Heretyk ... czyli kto?

Ważna sprawa dla chrześcijan
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Heretyk ... czyli kto?

Post autor: Dezerter » 2017-04-23, 11:58

Zainspirowali mnie Benedyktyni z Tyńca mądrym artykułem "Heretyk ... czyli kto?"
Czy Jaabes ;-) jest dla mnie heretykiem??
Myślę, że nie - wolę o nim myśleć jako o bracie w Chrystusie, błądzącym w niektórych rozumieniach prawd wiary , dokonującym innych wyborów, ale jednak chrześcijaninem.
http://ps-po.pl/2017/04/20/heretyk-czyl ... 84skiej%29
polecam ciekawy i ważny artykuł i podyskutujemy
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Heretyk ... czyli kto?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-23, 12:10

Nie bardzo rozumiem; artykuł niby to humanistyczny i ekumeniczny, a w praktyce sugeruje nieprawdziwość chrześcijaństwa oraz relatywizm.
Prawda - a także (tak, tak!) tolerancja musi być budowana na PRAWDZIE.
"Ekumenizm" zbudowany na wątpliwościach w wierze to nie ekumenizm, lecz asekuranctwo.
"Tolerancja" zbudowana na wątpliwościach, a nie na miłości jest zaprzeczeniem samej siebie.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Heretyk ... czyli kto?

Post autor: Tek de Cart » 2017-09-06, 13:45

Heretyk to wyznawca herezji, a herezja to wiara sprzeczna z naszymi dogmatami.
Jestem skłonny niektórych heretyków nazywać 'braćmi odłączonymi' - rozróżnienie dla mnie jest takie: 'brat odłączony' to człowiek który urodził się i wychował w herezji, 'heretyk' to człowiek który świadomie herezję wybrał.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Heretyk ... czyli kto?

Post autor: Dezerter » 2017-09-08, 19:20

Czyli wy dwaj za bardzo ekumeniczni nie jesteście. Zauważyłem ostatnio zanik ekumenizmu wśród katolików ?!
Kilkanaście lat temu był on bardziej powszechny, zresztą to samo widać u prawosławnych - zaskakująca dla mnie tendencja :-s :-?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Heretyk ... czyli kto?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-19, 19:54

Tek de Cart pisze: 2017-09-06, 13:45 'heretyk' to człowiek który świadomie herezję wybrał.
Trochę pomieszane. Nikt świadomie nie wybiera herezji, tylko dostrzega swoją prawdę gdzie indziej, coś go do tego przekonuje.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Heretyk ... czyli kto?

Post autor: Tek de Cart » 2022-05-19, 20:25

Hildegarda pisze: 2022-05-19, 19:54
Tek de Cart pisze: 2017-09-06, 13:45 'heretyk' to człowiek który świadomie herezję wybrał.
Trochę pomieszane. Nikt świadomie nie wybiera herezji, tylko dostrzega swoją prawdę gdzie indziej, coś go do tego przekonuje.
trochę pomieszałaś... ;) sama napisałaś że on sam dostrzega coś co go przekonuje i sam to wybiera - czyli dokładnie tak jak napisałem - świadomie wybiera herezję - czyli wiarę w coś innego niż głosi Kościół.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Heretyk ... czyli kto?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-19, 20:36

Tek de Cart pisze: 2022-05-19, 20:25 trochę pomieszałaś... ;) sama napisałaś że on sam dostrzega coś co go przekonuje i sam to wybiera - czyli dokładnie tak jak napisałem - świadomie wybiera herezję - czyli wiarę w coś innego niż głosi Kościół.
Tak, ale tylko z punktu widzenia KK, a nie z jego własnego punktu widzenia

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Heretyk ... czyli kto?

Post autor: Albertus » 2022-05-19, 21:26

Hildegarda pisze: 2022-05-19, 20:36
Tek de Cart pisze: 2022-05-19, 20:25 trochę pomieszałaś... ;) sama napisałaś że on sam dostrzega coś co go przekonuje i sam to wybiera - czyli dokładnie tak jak napisałem - świadomie wybiera herezję - czyli wiarę w coś innego niż głosi Kościół.
Tak, ale tylko z punktu widzenia KK, a nie z jego własnego punktu widzenia
Chyba o to chodziło że heretyk to ktoś kto głosi jakieś nauki będąc świadomym tego że Kościół naucza inaczej i pomimo tej świadomości nadal je głosi.

