Przemoc

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
ODPOWIEDZ
Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Przemoc

Post autor: Fedorowicz » 2019-03-24, 10:43

Przemoc to celowe użycie siły fizycznej lub władzy, sformułowane jako groźba lub rzeczywiście użyte, skierowane przeciwko innej osobie, grupie lub społeczności, które albo prowadzi do albo z którym wiąże się wysokie prawdopodobieństwo spowodowania obrażeń cielesnych, śmierci, szkód psychologicznych, wad rozwoju lub braku elementów niezbędnych do normalnego życia i zdrowia.

1.Przemoc fizyczna to wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby pomimo braku jej przyzwolenia przy użyciu siły fizycznej.
2.Przemoc psychiczna to wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby pomimo braku jej przyzwolenia przy użyciu środków komunikacji interpersonalnej. Typowymi środkami przemocy psychicznej są groźba, krzyczenie na kogoś, obelga, straszenie (np. użyciem przemocy fizycznej).

Przemoc w rodzinie to zamierzone, wykorzystujące przewagę sił działanie przeciw członkowi rodziny, naruszające prawa i dobra osobiste, powodujące cierpienie i szkody. W relacji jedna ze stron ma przewagę nad drugą. Ofiara jest zazwyczaj słabsza, a sprawca silniejszy.

Cyberprzemoc (ang. cyberbullying) – to wszelka przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych – komunikatorów, czatów, for dyskusyjnych, stron internetowych, blogów, SMS-ów, MMS-ów.

Przykłady cyberprzemocy:
1.wysyłanie wulgarnych e-maili i SMS-ów
2.kłótnie internetowe
3.publikowanie i rozsyłanie ośmieszających informacji, zdjęć i filmów
4.podszywanie się pod inną osobę
5.obraźliwe komentowanie wpisów na blogu
6.przesyłanie linków z obraźliwymi zdjęciami i filmikami znajomym

Co o tym myślicie ? Jak często stosujemy przemoc ? Czy chrześcijanin powinien stosować przemoc ? :)

Magnolia

Re: Przemoc

Post autor: Magnolia » 2019-03-24, 12:36

Fedorowicz pisze: 2019-03-24, 10:43 4.podszywanie się pod inną osobę
Czy używanie zdjęcia innej osoby to juz można uznać za podszywanie się pod nią?
Zainteresowało mnie zdjęcie z Twojego avataru i sprawdziłam je w Google.
Należy do portugalskiego inżyniera, Tiago Sa
https://remote-future.com/speakers/

Czy chrześcijanin powinien stosować coś takiego ? Czy tak powinien wprowadzać w błąd innych?
Czy masz zgodę Fedorowicz na używanie czyjegoś wizerunku osobistego?

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Przemoc

Post autor: Fedorowicz » 2019-03-24, 12:41

Magnolia pisze: 2019-03-24, 12:36
Fedorowicz pisze: 2019-03-24, 10:43 4.podszywanie się pod inną osobę
Czy używanie zdjęcia innej osoby to juz można uznać za podszywanie się pod nią?
Zainteresowało mnie zdjęcie z Twojego avataru i sprawdziłam je w Google.
Należy do portugalskiego inżyniera, Tiago Sa
https://remote-future.com/speakers/

Czy chrześcijanin powinien stosować coś takiego ? Czy tak powinien wprowadzać w błąd innych?
Czy masz zgodę Fedorowicz na używanie czyjegoś wizerunku osobistego?
Masz rację, zmieniam avatar.

Magnolia

Re: Przemoc

Post autor: Magnolia » 2019-03-24, 12:47

Przykro mi to pisać, ale oczekujesz dowodów w innym wątku..
Właśnie udowodniłam Ci arogancję (wobec panujących na świecie prawa związanego z dobrami osobistymi), brak szacunku (wobec innych ludzi), kłamstwo (wprowadzanie w błąd), hipokryzję (bo pouczasz innych, choć sam nie jesteś czysty) i kradzież (czyjegoś wizerunku).

p.s Tylko nie płacz, bo kompromitujesz się sam i jeszcze sam prosiłeś o dowody.

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Przemoc

Post autor: Fedorowicz » 2019-03-24, 13:11

Magnolia pisze: 2019-03-24, 12:47 Przykro mi to pisać, ale oczekujesz dowodów w innym wątku..
Właśnie udowodniłam Ci arogancję (wobec panujących na świecie prawa związanego z dobrami osobistymi), brak szacunku (wobec innych ludzi), kłamstwo (wprowadzanie w błąd), hipokryzję (bo pouczasz innych, choć sam nie jesteś czysty) i kradzież (czyjegoś wizerunku). X_X
p.s Tylko nie płacz, bo kompromitujesz się sam i jeszcze sam prosiłeś o dowody.
To prawda, Ale muszę sobie trochę popłakać. :((

Dodano po 16 minutach 48 sekundach:
Magnolia pisze: Czy używanie zdjęcia innej osoby to juz można uznać za podszywanie się pod nią?
Przepraszam, Magnolio nie odbieraj tego w żadnym wypadku jako złośliwość. Ale ten wizerunek osoby Chrystusa w awatarze..czy to nie jest podszywanie się pod osobę Chrystusa ? Idąc za Twoją myślą, stylem myślenia, bo mnie by coś takiego nawet nie przyszło do głowy. :)

Magnolia

Re: Przemoc

Post autor: Magnolia » 2019-03-24, 13:14

Mój avatar mówi wszystkim że Jezus jest moim Panem, a nie że ja się uważam za Jezusa.

