Co to jest logika paradoksu?

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: sądzony » 2020-10-04, 19:22

Andej pisze: 2020-10-04, 14:29
sądzony pisze: 2020-10-04, 12:08
Nie Ty (i nie ja) wyznaczasz ten cel.
Nie Ty (i nie ja) wyznaczamy warunki logiki i uczciwości.
To ja wyznaczam cel. A właściwie wybieram. Bo Boga nie wyznaczam, tylko wybieram.
Słowa wyznacza, użyłem w sensie takim, jak wyznaczanie celu podróży. Nie ustanawiam fizycznie tego miejsca, ale je wyznaczam jako cel.

Warunków logiki rzeczywiście nie wyznaczamy. Przyjmujemy istniejące definicje i zasady. Przyjmujemy aksjomaty, tautologie, funktory … I na nich się opieramy.

Przypomniał mi się bardzo stary rebus związany w pewnym stopniu z wątkiem.
Naszym (moim) jedynym wyborem jest oddać wolę Bogu.
Przyjmujemy, ale czy sami i czy to właściwe.
Polecam:
https://www.filmweb.pl/film/Alfabet-2013-690266
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4853951/alfabet

Rebusu nie rozumiem. Wybacz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: Andej » 2020-10-04, 19:31

Dwie doxy, czyli para-doks.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: sądzony » 2020-10-04, 19:37

paradoxis > (łacina/greka) poza rozsądkiem
(w ogóle nie skupiłem się na marce)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: sądzony » 2020-10-04, 21:21

"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: sądzony » 2020-10-05, 20:15

"Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa, dzięki któremu świat stał się ukrzyżowany dla mnie, a ja dla świata" Ga 6.14

Paradoks krzyża
https://liturgia.wiara.pl/doc/419100.Paradoks-krzyza
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: sądzony » 2020-10-05, 21:26

Niedualne chrześcijaństwo
Istnieje kategoria pisarzy religijnych, których określa się mianem teofilów, a więc osób preferujących mówienie o Bogu w kontekście opowieści o własnej przygodzie z wiarą. Do nich zalicza się amerykański franciszkanin Richard Rohr, znany nie tylko z ponad dwudziestu napisanych książek – z których kilka już przetłumaczono na język polski – ale też działalności konferencyjnej na całym świecie. Rohr jest jednym ze współczesnych mistrzów duchowości, ojcem-założycielem, a obecnie dyrektorem Centrum dla Działania i Kontemplacji. Jest ono miejscem duchowej formacji zarówno dla kontemplatyków, jak i aktywistów. Przesłanie Rohra zawarte w książce Nagie teraz może brzmieć „rewolucyjnie”, a nawet „heretycko” dla tych czytelników, którzy chrześcijaństwo utożsamili z dualistycznym myśleniem, ale taki „szok” potwierdza jedynie jego diagnozę – że w naszym Kościele odeszliśmy od nauczania mistyków. Odpowiedzią chrześcijan na głód duchowy współczesnego świata i wewnętrzne podziały powinien więc być powrót do kontemplacyjnych korzeni własnej religii. Zdaniem Rohra religia bez kontemplatywnego punktu podparcia jest częścią problemu, a nie jego rozwiązaniem. Z tego powodu w sposób krytyczny opisuje w książce świat religijnych zachowań, które tworzą religię pobożności, pozbawioną zaangażowania w uzdrawianie naszego świata z przemocy, sekciarstwa i materializmu. Autor wyjaśnia, jak religia może stać się siłą transformacji człowieka i dlaczego tylko kontemplatywna religia jest w stanie przemówić do współczesnego człowieka. Franciszkaninowi z Ameryki bliskie są słowa niemieckiego jezuity Karla Rahnera, że chrześcijaństwo XXI wieku albo będzie mistyczne, albo nie będzie go wcale. Rohr pisze więc o tym, jak może wyglądać powrót do źródeł, który nie jest jedynie biernym przywołaniem tradycji; o tym, jak może wyglądać duchowość, która nie jest odłączona od codzienności; o religii, która nie jest tylko formą społecznej identyfikacji i „plemiennych podziałów”. Jest to książka o przemianie umysłu i serca, które żyjąc w chwili obecnej – uobecniają ostateczną naturę rzeczywistości. Wtedy „Bóg” przestaje być pustym albo odległym „słowem”; a człowiek synonimem „ego”, które go ogranicza, bo „duszy potrzebny jest sens”. „Ludzkie ego – pisze Rohr – woli wszystko, prawie wszystko, niż upadek, zmianę czy śmierć. Ego jest tą częścią nas, które uwielbia status quo, nawet jeśli trwanie w niezmiennym układzie nic nam nie daje. Ego przywiązuje się do przeszłości i teraźniejszości, a przyszłości się obawia”. Jednak „duszy potrzebny jest sens”. Autorowi bliskie jest stanowisko C. G. Junga, że „największe i najważniejsze problemy w życiu są w zasadzie nie do rozwiązania. Nie można ich nigdy rozwiązać, można z nich jedynie wyrosnąć”. Duchowość „chwili obecnej”, o jakiej pisze i naucza Rohr, do tej przemiany prowadzi i w niej się streszcza.
Jacek Prusak SJ

https://www.gandalf.com.pl/files/produc ... 343092.pdf
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Pompieri
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1094
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 457 times
Been thanked: 181 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: Pompieri » 2020-10-06, 11:57

Do mnie dociera sw.Tomasz z Akwinu.

