Uczucia i emocja - wszystko o

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
chastek

Re: Uczucia i emocja - wszystko o

Post autor: chastek » 2018-06-28, 12:11

pytanie czy emocje są grzechem... Dla mnie nie bo się pojawiają, są odzwierciedleniem jakiegoś stanu, sytuacji.
Osobiście niezależnie ode mnie otrzymuje tyle złości, ponagleń od domowników, chłonę jak gąbka i nie umiem tego rozładować w sposób "dobry". Przekazuje dalej tzn też się denerwuję, podnosze głos, wyżywam się na innych. Jeśli nie rozładuje swojej złości, mam objawy somatyczne, jeśli dobrze rozumiem... Pewnie lepiej męczyć się ze sobą niż złościć otwarcie na innych bo złość zatruwa serce, jak usłyszałam od spowiednika kiedyś.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Uczucia i emocja - wszystko o

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-06-28, 12:26

Emocje jako takie są amoralne (czyli ani dobre ani złe). Natomiast to co z nimi (i pod ich wpływem) robimy już niekoniecznie.
Natomiast "duszenie" też nie jest zdrowe. Trzeba znaleźć balans i przede wszystkim sposób komunikowania swoich emocji.

wędrowiec

Re: Uczucia i emocja - wszystko o

Post autor: wędrowiec » 2018-06-28, 15:13

chastek pisze: 2018-06-28, 12:11 pytanie czy emocje są grzechem... Dla mnie nie bo się pojawiają, są odzwierciedleniem jakiegoś stanu, sytuacji.
Osobiście niezależnie ode mnie otrzymuje tyle złości, ponagleń od domowników, chłonę jak gąbka i nie umiem tego rozładować w sposób "dobry". Przekazuje dalej tzn też się denerwuję, podnosze głos, wyżywam się na innych. Jeśli nie rozładuje swojej złości, mam objawy somatyczne, jeśli dobrze rozumiem... Pewnie lepiej męczyć się ze sobą niż złościć otwarcie na innych bo złość zatruwa serce, jak usłyszałam od spowiednika kiedyś.
Emocje negatywne nie są grzechem, bo nie są kontrolowane.
Natomiast brak pracy nad sobą, by nie popadać w negatywne emocje, może już mieć znamiona grzechu, gdy jest wprowadzone do tzw. charakteru całkowicie świadomie i dobrowolnie.

Negatywne emocje rodzące napięcia należy rozładowywać. Brał rozładowania emocji skutkuje niską jakością życia, negatywnym wpływem na otoczenie, blokadami psychicznymi i duchowymi i w konsekwencji cierpieniem, chorobami i przedwczesną śmiercią.
Więcej o blokadach nie napiszę, bo na tym forum zabroniono o tym pisać.

Nazywanie emocji amoralnymi wprowadza w istotny błąd co do rzeczy i jej natury.
Uważam, że nie wolno używać tego słowa w takim zastosowaniu.
Amoralne to jest inaczej negatywne moralnie, a emocje nie mają charakteru moralnego.
Ostatnio zmieniony 2018-06-28, 15:15 przez wędrowiec, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Uczucia i emocja - wszystko o

Post autor: Andej » 2018-06-28, 15:40

wędrowiec pisze: 2018-06-28, 15:13 Emocje negatywne nie są grzechem, bo nie są kontrolowane. ...
To, co nie może być kontrolowane, nie może być grzechem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

chastek

Re: Uczucia i emocja - wszystko o

Post autor: chastek » 2018-06-28, 19:47

@wędrowiec

"Więcej o blokadach nie napiszę, bo na tym forum zabroniono o tym pisać."
No błagam... Serio?