Bo mogą być ludzie którzy którzy głoszą jakieś błędne nauki dlatego że nie wiedzą jakie jest nauczanie Kościoła. Trudno wtedy taką osobę uznawać za heretyka.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Heretyk ... czyli kto?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-20, 04:34

Albertus pisze: 2022-05-19, 21:26 Chyba o to chodziło że heretyk to ktoś kto głosi jakieś nauki będąc świadomym tego że Kościół naucza inaczej i pomimo tej świadomości nadal je głosi.

Bo mogą być ludzie którzy którzy głoszą jakieś błędne nauki dlatego że nie wiedzą jakie jest nauczanie Kościoła. Trudno wtedy taką osobę uznawać za heretyka.
Herezja jest błędną nauką, ale w tym przypadku z punku widzenia KK, więc oczywiście dla Kościoła katolickiego osoba głosząca inne nauki będzie heretykiem. Jednak dla tej osoby, nauki które ona przyjmuje nie są błędne, nie są herezjami tylko prawdą duchową/teologiczną. W mojej ocenie takie odstępstwo od KK nigdy nie będzie świadome i celowe, na zasadzie "wiem, że to nauka błędna, ale głoszę ją celowo i z premedytacją", tylko zawsze za takim odejściem stoi jakiś powód i będzie to na zasadzie "wiem co głosi KK, ale wdług mnie jest to nauka błędna, więc jej nie przyjmuję".

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Heretyk ... czyli kto?

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-05-21, 11:04

@Hildegarda ja sądzę inaczej, bo nie widziałem odłamu protestantyzmu, modernizmu, czy katolicyzmu liberalnego, który nie byłby głęboko niespójny i dał się wymówić, co do zasady jakąś nieświadomością.

Nie sytuacji, gdy np taki Kalwin czując te swoje opary absurdu zaczyna podważać powszechne pojęcia racjonalności, że np prawdziwe objawienie można poznać przez wewnętrzne uczucie pewności (https://www.mdpi.com/2077-1444/12/6/399 s. 10), a modernista stwierdziwszy, że Chrystus nie zmartwychwstał i nie jest Bogiem wymyśla na poczekaniu jakąś udającą chrześcijaństwo paranoję, w którym jest tenże Chrystus jakimś filozofem czy mistykiem.

Mówię "co do zasady", bo ludzie różnią się głupotą i stopniem urobienia przez propagandę, ja sam z resztą nie byłem pozytywnym przykładem.
wiem, że to nauka błędna, ale głoszę ją celowo i z premedytacją", tylko zawsze za takim odejściem stoi jakiś powód i będzie to na zasadzie "wiem co głosi KK, ale wdług mnie jest to nauka błędna, więc jej nie przyjmuję".
Raczej powód jest taki, że jakieś doktryny i porządki w KK (i w Biblii) się nie podobają, więc wymyśla się doktrynę wedle której to co dana osoba robi jest dopuszczalne. Albo doktrynę, która pozwala zrobić jakąś konkietę i karierę, bo mówi się to, co masy i wpływowi ludzie chcą usłyszeć.

Cały panteon XVI-wiecznych reformatorów (Henryk, Kalwin, Zwingli, Luter...*) pasuje do tego wzorca jak ulał. XX-wieczni moderniści i quasi-charyzmatycy często również, np Tillich, Copeland.

*Polecam "Historię Reformy Protestanckiej" Cobbetta, "Luther and Lutherdom: from original Sources" H. Denifle itd - jedno jest za darmo na polona.pl a drugie na archive.org.
Ostatnio zmieniony 2022-05-21, 11:13 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 2 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Heretyk ... czyli kto?

Post autor: Albertus » 2022-05-21, 11:06

Hildegarda pisze: 2022-05-20, 04:34
Albertus pisze: 2022-05-19, 21:26 Chyba o to chodziło że heretyk to ktoś kto głosi jakieś nauki będąc świadomym tego że Kościół naucza inaczej i pomimo tej świadomości nadal je głosi.

Bo mogą być ludzie którzy którzy głoszą jakieś błędne nauki dlatego że nie wiedzą jakie jest nauczanie Kościoła. Trudno wtedy taką osobę uznawać za heretyka.
Herezja jest błędną nauką, ale w tym przypadku z punku widzenia KK, więc oczywiście dla Kościoła katolickiego osoba głosząca inne nauki będzie heretykiem. Jednak dla tej osoby, nauki które ona przyjmuje nie są błędne, nie są herezjami tylko prawdą duchową/teologiczną. W mojej ocenie takie odstępstwo od KK nigdy nie będzie świadome i celowe, na zasadzie "wiem, że to nauka błędna, ale głoszę ją celowo i z premedytacją", tylko zawsze za takim odejściem stoi jakiś powód i będzie to na zasadzie "wiem co głosi KK, ale wdług mnie jest to nauka błędna, więc jej nie przyjmuję".
Ale wierzysz w to że prawda jest obiektywna a nie subiektywna?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Heretyk ... czyli kto?

