Czas - czy jest?, czas a Bóg, poświęćmy mu nieco czasu

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Czas - czy jest?, czas a Bóg, poświęćmy mu nieco czasu

Post autor: Dezerter » 2016-12-02, 22:36

Pula na pewno, ale chyba tylko naszego indywidualnego czasu na tym ziemskim padole - prawidłowość w moim odczuciu jest taka
im jestem starszy tym czas płynie coraz szybciej
Pytanie dla osób 40+ - też to wyraźnie odczuwacie?
Jak rozmawiam z ludźmi na emeryturze, to zadaje im pytanie z nadzieją, że mi odpowiedzą, że teraz to mają wreszcie mnóstwo czasu na wszystko .... niestety zaprzeczają mi i mówią, że po 60 czas płynie jeszcze szybciej!
Ja tego kompletnie nie rozumiem - powinno być odwrotnie - logika podpowiada
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czas - czy jest?, czas a Bóg, poświęćmy mu nieco czasu

Post autor: Andej » 2016-12-02, 22:58

A jak jest z czasem gdy
- czekasz w knajpie na ulubione danie
- gdy danie to już się kończy?
W młodości przed człowiekiem jest bezmiar czasu. mnóstwo planów, zamierzeń. Później są plany zrealizowane i plany, na które czas się kończy.
W młodości mogłem wszystko. Teraz, tylko to, co najważniejsze. Dawno temu miałem nieograniczony limit czasu. Teraz w klepsydrze coraz mniej piasku.
A chciałbym, aby bilans był dodatni. Zwłaszcza w boskiej ocenie. Twardowski (wciąż ma w uszach jego ciepły głos płynący z ambony) pisał: Spieszcie się ...
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konik

Re: Czas - czy jest?, czas a Bóg, poświęćmy mu nieco czasu

Post autor: konik » 2016-12-03, 20:04

Benjamin - zajrzyj do poczty.
Dokoncze ( nie w tej chwili ;-) ) konskie wypociny ( czyli dojde do punktu, w ktorym mozna miec nadzieje, ze czas sie byc moze pojawi.
A co dalej ... czas pokaze :lol:

Pozdrawiam wszystkich, ktorzy zuzyli wiele czasu na myslenie o czasie. :->

Benjamin

Re: Czas - czy jest?, czas a Bóg, poświęćmy mu nieco czasu

Post autor: Benjamin » 2016-12-03, 21:20

Odebralem :-D

Benjamin

Re: Czas - czy jest?, czas a Bóg, poświęćmy mu nieco czasu

Post autor: Benjamin » 2016-12-04, 23:02

Andej - do okolo wieku XVI-XVII nie znano funkcji w matematyce. Dlatego nioe mozna bylo opisac modelu swiata inaczej jak na plaszczyznie euklidesowej.
Dopiero prace de Carte ( wymiary kartezjanskie) , a takze da Vinci pozwolily odkryc zaleznosci ukladow przestrzennych od przebiegu funkcji ( matematycznej).
I dlatego racje ma konik w tym co pisze, a i Kopernik nie wyznaczyl rzeczywistych przebiegow w swej pracy, ale ptolomejskie - z tym, ze w miejsce ziemi ustawil slonce. I potrafil to podeprzec argumentem matematycznym ... To bylo wielkie osiagniecie , przy pomocy geometrii euklidesowej moc udowodnic pewne przebiegi funkcji ( ktorych wtedy jeszcze nie potrafiono obliczac.)
To tak w bardzo wielkim skrocie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czas - czy jest?, czas a Bóg, poświęćmy mu nieco czasu

Post autor: Andej » 2016-12-05, 10:32

Dzięki za wytłumaczenie. Ale jam za mały by tworzyć teorie i opracowywać modele. Ograniczam się jeno do stwierdzenia, że zjawiska, zanim udowodniono ich realność, były hipotezami. Potem zwykle powstawały modele matematyczne. A dopiero później, w miarę zwiększania możliwości poznawczych, zjawiska były potwierdzane obserwacjami.