Jeżeli we mnie kumuluje się złość, to grzechem nie jest.
Jak się wydrę na kogoś, bo zasłużył istotnie to też jest moja zlosc, rozładowana na kimś, ale nie bez powodu...to raczej grzechem też nie jest, nie działam bez miłości dla tej osoby. No nie da się trzymać emocji na wodzy, ciągle i wszystkich.
Swoją drogą chrześcijanin ma bardzo dużo pracy. Nawet nad emocjami musi pracować.
Ostatnio zmieniony 2018-06-28, 19:51 przez chastek, łącznie zmieniany 1 raz.

wędrowiec

Re: Uczucia i emocja - wszystko o

Post autor: wędrowiec » 2018-06-28, 20:26

chastek pisze: 2018-06-28, 19:47 @wędrowiec

"Więcej o blokadach nie napiszę, bo na tym forum zabroniono o tym pisać."
No błagam... Serio?

Tak.
viewtopic.php?f=34&t=8462&hilit=blokady
Swoją drogą chrześcijanin ma bardzo dużo pracy. Nawet nad emocjami musi pracować.
A po co jest życie?
Czy nie po to by się doskonalić na drodze do Boga?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Uczucia i emocja - wszystko o

Post autor: Dezerter » 2018-06-28, 23:46

Ja jak się wydrę i ochłonę - to zazwyczaj przepraszam a powinienem zawsze przeprosić.
Miło, że w czymś wszyscy się raczej zgadzamy.
Uleganie emocjom to jednak słabość objaw niedojrzałej osobowości, ja dzięki Odnowie w Duchu Świętym i medytacji coraz mniej ulegam emocjom, ale wnikliwi forumowicze widzą, że i tak za często :( za co przepraszam :)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

chastek

Re: Uczucia i emocja - wszystko o

Post autor: chastek » 2018-06-28, 23:53

@Dezerter pozazdrościć, gratuluję. :)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Uczucia i emocja - wszystko o

Post autor: Dezerter » 2018-06-28, 23:55

chastek pisze: 2018-06-28, 23:53 @Dezerter pozazdrościć, gratuluję. :)
Ja się wstydzę a ty mi gratulujesz wydzierania się :-s
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

chastek

Re: Uczucia i emocja - wszystko o

Post autor: chastek » 2018-06-29, 00:02

Gratuluję tego "coraz mniej", prawdopodobnie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Uczucia i emocja - wszystko o

Post autor: Andej » 2018-06-29, 12:14

Dla zdrowia psychicznego warto ulegać emocjom. Dobrze jest się wykrzyczeć. Potłuc talerze, aby móc ochłonąć. Gorzej mają introwertycy> Ale przecież, nie są oni gorsi. Wcale nie mniej przeżywają. Tylko inaczej. A zewnętrzne objawy zupełnie inne.

Choć jedno w tym należy podkreślić: Oddziaływanie na innych, na bliźnich. Jeśli reakcja (zarówno egzaltowana, jak też wysoce powściągliwa) może kogoś ranić. W tym już jest zło. Nawet jeśli naprawiane skwapliwie, nawet obracające się na dobro.

Ale przyznam, że to obracanie się na dobro, może odkupić ból i przynieść wiele dobra. Może. Gdyby tak zawsze ...
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Marcin_

Re: Uczucia i emocja - wszystko o

Post autor: Marcin_ » 2018-07-01, 14:28

Fachowców widać nie brakuje ale jak zapytasz co robić w jakimś konkretnym problemie to nikt nie potrafi udzielić odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony 2018-07-01, 14:29 przez Marcin_, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Uczucia i emocja - wszystko o

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-07-01, 14:34

Marcin_ pisze: 2018-07-01, 14:28 Fachowców widać nie brakuje ale jak zapytasz co robić w jakimś konkretnym problemie to nikt nie potrafi udzielić odpowiedzi.
A w jakim konkretnym problemie?

Marcin_

Re: Uczucia i emocja - wszystko o

Post autor: Marcin_ » 2018-07-01, 14:55

Proste pytanie - jak się pozbyć negatywnych emocji , uczuć , wyobrażeń nie podejmując działania typu rozwalam coś dla rozładowania napięcia. Wyprzedzam ewentualne odpowiedzi typu ignorować / akceptować bo się tego nie da zrobić.
Proszę fachowcy do dzieła.

wędrowiec

Re: Uczucia i emocja - wszystko o

Post autor: wędrowiec » 2018-07-01, 15:29

Afirmować to co dobre.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”