Życie w chwili obecnej

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Życie w chwili obecnej

Post autor: takisobie » 2019-11-22, 10:10

Korzyści płynące z bycia tu i teraz. Chwila obecna jest często niedoceniania ale łatwo również od niej uciekamy w przeszłość i przyszłość.

Poniżej odnośnik do tematu i jednocześnie strony ks.Pierzchalskiego

Żyć chwilą obecną
Ostatnio zmieniony 2019-11-22, 10:11 przez takisobie, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Życie w chwili obecnej

Post autor: Magnolia » 2019-11-22, 10:24

Ale @takisobie napisz jakie Ty masz doświadczenia w życiu chwilą obecną, żeby rozpocząć rozmowę...

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1959
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 412 times
Been thanked: 431 times

Re: Życie w chwili obecnej

Post autor: Praktyk » 2019-11-22, 23:20

takisobie pisze: 2019-11-22, 10:10 Korzyści płynące z bycia tu i teraz. Chwila obecna jest często niedoceniania ale łatwo również od niej uciekamy w przeszłość i przyszłość.

Poniżej odnośnik do tematu i jednocześnie strony ks.Pierzchalskiego

Żyć chwilą obecną
Gdy żyjemy chwilą obecną faktycznie zyskujemy bardzo wiele z życia. Bo gdy potrafimy skoncentrować się tylko na tu i teraz okazuje się, że nasz umysł potrafi dużo więcej niż gdy ciągle martwi się o przed o potem. Wtedy kieruje nas "serce".

Ale samo bycie tu i teraz nie jest aż takie proste. Bo żeby nie martwić się o przeszłość i przyszłość trzeba nie martwić się o przeszłość i przyszłość :)

Katolik osiąga nie martwienie się przeszłością zawierzając wybaczeniu Boga. "Jeśli Bóg wybaczył mi moje grzechy, to dlaczego mam się martwić tym co zrobiłem w przeszłości ?"
Nie martwienie się przyszłością Katolik osiąga wybierając zaufanie do Boga i akceptując fakt, że jego ( katolika ) istnienie trwa wiecznie. No bo przecież podstawowym faktem nauki KK jest "dusza ludzka jest nieśmiertelna" więc dlaczego martwić się o czas ? Będzie trwał wiecznie...
No ale może to być wieczne cierpienie... no faktycznie może, ale wybór należy do mnie. Jeśli ufam stwórcy wszystkiego to przecież nie będzie to cierpienie...
Ostatnio zmieniony 2019-11-22, 23:21 przez Praktyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: Życie w chwili obecnej

Post autor: takisobie » 2019-11-23, 00:46

Magnolia pisze: 2019-11-22, 10:24 Ale @takisobie napisz jakie Ty masz doświadczenia w życiu chwilą obecną, żeby rozpocząć rozmowę...
Jestem z tym na opak dlatego dzielę się tym co znajduje dla siebie jako "pomoc" do ewentualnej pracy nad tym z myślą że może komuś innemu też się przyda.
Poza tym pamiętam tą stronę bo ks.Pierzchalski odpisuje tam na różne problemy i zawsze ma to głębszy sens , daje do myślenia.

Magnolia

Re: Życie w chwili obecnej

Post autor: Magnolia » 2019-11-23, 07:42

ok, rozumiem.To bardzo dobry kierunek dla Ciebie. Nauka życia tu i teraz mi także pomogła bardzo czuć się znacznie lepiej w swoim życiu. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Życie w chwili obecnej

Post autor: Andej » 2019-11-23, 09:11

takisobie pisze: 2019-11-22, 10:10 Korzyści płynące z bycia tu i teraz. ...
Teraźniejszość jest zawsze wstępem do przyszłości. Korzyścią jest to, że daje możliwość doskonalenia się, ucznia.

To analogiczne do pytania o korzyści wynikające z wchodzenia po schodach. Każdy stopień daje większą perspektywę w stosunku do poprzedniego. Rozszerza horyzont. Przybliża do celu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Biserica Dumnezeu

Re: Życie w chwili obecnej

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-11-23, 20:16

Bardziej wtajemniczeni twierdzą, że zanim staje sie teraźniejszość, to juz nastaje przyszłość, a pozostaje tylko przeszłość. I pozostając teraz, nigdy nie przebywa sie w teraz, bo zanim pomyślę o teraz to juz jest "bylo" ... a zanim stwierdzę było, już jest "to sie stanie".
Być może jest to jedna z wielkich kwintesencji samego Stwórcy: "Jestem który Jestem to także Byłem który Byłem; a też Będę który Będę ".
Ostatnio zmieniony 2019-11-23, 20:24 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawiłam literówki, Magnolia

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: Życie w chwili obecnej

Post autor: takisobie » 2019-11-23, 22:00

Biserica Dumnezeu pisze: 2019-11-23, 20:16 Być może jest to jedna z wielkich kwintesencji samego Stwórcy: "Jestem który Jestem to także Byłem który Byłem; a też Będę który Będę ".
Nie obraź się ale proszę o sprostowanie , dokładniejszą argumentację najlepiej podpartą Biblią bo nigdy się nie spotkałem z tym że "Jestem który Jestem" to też "Byłem który Byłem"

Ja z kolei podpieram się filmikiem poniżej w odniesieniu do powyższego zdania. Nie trzeba oglądać całego , wystarczy od minuty 7:20 do 8:16


Magnolia

Re: Życie w chwili obecnej

Post autor: Magnolia » 2019-11-23, 22:20

Dzięki za przypomnienie tego filmiku. @Niezapominajka tez powinna go wysłuchać!