Lecz teza, i czas nie istnieje ma się do tego nijak. Jak również zagadnienie, że w innych przestrzeniach, inaczej zdefiniowanych przez Boga, nie muszą się powtarzać rozwiązania, które znamy z autopsji.
Jestem przekonany, że w Niebie nie istnieje czas płynący na Ziemi. Więcej, podejrzewa, że mieszkańcy Nieba mają podobny dostęp do czasy (ziemskiego) jak Bóg. To znaczy, że mają jednakowy dostęp do czasu przeszłego, przyszłego i tego, co teraźniejszością nazywamy.
Ponadto uważam, że nie ma żadnych (subiektywne twierdzenie, albowiem nie znam takowych) podstaw, że w innych rzeczywistościach = przestrzeniach muszą panować analogiczne prawa.

I coś z innej beczki, lecz kojarzące mi się z problemem. Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo. Tak napisano. I wierzymy w to. Ale na jakiej podstawie my, ludzie, stwarzamy obraz Boga na nasze podobieństwo? Ten sam proces dotyczy wyobrażeń Nieba. Nie mam żadnych podstaw, aby to co jest nam znane przenosić na inny grunt.

Jestem przekonany, że Bóg stwarzająca świat, Niebo, Ziemię, galaktyki nie musiał się ograniczyć do dwóch przestrzeni. No trzech, jeśli dodamy Piekło. Przestrzenie te są (tak myślę) odrębnie zdefiniowane. Tę myśl starałem się przekazać w zadanku o większej kuli zawartej w mniejszej. Model matematyczny banalny. Ten, kto definiował przestrzenie, światy (nie ma nazwy w pełni adekwatnej), zdefiniował prawa panujące w tych światach.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konik

Re: Czas - czy jest?, czas a Bóg, poświęćmy mu nieco czasu

Post autor: konik » 2016-12-05, 17:58

Hej witajcie ... :-D
Widze (choc niedowidze 8-) ) , ze jak kon pociagnalem pod gore, az szelki z dyszla w strzepy poszly. :-o

Zastanawialem sie co nieco, czy kontynuowac temat ... dogalopowalem do wniosku, ze warto temat w tym temacie dociagnac jakos do tego czasu, az w odpowiednim czasie mozna bedzie rzec, ze juz sa warunki na pojawienie sie czasu ... oczywiscie nie wymadrzajac sie od czasu do czasu ;-)

Wsrod wielu pomyslow jakie przychodza koniowi do duzej i bardzo pustej glowy takie oto kon uznal za godne uznania.

Wezmy liczbe 1. Moze ona byc obrazem przestrzeni jednowymiarowej ... potega i pierwiastek, choc zmienia sie pozycja potegowa to liczbie jeden przyporzadkowuja zawsze miano ( wartosc ) 1.

A wezmy liczbe 25. Jest to 5 do kwadratu. Ale 5 do kwadratu jest mianem dwoch liczb kwadratowych: 4 do kwadratu i 3 do kwadratu.
4 do kwadratu jest mianem dwoch liczb: 2 do kwadratu i 2 do kwadratu i nastepnych dwoch liczb: 2 do kwadratu i 2 do kwadratu; liczba 3 do kwadratu jest mianem trzech liczb: 2 do kwadratu i 2 do kwadratu i 1 do potegi "n"-tej.
Mamy wiec sume 6 czynnikow dodawania liczby 2 do kwadratu i liczbe 1 do potegi "n"-tej.

I tu zachodzi ciekawa wlasciwosc - choc liczba 25 jest pelnym kwadratem liczby 5 ( bo 5 do kwadratu daje 25), to suma czynnikow kwadratowch nie daje pelnego wymiaru ( wartosci ) liczby 25 - dopiero "dolozenie" liczby 1 ( bedacej obrazem punktu spolaryzowanego ) powoduje zaistnienie calej/pelnej/doskonalej liczby 25.
Jest to liczba , ktora obrazuje istnienie "dodatkowego" czynnika, bez ktorego liczba nie jest pelna.
Taki model matematyki rachunkowej liczby moze posluzyc do zobrazowania przestrzeni dwuwymiarowej - czynnik liczby 1 jest dodatkowym wymiarem, ktory z suma czynnikow kwadratowch daje przestrzen . Jest to przestrzen dwuwymiarowa - nie jest mozliwe zaistnienie takiej przestrzeni bez czynnikow kwadratowych ( glownych - nazwijmy je umownie "dlugoscia") ... jak i czynnika liczby 1 ( liczba 1 jest obrazem punktu spolaryzowanego, czyli " zera absolutnego, czyli punktu bezwymiarowego ).
Ale ( jak wynika z prawa liczb) kwadraty i "nic" daja w sumie kwadrat liczb uzupelniony o "nic" ... czyli tworza przestrzen dwuwymiarowa.