Człowieku popłacz nad sobą, bardziej. Więcej pokory.

Kalart

Re: Przemoc

Post autor: Kalart » 2019-03-24, 13:19

W jaki sposób wymienione przykłady cyberprzemocy spełniają warunki wymienione w tej definicji? Trudno mówić o obrażeniach cielesnych, śmierci, wadach rozwoju czy odebraniu elementów niezbędnych do normalnego życia i zdrowia. Pozostają szkody psychologiczne - termin bardzo mętny, zwłaszcza w tym kontekście.
Choćby podszywanie się pod inną osobę. Jak długo nie ma mowy o żadnych szkodach na wizerunku, podszywanie się nie można uznać za przemoc wedle tej definicji. Jaką "szkodę psychologiczną" uczynił poprzedni awatar użytkownika, że miałby być czymś złym?

"Przemoc psychiczna to wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby pomimo braku jej przyzwolenia przy użyciu środków komunikacji interpersonalnej." Ciekawe zdanie. Wyrażanie współczucia i kondolencji również można zakwalifikować jako wywieranie wpływu na inną osobę, choć "proces myślowy, zachowanie" to również mętne terminy. Czyli nie można komuś współczuć, nie uzyskawszy pierw jej przyzwolenia?

Skąd przekopiowałeś te treści? Nie są one do końca poprawne, nie tylko z wyżej wymienionych powodów.
Ostatnio zmieniony 2019-03-24, 13:20 przez Kalart, łącznie zmieniany 1 raz.

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Przemoc

Post autor: Fedorowicz » 2019-03-24, 13:24

Magnolia pisze: 2019-03-24, 13:14 Mój avatar mówi wszystkim że Jezus jest moim Panem, a nie że ja się uważam za Jezusa.
Człowieku popłacz nad sobą, bardziej. Więcej pokory.
Już płakałem. Teraz wolałbym przejść do dyskusji na temat przemocy. To pojęcie mało znane, nieczęsto wspominane w mediach,ale warto o tym wiedzieć aby się tego już więcej nie dopuszczać.
BTW, Jak sama wykazałaś powyżej ja również nieraz stosowałem przemoc, zupełnie nieświadomie, nie zdając sobie z tego sprawy. Ciekaw jestem zdania innych i również Twojego. ;)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Przemoc

Post autor: Dezerter » 2019-03-24, 13:26

Bardzo ważny temat
o ile przemoc fizyczna wydaje się maleć, o tyle psychiczna wcale nie a internetowa wręcz rośnie - takie mam wrażenie, dlatego współtworząc to forum podstawowym założeniem było miejsce bez hejtu i trollowania, bez nienawiści rasowej, religijnej, narodowej. Mam nadzieję, że to się wspólnie wami i dzięki wam udało - stworzyć w necie takie przyjazne o dobre miejsce gdzie w przyjaznej i kulturalnej atmosferze można porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko....
dlatego ze smutkiem i zaskoczeniem przeczytałem twój Magnolio przedostatni post :(
Ostatnio zmieniony 2019-03-24, 13:28 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Przemoc

Post autor: Fedorowicz » 2019-03-24, 13:43

Kalart pisze: 2019-03-24, 13:19 W jaki sposób wymienione przykłady cyberprzemocy spełniają warunki wymienione w tej definicji? Trudno mówić o obrażeniach cielesnych, śmierci, wadach rozwoju czy odebraniu elementów niezbędnych do normalnego życia i zdrowia. Pozostają szkody psychologiczne - termin bardzo mętny, zwłaszcza w tym kontekście.
Choćby podszywanie się pod inną osobę. Jak długo nie ma mowy o żadnych szkodach na wizerunku, podszywanie się nie można uznać za przemoc wedle tej definicji. Jaką "szkodę psychologiczną" uczynił poprzedni awatar użytkownika, że miałby być czymś złym?
"Przemoc psychiczna to wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby pomimo braku jej przyzwolenia przy użyciu środków komunikacji interpersonalnej." Ciekawe zdanie. Wyrażanie współczucia i kondolencji również można zakwalifikować jako wywieranie wpływu na inną osobę, choć "proces myślowy, zachowanie" to również mętne terminy. Czyli nie można komuś współczuć, nie uzyskawszy pierw jej przyzwolenia?
Skąd przekopiowałeś te treści? Nie są one do końca poprawne, nie tylko z wyżej wymienionych powodów.
Z Wikipedii. Poproszę Ciebie może znajdziesz lepsze źródło, bo nie miałem wiele czasu. Przydałaby się lepsza definicja. Dziękuję za zainteresowanie tematem.

