Jesteście bardziej pesymistami czy optymistami?

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
chemiczka

Re: Jesteście bardziej pesymistami czy optymistami?

Post autor: chemiczka » 2021-09-30, 11:16

Smutni ludzie są wielkimi artystami. Dzisiaj pesymizm, mrok i smutek są popularne w kulturze. Kiedyś chyba też tak było np. romantyzm i dekadentyzm. Ludzie to lubią. Optymizm to banał.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 952
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 261 times

Re: Jesteście bardziej pesymistami czy optymistami?

Post autor: Repart » 2021-09-30, 11:28

chemiczka pisze: 2021-09-30, 11:16 Smutni ludzie są wielkimi artystami. Dzisiaj pesymizm, mrok i smutek są popularne w kulturze. Kiedyś chyba też tak było np. romantyzm i dekadentyzm. Ludzie to lubią. Optymizm to banał.
Racja, najwięksi artyści to ludzie zmagający się z czymś niezwykle trudnym i ciężkim do udźwignięcia.

Jednak nie zgodzę się z resztą - ludzie nie lubią mroku, tylko do niego uciekają, bo to często najłatwiejsza droga. Takie środowiska kuszą ludzi zmagających się z jakimiś problemami, bo wtedy są bardziej podatni na różne wpływy i próbują odskoczyć od problemów wstępując na drogę mroku.

Jednak po jakimś czasie mają dosyć i chcieliby wrócić, jednak często jest już na to za późno. Pogrążają się jeszcze bardziej w mroku i już z niego nie wychodzą. Czy ludzie lubią takich ludzi? Takim ludziom trzeba pomagać.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2175 times

Re: Jesteście bardziej pesymistami czy optymistami?

Post autor: sądzony » 2021-09-30, 14:36

chemiczka pisze: 2021-09-30, 11:16 Smutni ludzie są wielkimi artystami.
Kwestia czy to smutek "tworzy" artystę czy artyzm generuje melancholię.
chemiczka pisze: 2021-09-30, 11:16 Dzisiaj pesymizm, mrok i smutek są popularne w kulturze.
Wydaje mi się, że dziś popularna jest powierzchowność i blichtr.
chemiczka pisze: 2021-09-30, 11:16 Kiedyś chyba też tak było np. romantyzm i dekadentyzm. Ludzie to lubią. Optymizm to banał.
Pesymizm wydaje się głębszy choć często to jedynie pozór.
Smutek pozwala (tak mi się wydaje) "zajrzeć w siebie", co bywa pozytywne.
Melancholia i depresyjność konfrontuje z własnym cieniem i "wewnętrznym złem" co może generować rozwój.
Jednocześnie potrafi zabić.

Wydaje mi się, że smutek, melancholia, depresyjność, ciemność, konfrontacja ze złem i śmiercią jest trudna
lecz niezbędna do rozwoju człowieka zarówno na płaszczyźnie psychologicznej jak i duchowej.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Skaza
Gaduła
Gaduła
Posty: 996
Rejestracja: 7 wrz 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1414 times
Been thanked: 366 times

Re: Jesteście bardziej pesymistami czy optymistami?

Post autor: Skaza » 2021-10-02, 23:09

Zależy od dziedziny życia.

orzeszku

Re: Jesteście bardziej pesymistami czy optymistami?

Post autor: orzeszku » 2021-10-03, 23:03

Repart pisze: 2021-09-30, 11:28
chemiczka pisze: 2021-09-30, 11:16 Smutni ludzie są wielkimi artystami. Dzisiaj pesymizm, mrok i smutek są popularne w kulturze. Kiedyś chyba też tak było np. romantyzm i dekadentyzm. Ludzie to lubią. Optymizm to banał.
Racja, najwięksi artyści to ludzie zmagający się z czymś niezwykle trudnym i ciężkim do udźwignięcia.
A ja się z tym nie zgadzam, choć jest to wkraczanie w obszar dyskusji o gustach, a o gustach się ponoć nie dyskutuje :P jak dla mnie to raczej "mrok i zło" to banał i pójście na łatwiznę, bo w cieniu łatwo ukryć przekazy rozmyte i niedopracowane co do formy a także niezbyt głębokie co do treści. Smutek, depresja - to tak naprawdę łatwe, jednowymiarowe emocje z gatunku demotywujących, osadzających człowieka w miejscu, dostarczające uzasadnień dla marazmu, bierności. A prawdziwą sztuką jest stworzyć coś porywającego, energetycznego, motywującego, aktywnego, twórczego.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 952
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 261 times

Re: Jesteście bardziej pesymistami czy optymistami?

Post autor: Repart » 2021-10-04, 09:16

orzeszku pisze: 2021-10-03, 23:03
Repart pisze: 2021-09-30, 11:28
chemiczka pisze: 2021-09-30, 11:16 Smutni ludzie są wielkimi artystami. Dzisiaj pesymizm, mrok i smutek są popularne w kulturze. Kiedyś chyba też tak było np. romantyzm i dekadentyzm. Ludzie to lubią. Optymizm to banał.
Racja, najwięksi artyści to ludzie zmagający się z czymś niezwykle trudnym i ciężkim do udźwignięcia.
A ja się z tym nie zgadzam, choć jest to wkraczanie w obszar dyskusji o gustach, a o gustach się ponoć nie dyskutuje :P jak dla mnie to raczej "mrok i zło" to banał i pójście na łatwiznę, bo w cieniu łatwo ukryć przekazy rozmyte i niedopracowane co do formy a także niezbyt głębokie co do treści. Smutek, depresja - to tak naprawdę łatwe, jednowymiarowe emocje z gatunku demotywujących, osadzających człowieka w miejscu, dostarczające uzasadnień dla marazmu, bierności. A prawdziwą sztuką jest stworzyć coś porywającego, energetycznego, motywującego, aktywnego, twórczego.
Ja się zgodziłem tylko z pierwszą częścią wypowiedzi chemiczki. Dalej pisałem, że z resztą się nie zgadzam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”