Czym Jest rozwój duchowy z Galatów 5 ;22?

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
Awatar użytkownika
Agnieszka 12
Przybysz
Przybysz
Posty: 15
Rejestracja: 11 lis 2020
Lokalizacja: Blackpool
Kontakt:

Czym Jest rozwój duchowy z Galatów 5 ;22?

Post autor: Agnieszka 12 » 2020-11-11, 14:49

Czy ktoś z was zna termin rozwoju duchowego połączeniu z listem do Galatów 5:22? :-bd

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czym Jest rozwój duchowy z Galatów 5 ;22?

Post autor: Dezerter » 2020-11-11, 15:27

Agnieszka 12 pisze: 2020-11-11, 14:49 Czy ktoś z was zna termin rozwoju duchowego połączeniu z listem do Galatów 5:22? :-bd
obaczmy o co pytasz
Napięcie między "duchem" a "ciałem"4

16 Oto, czego uczę: postępujcie według ducha, a nie spełnicie pożądania ciała. 17 Ciało bowiem do czego innego dąży niż duch, a duch do czego innego niż ciało, i stąd nie ma między nimi zgody, tak że nie czynicie tego, co chcecie. 18 Jeśli jednak pozwolicie się prowadzić duchowi, nie znajdziecie się w niewoli Prawa.
19 5 Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczystość, wyuzdanie, 20 uprawianie bałwochwalstwa, czary, nienawiść, spór, zawiść, wzburzenie, niewłaściwa pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy, 21 zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne. Co do nich zapowiadam wam, jak to już zapowiedziałem: ci, którzy się takich rzeczy dopuszczają, królestwa Bożego nie odziedziczą.
22 Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, 23 łagodność, opanowanie. Przeciw takim [cnotom] nie ma Prawa6.
24 A ci, którzy należą do Chrystusa Jezusa, ukrzyżowali ciało swoje z jego namiętnościami i pożądaniami. 25 Mając życie od Ducha, do Ducha się też stosujmy. 26 Nie szukajmy próżnej chwały, jedni drugich drażniąc i wzajemnie sobie zazdroszcząc.

ja z tego wybiorę to

16 Oto, czego uczę: postępujcie według ducha, a nie spełnicie pożądania ciała. 17 Ciało bowiem do czego innego dąży niż duch, a duch do czego innego niż ciało, i stąd nie ma między nimi zgody, tak że nie czynicie tego, co chcecie. 18 Jeśli jednak pozwolicie się prowadzić duchowi, nie znajdziecie się w niewoli Prawa.
(...)
22 Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, 23 łagodność, opanowanie. Przeciw takim [cnotom] nie ma Prawa6.
24 A ci, którzy należą do Chrystusa Jezusa, ukrzyżowali ciało swoje z jego namiętnościami i pożądaniami. 25 Mając życie od Ducha, do Ducha się też stosujmy.

Człowiek cielesny żyje według Prawa
Człowiek duchowy żyje według prowadzenia Ducha i nie znajduje się w niewoli prawa
Jest uwolniony, przez Tego, który przyszedł wypełnić Prawo
a wymienione w 22 i 23 owoce są dla nas wskaźnikiem na ile jestem już człowiekiem duchowym a na ile jeszcze cielesnym
Czy można doskonalić się na drodze do uzyskania pełni darów Ducha - tak i na pewno powinniśmy
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Agnieszka 12
Przybysz
Przybysz
Posty: 15
Rejestracja: 11 lis 2020
Lokalizacja: Blackpool
Kontakt:

Re: Czym Jest rozwój duchowy z Galatów 5 ;22?