Dodano po 14 minutach 48 sekundach:
Dezerter pisze: 2019-03-24, 13:26 Bardzo ważny temat
o ile przemoc fizyczna wydaje się maleć, o tyle psychiczna wcale nie a internetowa wręcz rośnie - takie mam wrażenie, dlatego współtworząc to forum podstawowym założeniem było miejsce bez hejtu i trollowania, bez nienawiści rasowej, religijnej, narodowej. Mam nadzieję, że to się wspólnie wami i dzięki wam udało - stworzyć w necie takie przyjazne o dobre miejsce gdzie w przyjaznej i kulturalnej atmosferze można porozmawiać o wierze chrześcijańskiej i nie tylko....
dlatego ze smutkiem i zaskoczeniem przeczytałem twój Magnolio przedostatni post :(
Dzięki za zainteresowanie, Dezerterze! Ciekawe jest zjawisko "hejtu". Hejtem określa się działanie w Internecie, które jest przejawem złości, agresji i nienawiści. To wszelkie formy uderzenia w kogoś, nie tylko słowem, ale i grafiką, głosem czy filmem. Jak często zdarza się nam hejtować ? x_x

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Przemoc

Post autor: Dezerter » 2019-03-24, 14:04

Mi się nie zdarza ;) - tak myślę
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Przemoc

Post autor: Viridiana » 2019-03-24, 14:19

Fedorowicz pisze: 2019-03-24, 10:43 Czy chrześcijanin powinien stosować przemoc ? :)
Rozumiem, że to pytanie retoryczne. ;)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Dominik

Re: Przemoc

Post autor: Dominik » 2019-03-24, 14:31

Czy hejtem może być np. tworzenie grafik w oparciu o fakty, bez półprawdy, które krytykują kogoś?
Np. polityk X popiera aborcje jednocześnie będąc filantropem, który finansuje ośrodki rehabilitacji dla niepełnosprawnych dzieci.
Czy jeśli będziemy mówić wszędzie w internecie, że ten filantrop jest za aborcją, to czy to będzie hejt?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Przemoc

Post autor: Dezerter » 2019-03-24, 14:37

Dominik pisze: 2019-03-24, 14:31 Czy hejtem może być np. tworzenie grafik w oparciu o fakty, bez półprawdy, które krytykują kogoś?
Np. polityk X popiera aborcje jednocześnie będąc filantropem, który finansuje ośrodki rehabilitacji dla niepełnosprawnych dzieci.
Czy jeśli będziemy mówić wszędzie w internecie, że ten filantrop jest za aborcją, to czy to będzie hejt?
Moim zdaniem tak, bo wypowiedź nie dotyczy tematu spotkania, czy strony, czy grupy, wątku itp, a jej jedynym celem jest zdyskredytowanie człowieka - ja jako moderator dyskusji bym zareagował i przywołał człowieka do porządku.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Przemoc

Post autor: Andej » 2019-03-24, 15:42

Dezerter pisze: 2019-03-24, 13:26...
dlatego ze smutkiem i zaskoczeniem przeczytałem twój Magnolio przedostatni post :(
Ja też czytałem. I nie rozumiem, skąd smutek i zaskoczenie.

Bardzo Cię proszę o analizę i wyjaśnienie mi, co złego jest we wzmiankowanym poście?
Do czego masz zastrzeżenia? Chciałbym zrozumieć. Tym bardziej, że niedawno użyłem słów ostrzejszych i według mnie całkowicie uzasadnionych. Każde ze sformułowań mogę uzasadnić.
Mi też zależy na zgodzie i przyjacielskim stosunku do innych.
Dlatego apeluję o wytłumaczenie, powodów smutku. Nie chcę, abyś był smutny. Chcę, abyś był radosny.

Uważam, że nazywanie rzeczy po imieniu jest słuszne. Oczywiście, za pierwszym razem można użyć delikatnej aluzji, potem eufemizmów, próśb, błagań, ale faktów nie należy ukrywać ani przeinaczać.

Pomożesz zrozumieć mi problem? Ku chwale Forum.

Dodano po 7 minutach 59 sekundach:
Fedorowicz pisze: 2019-03-24, 10:43...
Co o tym myślicie ? Jak często stosujemy przemoc ? Czy chrześcijanin powinien stosować przemoc ? :)
Co do reguły, to stwierdzam, że NIE STOSUJEMY PRZEMOCY (oczywiście pluralis maiestatis, albowiem pluralis proletaris obraża mnie).

Jednak przemoc nie jest łatwa do zdefiniowania. To nie tylko jawna presja. To także indoktrynacja. Wymuszania pewnych zachowań przez łamanie zasad społecznych, rodzinnych, środowiskowych itd.
Formą przemocy jest np. chodzenie w butach po domu, gdy wszyscy inni domownicy zmieniają je na kapcie. Albo jedzenie pestek z dyni i rozrzucanie łupinek wokół, ze świadomością, że gospodyni/gospodarczy zaciśnie żeby, poczeka aż gość wyjdzie, aby posprzątać po nim.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”