Vetulani - Jak żyć długo, mądrze i szczęśliwie

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Vetulani - Jak żyć długo, mądrze i szczęśliwie

Post autor: Dezerter » 2021-01-05, 23:23

"Jak żyć długo, mądrze i szczęśliwie? Refleksje neurobiologa" - prof. Jerzy Vetulani wykład, który bardzo polecam, wiele z jego zaleceń zaczynam stosować.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Vetulani - Jak żyć długo, mądrze i szczęśliwie

Post autor: Pompieri » 2021-01-06, 06:31

Czyli -kto sie urodzil, to i umrzec musi. Mozna umrzec za to zdrowo.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Vetulani - Jak żyć długo, mądrze i szczęśliwie

Post autor: sądzony » 2021-01-06, 17:15

Obejrzałem 30 minut. Nie powalił mnie.
Pierwszy slajd pokazał krąg życia, który zaczyna się od czasów szkolnych :-S
Mnie jakoś nie przekonuje.
(Może dlatego, że mam problem z "dbaniem o ciało" / gdzieś mi to zostało)
Oczywiście zachęcam do zapoznania się osobiście.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Vetulani - Jak żyć długo, mądrze i szczęśliwie

Post autor: Andej » 2021-01-06, 17:31

Nie słuchałem, bo mam awersję do filmików.
Ale popieram zdanie, że warto umrzeć zdrowiej. Nie później, ale zdrowiej. Gdy jeszcze jest się w pełni sił. I w pełni świadomości. Sądzę, że wtedy krótsza droga do nieba.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 669
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 49 times

Re: Vetulani - Jak żyć długo, mądrze i szczęśliwie

Post autor: Quinque » 2021-01-07, 16:49

Nie wiem czy człowiek który uważał że św. Paweł był psychiczny to jakiś autorytet dla katolika

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Vetulani - Jak żyć długo, mądrze i szczęśliwie

Post autor: Dezerter » 2021-01-07, 19:15

Quinque pisze: 2021-01-07, 16:49 Nie wiem czy człowiek który uważał że św. Paweł był psychiczny to jakiś autorytet dla katolika
W dziedzinie religii to żaden dla mnie autorytet, bo był ateistą, ale ten wątek ani nie jest w dziale religia, ani nie jest na temat religii więc o czym ty piszesz?
Vetulani był do końca życia przyjacielem JP II, który się z nim wielokrotnie spotykał - skoro on go akceptował to i ty powinieneś, ale nie musisz :)
Ostatnio zmieniony 2021-01-07, 19:17 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Vetulani - Jak żyć długo, mądrze i szczęśliwie

Post autor: Dezerter » 2021-01-07, 22:55

Kilka konkretów na zachętę
Obrazek


Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2021-01-07, 22:58 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Vetulani - Jak żyć długo, mądrze i szczęśliwie

Post autor: Jozek » 2021-01-08, 12:28

Dez, wytlumacz mi jak te twoje tabele maja sie do sredniej zycia na emeryturze?
Wszystkie rubryki wskazuja wzrost do coraz wyzszego wieku zycia, a statystyki mowia ze emeryt zyje srednio 2.5 roku na emeryturze.
Jak to sie dzieje. Czyzby emeryci byli pomijani w tych statystykach?

No, i ten rozwoj medycyny i srodkow dezynfekcyjnych.
Kazde dzialanie ma jakis skutek, wiec jak srodowisko sterylne, to i system immunologiczny uspiony, albo w ogole zanikl.
A pozniej placz, ze grypa zabija.
Ostatnio zmieniony 2021-01-08, 12:32 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Vetulani - Jak żyć długo, mądrze i szczęśliwie

Post autor: Pompieri » 2021-01-08, 17:29

Duzo racji Jozku w twej wypowiedzi, dlatego dostajesz lapke w gore.
Ale - przesad w kazda strone szkodzi: czyli
- slepe zapatrzenie w technolgie i nowinki
- totalna negacja kazdej nowosci czy stanu wiedzy na okreslony temat
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Vetulani - Jak żyć długo, mądrze i szczęśliwie

