Papież Franciszek - ekumenista

Ważna sprawa dla chrześcijan
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 1593 razy
Otrzymał podziękowań: 1551 razy

Papież Franciszek - ekumenista

Post autor: Dezerter » 2019-09-20, 19:03

Kościół Rzymskokatolicki od SWII stał się bardziej ekumeniczny - tak mi się przynajmniej wydaje - cieszy mnie to, bo podział u chrześcijan jest porażką dla Jednego Apostolskiego Kościoła - każdy świadomy chrześcijanin to wie . Dlatego tak mocno i my i prawosławni podkreślamy, że to my nim jesteśmy ;)
Dlatego mnie cieszą pozytywne nawiązania do prawosławia na Sesji Apologetycznej jak i takie pojednawcze gesty jak opisane w tym artykule:
Kość zgody

Kości Piotra spoczną obok kości jego brata ‒ Andrzeja. To gest, o którym nie śniło się podzielonym od 965 lat chrześcijanom.

Zajęci lokalnymi gierkami i katolicko-katolicką wojną podjazdową mogliśmy przeoczyć niezwykle ważne wydarzenie, które w rzeczywistości dialogu i pojednania wykracza poza kurtuazję, dyplomację i grzecznościową wymianę korespondencji. Kilka dni temu papież napisał list do ekumenicznego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja. Wyjaśniał w nim motywy ofiarowania mu przed trzema miesiącami fragmentów relikwii św. Piotra. „Ta myśl przyszła do mnie od Ducha Świętego, który na wiele sposobów skłania chrześcijan do odzyskania pełnej komunii” – wyjaśnił Franciszek.

Duchowy zwierzchnik prawosławia otrzymał w czerwcu dziewięć fragmentów kości św. Piotra, które odkryto w 1952 r. w niszy pod bazyliką św. Piotra. Paweł VI przechowywał je w swej prywatnej kaplicy.

„Byłoby bardzo znaczące, gdyby fragmenty relikwii apostoła Piotra zostały umieszczone obok relikwii apostoła Andrzeja, czczonego jako niebiański patron Kościoła Konstantynopola” – napisał Franciszek.

To Bartłomiej jako pierwszy od 1054 roku duchowy przywódca prawosławia przyleciał na inaugurację pontyfikatu Biskupa Rzymu.

To krok milowy czy zwykła dyplomacja? – zapytałem przed dwoma tygodniami o. Adama Strojnego ze wspólnoty Chemin Neuf, doktora teologii ze specjalizacją w eklezjologii ekumenicznej. „Proroczy gest ‒ odpowiedział ‒ Takim była też prośba Franciszka do Bartłomieja o błogosławieństwo i pobłogosławienie posiłku przy ich braterskim spotkaniu przy jednym stole”.

Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Tagi tematu:

Awatar użytkownika
Biserica Dumnezeu

Re: Papież Franciszek - ekumenista

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-09-20, 22:45

Jestem za. Ale to dopiero gest. Co dalej?

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Wysłał podziękowań: 1593 razy
Otrzymał podziękowań: 1551 razy

Post autor: Dezerter » 2019-09-20, 23:02

Nie gest, ale gesty z obu stron od przywódców
ale jest tego dużo więcej:
W połowie mieszkań księży wiszą ikony - jeszcze 50lat temu nie do pomyślenia,
W jednym z kościołów, po bokach prezbiterium, stoją identyczne z prawosławnymi "świeczniki" z piaskiem na świeczki "modlitewne", które wierni w jakiejś intencji zapalają - widoczna po prawej stronie zdjęcia
http://www.markowice.eu/galeria.1155.pr ... h.g.5.html
Coraz większa popularność modlitwy Jezusowej, czy idei przebóstwienia jako uświęcenia
to taka garść rzeczy,których jeszcze 50 lat temu w świadomości i przestrzeni katolickiej nie było
ja mówię na to
Chwała Panu i biskupom słuchającym się Ducha Świętego.
Ostatnio zmieniony 2019-09-20, 23:04 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.

Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Biserica Dumnezeu

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-09-20, 23:36

W swieto Wniebowziecia NMP byle w prawoslawnym sanktuarium w Sibiu ( Rumunia ). Byla msza ( sluzba) prawoslawna, wizyta archimandryty ... zrodlo z cudowna woda ( mini Lourdes ), monastyr ... i oczywiscie z tej okazji odpust. A kramy pelne ikon i prawoslawnych wyrobow. A tu zaskoczenie ... katolickie rozance i modlitewniki i pare roznych precjozow.

Awatar użytkownika
jswiec
Bywalec
Bywalec
Wyznanie: Katolicyzm
Wysłał podziękowań: 11 razy
Otrzymał podziękowań: 72 razy

Post autor: jswiec » 2019-09-24, 15:37

Jeśli chodzi o kontakty katolicko-prawosławnie, to bardzo to zależy od danego kraju i patriarchatu.
W Rumunii nastawienie do katolików jest zdecydowanie pozytywne. Np. na sobotnich nieszporach w Suceavie (w Mołdawii) prawosławny kapłan zapytał mnie, skąd jestem i jakiego jestem wyznania. Na odpowiedź, że jestem rzymskim katolikiem - pobłogosławił mnie.
W Bułgarii, na Cyprze i w Macedonii stosunek jest poprawny, "ostrożnie życzliwy".
W Rosji ,na Białorusi i w Grecji - stosunek jest wrogi, niekiedy nienawisny. W sanktuarium Preveli na Krecie, gdzie są przechowywanne relikwie św. Krzyża bardzo nieuprzejmi mnisi rozdają antykatolickie broszurki po angielsku. A na Cyprze w analogicznym sanktuarium uprzejmy mnich wita z radością każdego katolickiego pielgrzyma (mężczyzn, bo kobiety nie mają tam prawa wstępu).
W Izraelu prawosławni są uprzejmi wobec katolików - i to nawet Rosjanie. Incydenty należą do rzadkości. U dębu Moria w Hebronie mnich oprowadzał nas po rosyjsku i dziękował za przybycie.

Jeśli chodzi o stronę katolicką, to są księża, których bardzo niepokoi ekspansja kultu ikon i pewne prawosławne obyczaje liturgiczne, które się zadomowiły tu i ówdzie. Przeważa "ostrożna życzliwośc". Bardzo rzadko bierze się jednak pod uwagę wskazówki z adhortacji "Orientale lumen" św. JPII o wschodniej duchowości i jej niezbędności dla katolicyzmu.
We Francji życzliwy stosunek do Wschodu mąci świadmość pewnej "sztywności" doktryny prawosłwnej wobec wyzwań współczesnego świata, a także brak separacji między władzą świecką i duchowną w pewnych krajach (np. Grecja, obecna Rosja itp).

Jeśli chodzi o moje wystąpienie na ostatniej sesji appologetycznej pokazujące niesamowite zbieżności pomiędzy doktryną Grzegorza Palamasa i założeniami kultu Miłosierdzia Bożego, to przymierzam się do otwarcia nowego wątku w dziale "Apologetyka".

Zaskoczył mnie opór uczestników w uznaniu, że obraz Miłosierdzia Bożego (ten zgodny ze wskazówkami Pana Jezusa danym św. siostrze Faustynie, a nie popularny obraz Hyry) pełni rolę ikony. Niekiedy były to wręcz głosy oburzenia, jakaś "rewolta" wobec możliwości takiego spojrzenia, doszukiwanie się "herezji" nawet. Może niektórzy prawosłwani też by tak na to spojrzeli, bo w końcu obraz wileński nie jest "ich" ikona wg norm obowiązujących od 998 roku. Ale nie zmienia to faktu, że te zaskakujące zbieżności (liturgiczne i doktrynalne) istnieją. Nie są to może ujęcia tożsame, ale niezwykle podobne, co już powinno pobudzić wielu do refleksji. A tymczasem zamiast pobudzić -wywołało kolejny spór, IMHO ukazujący jakiś "kryzys tożsamościowy" niektórych katolickich apologetów.

