Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Ważna sprawa dla chrześcijan
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Jozek » 2021-03-02, 20:23

A ja mysle ze nasze rozumienie slowa Kosciol nalezalo by zweryfikowac z Pismami.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: sądzony » 2021-03-02, 20:28

Jozek pisze: 2021-03-02, 20:23 A ja mysle ze nasze rozumienie slowa Kosciol nalezalo by zweryfikowac z Pismami.
Kiedyś już chyba próbowano i nie wyszło.
Samo słowo oznacza "zwołanie", a chodzi chyba o "ciało", którego "głową" jest Chrystus
czyli po chłopskiemu Ciało (ludzie/ja) wykonujący Słowo (Ewangelię/ruchy Chrystusa).
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Jozek » 2021-03-02, 20:34

sądzony pisze: 2021-03-02, 20:28
Jozek pisze: 2021-03-02, 20:23 A ja mysle ze nasze rozumienie slowa Kosciol nalezalo by zweryfikowac z Pismami.
Kiedyś już chyba próbowano i nie wyszło.
Samo słowo oznacza "zwołanie", a chodzi chyba o "ciało", którego "głową" jest Chrystus
czyli po chłopskiemu Ciało (ludzie/ja) wykonujący Słowo (Ewangelię/ruchy Chrystusa).
Ale nie wiesz na pewno ze Jezus nikogo wiecej nie nauczal. Zwlaszcza ze sam powiedzial ze ma jeszcze inne owce, ktore nie sa z tej owczarni.
Ostatnio zmieniony 2021-03-02, 20:35 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: sądzony » 2021-03-02, 20:47

Jozek pisze: 2021-03-02, 20:34 Ale nie wiesz na pewno ze Jezus nikogo wiecej nie nauczal. Zwlaszcza ze sam powiedzial ze ma jeszcze inne owce, ktore nie sa z tej owczarni.
Nie wiem nawet czy Bóg istnieje i czy Jezus jest Jego synem.
Wierzę jednak w to tak mocno, iż staje się to dla mnie prawdą w każdej chwiki, w której w to wierzę.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Jozek » 2021-03-02, 20:51

To dobrze, bo gdybys wiedzial, to mial bys o wiele trudniej osiagnac zbawienie, bo nie byla by to wiara, tylko pewnosc-wiedza, a to jest kolosalna roznica, ktorej nie da sie wyjasnic slowami.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Zuben Ninja » 2021-03-14, 02:38

"Poza Kościołem nie ma zbawienia" oznacza, że wszystkich starożytnych Macedończyków, Rzymian, Babilończyków, Asyryjczyków, Hetytów, Egipcjan, Persów, Izraelitów, Galów, Germanów, Brytów, Greków, Traków itd. żyjących przed Chrystusem i tak ostatecznie osądził Chrystus zaraz po Jego śmierci krzyżowej - zresztą nie tylko ich ale i wszystkich żyjących po Jego śmierci. Każdy człowiek niezależnie w jakiej epoce żyje zostanie w końcu "przefiltrowany" przez samego Jezusa dlatego poza Nim (czy jak kto woli poza Kościołem) nie ma zbawienia.
Ostatnio zmieniony 2021-03-14, 02:49 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 4 razy.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: sądzony » 2021-03-14, 11:30

Zuben Ninja pisze: 2021-03-14, 02:38 "Poza Kościołem nie ma zbawienia" oznacza, że wszystkich starożytnych Macedończyków, Rzymian, Babilończyków, Asyryjczyków, Hetytów, Egipcjan, Persów, Izraelitów, Galów, Germanów, Brytów, Greków, Traków itd. żyjących przed Chrystusem i tak ostatecznie osądził Chrystus zaraz po Jego śmierci krzyżowej - zresztą nie tylko ich ale i wszystkich żyjących po Jego śmierci. Każdy człowiek niezależnie w jakiej epoce żyje zostanie w końcu "przefiltrowany" przez samego Jezusa dlatego poza Nim (czy jak kto woli poza Kościołem) nie ma zbawienia.
Więc można mówić: "Nie ma zbawienia poza Chrystusem" lecz to chyba nie tożsame.
Z tego co się orientuję to Chrystus jest głową Kościoła i wydaje mi się, że bez ciała Głowa nie ma racji "bytu".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Dezerter » 2021-03-14, 11:57

