Prof. Wolniewicz w "Radiu Maryja"

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
Przemysław
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 9 wrz 2020
Been thanked: 1 time

Prof. Wolniewicz w "Radiu Maryja"

Post autor: Przemysław » 2020-09-20, 16:20

Dlaczego zmarły prof. Bogusław Wolniewicz był stałym gościem "Radia Maryja",
skoro określał się jako marksista i niewierzący katolik ( jak tłumaczył - On, człowiek
inteligentny i wykształcony nie musi wierzyć w Boga, ale ludziom prostym jest
to potrzebne ) - przyznaje się nie słuchałem nigdy "Radia Maryja", ale słyszę czasami
jak media czy jakieś osoby które go słuchają, jak wykrzywiony obraz katolicyzmu się
tam promuje.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Prof. Wolniewicz w "Radiu Maryja"

Post autor: Andej » 2020-09-20, 18:20

Czy tym skrzywieniem było dopuszczanie do mikrofonu wspomnianego człowieka?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Przemysław
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 9 wrz 2020
Been thanked: 1 time

Re: Prof. Wolniewicz w "Radiu Maryja"

Post autor: Przemysław » 2020-09-20, 18:52

Nie do końca. Pisałem, że nie wiem dokładnie jak jest w Radiu Maryja, bo go nigdy nie słuchałem - fakt może powinienem pierw coś
posłuchać. Ale np. dzisiaj oglądałem na YT taki wywiad w formie nazwijmy to spowiedzi Kamila Durczoka, gdzie mówił,
że kilkanaście lat temu przechodził chorobę nowotworową, jadąc samochodem włączył akurat Radio Maryja.
I tam jeden ze słuchaczy zadzwonił i powiedział na antenie, że dobrze, że ten Durczok dostał raka, tylko szkoda, że
nie raka mózgu. Chodzi mi o taki rodzaj katolicyzmu. Oczywiście Kamil Durczok powiedział tylko to i nie wiem
jak zareagowali redaktorzy stacji. Ale mówię, nie wiem, wg mnie w normalnych mediach nie powinno być problemu
z dopuszczeniem do głosu każdego bez względu na światopogląd - chyba, że głosi poglądy zabronione przez Konstytucje,
Kartę Praw Człowieka czy co tam jeszcze. Więc tu bardziej mi chodzi o to, że jednak jeśli osobę taką jak zmarły prof. Wolniewicz
dopuszcza się do głosu w Radiu, które ponoć( z naciskiem na ponoć ) jest bastionem wykrzywionego katolicyzmu,
gdzie podobno ( z naciskiem na podobno ) ateistów często się odsądza od czci i wiary, to jednak prof. Wolniewicza dopuszczono tam do głosu. Ba. Podobno był stałym gościem tego radia.Chodzi mi o to, że mnie tutaj uderzyło to, że w Radiu Maryja może zabrać głos, ktoś kto uważa, że religia jest opium dla mas.To akurat wg mnie jest fajne, że tam mógł tam się pojawić ateista. Po prostu pytam się Was, bo ja nie słucham radia
żadnego w ogóle.

apostata

Re: Prof. Wolniewicz w "Radiu Maryja"

Post autor: apostata » 2020-09-20, 19:42

Jakie jest Wasze zdanie na temat działalności ogółu Rydzyka?
Ostatnio zmieniony 2020-09-20, 19:42 przez apostata, łącznie zmieniany 1 raz.

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: Prof. Wolniewicz w "Radiu Maryja"

Post autor: kundelek » 2020-09-20, 20:15

Tzn. Radio Maryja glosilo, ze to dobrze, ze Durczok dostal raka, czy jakis gosc na zywo to mowil przez telefon?
Potrafisz rozroznic te sprawy?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Prof. Wolniewicz w "Radiu Maryja"

Post autor: Andej » 2020-09-20, 20:37

Przemysław pisze: 2020-09-20, 18:52 Pisałem, że nie wiem dokładnie jak jest w Radiu Maryja, bo go nigdy nie słuchałem - fakt może powinienem pierw coś posłuchać.
Jaki sens ma rozmowa o czymś, o czym nie ma się zielonego pojęcia? Zapewnie taki, jak rozmowa o filmie "Hannah Arendt" bez oglądania tegoż.

