Psychoterapia

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
ODPOWIEDZ
mysza365

Re: Psychoterapia

Post autor: mysza365 » 2021-10-31, 15:52

sądzony pisze: 2021-10-31, 10:10
mysza365 pisze: 2021-10-30, 19:08 Ktoś już tu wspomniał o Gajdach.
Z całym szacunkiem dla P. Gajdów, ale czy Oni mają jakieś kierunkowe wykształcenie bo na stronie http://www.chti.pl/terapeuci/mm-gajdowie/ nie znalazłem?
http://www.terapia-szczecin.pl

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Psychoterapia

Post autor: sądzony » 2021-10-31, 16:55

mysza365 pisze: 2021-10-31, 15:52
sądzony pisze: 2021-10-31, 10:10
mysza365 pisze: 2021-10-30, 19:08 Ktoś już tu wspomniał o Gajdach.
Z całym szacunkiem dla P. Gajdów, ale czy Oni mają jakieś kierunkowe wykształcenie bo na stronie http://www.chti.pl/terapeuci/mm-gajdowie/ nie znalazłem?
http://www.terapia-szczecin.pl
Dziękuję. Fakt mają wykształcenie. Lubię "systemówkę".
(żona jednak troszkę kręci nosem na to całe ChTI)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Psychoterapia

Post autor: adampiotr » 2021-11-01, 12:03

sądzony pisze: 2021-10-29, 15:22
adampiotr pisze: 2021-10-07, 13:19 Bardziej coś innego mnie skłoniło do tego wątku :).No bym musiał rozwinąć trochę moje myśli, ale na razie mi nic nie przychodzi do głowy.
A co Cię skłoniło?
Może już coś przychodzi .... ?
:)
w sumie to na razie przemilczę :d

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Psychoterapia

Post autor: sądzony » 2021-11-01, 12:08

adampiotr pisze: 2021-11-01, 12:03 w sumie to na razie przemilczę :d
Ok
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Skaza
Gaduła
Gaduła
Posty: 996
Rejestracja: 7 wrz 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1414 times
Been thanked: 366 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Skaza » 2021-12-02, 16:15

Czy psychoterapią można zwalczyć u siebie zdziecinnienie ? czy to jednak cecha charakteru i zwykła wada ludzka ? zamierzam o to za kilka dni na wizycie zapytać psychiatry, ale was też chciałem o zdanie podpytać.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Psychoterapia

Post autor: sądzony » 2021-12-02, 19:39

Skaza pisze: 2021-12-02, 16:15 Czy psychoterapią można zwalczyć u siebie zdziecinnienie ? czy to jednak cecha charakteru i zwykła wada ludzka ? zamierzam o to za kilka dni na wizycie zapytać psychiatry, ale was też chciałem o zdanie podpytać.
Nie wiem co kryjesz pod pojęciem "zdziecinnienie".
Celem terapii jest, moim zdaniem, dojrzałość osobowościowo-duchowa, a co za tym idzie tak, jest pomocna.
Z całą pewnością nie nazwałbym jednak tego procesu "zwalczaniem", a "akceptacją".

(o ile dobrze rozumiem co masz na myśli)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Skaza
Gaduła
Gaduła
Posty: 996
Rejestracja: 7 wrz 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1414 times
Been thanked: 366 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Skaza » 2021-12-02, 21:23

sądzony pisze: 2021-12-02, 19:39
Skaza pisze: 2021-12-02, 16:15 Czy psychoterapią można zwalczyć u siebie zdziecinnienie ? czy to jednak cecha charakteru i zwykła wada ludzka ? zamierzam o to za kilka dni na wizycie zapytać psychiatry, ale was też chciałem o zdanie podpytać.
Nie wiem co kryjesz pod pojęciem "zdziecinnienie".
Celem terapii jest, moim zdaniem, dojrzałość osobowościowo-duchowa, a co za tym idzie tak, jest pomocna.
Z całą pewnością nie nazwałbym jednak tego procesu "zwalczaniem", a "akceptacją".

(o ile dobrze rozumiem co masz na myśli)
Mniej więcej to co napisałeś, dziękuję.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Psychoterapia

