Psychoterapia

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ilona89
Bywalec
Bywalec
Posty: 108
Rejestracja: 20 kwie 2021
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Ilona89 » 2021-05-04, 21:34

Zgadzam się z Sądzonym. Terapia to nie tylko praca nad traumą, zranieniem itd. Terapia to też wewnętrzna walka o siebie, o lepsze jutro. Terapia to też rozwój- zwłaszcza emocjonalny. Często uczy ona też budowania zdrowych relacji w poczuciu, że ludziom można ufać.

@bei , może faktycznie przerwa potrzebna. Ale nie rezygnuj na zawsze. Może potrzeba innego, świeżegoo spojrzenia nowej osoby. Dla mnie budowanie każdej nowej relacji terapeutycznej było trudne. Bo ile razy mam opowiadać od początku? Ale nie żałuję tych zmian. Pracowałam już w różnych nurtach. Obecnie w humanistycznym i tam relacja terapeuta-klient odgrywa bardzo ważną rolę.
"Miłujmy nie słowem ani językiem, lecz czynem i prawdą." (I List Jana 3:18)

Awatar użytkownika
Ilona89
Bywalec
Bywalec
Posty: 108
Rejestracja: 20 kwie 2021
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Ilona89 » 2021-05-06, 08:40

Może można by odświeżyć ten wątek? ;)

Jakieś nowe refleksje osób, które są w psychoterapii lub się nad tym zastanawiają? Zauważyłam, że jest tu kilka takich osób.

P.s.
Chyba będę odświeżać stare wątki ;)
"Miłujmy nie słowem ani językiem, lecz czynem i prawdą." (I List Jana 3:18)

Awatar użytkownika
Meduza
Początkujący
Początkujący
Posty: 53
Rejestracja: 7 paź 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 4 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Meduza » 2021-05-07, 10:48

Ja mogę powiedzieć, że miałam podejście do terapii - chodziłam jakiś czas, ale to mi nie pomogło, niestety trafiłam na miłego, ale niezbyt pomocnego psychologa. Opowiadałam o swojej przeszłości, natomiast nie dostawałam żadnych np. zadań, słyszałam że "jestem wartościowa" i tyle. W teorii to ja to wiem:D Także zrezygnowałam. Choć wiem, że są także bardzo kompetentni psychologowie, kiedyś w jednej kwestii pomogła mi jedna wizyta! No i modlitwa oczywiście;) Na chwilę obecną czytam sporo psychologicznych książek i szczerze mówiąc trochę się z nich uczę , natomiast będę jednak bazować na modlitwie i oddawaniu trudności Bogu:)

Awatar użytkownika
Ilona89
Bywalec
Bywalec
Posty: 108
Rejestracja: 20 kwie 2021
Has thanked: 13 times
Been thanked: 16 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Ilona89 » 2021-05-07, 19:51

@Meduza modlitwa i oddawanie Bogu najważniejsze, ale nie zapominajmy o tym, że czasem terapia jest niezbędna.
Osobiście bardzo wkurzają mnie teksty typu "zaufaj Bogu a On na pewno Cię uzdrowi". A może jednak wcale nie tak na pewno? Czasem potrzeba pomocy specjalistów. I może nie podważajmy tego faktu. Ja oczywiście nie twierdzę, że Bóg nie uzdrawia i sakramenty oraz modlitwa pomagają, ale czy aby na pewno to zawsze wystarcza? Nie bójmy się szukać pomocy u specjalistów, bo oni też po coś są.
Ostatnio zmieniony 2021-05-07, 19:52 przez Ilona89, łącznie zmieniany 1 raz.
"Miłujmy nie słowem ani językiem, lecz czynem i prawdą." (I List Jana 3:18)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Psychoterapia

Post autor: sądzony » 2021-05-07, 23:22

Bóg najczęściej uzdrawia drugim człowiekiem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Meduza
Początkujący
Początkujący
Posty: 53
Rejestracja: 7 paź 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 4 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Meduza » 2021-05-08, 01:11