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Życie w chwili obecnej

Post autor: ToTylkoJa » 2019-11-23, 22:26

A moim zdaniem zawsze powinniśmy myśleć o przeszłości i przyszłości również. Tylko w tym pozytywnym sensie.
Powinniśmy myśleć o przeszłości, żeby móc zastanowić się, które doświadczenia mogą pomóc nam wybrać jak najlepiej teraz.
Powinniśmy myśleć o przyszłości, żeby mieć świadomość konsekwencji swoich czynów.

Może nie aż ŻYĆ przyszłością, przeszłością, ale mieć na szczególnej uwadze.

Biserica Dumnezeu

Re: Życie w chwili obecnej

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-11-23, 22:34

Takisobie - podalem jak najbardziej biblijna argumentacje.
JHWH wlasnie tak sie zaznacza w tym wlasnie sensie - Jestem zawiera zawsze bylem i zawsze bede.
I mowiac JHWH tlumaczymy to po polsku na "Jestem, ktroy Jestem" ... ale rowniez praidlowo na "Bylem ktory Bylem" ... co w zydowskiej wykladni oznacza jedynie, ze byl, jest i bedzie - czyli "Bede, ktory Bede".
W skrocie - mozna to rownie dobrze tlumaczyc jako - TRWAM.

Pozdrawiam.

ToTylkoJa - zgadzam sie. W takim to kontekscie warto przzyc swoje zycie.

Trzymaj sie.
Ostatnio zmieniony 2019-11-23, 22:35 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Życie w chwili obecnej

Post autor: Andej » 2019-11-23, 22:45

Teraźniejszość jest bazą przyszłości. Ale zawsze jest teraz.

Bóg jest ponad czasem. Więc w Jego przypadku jestem oznacza byłe i będę jednocześnie. Bo Bóg jest 1000 lat temu i jest za 1000 lat. Zawsze w dowolnym miejscu na osi czasu, do tego na całej osi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Biserica Dumnezeu

Re: Życie w chwili obecnej

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-11-23, 23:19

Andeju - i tak ( dla Boga ) i nie ( dla stworzenia ).
Stad taki wynalazek jak hebrajski alfabet potrafi wyrazic te wieloznaczonosc w postaci jednego wyrazu ( mozna rzec, ze heroglifu czy glifu w postaci doskonale rozwinietej, a zarazem doskonale wywazonej i prostej ).
Ja bym tutaj wrocil do fizycznej aspiracji oznaczonosci osi czasu - "bylo i jest i bedzie" istnieja zawsze na tej samej osi w tym samym momencie.
Tutaj tkwi tajemnica ( chyba ) tego, czego nie mozemy jako ludzkosc pojac: Bog nie ma poczatku ani konca.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Życie w chwili obecnej

Post autor: Andej » 2019-11-24, 08:04

Nie. Nie ma na osi czasu tego co było, ani będzie. Jest tylko jest. To znaczy przedział czasu do którego ma dostęp nasza świadomość.
A Boga to zupełnie nie dotyczy. Czas Boga nie wiąże. Ani nie ogranicza.
Bog nie ma poczatku ani konca.
A czas ma. Dlatego jakiekolwiek odnoszenie czasu do Boga nie ma sensu. Można jedynie Jego dzieł odnosić do konkretnych punktów wzgl. przedziałów. Jeśli Bóg był przed czasem, to czas przeszły tego nie może objąć.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Biserica Dumnezeu

Re: Życie w chwili obecnej

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-11-24, 08:20

Alez oczywiscie, ze jest. Jest to bieg fotonow.
Swiatlo biegnie w przestrzeni z okreslona predkoscia.
Kilka milinow lat swietlnych zostaje wyslana informacja o wypromieniowaniu fotonow z gwiazdyX. Tej gwiazdy juz nie ma, ale informacja teraz dobiega do ziemi. A za iles milionow lat dobiegnie do przeciwleglego kranca galaktyki.
Bylo - emisja z gwiazdy, jest - obserwacja na ziemi, bedzie - dotarcie o tym do kranca galaktyki.

To taki uproszczony model-
Os czasu rowniez jest btylko modelem.
Ale zjawisko istnieje realnie.

Wydaje mi sie, ze wlasnie informacja jest czynnikiem. A co jest czynniukiem informacji? Czy wlasnie nie tutaj zbiegaja sie niewiadome?

Ps: Czas ma swoj poczatek? To jest tez niewiadoma. Na razie przyjmuje sie to za pewien odnosnik dla teorii wybuchu. Do czasu, az nie zostanie to zweryfikowane.
Moze teoria pola elektrycznego wszechswiata? Nie wiem. Naukowcy tez nie wiedza.

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”