sądzony pisze: 2021-03-14, 11:30
Zuben Ninja pisze: 2021-03-14, 02:38 "Poza Kościołem nie ma zbawienia" oznacza, że wszystkich starożytnych Macedończyków, Rzymian, Babilończyków, Asyryjczyków, Hetytów, Egipcjan, Persów, Izraelitów, Galów, Germanów, Brytów, Greków, Traków itd. żyjących przed Chrystusem i tak ostatecznie osądził Chrystus zaraz po Jego śmierci krzyżowej - zresztą nie tylko ich ale i wszystkich żyjących po Jego śmierci. Każdy człowiek niezależnie w jakiej epoce żyje zostanie w końcu "przefiltrowany" przez samego Jezusa dlatego poza Nim (czy jak kto woli poza Kościołem) nie ma zbawienia.
Więc można mówić: "Nie ma zbawienia poza Chrystusem" lecz to chyba nie tożsame.
Z tego co się orientuję to Chrystus jest głową Kościoła i wydaje mi się, że bez ciała Głowa nie ma racji "bytu".
Zuben Ninja - dzięki za twój wpis, bardzo ciekawy i odkrywczy.
Sądzony - ma - właśnie Japońscy naukowcy odkryli, że głowa ślimaka morskiego oddziela się od tułowia i żyje nadal.
O ile bez Chrystusa nie ma Kościoła, o tyle w drugą stronę to już nie działa.
Przed narodzeniem Jezusa było zgromadzenie/zwołanie Ludu Bożego Izraela.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: sądzony » 2021-03-14, 12:06

Dezerter pisze: 2021-03-14, 11:57 (...)
Sądzony - ma - właśnie Japońscy naukowcy odkryli, że głowa ślimaka morskiego oddziela się od tułowia i żyje nadal.
O ile bez Chrystusa nie ma Kościoła, o tyle w drugą stronę to już nie działa.
Przed narodzeniem Jezusa było zgromadzenie/zwołanie Ludu Bożego Izraela.
Od dawna wiadomo, że gdy odetniesz karaluchowi głowę nie umiera z powodu odniesionych ran, a z głodu (braku możliwości konsumpcji).
Dla mnie działa.
Czy Twoim zdaniem przed stworzeniem Adama Kościół istniał, bo jak wierzymy Jezus Chrystus owszem.
Czy Chrystus = Kościół?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Dezerter » 2021-03-14, 12:09

Przed stworzeniem Adama nie istniał Kościół, bo Kościół to zgromadzenie, zwołanie Ludu Bożego, a więc moim zdaniem (tak na gorąco) Kościół istnieje od Adama i Ewy. Wcześniej zbawienie nie było potrzebne :)
Ostatnio zmieniony 2021-03-14, 12:09 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: sądzony » 2021-03-14, 12:16

Dezerter pisze: 2021-03-14, 12:09 Przed stworzeniem Adama nie istniał Kościół, bo Kościół to zgromadzenie, zwołanie Ludu Bożego, a więc moim zdaniem (tak na gorąco) Kościół istnieje od Adama i Ewy. Wcześniej zbawienie nie było potrzebne :)
A co za tym idzie to zdanie:
Dezerter pisze: 2021-03-14, 11:57 O ile bez Chrystusa nie ma Kościoła, o tyle w drugą stronę to już nie działa.
jest fałszywe.
:)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Dezerter » 2021-03-14, 12:21

sądzony pisze: 2021-03-14, 12:16
Dezerter pisze: 2021-03-14, 12:09 Przed stworzeniem Adama nie istniał Kościół, bo Kościół to zgromadzenie, zwołanie Ludu Bożego, a więc moim zdaniem (tak na gorąco) Kościół istnieje od Adama i Ewy. Wcześniej zbawienie nie było potrzebne :)
A co za tym idzie to zdanie:
Dezerter pisze: 2021-03-14, 11:57 O ile bez Chrystusa nie ma Kościoła, o tyle w drugą stronę to już nie działa.
jest fałszywe.
:)
Czepiasz się słówek i szczegółów a umyka ci sens
Poza Kościołem nie ma zbawienia
Od pojawienia się ludzi, czyli zaistnienia potrzeby zbawienia jest Kościół i jego Głowa i w tym sensie zdanie jest prawdziwe.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: sądzony » 2021-03-14, 12:29

