Dać się ukrzyżować

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
Dominik

Dać się ukrzyżować

Post autor: Dominik » 2019-11-14, 19:00

Prawdziwy katolik powinien nastawić drugi policzek, bronić swojej wiary, nawet jeśli ceną będzie nasze życie.

Tak się zastanawiam, jak powinien zachować się katolik w internetowym świecie, czy można dać się w nim ukrzyżować? Co oznacza dać się ukrzyżować w takim sensie? Gdzie postawić granice, jak powinna ona wyglądać? Walczyć, poddać się?

Takie rozmyślania mnie naszły po tym co się dzieje na różnych stronach internetowych.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dać się ukrzyżować

Post autor: Dezerter » 2019-11-14, 19:20

Ja nie bardzo wiem, co to może znaczyć
dać się ukrzyżować internetowo
Trafiłem, kiedyś już jako nawrócony katolik, na stronę/forum zespołu bardzo ciekawego! mieli świetną muzę i bardzo mocne teksty a że "chrześcijańską" nazwę więc zaintrygowali mnie bardzo i się zarejestrowałem. Napisałem parę postów, poczytałem wątki, poczytałem o zespole i się okazało, że jeden z liderów to satanista, a drugi wywrotowy anarchista (obalenie władzy, podkładanie bomb itp itp klimaty). Forumowicze to ekstrema anarcho-satanistyczana i ja piszący szczerze i wprost jako świeżo nawrócony napełniony Duchem. Chcieli mnie zjeść żywcem ;) - a ja pełen spokój i peace and love, dający świadectwo jak super mi się żyje z Bogiem. Nie trollowałem, zero hejtu, po prostu dawałem świadectwo i merytorycznie dyskutowałem. Sam lider i Admin w jednym zaczął mnie bronić i uspokajać a nawet chyba karać swoich. Żądali by mnie zbanować, ale nie ugiął się.
Tyle historii. Co czułem - współczucie dla nich, mocno nieszczęśliwi, smutni, sfrustrowani ludzie.
Walczyć, poddać się?
Ani to ani to, bo to nie po chrześcijańsku
Ostatnio zmieniony 2019-11-14, 19:21 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: Dać się ukrzyżować

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-11-14, 20:03

Trwac przy wierze , nawet jesli nie jestesmy sami w niej perfekcyjni.
A takie trwanie to daje hart do tego, by w sposob godny, ale i wytrwaly i odwazny przyznawac sie do wiary w Jezusa.
Staram sie taka droga isc.
nawet czasem to sie udaje.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Dać się ukrzyżować

Post autor: ToTylkoJa » 2019-11-14, 20:56

@Dezerter
Co to było za forum?

Myślę, że to zależne od sytuacji. Jeśli np. znajdziesz się pod filmem Carrionera [YT] w sekcji komentarzy i napiszesz pokojowy post pt. "Nie zgadzam się z zarzutami, ponieważ: argument a, argument b, argument c", narazisz się tylko na pożarcie i stwierdzisz w przekonaniu fanów z zawyżonym ego.
Jeśli znajdziesz się np pod filmem "dlaczego ludzie wierzą", Psycholoszki, w którym nie ma żadnej krytyki ani mowy o konkretnej wierze, ale nie mogłam wymyślić nic innego związanego z wiarą, gdzie byłoby miło, i napiszesz to samo, może znajdą się jacyś hejterzy, ale tutaj już będzie pole do dyskusji.

Wszystko zależy od tego, o jakim internecie mówimy.
Trafiłam kiedyś na "forum samców", czy coś takiego. Chłopaki szczycą się tym, jak to oni nie przejrzeli kobieta jakie to one nie są okropne etc. Był tam jeden post jakiegoś nastolatka, zapadł mi w pamięć, bo opisał on historię jakiejś kobiety, która była niesamowicie wręcz wierna swojemu mężowi, pomagała mu, chociaż do świętego bylo daleko i trwała przy nim wiernie, chociaż ja osobiście już dawno rzuciłabym go że schodów. Nie było tam wcale głosów pt. "Zdarzają się wyjątki" chociażby, czy coś takiego. Każdy komentarz próbował podważyć teorię: na pewno czaiła się na spadek, tak naprawdę chłopak kłamał, podkoloryzował, takich kobiet nie ma.
Chodzi o to, że z nimi nie było dyskusji. Dla nich postawa "są kobiety, które postępują niewłaściwie, są kobiety które postępują właściwie, tak jak mężczyźni" nie istniała. Była z założenia fałszywa. Co daje podjęcie dyskusji z takimi osobami? Dużo nerwów, na pewno nie przekonanie którejkolwiek strony do zagłębienia się w światopogląd drugiej.
Adekwatnie do wiary. Czasem jest miejsce na dyskusję, czasem nie.
Może czasem warto ograniczyć się do niesienia przykładu. Tak po prostu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dać się ukrzyżować