Awatar użytkownika
Biserica Dumnezeu

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-09-24, 18:54

Oj, mnie też zaskakuje ten opór w ujeciu Obrazu Milosierdzia jako "znaku" ikony.
Tym bardziej, że o obrazie Matki Bożej Częstochowskiej mówi się, że jest ikoną.
Ostatnio zmieniony 2019-09-25, 10:50 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawiłam literówki, Magnolia

Awatar użytkownika
Quinque
Dyskutant
Dyskutant
Wysłał podziękowań: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 26 razy

Post autor: Quinque » 2019-09-24, 22:14

Nie mogę pojąc tej maniery określania Kościóła Katolickiego, Kościołem rzymskokatolickim
Ostatnio zmieniony 2019-09-24, 22:14 przez Quinque, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Otrzymał podziękowań: 1990 razy

Post autor: Andej » 2019-09-24, 22:16

Katolicki - wiesz, co znaczy. A namiestnik Chrystusa ma siedzibę z Rzymie.

Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Biserica Dumnezeu

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-09-24, 23:02

Określenie Kościół Rzymsko-katolicki nie jest manierą, ale nazwą firmową.
Na świecie ( w Polsce również ) istnieje kilkadziesiąt Kościołów katolickich. Niektóre są w łączności z papieżem ( czyli z Kościołem Rzymsko-katolickim ) , inne są oddzielone, niektóre to sekty używające w nazwie "katolicki".
Przyklady.
Kościoły pozostające w łączności z papieżem: Kosciol Greko-katolicki, katolicki Kościół Wschodni ( malabarski ).
Kościoły pozostajace w rozłączeniu: Kościół Narodowo-katolicki, Starokatolicki Kościół mariawitów itd.
Sekty: Ewangeliczny Kościół katolicki( bierze udział w paradach równości, przełożony jest samozwańczym biskupem ), Katolicki Kosciol Jezusa Chrystusa w dniach ostatecznych ( "katoliccy mormoni " ) itd.
Ostatnio zmieniony 2019-09-25, 10:54 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Quinque
Dyskutant
Dyskutant
Wysłał podziękowań: 4 razy
Otrzymał podziękowań: 26 razy

Post autor: Quinque » 2019-09-25, 00:31

Kościół Katolicki to Kościół Katolicki. I tyle. Kościół Rzymski, Grecki czy Biznatyjsko-słowiański, Asyryjski to obrzędy w ramach Kościoła Katolickiego
Ostatnio zmieniony 2019-09-25, 00:32 przez Quinque, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Biserica Dumnezeu

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-09-25, 08:43

I dobre i błędne rozumowanie.
Kościół Katolicki to Kościół powszechny. Takie jest znaczenie tego słowa. A wiec jest to Kościół obejmujący swym zasięgiem powszechność ( ogół ) chrześcijan.
Lecz - Kościół katolicki obejmuje rożne gminy z całkowicie odmiennych kultur, z odmienną tradycją. Z tego wynikają nie tylko różnice obrzędowe, ale i nawet teologiczne.
Tym niemniej istnieje zespół Kościołów partykularnych ( lokalnych), które uznając przewodnictwo papieża jako głowy ( Piotra ) Kościoła powszechnego w ramach tego posiadają również własną tradycję dogmatyczną. I dopiero z powodu tejże tradycji wywodzi się liturgia czy cały obrzęd w ramach danego Kościoła.
W kwestiach zasadniczych istnieje zgodność dogmatyczna ( dlatego istnieje wspólnota z papieżem uznana przez Kościół Rzymski i partykularny ), jak zachodzą różnice w nauczaniu niektórych doktryn.
Poza Kościołami katolickimi ( jak już wspomniałem ) będących w jedności z KR-k istnieją Kościoły katolickie nie będące w jedności. Niektóre również wywodzą się z zupełnie innej tradycji niekatolickiej i przyjmują odmienną dogmatykę . Tutaj nie może być jedności.
Ostatnio zmieniony 2019-09-25, 10:59 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