Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Ważna sprawa dla chrześcijan
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Anselm_of_Canterbury
Przybysz
Przybysz
Posty: 16
Rejestracja: 1 mar 2021
Lokalizacja: Poznań
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 4 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Anselm_of_Canterbury » 2021-03-01, 18:45

Andej pisze: 2021-03-01, 18:35
Anselm_of_Canterbury pisze: 2021-03-01, 18:24 Non est salus extra Ecclesiam. [w oryginale, a nie w mojej przeróbce, która mi się bardziej pod względem stylu gramatycznego podoba, jest: "Extra Ecclesiam nulla salus".]
Sive extra ecclesiam nulla misericordiae?
Non est misericordia eis qui iam condemnabitur.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Andej » 2021-03-01, 18:47

Ja też nie zrozumiałem, dlatego odpowiedziałem niezrozumiale.

Ale przyznaję, że lubię używać sentencji łacińskich. I uważam, że warto je popularyzować. Ubolewam, że teraz tego nie uczą w szkołach. Warto znać.

Znaczenia sentencji są dostępne dla każdego, kto posiada dostęp do sieci. Ale sam nie użyłem gotowej sentencji, dlatego podaję jej znaczenie:
Czy poza Kościołem, nie ma miłosierdzia?

Dodano po 1 minucie 20 sekundach:
Jak do tej pory Kościół nie uznał nikogo, za takowego. Na szczęście. Co nie znaczy, że wiara w stan przeciwny nie jest herezją.
Ostatnio zmieniony 2021-03-01, 18:47 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Anselm_of_Canterbury
Przybysz
Przybysz
Posty: 16
Rejestracja: 1 mar 2021
Lokalizacja: Poznań
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 4 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Anselm_of_Canterbury » 2021-03-01, 18:54

Praktyk pisze: 2021-03-01, 18:37
Anselm_of_Canterbury pisze: 2021-03-01, 18:24 Non est salus extra Ecclesiam. [w oryginale, a nie w mojej przeróbce, która mi się bardziej pod względem stylu gramatycznego podoba, jest: "Extra Ecclesiam nulla salus".]
Ja nie zrozumiałem :) Proszę po Polsku.

Ps. Jaka stoi intencja za pisaniem czegoś w języku, którego wiadomo, że przeciętny człowiek nie zrozumie ?
Tłumaczenie: "Nie ma zbawienia poza Kościołem [w domyśle: Rzymskokatolickim]"

Taka intencja, że bardzo lubię łacinę, ponadto wiąże się ona z Kościołem Rzymskokatolickim od samego jego powstania aż po dzisiaj. W ogóle, jestem po prostu dość dużym nerdem, jeśli chodzi o kwestie tradycji (Tradycji także) i historii Kościoła. Uwielbiam mszę w Świętym Rycie Trydenckim, i po prostu łacina mi się z tym wszystkim kojarzy. Taki fetysz po prostu. Nie ma sensu się tu dopatrywać jakiś wielkich 'intencji' czy ich braku.

Dodano po 2 minutach 56 sekundach:
Andej pisze: 2021-03-01, 18:47 Ja też nie zrozumiałem, dlatego odpowiedziałem niezrozumiale.

Ale przyznaję, że lubię używać sentencji łacińskich. I uważam, że warto je popularyzować. Ubolewam, że teraz tego nie uczą w szkołach. Warto znać.

Znaczenia sentencji są dostępne dla każdego, kto posiada dostęp do sieci. Ale sam nie użyłem gotowej sentencji, dlatego podaję jej znaczenie:
Czy poza Kościołem, nie ma miłosierdzia?

Dodano po 1 minucie 20 sekundach:
Jak do tej pory Kościół nie uznał nikogo, za takowego. Na szczęście. Co nie znaczy, że wiara w stan przeciwny nie jest herezją.
To, co napisałem nie jest jakąś "gotową" sentencją łacińską, tylko w pełni napisanym i to poprawnie (nie wiem więc dlaczego nie zrozumiałeś?) moim zdaniem, tylko, że po łacinie.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Logan » 2021-03-01, 19:12

Dopisuję do wątku głównego:

Prawo naturalne wyraża pierwotny zmysł moralny, który pozwala człowiekowi rozpoznać rozumem, czym jest dobro i zło, prawda i kłamstwo: Prawo naturalne jest zapisane i wyryte w duszy każdego człowieka, ponieważ jest ono rozumem ludzkim nakazującym czynić dobro, a zakazującym grzechu... KKK 1954 - Leon XIII, Libertas praestantissimum

