdyż naraża na poważne niebezpieczeństwo potępienia (co do zasady właściwie je implikuje, jedynym ratunkiem jest pozostawanie w "niezawinionym błędzie").

Practic
Bywalec
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: 21 lip 2021
Has thanked: 16 times
Been thanked: 13 times

Re: O Świadkach Jehowy z punktu widzenia katolika.

Post autor: Practic » 2021-08-11, 11:33

Chcesz powiedzieć że wszyscy chrześcijanie są potępieni, chyba że są katolikami, to wtedy mają szansę się uratować?
Co to za jakiś, nieznany mi dotąd, kierunek wiary?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18854
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2600 times
Been thanked: 4596 times
Kontakt:

Re: O Świadkach Jehowy z punktu widzenia katolika.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-11, 11:44

Practic pisze: 2021-08-11, 11:33 Chcesz powiedzieć że wszyscy chrześcijanie są potępieni, chyba że są katolikami, to wtedy mają szansę się uratować?
Pytanie które zadałeś jest ciekawe, ale pisałeś (a ja odpowiadałem) o czym innym: o katoliku konwertującym do innego wyznania.
Jednak rzeczywiście, odnosi się to także do chrześcijan w ogóle; o ile nie są w stanie niezawinionego błędu (wówczas jest szansa, że są w Kosciele w sposób niejako "nieformalny"), zbawienie dla nich jest jedynie w Kościele katolickim.
Co to za jakiś, nieznany mi dotąd, kierunek wiary?
Przykro mi zatem, że nie znasz dokumentów Kościoła.
Więcej znajdziesz w wątku o ekumeniźmie - o tym, czy jest, a czym nie jest.
Zacznij od tego viewtopic.php?p=26694#p26694
Następnie szerzej (w tym uzasadnienie, dlaczego jednak innowiercy pozostający w niezawinionym błędzie MOGĄ być zbawieni) znajdziesz tu
viewtopic.php?p=26673#p26673
W razie gdybyś miał po tej lekturze dalsze wątpliwości, służę Ci w odpowiednim wątku.

Practic
Bywalec
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: 21 lip 2021
Has thanked: 16 times
Been thanked: 13 times

Re: O Świadkach Jehowy z punktu widzenia katolika.

Post autor: Practic » 2021-08-11, 11:58

Chrześcijanie to chrześcijanie i żadne alternatywy wiary nie zmienią faktu, że także schizmatyczni odstępcy od Kościoła, prawosławni i protestanci, są chrześcijanami.
Nie znam szczegółów ich nauki, wątpię by głosili, ze są odstępcami od Kościoła w sposób niezawiniony.
I podkreślam jedynie, że na zbawienie nie ma decydującego wpływu wyznanie wiary czy wręcz jego brak.
Taka jest nauka Kościoła, wypracowania na podstawie Tradycji na Soborze Watykańskim II ponad 50 lat temu.
Owszem, bycie katolikiem szalenie ułatwia kroczenie drogą do Boga, ale wcale nie zapewnia 100 % pozytywnego skutku, ani nie jest zamknięta droga do zbawienia nie - katolikom.
Wyraźnie o tym mówi Konstytucja Gaudium et Spes (1965) a także, w zakresie ekumenicznym, Deklaracja Kongregacji Nauki i Wiary, Dominus Iesus (2000).
Ostatnio zmieniony 2021-08-11, 12:00 przez Practic, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18854
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2600 times
Been thanked: 4596 times
Kontakt:

Re: O Świadkach Jehowy z punktu widzenia katolika.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-11, 12:05

Practic pisze: 2021-08-11, 11:58 Chrześcijanie to chrześcijanie i żadne alternatywy wiary nie zmienią faktu, że także schizmatyczni odstępcy od Kościoła, prawosławni i protestanci, są chrześcijanami.
Nikt temu nie zaprzecza.
Nie znam szczegółów ich nauki, wątpię by głosili, ze są odstępcami od Kościoła w sposób niezawiniony.
Gdyby ktoś wiedział, że Kościół ma rację, a nie jego odłam, to z definicji nie może być mowy o niezawinionym odstępstwie.
I podkreślam jedynie, że na zbawienie nie ma decydującego wpływu wyznanie wiary czy wręcz jego brak.
To, oczywiście, nieprawda.
Taka jest nauka Kościoła, wypracowania na podstawie Tradycji na Soborze Watykańskim II ponad 50 lat temu.
Proponuję, żeby stwierdzenia typu "taka jest nauka Kościoła" popierać jakimś dokumentem tego Kościoła.
W linkach, jakie Ci podałem
Owszem, bycie katolikiem szalenie ułatwia kroczenie drogą do Boga, ale wcale nie zapewnia 100 % pozytywnego skutku
Oczywiście, że nie. Jest to (co do zasady - patrz niezawiniony błąd) warunek konieczny, a nie wystarczający.
jak też nie zamyka drogi do zbawienia nie - katolikom.
Tylko w wypadku niezawinionego błędu.
Wyraźnie o tym mówi Konstytucja Gaudium et Spes (1965) a także, w zakresie ekumenicznym, Deklaracja Kongregacji Nauki i Wiary, Dominus Iesus.
Serio? To zacytuj proszę (przy okazji może przeczytasz to, na co się powołujesz :) )