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-11-14, 22:05

Od kiedy to walczyć nie jest po chrześcijańsku?!

“Stoimy dziś w obliczu największej konfrontacji, jaką kiedykolwiek przeżyła ludzkość. Nie przypuszczam, by szerokie kręgi społeczeństwa amerykańskiego ani najszersze kręgi wspólnot chrześcijańskich zdawały sobie z tego w pełni sprawę. Stoimy w obliczu ostatecznej konfrontacji między Kościołem a anty-Kościołem, Ewangelią a jej zaprzeczeniem. Ta konfrontacja została wpisana w plany Boskiej Opatrzności. To czas próby, w który musi wejść cały Kościół, a polski w szczególności. Jest to próba nie tylko naszego narodu i Kościoła. Jest to w pewnym sensie test na dwutysiącletnią kulturę i cywilizację chrześcijańską ze wszystkimi jej konsekwencjami: ludzką godnością, prawami osoby, prawami społeczeństw i narodów”./kard.Karol Wojtyła w USA, 1976/

„W naszych czasach, bardziej niż kiedykolwiek, główną siłą ludzi złych jest lękliwość i nieudolność dobrych, a cała żywotność królestwa Szatana ma swoje korzenie w opieszałości chrześcijan”/ Św. Pius X/

„Chrześcijanie są stworzeni do walki”„Istotą i zasadą całego życia chrześcijańskiego jest nie poddawanie się obyczajom wieku, lecz stałe przeciwstawianie się i walka.”/ Leon XIII/

Nie wiem czy poniższa litania jest zatwierdzona; ale wymienia faktycznych świętych - żołnierzy:
LITANIA DO ŚWIĘTYCH ŻOŁNIERZY
Kyrie Eleison, Chryste Eleison, Kyrie Eleison
Chryste usłysz nas! Chryste wysłuchaj nas!
Ojcze z nieba Boże-zmiłuj się nad nami!
Synu Odkupicielu świata Boże-zmiłuj się nad nami!
Duchu Święty,Boże-zmiłuj się nad nami!
Święta Trójco, Jedyny Boże- zmiłuj się nad nami!
Święta Maryjo, Królowo Nieba i Ziemi-módl się za nami
Święty Józefie obrońco świętej Rodziny-...
Święty Michale Archaniele wodzu Wojska Niebieskiego-...
Święci Aniołowie z hufców orężnych- módlcie się za nami
Święty Longinie, który otworzyłeś Serce Jezusowe-...
Święty Expedycie i święci Ermogenie, Kajusie, Aristonikusie, Rufusie i Galatusie
z 13-tego Legionu z Mitileny, zwanego piorunującym- módlcie się za nami
Święty Ischirionie-...
Święty Hezychiuszu-...
Święty Montanie-..
Święci Felinie i Gracynianie-módlcie się za nami
Świeci Bazylidesie, Cyrynie, Naborze i Nazariuszu-...
Święci Atanazy, Aleksandrze, Cyrylu, Klaudiuszu, Mikołaju, Teofilu, Walerianie,
Julianie, Herakliuszu i nie wymienieni z 12-tego Legionu rzymskiego,
zwanego Fulminata-Błyskawica- módlcie się za nami
Święty Jerzy- módl się za nami
Święty Florianie-...
Święty Marcinie-...
Święty Maurycy i święci żołnierze Legionu Tebańskiego- módlcie się za nami
Święty Teodorze- módl się za nami
Święty Demetriuszu z Salonik-
Święty Eustachy-...
Święty Sebastianie-...
Święty Krzysztofie-...
Święty Oswaldzie-...
Święta Joanno d'Arc-...
Święty Ignacy Loyola-...
Święty Hieronimie-...
Święty Janie Boży-...
Święty Rafale Kalinowski-...
Święci rycerze- módlcie się za nami
Święci żołnierze i oficerowie-...
Święci powstańcy-...
Święci i Święte Męczennicy-...
Polegli w obronie Polski-...
Męczennicy z Katynia-...
Żołnierze z obozów i łagrów-...
Pomordowani Żołnierze Polski Podziemnej-...