Prawo naturalne, obecne w sercu każdego człowieka i ustanowione przez rozum, jest uniwersalne w swoich przepisach i jego władza rozciąga się na wszystkich ludzi. Wyraża ono godność osoby i określa podstawę jej fundamentalnych praw i obowiązków. KKK 1956

Do tej katolickiej jedności Ludu Bożego... powołani są wszyscy ludzie... należą lub są jej przyporządkowani zarówno wierni katolicy, jak inni wierzący w Chrystusa, jak wreszcie wszyscy w ogóle ludzie, z łaski Bożej powołani do zbawienia KKK 836

Do nowego Ludu Bożego powołani są wszyscy ludzie. Toteż Lud ten, pozostając ciągle jednym i jedynym, winien się rozszerzać na świat cały i przez wszystkie wieki, aby spełnił się zamiar woli Boga, który naturę ludzką stworzył na początku jedną i synów swoich, którzy byli rozproszeni, postanowił w końcu w jedno zgromadzić. Na to bowiem posłał Bóg Syna swego, którego ustanowił dziedzicem wszystkich rzeczy, aby był Nauczycielem, Królem i Kapłanem wszystkich, Głową nowego i powszechnego ludu synów Bożych. Na to wreszcie zesłał Bóg Ducha Syna swego, Pana i Ożywiciela, który dla całego Kościoła i dla poszczególnych oraz wszystkich razem wierzących jest zasadą zespolenia i jedności w nauce apostolskiej oraz w obcowaniu wzajemnym, w łamaniu chleba i modlitwach. [...] Do tej zatem katolickiej jedności Ludu Bożego, która jest znakiem przyszłego pokoju powszechnego i do niego się przyczynia, powołani są wszyscy ludzie i w różny sposób do niej należą lub są jej przyporządkowani zarówno wierni katolicy, jak inni wierzący w Chrystusa, jak wreszcie wszyscy w ogóle ludzie, z łaski Bożej powołani do zbawienia.
Lumen Gentium 13

Sobór święty zwraca się w pierwszym rzędzie do wiernych katolików. Uczy zaś, opierając się na Piśmie świętym i Tradycji, że ten pielgrzymujący Kościół konieczny jest do zbawienia. Chrystus bowiem jest jedynym Pośrednikiem i drogą zbawienia, On, co staje się dla nas obecny w Ciele swoim, którym jest Kościół, On to właśnie podkreślając wyraźnie konieczność wiary i chrztu[146] potwierdził równocześnie konieczność Kościoła, do którego ludzie dostają się przez chrzest jak przez bramę. Nie mogliby tedy być zbawieni ludzie, którzy wiedząc, że Kościół założony został przez Boga za pośrednictwem Chrystusa jako konieczny, mimo to nie chcieliby bądź przystąpić do niego, bądź też w nim wytrwać. Lumen Gentium 14

Ci wreszcie, którzy jeszcze nie przyjęli Ewangelii, w rozmaity sposób przyporządkowani są do Ludu Bożego[...] Ale plan zbawienia obejmuje także i tych, którzy uznają Stworzyciela, wśród nich zaś w pierwszym rzędzie muzułmanów, oni bowiem wyznając, iż zachowują wiarę Abrahama, czczą wraz z nami Boga jedynego i miłosiernego, który sądzić będzie ludzi w dzień ostateczny. Także od innych, którzy szukają nieznanego Boga po omacku i wśród cielesnych wyobrażeń, Bóg sam również nie jest daleko, skoro wszystkim daje życie, tchnienie i wszystko, a Zbawiciel chciał, aby wszyscy ludzie byli zbawieni. Ci bowiem, którzy bez własnej winy nie znając Ewangelii Chrystusowej i Kościoła Chrystusowego, szczerym sercem jednak szukają Boga i wolę Jego przez nakaz sumienia poznaną starają się pod wpływem łaski pełnić czynem, mogą osiągnąć wieczne zbawienie. Nie odmawia też Opatrzność Boża koniecznej do zbawienia pomocy takim, którzy bez własnej winy w ogóle nie doszli jeszcze do wyraźnego poznania Boga, a usiłują nie bez łaski Bożej, wieść uczciwe życie. Cokolwiek bowiem znajduje się w nich z dobra i prawdy, Kościół traktuje jako przygotowanie do Ewangelii i jako dane im przez Tego, który każdego człowieka oświeca, aby ostatecznie posiadł życie. Lumen Gentium 16
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Andej » 2021-03-01, 19:17

