Przemoc

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
ODPOWIEDZ
Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Przemoc

Post autor: Fedorowicz » 2019-04-01, 05:21

Viridiana pisze: 2019-03-31, 18:54 No dobra, ale czy to, że w tym przypadku manipulacja jest legalna oznacza, że nie wiąże się z jakimś rodzajem przemocy?
Nie jest przemocą, podobnie jak sytuacja w której masochista poddaje się sadyście z własnej woli, ponieważ cierpienie sprawia mu przyjemność. Dla normalnego człowieka to obrzydliwe, ale tak jest.
Marek_Piotrowski pisze: No właśnie. Jak sam widzisz nie łączy się koniecznie z bezprawnością.
Nie lubisz cytowania encyklopedii, ale ponieważ Andej zacytował to i ja zacytuję: "Wymuszenie to przestępstwo polegające na użyciu przemocy lub groźby w celu zmuszenia innej osoby do określonego zachowania się." Słownik PWN
Ostatnio zmieniony 2019-04-01, 05:22 przez Fedorowicz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Przemoc

Post autor: Andej » 2019-04-01, 07:41

Marek_Piotrowski pisze: 2019-03-31, 20:22... Czy kiedy policjant, używa - zgodnie z prawem, a więc legalnie - środków przymusu bezpośredniego - to nie jest przemoc?
Myślę, że wystarczy przeczytać moje posty, aby poznać, jakie mam zdanie. Jak również sens, dla którego wielokrotnie wklejałem definicję z SJP.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Przemoc

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-01, 10:01

Andej pisze: 2019-04-01, 07:41
Marek_Piotrowski pisze: 2019-03-31, 20:22... Czy kiedy policjant, używa - zgodnie z prawem, a więc legalnie - środków przymusu bezpośredniego - to nie jest przemoc?
Myślę, że wystarczy przeczytać moje posty, aby poznać, jakie mam zdanie. Jak również sens, dla którego wielokrotnie wklejałem definicję z SJP.
Właśnie się dziwię, że wyciągasz z tej definicji coś, czego tam nie ma.

Że przypomnę:
«przewaga wykorzystywana w celu narzucenia komuś swojej woli, wymuszenia czegoś na kimś; też: narzucona komuś bezprawnie władza»
Jak widzisz, bezprawność jest w sekcji zdania mówiącego o drugim znaczeniu - w pierwszym nie ma mowy o bezprawności.

Fedorowicz pisze: 2019-04-01, 05:21 Nie lubisz cytowania encyklopedii, ale ponieważ Andej zacytował to i ja zacytuję: "Wymuszenie to przestępstwo polegające na użyciu przemocy lub groźby w celu zmuszenia innej osoby do określonego zachowania się." Słownik PWN
Pomyliłeś hasła.

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Przemoc

Post autor: Fedorowicz » 2019-04-01, 10:16

Marek_Piotrowski pisze:Pomyliłeś hasła.
Nie pomylilem. W definicji jest mowa o wymuszeniu.Jest nielegalne, podobnie jak przemoc.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Przemoc

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-01, 10:38

Fedorowicz pisze: 2019-04-01, 10:16
Marek_Piotrowski pisze:Pomyliłeś hasła.
Nie pomylilem. W definicji jest mowa o wymuszeniu.Jest nielegalne, podobnie jak przemoc.
Aha. Trzeba było też podać hasło "kradzież" - na podobnej zasadzie :))

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Przemoc

Post autor: Fedorowicz » 2019-04-01, 11:02

Marek_Piotrowski pisze: Aha. Trzeba było też podać hasło "kradzież" - na podobnej zasadzie :))
Slownik PWN redaguja naukowcy. Mam wmienic sklad komitetu redakcyjnego?Podam nazwiska profesorow, z ktorych sie nasmiewasz, abym i ja mogl sie posmiac.
Ostatnio zmieniony 2019-04-01, 11:02 przez Fedorowicz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Przemoc

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-01, 11:10

CO z tego, że redagują go naukowcy, skoro cytujesz inne hasła niż temat rozmowy?
A jesli nie rozumiesz, że termin "wymuszenie" jest homonimem (ma więcej niż jedno znaczenie - jedno dotyczy zmuszenia kogoś do czegoś, a drugi jest terminem prawnym) to już nie moja wina.


Kończę tę bezsensowną dyskusję o definicji - do niczego nie prowadzi.
Ostatnio zmieniony 2019-04-01, 11:12 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Przemoc

Post autor: Fedorowicz » 2019-04-01, 11:35

Marek_Piotrowski pisze: Kończę tę bezsensowną dyskusję o definicji - do niczego nie prowadzi.
Mnie chodzilo o precyzyjna i jednoznaczna definicje przemocy jako dzialan szkodliwych, krzywdzacych i nielegalnych. A Tobie chyba o to, aby definicja ta byla maksymalnie wieloznaczna i na dodatek zawierala sprzecznosci. Rezultat bylby taki ze dzieci w szkole nie beda wiedziec, czy walczyc z przemoca, czy nie bo nie wiadomo czym wlasciwie ona jest, czy jest szkodliwa, czy moze pozyteczna. A moze wycieranie reka nosa to tez przemoc? :)
Ostatnio zmieniony 2019-04-01, 11:36 przez Fedorowicz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Przemoc