Miłej zabawy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Przemysław
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 9 wrz 2020
Been thanked: 1 time

Re: Prof. Wolniewicz w "Radiu Maryja"

Post autor: Przemysław » 2020-09-20, 21:00

Po pierwsze uwaga do kundelek, przeczytaj mojego posta
gdzie piszę o Durczuku jeszcze raz. Przecież wyraźnie napisałem, że słuchacz zadzwonił i powiedział na antenie
co napisałem.
Teraz do Andej: ten post nie jest w dziale multimedia
i chciałem się dowiedzieć jaki status miał tam prof. Wolniewicz, który mawiał, że On jako człowiek wykształcony i interneligentny nie potrzebuje
religii. Ale ludzie prości potrzebują.
Więc nie możesz Andej porównywać tych moich dwóch wpisów. Bo w tym chciałem uzyskać odpowiedź na pytania , które zadałem, a w tym o Hannie Arendt chciałem podyskutować o odbiorze filmu o niej albo jej książek.
Widzisz już różnicę?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Prof. Wolniewicz w "Radiu Maryja"

Post autor: Andej » 2020-09-20, 22:41

Jeśli chciałeś się dowiedzieć, to czemu nie zapytałeś?
Sądzę, że miał status gościa zaproszonego do studia.

Nie sądzę, aby "człowiek wykształcony i interneligentny nie potrzebuje religii. Ale ludzie prości potrzebują." wypowiedział słowa, delikatnie mówiąc, głupie. Wykształcony mógłby. Ale nie inteligentny. I nie kulturalny. To zabrzmiał, jakby był z niego uebermensch.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Prof. Wolniewicz w "Radiu Maryja"

Post autor: Dezerter » 2020-09-20, 23:38

Prof Wolniewicz był wybitną osobowościom i wybitnym filozofem więc zapraszanie go świadczy dobrze o zapraszającym. Bardzo go lubiłem słuchać i nawet jak się z nim nie zgadzałem to obcowanie i spędzanie czasu z tak wybitną jednostką może tylko przynieść korzyść a nie stratę.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Przemysław
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 9 wrz 2020
Been thanked: 1 time

Re: Prof. Wolniewicz w "Radiu Maryja"

Post autor: Przemysław » 2020-09-21, 11:34

No ja też słuchałem często rozmów z prof. Wolniewiczem,
wiem że mówiono o Nim tak jak Dezerter pisze. Ja nie
potrafię zweryfikować czy był wybitnym filozofem, bo się
na tyle nie znam na filozofii. Zresztą zależy od definicji pojęcia "filozof". Ja uznaję dwie definicje:
1) Osoba, która stworzyła swój system filozoficzny
2) Od źródłosłowu słowa filozof - miłujący mądrość.
Pod tą definicję podpada wg mnie każdy, który
stara się pogłębiać swoją wiedzę, myśleć refleksyjnie
itd. To pewnie Dezerter słyszałeś, że mimo, że wyrocznia
uznała Sokratesa za najmądrzejszego człowieka
na świecie. Bodajże to On mówił, że nie ma człowieka
mądrego, mądry jest tylko Bóg.

Rozróżniam filozofów wg mojej 1 definicji i historyków
filozofii jak np. Leszek Kołakowski.

A czy Dezerter, Ty możesz mi podpowiedzieć czy są dziś jacyś filozofowie wg. mojej definicji nr 1?

No i tak samo napisałem, że zapraszanie prof. Wolniewiczacza dobrze świadczy o zapraszającym. Ale np. gdyby nie to, że jak piszesz był osobą wybitną, to dano by tam dojść do głosu osobie o takich poglądach, która za wybitną nie uchodziła?