Awatar użytkownika
drJanek
Bywalec
Bywalec
Posty: 151
Rejestracja: 22 mar 2020
Lokalizacja: Polska
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 53 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: drJanek » 2020-10-06, 12:06

A stwierdziłem mam sekundkę to zajrzę na stronę CAC
https://cac.org/becoming-who-you-are-2019-09-09/

Ten Rysiek Rohr to taki Kato-New-Age, czyli co się może stać z naszą wiarą jak człowiek straci czujność. Przykra sprawa.
Jung - stary okultysta więc samo przywołanie jego imienia powinno wzbudzać czerwony alarm w sercu katolika :).

Klikłem na linka do pdf Jacka Prusaka SJ i widzę że to już u nas. Nie znam gościa ale tytuły takie jak "Dodatek 2. Trenowanie „trzeciego oka” ..czy "Chrześcijańska tantra – ćwiczenie „wypływania”" normalnie bagnisko. Chyba że to książka o zagrożeniach duchowych :).
Ostatnio zmieniony 2020-10-06, 12:07 przez drJanek, łącznie zmieniany 1 raz.
„Ufaj Bogu tak, jakby całe powodzenie spraw zależało wyłącznie od Niego;
tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakbyś ty sam miał wszystko zdziałać, a Bóg nic zgoła.”
Św. Ignacy Loyola

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: sądzony » 2020-10-06, 16:53

drJanek pisze: 2020-10-06, 12:06 A stwierdziłem mam sekundkę to zajrzę na stronę CAC
https://cac.org/becoming-who-you-are-2019-09-09/

Ten Rysiek Rohr to taki Kato-New-Age, czyli co się może stać z naszą wiarą jak człowiek straci czujność. Przykra sprawa.
Jung - stary okultysta więc samo przywołanie jego imienia powinno wzbudzać czerwony alarm w sercu katolika :).

Klikłem na linka do pdf Jacka Prusaka SJ i widzę że to już u nas. Nie znam gościa ale tytuły takie jak "Dodatek 2. Trenowanie „trzeciego oka” ..czy "Chrześcijańska tantra – ćwiczenie „wypływania”" normalnie bagnisko. Chyba że to książka o zagrożeniach duchowych :).
Kiedyś dokładnie tak myślałem o Jezusie Chrystusie.
Pozdrawiam w miłości.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Pompieri
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1094
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 457 times
Been thanked: 181 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: Pompieri » 2020-10-06, 19:39

Miewam takie oto watpliwosci: czy kazde maslane oczy wlepione w zachwycie na wschodnia ( przewaznie azjatycka hiduistyczna czy buddyjska duchowowsc )to to samo, co spojrzenie na Jezusa.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: Andej » 2020-10-06, 19:42

Pompieri pisze: 2020-10-06, 19:39 Miewam takie oto watpliwosci: czy kazde maslane oczy wlepione w zachwycie na wschodnia ( przewaznie azjatycka hiduistyczna czy buddyjska duchowowsc )to to samo, co spojrzenie na Jezusa.
Jeśli maślane, to z pewnością nie są właściwym spojrzeniem na Jezusa. A jeśli w inną stronę niż Jezus, to trudno zobaczyć im Boga.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: sądzony » 2020-10-06, 20:08

Pompieri pisze: 2020-10-06, 19:39 Miewam takie oto watpliwosci: czy kazde maslane oczy wlepione w zachwycie na wschodnia ( przewaznie azjatycka hiduistyczna czy buddyjska duchowowsc )to to samo, co spojrzenie na Jezusa.
Moim zdaniem nie.
Hinduistyczna duchowość jest politeistyczna.
Buddyzm wskazuje właściwą drogę lecz zatrzymuje się w miejscu, które chrześcijaństwo przekracza (parafrazując OP Joachim Badeni).
A poza tym w chrześcijaństwie nie chodzi o spoglądanie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Pompieri
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1094
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 457 times
Been thanked: 181 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: Pompieri » 2020-10-06, 21:06

A o co?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: sądzony » 2020-10-06, 21:40

Pompieri pisze: 2020-10-06, 21:06A o co?
kurcze - wiedziałem, że zapytasz.
Idę na papierosa, postaram się wrócić z odpowiedzią.
(jak zwykle nietrafną, ale już coś wykluczającą :) )
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Pompieri
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1094
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 457 times
Been thanked: 181 times

Re: Co to jest logika paradoksu?

Post autor: Pompieri » 2020-10-06, 21:44

Ty, no cos ty ...
Po prostu sprobuj choc raz spojrzec.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”