Post autor: Andej » 2022-05-21, 12:06

Hildegarda pisze: 2022-05-19, 19:54Trochę pomieszane. Nikt świadomie nie wybiera herezji, tylko dostrzega swoją prawdę gdzie indziej, coś go do tego przekonuje.
Z tym się zgadzam. Choć niezupełnie. Uważam, że człowiek wybiera herezję ŚIADOMIE. Co nie znaczy, że nie jest przekonany o tym, że jest to prawdą.
Hildegarda pisze: 2022-05-19, 20:36Tak, ale tylko z punktu widzenia KK, a nie z jego własnego punktu widzenia
Znów połowicznie się zgadzam.
Nie pewno nie jest (albo zwykle nie jest, bo są ludzie czyniący na przekór) herezja w punktu widzenie tego kogoś.
Ale nie musi być też herezją z punktu widzenia Kościoła. Herezja nie ogranicza się do prawd wiary głoszonych orzesz Kościół. Może dotyczyć różnych dziedzin wiedzy. Niekoniecznie znajdujących się w kręgu zainteresowań Kościoła.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Heretyk ... czyli kto?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-21, 12:44

Odróżnijmy parę spraw:
  • wyznawanie herezji od bycia heretykiem (generalnie człowiek urodzony i wychowany w herezji jako taki nie jest heretykiem, choć wygaduje i wyznaje herezje)
  • wyznawanie herezji od winy za wyznawanie herezji (wychowanie w herezji, wprowadzenie w błąd a także - niestety - zgorszenie złymi czynami osób wierzących ortodoksyjnie znacznie obniżają winę osoby zwiedzionej)
  • Nie ma pojęcia "herezji z czyjegoś punktu widzenia". Trzonem od którego, na drodze rozłamów, odrywają się rozmaite organizacje głoszące herezje jest Kościół (a ten jest jeden). Oczywiście, heretyk może mówić, że jego zdaniem "Kościół głosi herezje", ale co do zasady jest to nadużycie
Pewnie, że można sobie przyjąć inną definicję słów - i wtedy mogą one znaczyć cokolwiek.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Heretyk ... czyli kto?

Post autor: Andej » 2022-05-21, 13:11

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-21, 12:44 Nie ma pojęcia "herezji z czyjegoś punktu widzenia". Trzonem od którego, na drodze rozłamów, odrywają się rozmaite organizacje głoszące herezje jest Kościół (a ten jest jeden). Oczywiście, heretyk może mówić, że jego zdaniem "Kościół głosi herezje", ale co do zasady jest to nadużycie
Niezupełnie, albowiem odnosi się to do ogólnie przyjętej wiedzy. Zatem a kraju muzułmańskim czym innym będzie herezja niż w kraju katolickim, a czym innym w kraju - środowisku ateistycznym.

Ale z faktu, że odnosimy się do naszego środowiska, można wnioskować, że odnosi się całokształtu naszej wiary i wiedzy religijnej. Zatem do Nauki Kościoła.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Heretyk ... czyli kto?

Post autor: sądzony » 2022-05-21, 19:47

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-21, 12:44 [*]Nie ma pojęcia "herezji z czyjegoś punktu widzenia". Trzonem od którego, na drodze rozłamów, odrywają się rozmaite organizacje głoszące herezje jest Kościół (a ten jest jeden). Oczywiście, heretyk może mówić, że jego zdaniem "Kościół głosi herezje", ale co do zasady jest to nadużycie[/list]

Pewnie, że można sobie przyjąć inną definicję słów - i wtedy mogą one znaczyć cokolwiek.
Za wiki:
Herezja (gr. αἵρεσις hairesis – wybierać[1], łac. haeresis) – doktryna religijna odrzucana przez władze kościelne lub religijne jako błędna[2]. Koncepcja taka ma zastosowanie m.in. w buddyzmie, chrześcijaństwie, islamie, judaizmie oraz hinduizmie[3].

W klasycznej grece poprzez słowo „αἵρεσις” rozumiano odrębną szkołę lub partię, w epoce hellenistycznej było używane na określenie szkoły filozoficznej. W tych czasach nie miało ono znaczenia pejoratywnego, ale neutralne.


https://pl.wikipedia.org/wiki/Herezja

Jak widać herezja nie dotyczy jedynie Kościoła i istniała długo przed nim. W najprostszym i najogólniejszym znaczeniu heretyk to myślący odmiennie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