Dla rozwoju osobowości - polecam ...

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Dla rozwoju osobowości - polecam ...

Post autor: Dezerter » 2016-11-05, 20:33

wątek próbny test
polecam Gajdy.pl
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Angelika

Re: Dla rozwoju osobowości - polecam ...

Post autor: Angelika » 2016-11-06, 15:10

Patrząc na życie współczesnego człowieka można pomyśleć, że żyjemy jak w amoku. Jakbyśmy byli nieustannie pod wpływem jakichś używek... System wartości jest jednym wielkim wymieszaniem. Nie ma w nim żadnej hierarchii ? jest na własne potrzeby i wtedy, gdy się to podoba czy pasuje. To wszystko prowadzi do ślepoty, i to na wszystkich płaszczyznach. Na pozór wszystko jest w porządku. Staramy się żyć w zgodzie z przyjętymi normami. Jesteśmy mili, uczynni pomagamy innym nawet za nich się modlimy. Czasem jednak odzywa się w nas jakiś cichutki głos... ZRÓB WIĘCEJ ! Tłumimy go tłumacząc samym sobie : "przecież jestem w porządku",ale czy na pewno?!

Powinniśmy zadać sobie wówczas pytania

Czy na pewno robię wszystko aby żyło nam się lepiej?
Czy daję z siebie wszystko?!

Szukamy wymówek, aby żyć swoim wygodnym życiem, aby nie musieć rezygnować z czegoś co nam z różnych powodów odpowiada, z czego czerpiemy przyjemność... Nie zwracamy uwagi na potrzeby innych... Czasem nie wystarczy 5 zł ofiarowane żebrakowi czy nawet modlitwa... Czasem musimy ZROBIĆ WIĘCEJ - ZMIENIĆ COŚ W SOBIE!
W głębi duszy wiemy o tym, ale nie chcemy, dopóki .... Właśnie dopóki sytuacja nie zaczyna nas męczyć bądź coś złego się wydarzy. Pytamy Boga : dlaczego? Gdybysmy jednak chcieli się tak głębiej zastanowić to, tak naprawdę znamy odpowiedź tylko nie chcemy przyjąć jej do wiadomości. Wciąż słyszymy - dlaczego Bóg do tego dopuścił - nie szukając winy w nas samych.

Czasem coś musi się wydarzyć bo inaczej nie zrozumiemy. Czasem musimy upaść aby móc się podnieść i być silniejszym!

Wszystko co w życiu się dzieje ma jakiś sens i czemuś służy...

Zawsze powtarzam swoim podopiecznym "traktuj innych tak jak sam chciałbyś być potraktowany".

Benjamin

Re: Dla rozwoju osobowości - polecam ...

Post autor: Benjamin » 2016-11-06, 19:41

Ciekawe spostrzezenia. Uwazam, ze pomioeszanie systemu wartosci rozpoczal w sferze koscielnej Luter ( nie on pierwszy, ale on na skale bardzo rozbudowana ).
W tym buncie luteanskim tkwia korzenia libertyzmu, czyli niestalosci i niekompletnosci fundamentow, na ktorych ustanawia sie pewne priorytety.\

A jaka jest odpowiedz na pytanie - czy robimy na pewno wszystko, aby bylo lepiej? Aby Zylo sie lepiej?

Ja np. moge wesprzec cos dobrego ( w Kosciele, w spoleczenstwie) ...
a wiec zacznijmy od takich spraw.

Niektorzy nawet potrafili oddac swoj caly majatek na pomoc bliznim. I to nie 500 lat temu, ale z teraz.

Od nas i naszych powinnosci zyciowych bedzie w duzej mierze zalezalo to, co uczynic mozemy w tym kierunku.
Pozdrawiam najmocniej.

Angelika

Re: Dla rozwoju osobowości - polecam ...

Post autor: Angelika » 2016-11-06, 20:33

Idąc przez życie powinniśmy często zadawać sobie pytania. .Pomoże mam to poznać samych siebie i uniknąć wielu błędnych decyzji czy porażek.
Powinniśmy pytać dlaczego, czy na pewno tego chcę, czemu ma to służyć.

Przytoczę tutaj fragment mojej wypowiedzi z innego wątku na forum.

......"Koniku napisałeś potworkiwi " ciągle tylko ja, ja, ja". Chcąc nie chcąc poruszyłeś istotną kwestię - skupienia się na sobie i własnych potrzebach... 
To dość obszerny temat. ...

Ja poruszę tylko jedną kwestię - skąd bierze się ta potrzeba ? 

Zadajmy sobie pytania...

Dlaczego jestem ......... np. malkontentem ?
Odp......
Czy naprawdę ? Czy moja odpowiedź jest szczera? Wyczerpująca?

Dlaczego wciąż narzekam?
Odp......
Czy naprawdę ? Czy moja odpowiedź jest szczera? Wyczerpująca?

Czego się boję?
Odp....
Czy naprawdę ? Czy moja odpowiedź jest szczera? Wyczerpująca?

Czy kiedyś byłam inna, bardziej wesoła, otwarta?
Odp.........
Czy naprawdę ? Czy moja odpowiedź jest szczera? Wyczerpująca?

Co spowodowało, że zaczęłam narzekać, kiedy to się stało?
Odp........
Czy naprawdę ? Czy moja odpowiedź jest szczera? Wyczerpująca?

Po co tak naprawdę zadaję pytania np. na forum?
Odp..........
Czy naprawdę ? Czy moja odpowiedź jest szczera? Wyczerpująca?

Czemu to ma służyć?
Odp..........
Czy naprawdę ? Czy moja odpowiedź jest szczera? Wyczerpująca?

Myślę , że rozwiązanie znajdziemy pytając samych siebie, nie poprzestawajac na zadaniu sobie tylko jednego czy tych kilku pytań.
Pytań jest wiele. W zależności od sytuacji...

Musimy być wobec siebie bezlitośni - niczym sędzia, adwokat... A nade wszystko szczerzy.

Często poznając genezę problemu uwalniamy się od niego.....

Warto jednak przeprowadzić taki rachunek sumienia w stosunku do wielu spraw w naszym życiu. Samą tak robię. I Bóg mi świadkiem, że nie zawsze podoba mi się to co odkryję 
 
Czasem ciężko się z tym pogodzić. Wtedy mam okres buntu. Po jakimś czasie godzę się z prawdą o mnie samej. Zmieniam to albo sam fakt poznania genezy sprawia, że się żegnam z problemem... "


Nawet robiąc coś dobrego nie powinniśmy unikać zadawania sobie pytań. Może się bowiem okazać, że kierujemy się chęcią osiągnięcia jakichś zysków - niekoniecznie finansowych.

Zadając pytania możemy poznać zarówno przyczyny i skutki naszego postępowania.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dla rozwoju osobowości - polecam ...

Post autor: Dezerter » 2016-11-06, 22:04

zakładajcie kochani nowe wątki w tym dziale
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”