Post autor: Agnieszka 12 » 2020-11-11, 17:30

Każdy człowiek kocha samego siebie. Nawet wtedy, gdy np. z powodu braku urody ktoś jest smutny lub gdy mówi nawet, że nienawidzi swojego ciała, to tak naprawdę ciągle kocha samego siebie. Kocha siebie i dlatego jest smutny! Nienawidząc siebie byłby zadowolony ze swojej brzydoty. Jezus wiedział, że nikt nie ma w nienawiści siebie i dlatego właśnie powiedział: „Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego”. To nie było ryzykowne stwierdzenie z Jego strony. Mateusz 22:35-40 Na tych dwóch przykazaniach jest oparte prawo i Prorocy.
W jaki sposób odnosimy się do ludzi wokół nas? Czy okazujemy należną im miłość? Jak sprawa miłości wygląda w oczach Boga? Co Bóg mówi nam o miłości w Swoim Słowie?
Chyba każdy z nas kogoś kocha. Najczęściej są to najbliższe nam osoby – żona, mąż, rodzice, dzieci. Rzadko zdarza się, że człowiek nie kocha tych najbliższych. Np. matka kocha swojego syna nawet wówczas, gdy ten kogoś zabił i resztę swojego życia spędza w więzieniu. Najbliższym wybacza sie najwięcej i kocha ich się najbardziej. Ale czy Jezus mówiąc o konieczności okazywania miłości w stosunku do bliźniego ograniczył to tylko do rodziny? Zdecydowanie nie. Naszym bliźnim jest każdy napotkany człowiek, nawet jeśli go nie znamy.
Często kochamy również osoby, które nie są naszą biologiczna rodziną. Może to być np. nasz najlepszy przyjaciel. Dość łatwo okazuje się miłość ludziom, którzy kochają nas, służą nam pomocą i są do nastawieni zawsze pozytywnie. Jednak jakie mamy mieć uczucia wobec osób, które nas skrzywdziły? Czy Bóg pozwala nam na nienawiść wobec nich?

Słyszeliście, iż powiedziano: Będziesz miłował bliźniego swego, a będziesz miał w nienawiści nieprzyjaciela swego. A Ja wam powiadam: Miłujcie nieprzyjaciół waszych i módlcie się za tych, którzy was prześladują, abyście byli synami Ojca waszego, który jest w niebie, bo słońce jego wschodzi nad złymi i dobrymi i deszcz pada na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Bo jeślibyście miłowali tylko tych, którzy was miłują, jakąż macie zapłatę? Czyż i celnicy tego nie czynią? A jeślibyście pozdrawiali tylko braci waszych, cóż osobliwego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie wy tedy doskonali, jak Ojciec wasz niebieski doskonały jest. (Ew. Mateusza 5:43-48, Biblia Warszawska)

Nikomu złem za złe nie oddawajcie, starajcie się o to, co jest dobre w oczach wszystkich ludzi. Jeśli można, o ile to od was zależy, ze wszystkimi ludźmi pokój miejcie. Najmilsi! Nie mścicie się sami, ale pozostawcie to gniewowi Bożemu, albowiem napisano: Pomsta do mnie należy, Ja odpłacę, mówi Pan. Jeśli tedy łaknie nieprzyjaciel twój, nakarm go; jeśli pragnie, napój go; bo czyniąc to, węgle rozżarzone zgarniesz na jego głowę. Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj. (List do Rzymian 12:17-21, Biblia Warszawska)
Przykazania bowiem: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj i wszelkie inne w tym słowie się streszczają: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego. Miłość bliźniemu złego nie wyrządza; wypełnieniem więc zakonu jest miłość. (List do Rzymian 13:9-10, Biblia Warszawska)


[...]
Dezerter już raz usunął ten link, myślisz że przez 3h coś się zmieniło?

~ToTylkoJa
Ostatnio zmieniony 2020-11-11, 19:56 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czym Jest rozwój duchowy z Galatów 5 ;22?

Post autor: Andej » 2020-11-11, 17:47

Agnieszka 12 pisze: 2020-11-11, 17:30 Każdy człowiek kocha samego siebie.
Wątpię. Z pewnością większość jest samolubna. Ale wiele osób przedkłada dobro bliźniego nad własne. A nawet o własnym zapomina. Wiele też osób, które nie lubią samych siebie. Którzy widzą w sobie same wady. Nie potrafią się cieszyć.
Agnieszka 12 pisze: 2020-11-11, 17:30 Każdy człowiek kocha samego siebie. Nawet wtedy, gdy np. z powodu braku urody ktoś jest smutny lub gdy mówi nawet, że nienawidzi swojego ciała, to tak naprawdę ciągle kocha samego siebie.
Co ma wspólnego miłość własna ze smutkiem spowodowany defektami urody? Gdyby tak było, to wszyscy ludzie byliby smutni. Poza tupeciarzami o zarozumialcami.
Nienawiść do własnego ciała nie zaprzecza miłości własnej, ani nie świadczy o jej braku.

Sądzę, że masz jakieś swoiste pojęcie czym jest miłość. Czy możesz zdefiniować kilkoma słowami? Na czym, wg Ciebie polega miłość własna?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Agnieszka 12
Przybysz
Przybysz
Posty: 15
Rejestracja: 11 lis 2020
Lokalizacja: Blackpool
Kontakt:

Re: Czym Jest rozwój duchowy z Galatów 5 ;22?