Pytanie: skad wziely sie kwadraty? Ano z przestrzeni jednowymiarowej, jako logiczna suma polaryzacji "zera absolutnego" o roznych mianach - co daje " jedno absolutne" do potegi "n"-tej rozne od " jedno absolutne" do potegi "n"-tej o innym mianie / czynniku mnoznikowym.
Czyli mozna to zapisac w taki sposob, ze (1 do"n"-tej + 1 do"n"tej) podniesione do kwadratu + (ich sumy ) + 1 do"n"-tej daja w sumie liczbe kwadratowa ( w tym wypadku 25).
Jest to podazenie droga liczbowa w idei wymiarow. Sa inne drogi, ktore tez kon moglby rozpatrzyc, ale i tak juz kon czuje, ze za duzo tego belkotliwego belkotu :oops:
A dlaczego mowa jest o wymiarach? A dlatego, ze czas , aby mogl plynac, potrzebuje ruchu.
A ruch nie moze odbywac sie w przestrzeni bezwymiarowej, nie moze odbywac sie rowniez w przestrzni jednowymiarowej.
A co dzieje sie w przestrzeni dwuwymiarowej?
Rowniez ( konskim zdaniem) w takiej przestrzeni czas jeszcze sie nie narodzil.
Dlaczego?
Poniewaz ruch dotyczy obiektow. A nie istnieje "poziom ruchu" dla obiektow dwuwymiarowych.
Dlaczego?
Poniewaz obiekt, ktory posiada wlasciwosci ruchu, wykazuje rowniez inna niezbedna wlasciwosc: jest nia masa.
Dla dwoch wymiarow ( widzimy przestrzen "na wprost" i na "w tyl") brakuje "miejsca" - czyli jakiegos wymiaru - w ktorym moglaby zaistniec masa. Taki obiekt dwuwymiarowy mozna porownac do : mirazu, obrazu na tasmie filmowej - widzimy obiekt, ale go nie ma objetosciowo.

No, i co waszmosciowie na to? Ma ktos jeszcze chec na coskolwiek , aby tu czytac, czy zamykamy konia i kneblujemy mu pysk ( dobrze byloby, gdyby kon nie oberwal hmmm... w pysk :roll: )

Serdecznie pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Czas - czy jest?, czas a Bóg, poświęćmy mu nieco czasu

Post autor: Dezerter » 2016-12-05, 23:14

Czy ty chcesz nas zniechęcić do dyskusji? :roll:
Nie odpowiedziałeś na mój dylemat 40+ ... specjalisto, więc spytałem moją ukochaną małżonkę i tu - zaskakująco trafna (jak mi się wydaje ) odpowiedź na pytanie dlaczego czas po 40 biegnie coraz szybciej i szybciej
"bo wszystko robimy coraz wolniej i zabiera nam to coraz więcej czasu"
... ot mądrość kobieca :idea:
a nie jakieś matematyczne wygibasy intelektualne
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Benjamin

Re: Czas - czy jest?, czas a Bóg, poświęćmy mu nieco czasu

Post autor: Benjamin » 2016-12-06, 09:21

Hmmmm ... jesli robimy wszystko coraz wolniej, to na kazda czynnosc zuzywamy mierzalny odcinek czasu rozny czyli dluzszy od tego, gdy bylismy mlodsi.
Logiczna sprzecznosc - wowczas odczucie czasu zmienia sie w przebieg czasu zuzytego na czynnosc ... dlatego spostrzegamy, ze zamiast 1 godziny potrzebujemy 2 godzin.
Pokaz mi, w ktorym momencie czas przyspieszyl?
Dezerterze - tu w tym watku napisales, ze zawsze pragnales poziomu dyskusji.
A teraz piszesz pierdoly i stawiasz je za wzor dyskusji.
Problem czasu mozna rozpatrywac przez cale dekady.
Ja rozumiem pytanie konika - chcecie w miare rzetelnie zapoznac sie z tematem, czy tez wolicie taki sposob dyskusji, w ktorym pierdola goni pierdole?
Nie ma sprawy ... swiat sie nie zawali :-D