Dodano po 31 minutach 23 sekundach:
Do Andej:
No prof. Wolniewicz tak siebie określał: jako marksistę
i niewierzącego rzymskiego katolika.
Nie wyssałem sobie tego z palca. I tego jego komentarza,
że On religii i Boga nie potrzebuje - też nie wyssałem z palca. Będę miał czas to poszukam tych jego wypowiedzi.
Swego czasu dużo oglądałem tych rozmów z nim na YT.
I czytałem trochę o nim.
Ale jeśli już mówisz jak rozumiem, nie wiem czy dobrze
zrozumiałem Andeja to cała masa ludzi uznanych
za wybitnych nie wierzyła w osobowego Boga i religię.
Przykład: chociażby A. Einstein, albo bliżej Naszych czasów
S. Hawking. Hawking dał nawet temu wyraz w swojej chyba ostatniej książce pt. "Wielki projekt". Nie chce mi się
głębiej w ten temat wchodzić bo napisano masę książek,
z których przynajmniej kilka albo więcej mam , bo się już gubię w mojej biblioteczce optujących za religią i osobowym Bogiem jak i przeciw. Z książką Hawkinga i Mlodinova "Wielki Projekt" np. polemizuje John C. Lennox w " Bóg i Stephen Hawking. Czyj to w końcu projekt?"
Zresztą w " Wielkim Projekcie" Hawking daje także wyraz
swojemu przekonaniu o kompletnej jałowości filozofii
w dzisiejszych czasach, ale to akurat nic nowego, filozofię deprecjonowało się od dawna. Robiły to zwłaszcza osoby zajmujące się "naukami twardymi". J
Pewnie znacie ten kawał jak fizyk przychodzi do ministerstwa nauki po kasę na badania, czy grant, czy jak to inaczej nazwać? Jeśli nie znacie, to Wam go tu umieszczę ok?

Dodano po 41 minutach 33 sekundach:
Jeszcze do Andej: zależy co rozumiesz pod postacią słowa - "inteligencja". Każdy praktycznie ma na myśli co innego, często nie mającego nic
wspólnego z inteligencją w rozumieniu psychologii.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Prof. Wolniewicz w "Radiu Maryja"

Post autor: Andej » 2020-09-21, 11:36

Przemysław pisze: 2020-09-21, 10:53 cała masa ludzi uznanych za wybitnych nie wierzyła w osobowego Boga i religię.
A co to ma do rzeczy? Odniosłem się do obraźliwego dla wierzących stwierdzenia, że wiara potrzebna jest ludziom prostym. Uważam, że kulturalny i inteligentny człowiek nie poniża innych swoimi stwierdzeniami.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Przemysław
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 9 wrz 2020
Been thanked: 1 time

Re: Prof. Wolniewicz w "Radiu Maryja"

Post autor: Przemysław » 2020-09-21, 13:23

Wykształcony mógłby. Ale nie inteligentny. I nie kulturalny.
No użyłeś iloczynu logicznego zaprzeczeń, który równa się zaprzeczeniu sumy logicznej, wg praw logiki. Tym samym uznałeś, że
ludzie tylko inteligentni lub tylko kulturalni nie mogą wyrażać takich zdań.

Dodano po 9 minutach 44 sekundach:
Nie sorry, cofam ,mój błąd. Masz rację jeśli uważasz łącznie , że taki pogląd wygłaszają ludzie łącznie "nie inteligentni i nie kulturalni", tak to ja
popełniłem błąd , przemyślałem sorry, nie prowadzi to do tego mojego wniosku. Oczywiście biorąc łącznie te dwie cechy. Sorry

Dodano po 2 minutach 18 sekundach:
Chociaż sorry, pogubiłem się. Nie będę się czepiał, wiesz o co mi chodzi?