Anselm_of_Canterbury pisze: 2021-03-01, 18:54 To, co napisałem nie jest jakąś "gotową" sentencją łacińską, tylko w pełni napisanym i to poprawnie (nie wiem więc dlaczego nie zrozumiałeś?) moim zdaniem, tylko, że po łacinie.
W tym rzecz, że łaciny nie znam. Dlatego nie rozumiem. Dopiero po przetłumaczeniu dowiaduję się, czego dotyczy.
Logan pisze: 2021-03-01, 19:12 Prawo naturalne wyraża pierwotny zmysł moralny, który pozwala człowiekowi rozpoznać rozumem, czym jest dobro i zło, prawda i kłamstwo...
Dzięki. Nie stać mnie było na odszukiwane tego, bo nie pamiętałem, gdzie szukać. Każdy powinien mieć tego świadomość.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-01, 19:33

Co nie zmienia faktu, że poza Kościołem nie ma zbawienia.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Efezjan » 2021-03-01, 19:59

Czyż można oddzielić Głowę od Ciała? Jeżeli tak się stanie, czeka nas śmierć. Czyż można oddzielić się od Kościoła, nie oddzielając się jednocześnie od Chrystusa?

Nie można! A zatem poza Kościołem nie tylko nie ma zbawienia, ale i jest śmierć.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Andej » 2021-03-01, 20:02

Uważam, że warto przeczytać post Logana. Przeczytać z miłością. Pamiętając o przykazaniu miłości o a Miłosierdziu Bożym.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-01, 21:31

Oczywiście. On zresztą o tym mówi.

Awatar użytkownika
Anselm_of_Canterbury
Przybysz
Przybysz
Posty: 16
Rejestracja: 1 mar 2021
Lokalizacja: Poznań
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 34 times
Been thanked: 4 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Anselm_of_Canterbury » 2021-03-01, 21:40

Efezjan pisze: 2021-03-01, 19:59 Czyż można oddzielić Głowę od Ciała? Jeżeli tak się stanie, czeka nas śmierć. Czyż można oddzielić się od Kościoła, nie oddzielając się jednocześnie od Chrystusa?

Nie można! A zatem poza Kościołem nie tylko nie ma zbawienia, ale i jest śmierć.
W 100% się pod tym podpisuję. Nic dodać nie ująć. Aż mi się ciepło na sercu zrobiło, jak przeczytałem Twój post.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-01, 21:52

Byle tylko nie wyszło z tego, że kto nie jest formalnie katolikiem, ten potępiony.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Jozek » 2021-03-02, 10:02

Najlepiej chyba na ten temat mowia slowa "13 Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo zamykacie królestwo niebieskie przed ludźmi. Wy sami nie wchodzicie i nie pozwalacie wejść tym, którzy do niego idą6.
15 Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, bo obchodzicie morze i ziemię, żeby pozyskać jednego współwyznawcę7. A gdy się nim stanie, czynicie go dwakroć bardziej winnym piekła niż wy sami. "
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-02, 19:00

Powiedziałbym, że te słowa mówią o czymś całkiem innym...
@Anselm_of_Canterbury - z ciekawości: czemu wybrałeś akurat tego świętego?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: sądzony » 2021-03-02, 20:08

Marek_Piotrowski pisze: 2021-03-01, 19:33 Co nie zmienia faktu, że poza Kościołem nie ma zbawienia.
Faktu nie można zmienić.
A nieochrzczone dziecko, które jest poza Kościołem... co z nim?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 238 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Efezjan » 2021-03-02, 20:18

Marek_Piotrowski pisze: 2021-03-01, 21:52 Byle tylko nie wyszło z tego, że kto nie jest formalnie katolikiem, ten potępiony.
Myślę, że chyba nikt tak nie myśli. Prawosławie też przecież jest częścią Kościoła.
Wstąpienie do świeckiego Karmelu: 21.09.2019 /Tomasz od Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego OCDS/

Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Boga Zastępów 1Krl 19,10

ODPOWIEDZ