Post autor: Andej » 2021-01-08, 19:22

Troszkę prowokacyjne powody, których można unikać.
Nadciśnienie - jak do tej pory nie słyszałem o możliwości unikania. Codziennie prochy o i tak skacze, raz w jedną, raz z druga. A kardiolog nie znajduje sposobu.
Niedożywienie - genialna rada, zwłaszcza dla żyjących w nędzy.
Podobnie złe warunki sanitarne - to zapewne słuszny postulat, który powinno się wywieszać na plakatach w miejscach gdzie koczują bezdomni.
No i czad - jeśli chodzi o dawanie czadu, to jest w tym sens. Ale nie słyszałem o człowieku, który zaczadział w wyniku swojej świadomej decyzji.

Powody słuszne i należy je brać pod uwagę. Ale tytuł tabelki nie świadczy dobrze o tym, kto ja utworzył.

Z drugiej strony dlaczego żyć długo? Po co? Uważam i będę to powtarzał jak mantrę, że żyć należy lepiej. Lepiej a nie dłużej. Jakość życia ma zasadniczą wartość.
Przykłady cztery:
św. Agnieszka - 12 lat,
św. Maria Goretti - 11 lat,
św. Piotr Yu Tae-ch’ol - 13 lat,
św. Józef Sánchez del Río - 15 lat.

A jest ich znacznie więcej. Oni potwierdzają, że jakość życia ma większe znaczenie niż jego długość.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Vetulani - Jak żyć długo, mądrze i szczęśliwie

Post autor: Jozek » 2021-01-09, 00:10

Dlatego wlasnie sie ciagle zastanawiam, dlaczego jeszcze mam zyc.
Chetnie bymsobie stad poszedl, ale pewnie musze skonczyc odnawianie tych maszyn ktorych tyle nakupilem. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Vetulani - Jak żyć długo, mądrze i szczęśliwie

Post autor: Dezerter » 2021-01-09, 11:00

Napodkałem niespodziewany opór - nie wszyscy chcą żyć długo, mądrze i szczęśliwie :p ;)
Vetulani i kilku innych znających się na nauce ludzi mówi - z czym ja się całkowicie zgadzam - że nie warto przyjmować tak popularnych suplementów diety na które to Polacy w 2019 roku wydali 3 miliardy :!: . Magnezu i witamin każdy z nas normalnie się odżywiający ma w normie, czyli akurat. Brakuje nam od października do kwietnia witaminy D (jak ktoś nie wierzy niech sobie zrobi badanie z krwi, jakieś 30 zł), więc zdecydowanie przyjmujmy ją, ale nie jakiś suplement tylko lek. \
Drugim składnikiem potrzebnym organizmowi, by żyć długo, mądrze i szczęśliwie są kwasy omega 3 i przy okazji omega 6. Namawiam jednak by tutaj nie brać suplementów tylko zacząć jeść ryby - te właściwe i we właściwy sposób.
grillować, piec w piekarniku, gotować – nie wolno smażyć!
Niekwestionowanymi liderami, gdy chodzi o zawartość kwasów tłuszczowych n-3, są rzeczywiście tłuste ryby morskie, takie jak łosoś, makrela czy śledź. Zawartość PUFA w ich tłuszczu może wynosić nawet ponad 50%.
Wśród ryb słodkowodnych polecam najlepszy pod tym względem jest pstrąg (tęczowy), którego tłuszcz zawiera od 39 do 46% PUFA, w tym ok. 24% z rodziny n-3.
Dietetycy radzą, by włączyć ryby na stałe do jadłospisu co najmniej 2 razy w tygodniu. Aby pokryć minimalne zapotrzebowanie tygodniowe, musielibyśmy zjeść tylko 80 g pstrąga tęczowego lub 60 g makreli wędzonej.
Smacznego i na zdrowie
Ostatnio zmieniony 2021-01-09, 11:03 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Vetulani - Jak żyć długo, mądrze i szczęśliwie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-09, 11:39