Post autor: Dezerter » 2021-12-05, 13:34

Skaza pisze: 2021-12-02, 16:15 Czy psychoterapią można zwalczyć u siebie zdziecinnienie ? czy to jednak cecha charakteru i zwykła wada ludzka ? zamierzam o to za kilka dni na wizycie zapytać psychiatry, ale was też chciałem o zdanie podpytać.
Zacytuję fachowca najpierw
W pierwszej części książki ("Analiza gier") Berne w bardzo ciekawy sposób omawia zmieniające, się w zależności od sytuacji, wzory zachowań jednostki i łączy te różnice z pojęciem stany ego. Wg autora każdy człowiek dysponuje pewnym ograniczonym zasobem stanów ego. Wymienia i opisuje trzy z nich: eksteropsychiczne stany ego (próby naśladowania wzorów rodzicielskich), neopsychiczne stany ego (autonomiczne, prowadzące do obiektywnej oceny rzeczywistości) oraz archeopsychiczne stany ego (archaiczne, utrwalone we wczesnym dzieciństwie). Osobiście uważam, iż Berne w bardzo trafny sposób odniósł opisane wyżej stany do trzech funkcji społecznych, pełnionych przez ludzi: Rodzica, Dorosłego i Dziecka. To oryginalne i ciekawe rozróżnienie pozwala stwierdzić, iż każdy z nas w dowolnym momencie może okazywać jeden z poszczególnych stanów ego, łatwiej bądź trudniej dokonując zmian w swoim zachowaniu. Mówiąc o Rodzicu (jako stanie ego) mamy na myśli zachowania przejęte bądź bardzo podobne do tego, które stosowali nasi rodzice w stosunku do nas. Kiedy używamy pojęcia Dorosły zaznaczamy przez to autonomiczne i obiektywnie słusznie podjęte przez nas decyzje, zaś mówiąc o Dziecku podkreślamy zachowanie i reakcje takie, jakie praktykowaliśmy w wieku dziecięcym. Warto zaznaczyć, iż żaden z podanych przez autora stanów ego nie powinien być odbierany jako zachowanie negatywne, gdyż każdy z nich "(...) ma swą własną życiową wartość dla organizmu ludzkiego".
http://www.psychologia.net.pl/artykul.php?level=688
Czyli każdy z nas był dzieckiem i będzie to dziecko w nim do śmierci. cała sztuka, by nie być zdziecinniały, czyli by tego dziecka nie było za dużo, bo pozostaniesz Piotrusiem panam i wiecznym dzieckiem,
ale
i by nie zabić w sobie radości dziecka, jego autentyczności, szczerości, umiejętności zabawy, dystansu do siebie itd
Przykład
Ja na co dzień jestem poważnym szefem firmy, odpowiedzialnym, pilnującym, Administratorem poważnego i ważnego forum, Szafarzem Nadzwyczajnym z Komunia w dłoni, przy ołtarzu itd itp
Ale są sytuacje w dniu codziennym i od święta, że potrafię wygłupiać się i żartować, w tym z siebie, chodzić na koncerty, gdzie tańczę , śpiewam i się wygłupiam w skórze i glanach, jak tylko mogę to uciekam do lasu, nad rzekę, jezioro, morze, podglądam zwierzęta i włażę nawet tam gdzie nie wolno - taki chłopiec Dziecko lubiący przygody ze mnie wychodzi
Taka zrównoważoną osobowość, której wycinek malutki starałem się tu odmalować sprawia, że jestem osobą szczęśliwą, zrównoważoną i i potrafiącą się zregenerować po stresujących obowiązkach Rodzica i Dorosłego
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Skaza
Gaduła
Gaduła
Posty: 996
Rejestracja: 7 wrz 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1414 times
Been thanked: 366 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Skaza » 2021-12-05, 14:47