Post autor: Agnieszka 12 » 2020-11-11, 18:42

Andrzeju ciekawie to ująłeś, kiedy będziesz kochał siebie czy nie zaakceptujesz tego ze twoje ciało jest też piękne zmienia się bo posuwamy się w latach. Defekty w urodzie rozumiem czy nie możemy ich przykrywać aby były mniej widoczne? Czy miłość można opisać słowami? Miłość się czuje i nie wiem czy można ją ubrać w słowa i opisać co się czuje.
Może ty mógłbyś opisać co czujesz i jak się czujesz?
Ostatnio zmieniony 2020-11-11, 19:55 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czym Jest rozwój duchowy z Galatów 5 ;22?

Post autor: sądzony » 2020-11-11, 19:01

Gdybyśmy potrafili kochać, z pewnością czas, który tracimy na rozmowy o miłości, przeznaczylibyśmy na Miłowanie.

(nie wiem czy dobrze wstawiłem przecinki - zawsze miałem z tym problemy)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czym Jest rozwój duchowy z Galatów 5 ;22?

Post autor: Andej » 2020-11-11, 19:13

Agnieszka 12 pisze: 2020-11-11, 18:42 Może ty mógłbyś opisać co czujesz i jak się czujesz?
W młodości miałem kompleks związany z niewielką deformacją. Sądzę, że nikt tego nie zauważał, jeno mi się wydawało, że to straszne. Kiedy mogłem, maskowałem. Jednak nie miało to żadnego wpływu na kochanie samego siebie lub nienawiść. To zupełnie inna kategoria.
Z wiekiem przestałem zwracać uwagę na wygląd zewnętrzny. W każdym wieku jest piękno. To piękno tkwi w naturalności. Siwizna, łysienie, plamy na skórze - czy to ma jakiekolwiek znaczenie? Chyba tylko dla osób wyjątkowo pustych.
Ja dostrzegam piękno w naturalności. Nie w kosmetykach, operacjach plastycznych, botoksach etc. Uważam, że zwracanie uwagi na powierzchowność jest sprzeczne w rozwojem duchowym. I ma się nijak do do miłości.

Nie odpowiedziałaś, co rozumiesz pod pojęciem miłość. A ma to fundamentalne znaczenie dla dyskusji. Czy uchylasz się od odpowiedzi, bo w sumie nie wiesz, jak odpowiedzieć?

Czy można kochać siebie/kogoś i jednocześnie nie lubić?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Agnieszka 12
Przybysz
Przybysz
Posty: 15
Rejestracja: 11 lis 2020
Lokalizacja: Blackpool
Kontakt:

Re: Czym Jest rozwój duchowy z Galatów 5 ;22?

Post autor: Agnieszka 12 » 2020-11-11, 20:20

Piękno wewnętrzne jest w nas właśnie te cechy z Galatów 5:22 nam o tym mówią, Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Przeciw takim cnotom nie ma Prawa. Każdy z nas posiada piękno wewnętrzne i zewnętrzne nawet jak mamy defekty ja ich akurat nie mam są połączone z rozwojem duchowym ciągłą pracą nad sobą a to nas zbliża do Boga i Jezusa w ten sposób się jednoczymy akceptując się takim jakim jestem.
Trwanie, zachowywanie, rozpoznawanie w leprze bycie człowiekiem.
W radość obfitej zupełnej napełnionej, pokój to stan naszego serca i z drugim człowiekiem.
Cierpliwość tolerowanie znoszenie odwlekanie gniewu a przy odzianie się w cierpliwość. Uprzejmość kojarzy się z gościnnością gotowość odpowiadania na potrzeby innych oddanie przysługi innym. Dobroć serca to uczynki które wydajemy. Wierność jest podobnie jak wiara, łagodność cichość skłonność do poświęcenia delikatne postępowanie w chwilach kryzysowych.
(...) :-w
Ostatnio zmieniony 2020-11-11, 20:23 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czym Jest rozwój duchowy z Galatów 5 ;22?

Post autor: sądzony » 2020-11-11, 20:45

Agnieszka 12 pisze: 2020-11-11, 20:20 (...) jak mamy defekty ja ich akurat nie mam (...)
:-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czym Jest rozwój duchowy z Galatów 5 ;22?