Ilona89 pisze: 2021-05-07, 19:51 @Meduza modlitwa i oddawanie Bogu najważniejsze, ale nie zapominajmy o tym, że czasem terapia jest niezbędna.
Osobiście bardzo wkurzają mnie teksty typu "zaufaj Bogu a On na pewno Cię uzdrowi". A może jednak wcale nie tak na pewno? Czasem potrzeba pomocy specjalistów. I może nie podważajmy tego faktu. Ja oczywiście nie twierdzę, że Bóg nie uzdrawia i sakramenty oraz modlitwa pomagają, ale czy aby na pewno to zawsze wystarcza? Nie bójmy się szukać pomocy u specjalistów, bo oni też po coś są.
Zgadzam się i kiedy trzeba zwracam się o pomoc do specjalisty - tak jak napisałam jedna czy dwie wizyty w życiu bardzo mi pomogły.Myślę że kiedy miałam pewną"blokadę" i prosiłam o wyzwolenie Boga to właśnie trafiłam na świetną psycholog i w ten sposób zadziałał Bóg. Natomiast pierwsze co to oddawać zawsze trudność Bogu (teraz akurat mam takie problemy, że wiem że Bóg ma niejako nad tym władzę i psycholog nie pomógłby za dużo).

Claudiax

Re: Psychoterapia

Post autor: Claudiax » 2021-05-11, 20:13

Hej :)
psychoterapia to fajna rzecz!
ja czekam drugi miesiac az sie zwolni miejsce
do psychoterapeuty.
Do psychologa chodziłam,ale potem były rozmowy przez telefon
i to już nie było to samo.....
Też mam pewną blokadę.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Psychoterapia

Post autor: adampiotr » 2021-10-06, 13:34

Znalazłem wątek odświeżam. A czy katolik powinien łączyć wiarę z Psychoterapia ??

Sakramenty, modlitwa oczywiście pomagają ,ale to też często prowadzi czasem do takich momentów, ze jednak moze psycholog potrzebny ?

orzeszku

Re: Psychoterapia

Post autor: orzeszku » 2021-10-06, 14:31

adampiotr pisze: 2021-10-06, 13:34
Sakramenty, modlitwa oczywiście pomagają ,ale to też często prowadzi czasem do takich momentów, ze jednak moze psycholog potrzebny ?
Nie rozumiem pytania. Sakramenty nie są formą pomocy psychologicznej.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Psychoterapia

Post autor: adampiotr » 2021-10-06, 16:06

co do pytania to bym musiał jeszcze raz napisać ale dobra zostawie na później

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Lunka » 2021-10-06, 16:24

@adampiotr masz wątpliwość czy jako osoba wierząca możesz korzystać z psychoterapii? Możesz, a jeżeli jest potrzeba to wręcz musisz. Mnie spowiednik sam wysyłał do psychologa i chyba pora tam się wybrać.
Masz jakieś problemu czy coś innego Cię skłoniło do tego pytania?
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Psychoterapia

Post autor: sądzony » 2021-10-06, 21:13

adampiotr pisze: 2021-10-06, 13:34 A czy katolik powinien łączyć wiarę z Psychoterapia ??
Moim zdaniem prawidłowy rozwój duchowy jest trudny, a nawet niemożliwy bez dojrzałej osobowości.
I odwrotnie osobowość nie może właściwie dojrzewać uciekając od spraw duchowych.

Takie jest moje doświadczenie i tak podpowiada mi moja wątła wiedza.
Wierzę, że właściwa psychoterapia zawsze prowadzi do Boga.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Psychoterapia

Post autor: Dezerter » 2021-10-06, 21:22

adampiotr pisze: 2021-10-06, 13:34 Znalazłem wątek odświeżam. A czy katolik powinien łączyć wiarę z Psychoterapia ??

Sakramenty, modlitwa oczywiście pomagają ,ale to też często prowadzi czasem do takich momentów, ze jednak moze psycholog potrzebny ?
Spytaj ks psychologa i psychoterapeutę Dariusza Larusa - przyjmuje w budynku WSD w Gnieźnie
https://www.pomost.gniezno.pl/oferta-warsztaty
albo diakona Marcina Gajdę
https://www.gajdy.pl/
Obydwu znam i gorąco polecam
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

CMK

Re: Psychoterapia

Post autor: CMK » 2021-10-06, 22:15

Mam takie to oto tu i tam tez zapytajne pytanie: czy mozna laczyc jazde samochodem z wiara? Czy katolik moze jezdzic autobusem? Bo w Biblii jest wyraznie powiedziane, ze na osiolku ( albo na osle ty osle).

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Jozek » 2021-10-06, 22:31

twoj wywod w nawiasch jest odpowiedzia.;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”