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czas - czy jest?, czas a Bóg, poświęćmy mu nieco czasu

Post autor: Andej » 2016-12-06, 11:13

konik pisze: ...
( liczba 1 jest obrazem punktu spolaryzowanego, czyli " zera absolutnego, czyli punktu bezwymiarowego ).
Ale ( jak wynika z prawa liczb) kwadraty i "nic" daja w sumie kwadrat liczb uzupelniony o "nic" ... czyli tworza przestrzen dwuwymiarowa.
...
A dlaczego mowa jest o wymiarach? A dlatego, ze czas , aby mogl plynac, potrzebuje ruchu.
A ruch nie moze odbywac sie w przestrzeni bezwymiarowej, nie moze odbywac sie rowniez w przestrzni jednowymiarowej.
Konik, myślałem, że stateczny. Ale, że by aż tak brykać? Szczęka mi opadła na te wywody. Podniosłem, cała. Mogę pisać.

Wybrałem trzy tezy, z którymi się zupełnie nie zgadzam. Zupełnie nie rozumiem, o co chodzi. Są one całkowicie niezgodne z tym, żego uczono mnie przez wieki (przesada z tymi wiekami).

1.
konik pisze: ...
( liczba 1 jest obrazem punktu spolaryzowanego, czyli " zera absolutnego, czyli punktu bezwymiarowego ).
...
Liczba jeden jest punktem w przestrzeni jednowymiarowej. Jest też wielkością. Nie jest zerem absolutnym, tylko jedynką. Oczywiście jako punkt w przestrzeni jednowymiarowej ma wszystkie "atrybuty" punktu, w tym także bezwymiarowość.

2.
konik pisze: ...
Ale ( jak wynika z prawa liczb) kwadraty i "nic" daja w sumie kwadrat liczb uzupelniony o "nic" ... czyli tworza przestrzen dwuwymiarowa.
...
Żaden kwadrat nie tworzy przestrzeni jednowymiarowej. Co nie znaczy, że nie da się tak zdefiniować specyficznej przestrzeni, aby warunek ten spełnić.
Kwadrat, jako liczba, jest jedynie punktem w przestrzeni jednowymiarowej.
Kwadrat, jako figura geometryczna, (poza specyficznym wyjątkiem) jest zdefiniowany w przestrzeni dwuwymiarowej.

3.
konik pisze: ...
A dlaczego mowa jest o wymiarach? A dlatego, ze czas , aby mogl plynac, potrzebuje ruchu.
...
Nieporozumienie. Bo czas to nie ruch. Ruch w czasie - tak. I tyle.
Ruch jest definiowany w przestrzeni jednowymiarowej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konik

Re: Czas - czy jest?, czas a Bóg, poświęćmy mu nieco czasu

Post autor: konik » 2016-12-06, 15:03

hejze ha ... witam Was.
Andej - caly problematyczny problem tego problemu tkwi w podejsciu do problemu. ;-)
Cofnij sie prosze kilka moich wypowiedzi w tyl ... a tam juz udzielilem w odpowiedzi okreslonej wypowiedzi, iz posluguje sie okresleniami zapozyczonymi dla omowienia danej idei, a ta idea jest idea czasu.
Nie jest to wyklad z teorii liczb, ale zapozyczenia. Nie jest to rowniez matematyka algebraiczna ...
Dlatego troche zdziwilem sie, ze znow wracasz do tego samego nieporozumienia, na ktore juz wczesniej dalem swa w odpowiedzi mej wypowiedz. :-D
Co do przestrzeni dwuwymiarowej itd. ... pragne wylozyc poglad o zaleznosci ( wspolzaleznosci) ruchu do czasu i czasu do ruchu.
Jezeli czas jest mierzalny ( choc jest abstrakcyjny) wowczas poszukuje odpowiedzi na warunki graniczne, w ktorych mozliwy jest pomiar czasu, Takim warunkiem jest ruch masy ( czyli ciala przestrzennego) . Bo tylko cialo przestrzenne posiada ( charakteryzuje sie ) masa. Jak do tej pory jedynie w przestrzeni co najmniej trojwymiarowej mozliwe jest zaistnienie ciala przestrzennego ( trojwymiarowego :?: ), a tego warunku nie spelnia przestrzen o wymiarach mniejszych od trzech wymiarow.
Mozna spotkac sie w takich zalozeniach rowniez z cialem przestrzennym nie trojwymiarowym - wowczas spelnienie warunku masy dotyczy "nosnika" - sa to inne parametry podobne do pedu ( i tu bysmy weszli znow w rozwazania fizyki wyzszych energii i zachowania cial w polu)