Dezerter pisze: 2021-12-05, 13:34
Skaza pisze: 2021-12-02, 16:15 Czy psychoterapią można zwalczyć u siebie zdziecinnienie ? czy to jednak cecha charakteru i zwykła wada ludzka ? zamierzam o to za kilka dni na wizycie zapytać psychiatry, ale was też chciałem o zdanie podpytać.
Zacytuję fachowca najpierw
W pierwszej części książki ("Analiza gier") Berne w bardzo ciekawy sposób omawia zmieniające, się w zależności od sytuacji, wzory zachowań jednostki i łączy te różnice z pojęciem stany ego. Wg autora każdy człowiek dysponuje pewnym ograniczonym zasobem stanów ego. Wymienia i opisuje trzy z nich: eksteropsychiczne stany ego (próby naśladowania wzorów rodzicielskich), neopsychiczne stany ego (autonomiczne, prowadzące do obiektywnej oceny rzeczywistości) oraz archeopsychiczne stany ego (archaiczne, utrwalone we wczesnym dzieciństwie). Osobiście uważam, iż Berne w bardzo trafny sposób odniósł opisane wyżej stany do trzech funkcji społecznych, pełnionych przez ludzi: Rodzica, Dorosłego i Dziecka. To oryginalne i ciekawe rozróżnienie pozwala stwierdzić, iż każdy z nas w dowolnym momencie może okazywać jeden z poszczególnych stanów ego, łatwiej bądź trudniej dokonując zmian w swoim zachowaniu. Mówiąc o Rodzicu (jako stanie ego) mamy na myśli zachowania przejęte bądź bardzo podobne do tego, które stosowali nasi rodzice w stosunku do nas. Kiedy używamy pojęcia Dorosły zaznaczamy przez to autonomiczne i obiektywnie słusznie podjęte przez nas decyzje, zaś mówiąc o Dziecku podkreślamy zachowanie i reakcje takie, jakie praktykowaliśmy w wieku dziecięcym. Warto zaznaczyć, iż żaden z podanych przez autora stanów ego nie powinien być odbierany jako zachowanie negatywne, gdyż każdy z nich "(...) ma swą własną życiową wartość dla organizmu ludzkiego".
http://www.psychologia.net.pl/artykul.php?level=688
Czyli każdy z nas był dzieckiem i będzie to dziecko w nim do śmierci. cała sztuka, by nie być zdziecinniały, czyli by tego dziecka nie było za dużo, bo pozostaniesz Piotrusiem panam i wiecznym dzieckiem,
ale
i by nie zabić w sobie radości dziecka, jego autentyczności, szczerości, umiejętności zabawy, dystansu do siebie itd
Przykład
Ja na co dzień jestem poważnym szefem firmy, odpowiedzialnym, pilnującym, Administratorem poważnego i ważnego forum, Szafarzem Nadzwyczajnym z Komunia w dłoni, przy ołtarzu itd itp
Ale są sytuacje w dniu codziennym i od święta, że potrafię wygłupiać się i żartować, w tym z siebie, chodzić na koncerty, gdzie tańczę , śpiewam i się wygłupiam w skórze i glanach, jak tylko mogę to uciekam do lasu, nad rzekę, jezioro, morze, podglądam zwierzęta i włażę nawet tam gdzie nie wolno - taki chłopiec Dziecko lubiący przygody ze mnie wychodzi
Taka zrównoważoną osobowość, której wycinek malutki starałem się tu odmalować sprawia, że jestem osobą szczęśliwą, zrównoważoną i i potrafiącą się zregenerować po stresujących obowiązkach Rodzica i Dorosłego
W tym cały kłopot, żeby umieć dobierać odpowiednią opcję z tych trzech wymienionych do konkretnej sytuacji i środowiska w codziennym życiu. Niestety nie idzie mi to zbyt dobrze i przez to nie jestem szczęśliwy, jestem niezrównoważony i nie umiem się odstresować choćby na krótką chwilę.
W skrócie mój psychiatra i psychoterapeuta będzie miał za co żyć przez wiele wiele lat :) Dzięki @Dezerter

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Psychoterapia

Post autor: Dezerter » 2021-12-05, 15:01

Więc porozmawiaj z pacjentami, poczytaj fora , opinie i wybierz lepszego
ale przede wszystkim
uwierz w siebie i w to, że Bóg ma o wiele lepszy plan dla ciebie niż opisałeś powyżej - ja tego ci nie życzę, ja w to nawet nie wierzę, ja to WIEM!, więc od dzisiaj zaczynasz zmieniać siebie *-:)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Skaza
Gaduła
Gaduła
Posty: 996
Rejestracja: 7 wrz 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1414 times
Been thanked: 366 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Skaza » 2021-12-06, 12:48

Mogą obiecać, że będę próbował :) tyle obiecać mogę z pewnością.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Jozek » 2021-12-06, 13:11

Idz do najlepszego Lekarza jakiego poznales.
On cie nie zawiedzie.
Ostatnio zmieniony 2021-12-06, 13:12 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Psychoterapia

Post autor: AdamS. » 2021-12-06, 15:17

Skaza pisze: 2021-12-02, 16:15 Czy psychoterapią można zwalczyć u siebie zdziecinnienie ? czy to jednak cecha charakteru i zwykła wada ludzka ? zamierzam o to za kilka dni na wizycie zapytać psychiatry, ale was też chciałem o zdanie podpytać.
Bywa i tak, że to, co nazywamy "zdziecinnieniem" lub niedojrzałością, staje się bardzo istotnym walorem naszej osobowości. Myślę tu o takich cechach, które pozwalają zachować w sobie nieustanną świeżość i autentyczność. Jeśli czytałeś "Idiotę" Dostojewskiego, to wiesz, co mam na myśli. Tytułowy "idiota", tj. książę Myszkin, też był przez wszystkich traktowany jak infantylny głupiec. Jednak to on okazał się tym, który potrafi dostrzec człowieka pod narzuconymi przez środowisko łatkami i przybranymi przez siebie maskami.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Psychoterapia

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-12-06, 15:35

Myślę, że jak ktoś dostrzega u siebie zdziecinnienie, to jest bardzo silna przesłanka, że zdziecinniały nie jest.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Psychoterapia

Post autor: sądzony » 2021-12-06, 16:05

Chcesz powiedzieć, że jeżeli dostrzegam u siebie pychę to z dużym prawdopodobieństwem jestem niesmaczny?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”