Czy akceptujecie zdrabnianie imion?

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
rafal45
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 4 lip 2021

Czy akceptujecie zdrabnianie imion?

Post autor: rafal45 » 2021-07-04, 22:36

Witam wszystkich,

Temat odbiegający nieco od tematów z tego forum, ale być może ktoś wyrazi swoją opinie na temat, który chciałem przedstawić.

Mianowicie jak reagujecie na zdrobnienia swoich/innych imion? Akceptuje zdrobnienia takie jak Katarzyna - Kasia, Janek - Jaś, Krzysiek - Krzyś, Anna - Ania. Jednak niektóre zdrobnienia brzmią dla mnie dziwnie np. Tomek - Tomeczek, Rafał - Rafałek, Kamil - Kamilek.

Sam mam na imię Rafał i sporo osób obecnie mówi do mnie Rafałek. Dodam, że mam 30 lat i jakoś dziwnie się z tym czuję. Nawet w pracy już do mnie tak mówią. Czy uważacie, że ludzie traktują mnie przez to jakoś mniej poważnie, bardziej dziecinnie? Jakie macie o tym zdanie?

Ogólnie jestem osobą dosyć spokojną, która by nie skrzywdziła muchy i pewnie przez to ludzie tak zaczęli do mnie mówić.

Jak komuś raz zwróciłem uwagę, że nie lubię, gdy do mnie się tak mówi to stwierdził, że to nie jest w żaden sposób obraźliwe, a wręcz miłe i nadal mówi do mnie zdrobniale.

Jakie macie ogólnie opinie o tym jak ludzie do osoby o imieniu Rafał mówią Rafałek lub tego typu podobnych imion mówią zdrobniale?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18957
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Czy akceptujecie zdrabnianie imion?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-04, 22:46

Jak mówi tak do mnie kobieta (zwłaszcza moja Żona) to bardzo mi się podoba "Mareczek".
Lubię też swoje imię w wołaczu "Marku".
W wykonaniu mężczyzn zdrobnienie brzmi zwykle pogardliwie.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4436
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: Czy akceptujecie zdrabnianie imion?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-07-04, 23:01

Ja uwielbiam zdrobnienia.Także zdrobnienie własnego imienia. Zwykle kiedy się tak przedstawiam to na mnie bardzo dziwnie patrzą, ale po jakimś czasie już nie wyobrażają sobie mówić do mnie inną formą niż to zdrobnienie. Po prostu się przyzwyczajają do tego i jak ktoś powie do mnie tradycyjną formą to nawet go poprawiają. Czasem trudno mi się też powstrzymać od zdrabniania imion innych osób. Zdrobnienia raczej są przejawem życzliwości, dobrych relacji, więc pewnie dlatego tak "zmieniają" Twoje imię. Czasem też może to wynikać z przyzwyczajeń kulturowych np. Rosjanie, Białorusini albo Ukraińcy częściej mają skłonności do zdrabniania imion. Po prostu w ich kulturze jest to bardziej powszechne. Miałam nauczyciela, który mieszkał kiedyś długo w Rosji i potem zdrabniał imiona wszystkich uczniów. Ale w Polsce też zdarza się często, zwłaszcza jeśli ktoś Cię bardzo lubi.
Odpowiadając na Twoje pytanie: jeśli nie lubisz jak ktoś używa wobec Ciebie zdrobnienia to mów o tym, że tak nie chcesz. I że mają mówić Rafał. Że rozumiesz, że robią to z dobrej woli, ale Ty bardziej lubisz swoje imię w tradycyjnej formie, nie lubisz zdrobnień. To ważne, żeby inni używali takiej formy naszego imienia, jaką lubimy i akceptujemy.
Ostatnio zmieniony 2021-07-04, 23:10 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

rafal45
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 4 lip 2021

Re: Czy akceptujecie zdrabnianie imion?

Post autor: rafal45 » 2021-07-04, 23:07

miłośniczka Faustyny a jak masz na imię?

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4436
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: Czy akceptujecie zdrabnianie imion?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-07-04, 23:18

Wolałabym pozostać choć trochę anonimowa. I tak jak ktoś mnie zna, to łatwo może mnie rozpoznać po tym, co tutaj piszę. Zapewniam jednak, że moje imię w zdrobnieniu brzmi znacznie dziwniej i bardziej dziecinnie niż Twoje.

Dodano po 5 minutach 35 sekundach:
Tak w ogóle to według mnie "Rafałek" brzmi bardzo ładnie i ciekawie.Ale najważniejsze jest to, żebyś się dobrze czuł z tym jak się do Ciebie zwracają.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Czy akceptujecie zdrabnianie imion?