I tak staralem sie ograniczyc z teoria, a tu dezerter mnie objechal :-? ... no i sam teraz widzisz.

Ps: jezeli chodzi o sama matematyke, to nawet przeprowadzajac analize matematyczna np: ukladow funkcji ... mozemy ja przeprowadzic tzroche rozna droga. Otrzymamy wowczas rozwiazania odmienne ( gdyz dotyczace odmiennych dzailan dla odmiennych parametrow).
Np. calka oznaczona ( Riehmana ) jest to rozwiazanie dla funkcji od-do, ktorego wynikiem jest pole trapezu krzywoliniowego.
przy wyznaczaniu pol ( figur krzywoliniowych) podazymy inna droga stosujac metody grafow, a inna stosujac calki ... i to jest w tym piekne, ze obliczajac inny parametr mowimy o tej samej przestrzeni matematyki na tym obiekcie, choc obliczamy "inne zjawiska".

Nie wiem, czy udalo mi sie wyjasnic.
Mysle , ze chyba juz czas porzucic ten czas, bo ... jeszcze na to omawianie nie przyszedl tu czas :-D
Ale mozemy zalozyc oddzielne watki na sprawy nas interesujace: np - ziarnistosc liczb. Bardzo ciekawe ... i dosyc dalekie od klasycznej matematyki, choc juz starozytni przeczuwali to zagadnienie. A wykorzystanie ziarnistosci liczb dla problemu czasu nie jest zajmowaniem sie ziarnistoscia liczb, ale wykorzystaniem tego tematu dla zilustrowania problematyki czasu dla danej przestrzeni - zachodzi czy nie zachodzi takie zjawisko.
Drogi Andej - czy teraz udalo mi sie wyjasnic?

Serdecznie pozdrawiam.

Benjamin

Re: Czas - czy jest?, czas a Bóg, poświęćmy mu nieco czasu

Post autor: Benjamin » 2016-12-06, 18:11

Powiem tak do wywodow konika - nie na darmo padla propozycja dla tego zwierza o przybycie do instytutu w Meyrin.
Doprawdy, narzedzia, ktorymi posluguje sie przy swojej koncepcji sa uzyte w bardzo nowatorski sposob.
To tyle o koniku.
Warto dodac, ze wiedza, jaka otrzymujemy na uczelni jest to wiedza opozniona w stosunku do aktualnych trendow o co najmniej pol wieku ( jesli nie wiecej). Jest to spowodowane weryfikacja idei, koncepcji, hipotez i teorii ... w takim maglu przesiewowym ( ktory nigdy sie nie konczy ) cos upada, cos nowego przeblyskuje ... bardzo czesto na wiele lat jakas koncepcja idzie na polke , tam sie kurzy, gdyz nikt nie ma pomyslu, co dalej, w jaki sposob ja uaktualnic ...
Tutaj jest podobnie. Konik wlasnie dal nam pewien swiezy impuls ... i pewna juz dosyc zaawansowana teza wlasnie zostala zdjeta z polki do dalszych rozpatrywan,
Byc moze uda sie ja udowodnic i sprawdzic praktycznie ... i byc moze za lat kilkadziesiat albo i kilkaset wejdzie do programu nauczania, o ile wczesniej nie skreci sobie karku :-P
I tak to wyglada.