Proszę Moderatorów o przeniesienie postów tego offtopa do odpowiedniego wątku.
Właściwy byłby chyba wątek "Poza Kościołem nie ma zbawienia".
Ostatnio zmieniony 2021-08-11, 12:25 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

niezbyt_daleko
Przybysz
Przybysz
Posty: 8
Rejestracja: 7 sie 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: niezbyt_daleko » 2021-09-25, 23:17

Dezerter pisze: 2021-08-11, 10:50 Temat wydzielony z wątku o Świadkach Jehowy


Właśnie to jest alternatywa dla chrześcijaństwa, bo większość chrześcijan nie nazywa ich chrześcijanami, choć ja się ciągle powstrzymuję przed tym, bo znam kilku świadków, którzy są dobrymi ludźmi i wierzą w JHWH, więc są gdzieś przed żydami w kolejce do zbawienia.
ŚJ Nie wierzą w bóstwo Chrystusa, więc jak mogą być chrześcijanami?
Ostatnio zmieniony 2021-09-25, 23:20 przez niezbyt_daleko, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14925
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Dezerter » 2021-09-26, 14:54

niezbyt_daleko pisze: 2021-09-25, 23:17
Dezerter pisze: 2021-08-11, 10:50 Temat wydzielony z wątku o Świadkach Jehowy


Właśnie to jest alternatywa dla chrześcijaństwa, bo większość chrześcijan nie nazywa ich chrześcijanami, choć ja się ciągle powstrzymuję przed tym, bo znam kilku świadków, którzy są dobrymi ludźmi i wierzą w JHWH, więc są gdzieś przed żydami w kolejce do zbawienia.
ŚJ Nie wierzą w bóstwo Chrystusa, więc jak mogą być chrześcijanami?
Arianie też nie wierzyli a chyba nikt nie ma wątpliwości, że byli chrześcijanami, bo stali częściowo na czele Kościoła Powszechnego.
Świadkowie wierzą w Jezusa Mesjasza, a więc Chrystusa, akceptują całą Biblię, nie mają żadnych innych świętych ksiąg jak np Mormoni
dlatego ja się powstrzymuje
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18854
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2600 times
Been thanked: 4596 times
Kontakt:

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-09-26, 16:00

Kwestia terminologii - nie warto się spierać.
Fakt, że spotkałem się z opinią (chyba słuszną), że ŚJ należą raczej do sekt starotestamentalnych, mimo przyjęcia pewnych nauk Chrystusa.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Andej » 2021-09-26, 17:26

niezbyt_daleko pisze: 2021-09-25, 23:17 ŚJ Nie wierzą w bóstwo Chrystusa, więc jak mogą być chrześcijanami?
Masz całkowitą rację. Uważam, że nie są chrześcijanami, chociaż za takowych się uważają. Ale w sumie, czy konieczna jest wiara w bóstwo Chrystusa, aby być chrześcijaninem? Czy może ważniejsze jest naśladowania Go i postępowanie zgodnie z Jego nauką. Jeśli tak, to konieczne byłoby indywidualne określanie każdego człowieka na podstawie jego postępowania i wiary.

Aspektem trzecim jest to, że jeśli uznanie kogoś za chrześcijanina pomoże mu w osiągnięciu zbawienia, to jestem za trzymaniem się takiej nomenklatury.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Ciekawa

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Ciekawa » 2021-11-03, 13:08

Poza Kościołem nie ma Zbawienia, nie oznacza że poza Kościołem katolickim nie ma zbawienia.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14925
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Dezerter » 2021-11-03, 23:54

Ciekawa pisze: 2021-11-03, 13:08 Poza Kościołem nie ma Zbawienia, nie oznacza że poza Kościołem katolickim nie ma zbawienia.
I tu popełniłaś błąd pisząc katolicki z małej litery , bo w tym przypadku znaczy powszechny a poza Kościołem powszechnym nie ma zbawienia,
co innego poza KK (KRK) - ja uważam, że jest, np Prawosławni są nam bardzo bliscy na drodze zbawienia
Ostatnio zmieniony 2021-11-03, 23:55 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Ciekawa

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Ciekawa » 2021-11-04, 08:01

A kto nie jest nm bliski na Drodze do Zbawienia Dezerter?

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: greg77 » 2021-11-04, 12:23

Dezerter pisze: 2021-08-11, 10:50 Temat wydzielony z wątku o Świadkach Jehowy


Właśnie to jest alternatywa dla chrześcijaństwa, bo większość chrześcijan nie nazywa ich chrześcijanami, choć ja się ciągle powstrzymuję przed tym, bo znam kilku świadków, którzy są dobrymi ludźmi i wierzą w JHWH, więc są gdzieś przed żydami w kolejce do zbawienia.
Tak żeby rozluźnić trochę atmosferę,to naszła mnie taka myśl półżartem że na pewno na ten wątek "patrzy" Ojciec z uśmiechem,myśląc "Ciekawie mi oni tą koleje ustawiają".

ODPOWIEDZ