Dodano po 7 minutach 50 sekundach:
No bo jeśli za : p podstawimy - inteligencję , za q - kulturę
to :
( not p ) and (not q) === false
( not p ) and q === false;
jeśli
p and (not q) ==== false;

Czyli chyba miałem rację mówiąc:
"No użyłeś iloczynu logicznego zaprzeczeń, który równa się zaprzeczeniu sumy logicznej, wg praw logiki. Tym samym uznałeś, że
ludzie tylko inteligentni lub tylko kulturalni nie mogą wyrażać takich zdań."

Sorry za czepianie się ,zboczenie po edukacji w kierunkach ścisłych lub technicznych.

Dodano po 52 minutach 35 sekundach:
Zależy od definicji pojęcia "inteligencja". Każdy ma co innego na myśli używając tego słowa. Psychologia ma swoje narzędzia do pomiaru
tzw. inteligencji, chociaż i tam trwają spory bo niektórzy psycholodzy uważają zdolności adaptacyjne za miarę inteligencji. Czyli
wybitny bokser, nie ubliżając bokserom, który wg tradycyjnych testów inteligencji wypadałby słabo wg tej definicji, radzi sobie
dobrze , bo przecież zarabia sporo itd. Dla mnie inteligencja to predyspozycje umysłowe, które dobrze przewidują tempo postępów
w danej dziedzinie pracy umysłowej. I raczej wg mnie jest to powiązane ze zdolnościami do nauk ścisłych. Kultura jest wg mnie całkiem
niezależna od inteligencji, może być powiązana jeśli ktoś rozumowo dojdzie do pewnych zasad etycznych. A najczęściej tak nie jest,
że ludzie poszukują jakichś zasad etycznych. Pewien poziom kultury tzw jest wg mnie mieszaniną czynników genetycznych i wychowawczych
wyniesionych z domu na przykład. Etyka, kultura a inteligencja to dwie różne dla mnie rzeczy. Ciężko nie uznać za inteligentnych nawet wybitnie
Billa Gatesa, Steva Jobsa ( a jak Jobs wykorzystywał ludzi i poniżał ich jest pełno filmów, czy książek, wykorzystywał nawet swojego najbliższego współpracownika Steva Wozniaka , czy powiedzmy tzw. black hatów ( hakerów wykorzystujących swe umiejętności do etycznie złych czynów, jak np. włamywanie się do systemów komputerowych celem wyłącznie nastawionym na korzyść majątkową ).

Dodano po 18 minutach 43 sekundach:
Tutaj kilka linków charakteryzujących poglądy prof. Wolniewicza:
https://prawy.pl/55434-profesor-wolniew ... i-izraela/
http://www.michalkiewicz.pl/tekst.php?tekst=4002
https://youtu.be/QdBPp8TwASo

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Prof. Wolniewicz w "Radiu Maryja"

Post autor: Quinque » 2020-09-22, 12:41

Przemysław pisze: chyba, że głosi poglądy zabronione przez Konstytucje,
Kartę Praw Człowieka czy co tam jeszcze
Konstytucja zabrania propagowania KPC? W sumie to bardzo dobrze. Prawa człowieka zostały wymyślone przez Francuskich zbrodniarzy i ludobójców

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Prof. Wolniewicz w "Radiu Maryja"

Post autor: Andej » 2020-09-22, 17:59

Przemysław pisze: 2020-09-21, 13:23 No bo jeśli za : p podstawimy - inteligencję , za q - kulturę
to :
( not p ) and (not q) === false
( not p ) and q === false;
jeśli
p and (not q) ==== false;
not p = 1
not q = 1
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Prof. Wolniewicz w "Radiu Maryja"

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-09-23, 13:55

Przemysław pisze: 2020-09-20, 21:00 Po pierwsze uwaga do kundelek, przeczytaj mojego posta
gdzie piszę o Durczuku jeszcze raz. Przecież wyraźnie napisałem, że słuchacz zadzwonił i powiedział na antenie
co napisałem.
A inny zadzwonił, wykrzyknął "Rydzyk jest głupi!" i rzucił parę bluzgów. Coś z tego wynika?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”