Dezerter pisze: 2021-03-14, 12:21 Czepiasz się słówek i szczegółów a umyka ci sens
Poza Kościołem nie ma zbawienia
Od pojawienia się ludzi, czyli zaistnienia potrzeby zbawienia jest Kościół i jego Głowa i w tym sensie zdanie jest prawdziwe.
Może i się czepiam.
Zgadzam się poza Kościołem nie ma zbawienia. W to wierzę.
Choć rozum podpowiada mi, że "poza Chrystusem nie ma zbawienia".
I choć nie ma Kościoła bez Chrystusa.
Kościół nie jest tożsamy z Chrystusem i odwrotnie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Logan » 2021-03-14, 12:41

Zbawienie w uniwersalnym wymiarze obecne jest poprzez zawarcie Nowego Przymierza podczas Ostatniej Wieczerzy przez Jezusa Chrystusa.
Tak samo i kielich wziął po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to Nowe Przymierze we Krwi mojej, która za was będzie wylana. Łk 22, 20

Przypieczętowane zostało ofiarą Jezusa na Golgocie.
Ale Chrystus, zjawiwszy się jako arcykapłan dóbr przyszłych, przez wyższy i doskonalszy, i nie ręką - to jest nie na tym świecie - uczyniony przybytek, ani nie przez krew kozłów i cielców, lecz przez własną krew wszedł raz na zawsze do Miejsca Świętego, zdobywszy wieczne odkupienie. Hbr 9, 11-12

Nieskuteczność pierwszego przymierza:
Prawo bowiem, posiadając tylko cień przyszłych dóbr, a nie sam obraz rzeczy, przez te same ofiary, corocznie ciągle składane, nie może nigdy udoskonalić tych, którzy się zbliżają. Czyż bowiem nie przestano by ich składać, gdyby składający je raz na zawsze oczyszczeni nie mieli już żadnej świadomości grzechów? Ale przez nie każdego roku [odbywa się] przypomnienie grzechów. Niemożliwe jest bowiem, aby krew cielców i kozłów usuwała grzechy. Hbr 10, 1-4

Skuteczność Nowego przymierza:
I dlatego jest pośrednikiem Nowego Przymierza, ażeby przez śmierć, poniesioną dla odkupienia przestępstw, popełnionych za pierwszego przymierza, ci, którzy są wezwani do wiecznego dziedzictwa, dostąpili spełnienia obietnicy. Hbr 9, 15

Zapytany przez faryzeuszów, kiedy przyjdzie królestwo Boże, odpowiedział im: «Królestwo Boże nie przyjdzie dostrzegalnie; i nie powiedzą: "Oto tu jest" albo: "Tam". Oto bowiem królestwo Boże pośród was jest» Łk 17, 20-21

Jezus Chrystus przez swe misterium paschalne przyniósł zbawienie, wyzwalając ludzi spod władzy królestwa szatana.
Ostatnio zmieniony 2021-03-14, 12:41 przez Logan, łącznie zmieniany 1 raz.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Poza Kościołem nie ma zbawienia?

Post autor: Jozek » 2021-03-14, 12:42

Sadzony, Kosciol jako cialo Chrystusa ma sens glownie jako cialo cierpiace za innych, poswiecajace sie dla innych.
Czy my sie poswiecamy dla innych, czy raczej kombinujemy jak ich wykozystac do swoich potrzeb? Byc w nim, by cos zyskac dla siebie?
Ostatnio zmieniony 2021-03-14, 12:45 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