Mam taki problemik: Andej, zastanawiales sie kiedys, w ktorym momencie konczy sie liczba , a zaczyna kolejna po niej ... i jaka przestrzen zajmuje kazda liczba ;-)

konik

Re: Czas - czy jest?, czas a Bóg, poświęćmy mu nieco czasu

Post autor: konik » 2016-12-07, 07:35

Z pokora konik przed laptop siada i taka mowe pokutna tu sklada :oops:
To forum nie jest komitetem naukowym .
Dlatego wymiana mysli powinna tyczyc naszych sposobow postrzegania tego swiata, a nie naukowego ( czy ci naukowcy wszedzie musza tak mieszac :evil: ) wyjasniania kazdego aspektu do aspektu w aspekcie tegoz to aspektu ;-)
Dlatego szanowne gremium prosze tam gdzie sie sam z konska nadeta glowa w tym aspekcie przenosze ( o ile ktos zajrzec tam zechce).
Tak wiec konik inny temat zaklada , w ktorym to wlasnie naukowym belkotem glupty gada :lol:
A tytul brzmi: "zagroda nudziarzy i inne banialuki" ... tam odpowiedz teraz Benjamin otrzyma :-P

Ps. Co do czasu, to bez naukowego wygibasu konik stoi na kopytach, ze czas moze zaistniec ( czyli mozna go zmierzyc) jedynie w przestrzeni co najmniej trojwymiarowej :!:
KJesli ktos ma jednak inne wnioski o czasie, to prosze je sklada w terminie ... nieskonczonym czasowo :mrgreen:

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czas - czy jest?, czas a Bóg, poświęćmy mu nieco czasu

Post autor: Andej » 2016-12-07, 11:37

konik pisze: ...
Dlatego troche zdziwilem sie, ze znow wracasz do tego samego nieporozumienia, na ktore juz wczesniej dalem swa w odpowiedzi mej wypowiedz. :-D
Co do przestrzeni dwuwymiarowej itd. ... pragne wylozyc poglad o zaleznosci ( wspolzaleznosci) ruchu do czasu i czasu do ruchu.
...
Drogi Andej - czy teraz udalo mi sie wyjasnic?

Serdecznie pozdrawiam.
Niestety nie, choć w pewnym wypadku tak.
Tak. Wyjaśniłeś, że operujemy zupełnie innymi pojęciami, a nasze wyobrażenie są całkowicie niespójne. Tak bywa. Usiłowałem definiować pojęcia. Ale działaniu tym coraz bardziej odbiegałem od sedna. Wytworzyła się tzw. rozmowa równoległa. Sądzę, że nie uzgodnimy języków, którymi się posługujemy. Trudno. Ale cieszy mnie ta rozmowa, gdyż jest prowadzona we właściwej atmosferze. A każda teza, z którą się zgadzam lub nie, jest powodem do zajęcia stanowiska, chwili namysłu, a to zawsze rozwija i uczy.
Pojęcia matematyczne, na które się powoływałem, właściwie są bardziej filozofią. Są moim wyobrażeniem świata. Nie potrafiłem tych wyobrażeń lepiej wyartykułować. I sądzę, że posługując się tak ograniczonym medium, jakim jest forma zaoferowane przez niniejszy portal, nie da się pokonać pewnych barier. Gdyby konie piły piwo zamiast wody, można by było siąść koło beczki i w miarę jej opróżniania tworzyć rewolucyjne i rewelacyjne teorie, rozwiązywać wszelkie problemy tego świata. [Kiedyś asystent, jako pracę domową, kazał przeprowadzić dowód jakiegoś twierdzenia. Na następnych zajęciach okazało się, że ok. 20 % udowodniło tezę. Na to asystent stwierdził, że ma grupę geniuszy, gdyż najwięksi matematycy od kilkudziesięciu lat głowią się i żadnemu jeszcze się nie udało.]