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata- przepuśc nam Panie!
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata- wysłuchaj nas Panie!
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata- zmiłuj się nad nami!

V. Módlcie się za nami Święci Żołnierze
R. Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Dać się ukrzyżować

Post autor: ToTylkoJa » 2019-11-14, 22:17

Kto tak powiedział?
Jeśli ziarna trafia na skałę, to nie wykiełkują. Więc może lepiej będzie zachować je na bardziej żyzną ziemię?
Nie zawsze walka jest efektywna. Czasem po prostu trzeba działać inaczej. Do fanatyków nie trafisz dyskusją, nie trafisz walką. Jeśli będziesz niósł świadectwo, może kiedyś, a może nigdy. Jeśli człowiek nie jest otwarty na zmianę, to jest to tylko marnowanie nerwów na próżno.

Biserica Dumnezeu

Re: Dać się ukrzyżować

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-11-14, 22:29

Ziarna na skale nie wykielkuja. Ale te obok skaly maja juz te szanse.
Zniszczysz ziarna tylko dlatego, ze niektore moga pasc na skale?
Czy Ty masz wypisane na czole, ze jestes albo nie jestes otwarta na zmiane?
A moze ja mam to wypisane?
Ostatnio zmieniony 2019-11-14, 22:29 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Dać się ukrzyżować

Post autor: ToTylkoJa » 2019-11-14, 22:39

To, co chciałam przekazać, to to, że czasem taka walka daje przeciwne efekty i lepiej jest nie dyskutować.
Dla dobra swojego interesu.
Wyrażając swoją opinię w niewłaściwym środowisku możemy tylko oddalić to środowisko od tego, do czego chcemy ich zaprowadzić.

Biserica Dumnezeu

Re: Dać się ukrzyżować

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-11-14, 23:20

Nie, nie w tym sens.
Tu nie chodzi o walke.
Chodzi o to, ze wzorem jest Chrystus.
Nie zmuszac do swoich opini.
To nie to.
NIE DAC SIE ZMUSIC DO ODRZUCENIA CHRYSTUSA.
To jest to.

Na tym polu pojawili sie i meczennicy.
Oni nie zmuszali.
Oni nie dali sie zmusic.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dać się ukrzyżować

Post autor: Dezerter » 2019-11-15, 21:56

ToTylkoJa pisze: 2019-11-14, 20:56 @Dezerter
Co to było za forum?
Chyba wyczułaś, że celowo nie podałem nazwy zespołu ani forum - z wiadomych względów i nie podam.
Do muzy czasem bardzo rzadko wracam, ale tylko z jedną osoba o niej rozmawiałem i jej puszczałem, bo to naprawdę ekstrema.
(...)
Adekwatnie do wiary. Czasem jest miejsce na dyskusję, czasem nie.
Może czasem warto ograniczyć się do niesienia przykładu. Tak po prostu.
Dokładnie, my to nazywany dawanie świadectwa, a papież Franciszek bycie z kimś, towarzyszenie, nawet jak nie ma pola porozumienia.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Dominik

Re: Dać się ukrzyżować

Post autor: Dominik » 2019-11-15, 22:21

Dziękuje za Wasze wypowiedzi, dotyczą one sytuacji gdy to my wychodzimy do ludzi.
Co w przypadku gdy sytuacja ma miejsce na naszym internetowym gruncie?
Mamy powiedzmy swoje konto na fejsie, publikujemy różne materiały religijne. Mamy także znajomych, wśród nich może trafić się ktoś, kto będzie cały czas negował nasze posty. Będzie to robił tydzień, miesiąc. Kiedy zablokować takiego znajomego,,, a może zaproponować mu rozmowę w cztery oczy/telefoniczną zamiast przepychanek w komentarzach?