Post autor: Czarny » 2021-07-05, 00:17

Mianowicie jak reagujecie na zdrobnienia swoich/innych imion? Akceptuje zdrobnienia takie jak Katarzyna - Kasia, Janek - Jaś, Krzysiek - Krzyś,
W zasadzie różnie tego Krzyśka zdrobniają, lub pogrubiają(Krzychu) - to nawet bardziej mi pasuje.
Nie przeszkadza mi to zupełnie, czasem mi sie podoba.
Ale to tez zależy po co ktoś mnie wola, lub w jakiej sprawie się do mnie zwraca.
Jak miłej, to może być nawet Krzysztofie.

rafal45
Przybysz
Przybysz
Posty: 3
Rejestracja: 4 lip 2021

Re: Czy akceptujecie zdrabnianie imion?

Post autor: rafal45 » 2021-07-05, 08:49

Czarny pisze: 2021-07-05, 00:17
Mianowicie jak reagujecie na zdrobnienia swoich/innych imion? Akceptuje zdrobnienia takie jak Katarzyna - Kasia, Janek - Jaś, Krzysiek - Krzyś,
W zasadzie różnie tego Krzyśka zdrobniają, lub pogrubiają(Krzychu) - to nawet bardziej mi pasuje.
Nie przeszkadza mi to zupełnie, czasem mi sie podoba.
Ale to tez zależy po co ktoś mnie wola, lub w jakiej sprawie się do mnie zwraca.
Jak miłej, to może być nawet Krzysztofie.
Zdrobnienia Krzyśka też akceptuje. A co sądzisz o takich zdrobnieniach jak: Tomek - Tomeczek, Rafał - Rafałek, Kamil - Kamilek?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy akceptujecie zdrabnianie imion?

Post autor: Jozek » 2021-07-05, 09:07

Na to wystarczy nieco "ogluchnac" i slyszec jedynie to co wolisz slyszec. ;) szybko wszyscy sie przyzwyczaja, na jakie imie reagujesz. ;)

Czy gdyby w twoim miejscu pracy bylo dwu lub trzech z takim samym imieniem to za kazdym razem bys reagowal jak ktos sie zwraca do innego Rafala?
To tez moglo by stanowic klopot dla innych i musieli by wymyslec jakies rozroznienia.
Ostatnio zmieniony 2021-07-05, 09:08 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Czy akceptujecie zdrabnianie imion?

Post autor: Czarny » 2021-07-05, 13:09

rafal45 pisze: 2021-07-05, 08:49

Zdrobnienia Krzyśka też akceptuje. A co sądzisz o takich zdrobnieniach jak: Tomek - Tomeczek, Rafał - Rafałek, Kamil - Kamilek?
To mniej mi pasuje, ale kwestią gustu i przyzwyczajenia.
Natomiast spotkałem się pare razy że jak komuś pewna forma zdrobnirnia, a nawet swoje imię nie pasowało to mówił,a.
Wolałbym byś do mnie zwracał się...tu padało jak.
No i sprawa jasna. Polecam ten sposób w kontaktach z ludźmi z którymi częściej rozmawiasz.
Czasem to skutkuje :D

orzeszku

Re: Czy akceptujecie zdrabnianie imion?

Post autor: orzeszku » 2021-07-05, 14:05

U mnie w pracy zwykle współpracownicy i szefowa zdrabniają moje imię, do tego stopnia się do tego przyzwyczaiłam, że jeśli szefowa zwróci się do mnie bez zdrobnienia, to brzmi mi to bardzo oficjalnie i od razu myślę, czy jakaś reprymenda się nie szykuje :P

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5340
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1404 times

Re: Czy akceptujecie zdrabnianie imion?

Post autor: abi » 2021-07-05, 15:12

na szczęście jestem za stara na zdrobnienia ;)
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy akceptujecie zdrabnianie imion?

Post autor: Jozek » 2021-07-05, 15:40

Abi to tez zdrobnienie. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5340
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 849 times
Been thanked: 1404 times

Re: Czy akceptujecie zdrabnianie imion?

Post autor: abi » 2021-07-05, 15:50

Jozek pisze: 2021-07-05, 15:40 Abi to tez zdrobnienie. ;)
:-o napisałam w tej sprawie do deza
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Czy akceptujecie zdrabnianie imion?

Post autor: Zebra » 2021-07-05, 17:02

Ja nie przepadam. Ale czasem moim profesorom się zdarzy :(
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
itsjustmemichelle1
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 794
Rejestracja: 17 sty 2021
Lokalizacja: Wrocław
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 140 times

Re: Czy akceptujecie zdrabnianie imion?

Post autor: itsjustmemichelle1 » 2021-07-05, 20:16

Tak, ciężko by było, gdyby wszyscy się mieli zwracać do mnie per "Michalino"
Ostatnio zmieniony 2021-07-05, 20:17 przez itsjustmemichelle1, łącznie zmieniany 3 razy.
za dużo dzieci nie ma już swoich tatusiów i swoich mam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”