Nie. Pojęcie przestrzeni, obojętnie jakiej 1, 2, 3, 4, n, m-wymiarowej ma się nijak do czasu i ruchu. W każdej z tych przestrzeni, niezależnie od ilości wymiarów, można zdefiniować czas lub tego zaniechać. Więcej, bo w każdej z nich można zdefiniować czas, jako wymiar.
W postrzeganej przez nas rzeczywistości to, co obserwujemy swoimi zmysłami jest trójwymiarowe. Niektórzy dodatkowo, aby ułatwić sobie opisywanie rzeczywistości, utworzyli kolejny wymiar - czas. W ten sposób przestrzeń, w której żyjemy, została przekształcona z 3- do 4-wymiarowej. Kolejnych wymiarów nie postrzegamy zmysłami.
C\
Czas i ruch. Zmieniłbym kolejność. Najpierw ruch. Ruch (wszystko to kojarzy mi się z zasadą wzrostu entropii) obserwujemy wokół siebie. Uogólnię to na wszystko, cokolwiek się dzieje. Ruch, czyli zmiana położenia, a także zmiana temperatury, jasności, masy, stanu skupienia - jak to opisać? Dlatego wymyślono pojęcie czasu. Nie sam czas, bo jak utrzymuję, czas nie istnieje. Ale pojęcie czasu jest doskonałym narzędziem do opisywania zmian. M.in. ruchu.
Zarówno czas, jak i ruch mogą zaistniej wyłącznie w jakiejś przestrzeni. Poza przestrzenią nie istnieje nawet jako abstrakcyjne pojęcia.

Ale czas się kończy (znów entropia). Ten czas który znamy. I taki czas, który znamy. Nie mogę tego pogodzić z tym, cze czas płynie bez końca. Ani z tym, że czas przyspiesza w zależności od czasu (tu: np. wieku 40+, 60+ etc.). To my czas przyspieszamy lub spowalniamy zmieniając swój stosunek do niego. Są też tacy, którzy twierdzą, że czas to pieniądz. Wtedy czas przestaje być czwartą osią wyznaczającą przestrzeń. Ale czym się staje. Mieści się w 3ch, czy tworzy kolejny?

Nastał czas adwentu. Czas nam dany wykorzystać chcę najlepiej. Całe życie przygotowuję się, tak jak teraz, do tego, na co czekam. Natenczas pragnę zmieć tory dyskusji. Porzucić przestrzenie. Skupić się na czasie, który wg mnie nie istnieje i wykorzystać jak najlepiej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czas - czy jest?, czas a Bóg, poświęćmy mu nieco czasu

Post autor: Andej » 2016-12-07, 11:50

Benjamin pisze: ...
Mam taki problemik: Andej, zastanawiales sie kiedys, w ktorym momencie konczy sie liczba , a zaczyna kolejna po niej ... i jaka przestrzen zajmuje kazda liczba ;-)
Sam nie wiem, jak to możliwe, ale wczoraj usiłowałem umieścić na osi liczbę niewymierną. Wstrzeliłeś się w moją myśl, a może, pisząc przekazałeś mi ten problem telepatycznie.
Wracając do liczby, najpierw należy je posortować na wymierne i niewymierne. Wymierne nie sprawiają problemu, są konkretnymi punktami. Punkt, jak to Konik wyjaśnił jest bezwymiarowy. Czy to na osi matematycznej fizycznej czy wyznaczającej przestrzeń. Wielkość ma odległość miedzy liczbami. Ale gdyby odległość tę mierzyć ilością punktów je dzielących, a nie odległością, okazałoby się, że zawsze dzieli je ta sama ilość.
Gorzej z niewymierną. Gdy starałem się ją posadzić (z konika: jak jaskółkę na drucie telegraficznym), to się okazywało, że zawsze trafiałem źle. Bo w każdym zaznaczonym punkcie już była jakaś liczba wymierna. Rozwijałem, więc, dalej posiadaną liczbę o kolejne miejsca po przecinku i znów trafiałem. Znów pudła. Zawsze trafiałem w miejsce już zajęte. Załamałem się wtedy. Wziąłem do ręki Talesa i szybko oraz konkretnie osadziłem tąże (uczyniłem to dla jednej z nich). Tej najłatwiej wyznaczanej. Ludolfinę ominąłem z wyrachowania, nie dałbym rady.

Te kłopoty z osadzeniem na osi liczby niewymiernej skłoniły mnie do stwierdzenia, że może liczba ta nie jest punktem, ale odcinkiem. Niestety, znów pudło. Bo w tym odcinku znalazłem wiele innych liczb. A może liczby nie istnieją? Tylko tak potrafię wytłumaczyć ten problem Choć solipsystą nie jestem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”