Właśnie tutaj Dezerter chodzi mi o moje słowa, o które zapytałeś, dać się ukrzyżować internetowo.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dać się ukrzyżować

Post autor: Dezerter » 2019-11-15, 23:34

"Cały czas negował" - taka postawa to już chyba trollowanie, więc blokada i spokój, ale czysto teoretycznie, bo nie miałem takiego przypadku. Ale mnie ktoś zablokował i wywalił ze znajomych, bo czasami komentowałem jego posty, ale merytorycznie i kulturalnie. Jak widać niektórzy nie znoszą merytorycznej krytyki i pokazywania jak jest rzeczywiście.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Dać się ukrzyżować

Post autor: Niezapominajka » 2019-11-16, 09:35

Ech.. ja to chyba jestem skazana na porażkę. Po moim nawróceniu i chęci zmian w życiu, zmieniłam swoje poglądy, pewne zachowania, wielu rzeczy teraz nie toleruję bądź nie chcę robić (pomijając mój chyba skrupulantyzm) aby mieć spokój sumienia i moje czyny były dobre moralnie - usłyszałam że staje się fanatyczką religijną i wariuje - od bliskich mi osób. Słyszeć takie słowa przez to, że słucham religijnej muzyki, nie chcę kogoś oceniać czy obgadywac (a mimo to czasem się zdarza powiedziec za dużo..), że nie chce oglądać filmów bądz seriali które nic nie wnoszą a moga mi zaszkodzić (pogłebic mój lęk, strach itp) ??? To ma być powód??? To boli i rani.. i sama się gubię.. że może przesadzam i powinnam odpuścić.. ale ja nie chcę.. nie chcę znów oddalac się od Boga bo przeczuwam że zły tylko na to czeka abym wróciła do wczesniejszego zycia.. (zaczęły męczyć mnie wspomnienia z przeszłości, sprzed nawrócenia, sytuacje grzechu itp.)

Można powiedzieć, że w pewnym sesnie daję się ranić. Bo chcę być bliżej Boga i się staram a pewnym osobom to przeszkadza i denerwuje.. ale walczę i nie poddaje się.
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Konwalia

Re: Dać się ukrzyżować

Post autor: Konwalia » 2019-11-16, 11:07

Dominik pisze: 2019-11-14, 19:00 Tak się zastanawiam, jak powinien zachować się katolik w internetowym świecie, czy można dać się w nim ukrzyżować? Co oznacza dać się ukrzyżować w takim sensie? Gdzie postawić granice, jak powinna ona wyglądać? Walczyć, poddać się?
Dać się ukrzyżować w internecie? Dla mnie brzmi to trochę dziwnie. Ale kiedy obserwuję różne dyskusje w świecie wirtualnym, nasuwa mi się jeden wniosek – czasem odpuścić. Coś stracimy, nie udowodnimy, że mamy rację, nie skorzystamy z okazji do wykazania się wiedzą. Bo nie zawsze warto. Bronić wartości – tak. Ale nic na siłę. I tak jesteśmy przeładowani informacjami, po co jeszcze zajmować się czymś, co niczego dobrego nie wniesie do naszego życia?

Magnolia

Re: Dać się ukrzyżować

Post autor: Magnolia » 2019-11-16, 11:54

Asiu przesyłam serdeczny uśmiech. Twoja sytuacja rodzinna jest dowodem twojego nawrócenia. Bo gdy ktoś staje się nowym człowiekiem to „przestaje się rozumieć ze światem”.
Pamiętasz słowa Jezusa że przyszedł wprowadzić nienawiść( rozdarcie) między ojca i syna, matkę i córkę? Odszukaj je. One są o tej sytuacji którą przezywasz.
Trzymaj się jednak swoich postanowień bo to Bogu masz się podobać a nie światu.

W pewnym sensie, takim duchowym, przezywasz swego rodzaju chłostę ale właśnie o tym jest ten wątek. Jak zobaczenie w naszym życiu podobieństwa do drogi krzyżowej.

Krzyżować mamy swój egoizm , ale nie godność. Pamiętacie obraz Chmielowskiego Ecce Homo? Zbity i upokorzony a jednak Człowiek z dużej litery.
To jest temat do kontemplacji. Ten obraz może być tematem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”