"Marnością jest pragnąć długiego życia, a nie dbać o życie dobre."/O naśladowaniu Chrystusa, Tomasz a Kempis/
Choć jak zobaczyłem to hasło na tablicy ogłoszeń akurat w szpitalu, zrobiło się jakoś dziwnie :)

Jeśli idzie o ryby: jest trochę problem. Sam je uwielbiam i na pewno przekraczam statystyki - ale niestety rzecz nie jest oczywista.
Oczywicie, omega-3, witaminy A i E - to jest świetne. Wzrost spożycia ryb zmniejsza znacznie odsetek umieralności z powodu raka płuc u mężczyzn.
Ryby poprawiają pamięć i dobrze robią "na myslenie", są przeciwzapalne przeciwmiadżycowe, zmniejszają prawdopodobieństwo arytmii serca, udaru mózgu i reumatyzmu. Obniżają ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu oraz znacznie zmniejszają ryzyko powstawania zakrzepów żylnych.
Ale... ryby gromadzą w swoim ciele toksyny - np. morskie rtęć (ale i różne inne związki).
Ważne też skąd są. Łosoś "dziki" wygląda mniej efektownie (taki nieco szarawy), ale jest znacznie zdrowszy od hodowlanego norweskiego.
Pianga (zazwyczaj sprowadzana z Wietnamu) , hodowana w przysłowiowych ściekach (brudna delta Mekongu), w dodatku niekiedy wspomagana hormonalnie.
Ryba maślana zawiera dużo kwasu oleinowego - ciężko strawna dla organizmu.

Unikam Pangi i ryby maślanej jak ognia.

Okoń nilowy ma niewiele omega-3, za to podnosi "zły" cholesterol.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Vetulani - Jak żyć długo, mądrze i szczęśliwie

Post autor: Jozek » 2021-01-09, 11:44

To ja chyba mam nadmiary wszystkiego, bo ryby mam codziennie, albo na sniadanie, albo na obiad albo na kolacje, albo jako przekaska, oczywiscie rozne i na rozne sposoby przyzadzone, salatki, pasztety, itp.
A zaczelo sie od wedkowania na pstragi, a ze zona nie lubi pstragow, tylko makrele, wiec by ja wyciagnac nad wode jechalem z nia nad morze lowic makrele.
Moj rekord w lowieniu makreli to bylo 120 sztuk w 3 godziny. :) musialem wtedy zonie kupic elektryczny mlynek do miesa, bo nie dalo sie wszystkiego rozdac. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Vetulani - Jak żyć długo, mądrze i szczęśliwie

Post autor: Jozek » 2021-01-09, 15:05

Marek, na zly cholesterol dobra jest fizyczna praca, ale taka intensywna, albo czestrze wspolzycie. ;) Szybsze krazenie nie pozwala na jego odkladanie sie w zylach i tetnicach, ale takie sporadyczne wysilki moga spowodowac odrywanie sie kawalkow osadzonego juz wczesniej cholesterolu, co moze sprawic klopot. Najlepiej utrzymywac organizm w ciaglym ruchu i wysilku. No poza spaniem oczywiscie. ;)
Na lysienie, sok brzozowy do picia i mycia glowy. Lysienie powoduja rozpadajace sie czasteczki testosteronu, ktory wydalany jest z potem, czyli przy cebulkach wlosowych. Sok brzozowy neutralizuje te produkty rozpadu testosteronu.
Przez pare ostatnich lat na wiosne sciagam sok brzozowy w lesie i czasem musze rozdawac, bo z jednego dobrego drzewa mozna miec 5-8 l dziennie, a najczesciej sciagam sok z 4-5 drzew. Zanim zaczalem uzywac sok brzozowy lysialem dosc znacznie i mialem lysinke (5-6 cm srednicy) na czubku glowy i siwe wlosy. Teraz lysinka zniknela, a wlosy zgestnialy i przyciemnialy znacznie, choc nadal mam sporo siwych.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”