Post autor: Andej » 2020-11-11, 22:20

Agnieszka 12 pisze: 2020-11-11, 20:20 akceptując się takim jakim jestem.
Pod warunkiem, że jest to jedynie punkt wyjścia Bo trwanie w takim stanie, to stagnacja. A konieczny jest rozwój. Doskonalenie się. Sądzę, że tego właśnie oczekuje od nas Bóg. Tego, abyśmy, z dania na dzień, stawali się lepsi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Agnieszka 12
Przybysz
Przybysz
Posty: 15
Rejestracja: 11 lis 2020
Lokalizacja: Blackpool
Kontakt:

Re: Czym Jest rozwój duchowy z Galatów 5 ;22?

Post autor: Agnieszka 12 » 2020-11-12, 10:05

sądzony pisze: 2020-11-11, 20:45
Agnieszka 12 pisze: 2020-11-11, 20:20 (...) jak mamy defekty ja ich akurat nie mam (...)
:-?
Zgadza się dlatego mówmy o tym jak siebie uwolnić i wyzwolić z swoich doświadczeń wybaczyć sobie samemu i bliźniemu.

[...]
Żarty sobie robisz?
~ToTylkoJa
Ostatnio zmieniony 2020-11-12, 10:44 przez ToTylkoJa, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czym Jest rozwój duchowy z Galatów 5 ;22?

Post autor: sądzony » 2020-11-12, 12:46

Agnieszka 12 pisze: 2020-11-12, 10:05 Zgadza się dlatego mówmy o tym jak siebie uwolnić i wyzwolić z swoich doświadczeń wybaczyć sobie samemu i bliźniemu.
A kto Wy mówicie?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Agnieszka 12
Przybysz
Przybysz
Posty: 15
Rejestracja: 11 lis 2020
Lokalizacja: Blackpool
Kontakt:

Re: Czym Jest rozwój duchowy z Galatów 5 ;22?

Post autor: Agnieszka 12 » 2020-11-12, 13:09

A oto znów przemówił do nich Jezus tymi słowami: «Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia. W odpowiedzi rzekł do nich Jezus: «Nawet jeżeli Ja sam o sobie wydaję świadectwo, świadectwo moje jest prawdziwe, bo wiem skąd przyszedłem i dokąd idę. Wy zaś nie wiecie, ani skąd przychodzę, ani dokąd idę. Jana 8 rozdział.

Ale wy mówicie: Kto by powiedział ojcu albo matce: To, co powinieneś otrzymać ode mnie jako pomoc, jest darem ofiarnym Mateusza 15:5.


Wystarczy. Wiele razy zwróciliśmy Ci uwagę, żebyś przestała wklejać ten link. Teraz dostajesz za to ostrzeżenie. Mam nadzieję że się wreszcie zastosujesz, bo szkoda by było Cię stracić z forum
~ToTylkoJa
Ostatnio zmieniony 2020-11-12, 13:37 przez ToTylkoJa, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czym Jest rozwój duchowy z Galatów 5 ;22?

Post autor: sądzony » 2020-11-12, 13:53

Agnieszka 12 pisze: 2020-11-12, 13:09 A oto znów przemówił do nich Jezus tymi słowami: «Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia. W odpowiedzi rzekł do nich Jezus: «Nawet jeżeli Ja sam o sobie wydaję świadectwo, świadectwo moje jest prawdziwe, bo wiem skąd przyszedłem i dokąd idę. Wy zaś nie wiecie, ani skąd przychodzę, ani dokąd idę. Jana 8 rozdział.

Ale wy mówicie: Kto by powiedział ojcu albo matce: To, co powinieneś otrzymać ode mnie jako pomoc, jest darem ofiarnym Mateusza 15:5.
No toś wyjaśniła.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czym Jest rozwój duchowy z Galatów 5 ;22?

Post autor: Andej » 2020-11-12, 22:17

Agnieszka 12 pisze: 2020-11-12, 13:09 ...
Tak sie zastanawiam ... O co chodzi? Nie odpowiadasz na pytania. Urywasz myśli.

Czy oglądalność blogu się powiększyła? Szczerze przyznam się, że nie kliknąłem. Albowiem staram się unikać tego, co jest reklamowane. Najpierw obserwuję.
Nie wyrobiłem sobie zdania, na temat Twoich poglądów. Dlatego nie zajrzałem do blogu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”