Post autor: Andej » 2019-04-01, 11:57

Marek_Piotrowski pisze: 2019-04-01, 10:01... Właśnie się dziwię, że wyciągasz z tej definicji coś, czego tam nie ma. ...
Dziwię się, że wyciągasz z moich wypowiedzi coś, czego tam nie ma.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Przemoc

Post autor: Fedorowicz » 2019-04-01, 12:19

Andej pisze: 2019-04-01, 11:57
Marek_Piotrowski pisze: 2019-04-01, 10:01... Właśnie się dziwię, że wyciągasz z tej definicji coś, czego tam nie ma. ...
Dziwię się, że wyciągasz z moich wypowiedzi coś, czego tam nie ma.
To jednak nie jestescie we wszystkim jednomyslni? W takim razie jest jeszcze nadzieja na ciekawa dyskusje.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Przemoc

Post autor: Viridiana » 2019-04-01, 17:41

Fedorowicz pisze: 2019-04-01, 05:21
Viridiana pisze: 2019-03-31, 18:54 No dobra, ale czy to, że w tym przypadku manipulacja jest legalna oznacza, że nie wiąże się z jakimś rodzajem przemocy?
Nie jest przemocą
Nie zgadzam się z tobą. Na podstawie definicji z początku wątku:
Fedorowicz pisze: 2019-03-24, 10:43 Przemoc to celowe użycie siły fizycznej lub władzy, sformułowane jako groźba lub rzeczywiście użyte, skierowane przeciwko innej osobie, grupie lub społeczności, które albo prowadzi do albo z którym wiąże się wysokie prawdopodobieństwo spowodowania obrażeń cielesnych, śmierci, szkód psychologicznych, wad rozwoju lub braku elementów niezbędnych do normalnego życia i zdrowia.

1.Przemoc fizyczna to wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby pomimo braku jej przyzwolenia przy użyciu siły fizycznej.
2.Przemoc psychiczna to wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby pomimo braku jej przyzwolenia przy użyciu środków komunikacji interpersonalnej. Typowymi środkami przemocy psychicznej są groźba, krzyczenie na kogoś, obelga, straszenie (np. użyciem przemocy fizycznej).
Osoba manipulowana nie jest nawet pytana o zgodę, bo gdyby jej przedstawiono, jakie skutki będzie mieć manipulacja, nie zgodziłaby się. Wobec czego w pewnym sensie brakuje jej przyzwolenia.

Chociaż też się gubię w tym temacie, więc jestem otwarta na dyskusję. :)
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Przemoc

Post autor: Fedorowicz » 2019-04-02, 09:25

Viridiana pisze: Nie zgadzam się z tobą..
Osoba manipulowana nie jest nawet pytana o zgodę, bo gdyby jej przedstawiono, jakie skutki będzie mieć manipulacja, nie zgodziłaby się. Wobec czego w pewnym sensie brakuje jej przyzwolenia.
Chociaż też się gubię w tym temacie, więc jestem otwarta na dyskusję. :)
Na przemoc przyzwolenia ze strony ofiary nie ma, na manipulacje czasem jest. Dlatego ze rezultat manipulacji jest ukryty, trudny do weryfikacji prawnej i odlegly w czasie. Manipulator to nieraz wilk w owczej skorze. Przykladowo lider destrukcyjnej sekty religijnej stosuje manipulacje, ale jej skutki beda widoczne dopiero pozniej, bo cele i mechanizmy jej dzialania sa gleboko ukryte. Nie stosuje przemocy, gdyz czlonkowie sekty dobrowolnie zgadzaja sie na manipulacje ktore postrzegaja jako "wole boza". Sekty najczesciej dzialaja legalnie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Przemoc

Post autor: Andej » 2019-04-02, 10:45

Fedorowicz pisze: 2019-04-02, 09:25 ... Na przemoc przyzwolenia ze strony ofiary nie ma, n ...
A sado- maso-?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Przemoc

Post autor: Fedorowicz » 2019-04-02, 11:15

Andej pisze: 2019-04-02, 10:45
Fedorowicz pisze: 2019-04-02, 09:25 ... Na przemoc przyzwolenia ze strony ofiary nie ma, n ...
A sado- maso-?
Oni doznaja w ten sposob przyjemnosci i nie uwazaja sie za ofiary, a praktyk sado-maso nie postrzegaja jako niezgodne z ich wola.
Ostatnio zmieniony 2019-04-02, 11:17 przez Fedorowicz, łącznie zmieniany 1 raz.

Fedorowicz
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 297
Rejestracja: 10 lut 2019
Has thanked: 132 times
Been thanked: 28 times

Re: Przemoc

Post autor: Fedorowicz » 2019-04-02, 17:38

Marek_Piotrowski pisze: 2019-04-01, 11:10 A jesli nie rozumiesz, że termin "wymuszenie" jest homonimem (ma więcej niż jedno znaczenie - jedno dotyczy zmuszenia kogoś do czegoś, a drugi jest terminem prawnym) to już nie moja wina.
Na przykład wymuszenie na sobie czynności umycia zębów, wyrzucenia śmieci i nakarmienia kota. Wybacz, ja piszę na poważnie o przemocy jako czynie nielegalnym, antyspołecznym, niemoralnym, niechrześcijańskim, niezgodnym z prawem. Podobnie nielegalne jest wymuszenie. Terminologia prawna w niczym nie ustępuje mowie potocznej, a nawet wręcz przeciwnie, przewyższa ją pod wieloma względami. :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”