Chrześcijaństwo a Filozofia współczesna - jak pogodzić naukę z wiarą

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13757
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Chrześcijaństwo a Filozofia współczesna - jak pogodzić naukę z wiarą

Post autor: sądzony » 2021-02-16, 19:07

Quinque pisze: 2021-02-16, 12:30 Może co nie znaczy ze to robi.(...)
Z mojego punktu widzenia robi to wciąż. Gdyby nie było Boga, gdyby nie napełniał mnie doodechem każdej chwili, nie istniałbym.
Życie prowadzi poza granice pojęcia, a co za tym idzie nie można go racjonalnie wyjaśnić.
Jedynie wiara odsłania Prawdę.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Chrześcijaństwo a Filozofia współczesna - jak pogodzić naukę z wiarą

Post autor: Andej » 2021-02-16, 19:38

Quinque pisze: 2021-02-16, 12:30 czytanie dosłownie jest bardziej intuicyjne i zgodne z zamysłem autorów Biblii
Osobiście wątpię. Zwłaszcza nakazy ST czytane dosłownie, bez dokładnej znajomości czasów, w których tekst powstawał, bez znajomości mentalności, praw i zwyczajów ówczesnych prowadzi do absurdu. Ale nawet znając dokładnie tamte czasy, trudno jest intuicyjnie. Aby tak było, musiałby się żyć wtedy.

Zamysłem autorów było rozumienie przymierza Boga z człowiekiem. A spraw Boskich nie da się opisać ludzkim językiem. Rzeczywistości niebiańskie nie da się oddać werbalnie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”