Miłość dar od Boga

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Miłość dar od Boga

Post autor: Andej » 2019-11-27, 09:05

Trudno. Wyłączam się z wątku. Nie potrafię dłużej ciągnąć, gdy nie mogą sie zorientować, o czym mowa. Bez jednoznacznego określenia czym jest miłość, nie wiem, do czego dążysz. Nie chodzi mi o wyliczenie kilku jej przejawów. Ani czym nie jest. Ale zdefiniowania. Wiem, że wiesz czym miłość jest. Sens rozmowa ma tylko z tymi, którzy też wiedzą. Ja do nich nie należę.
Nie wiem, czy kocham (choć ludzie mówili, że tak; nie wiem na jakiej podstawie). Czy potrafię kochać, bo wciąż brak mi definicji. Wciąż jest to dla mnie zbiór różnych niespójnych określeń.
Owszem, używam tego słowa. Mam nadzieję, że w znaczeniach powszechnie uznawanych. Ale pewności, co do tego nie mam.

Próbowałem. Nie wyszło.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Miłość dar od Boga

Post autor: bei » 2019-12-16, 08:45

Wczoraj w kościele ksiądz powiedział, że miłość jest wtedy gdy dobro drugiego przekłada się nad dobro własne. Zgadzacie się?

Magnolia

Re: Miłość dar od Boga

Post autor: Magnolia » 2019-12-16, 08:58

Tak. To postawa serca, która pragnie bardziej dobra dla drugiej osoby niż dla siebie samej.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Mocni w duchu

Post autor: Albertus » 2021-06-02, 22:14

sądzony pisze: 2021-06-02, 21:54 Jezus był ortodoksyjny w Miłości.
Tak.I okazuje miłosierdzie grzesznikom.

Ale nie oznacza to ze nie ustala konkretnych zasad których powinni się trzymać Jego wyznawcy a przede wszystkim nie oznacza to ze relatywizuje prawdę. Prawda jest jedna.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Mocni w duchu

Post autor: sądzony » 2021-06-03, 10:12

Albertus pisze: 2021-06-02, 22:14 Ale nie oznacza to ze nie ustala konkretnych zasad których powinni się trzymać Jego wyznawcy (...)
Wydaje mi się, że najwyraźniejszą jest Miłość, czyli odwrócenie się ku Innym.
Albertus pisze: 2021-06-02, 22:14 (...) a przede wszystkim nie oznacza to ze relatywizuje prawdę.(...)
Prawda nie może relatywizować samej siebie.
Albertus pisze: 2021-06-02, 22:14 (...) Prawda jest jedna.
Tak. Najwyższą Prawdą, którą jesteśmy w stanie (w pewnym stopniu) "ogarnąć" jest Jezus Chrystus.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Mocni w duchu

Post autor: Albertus » 2021-06-03, 10:25

sądzony pisze: 2021-06-03, 10:12
Albertus pisze: 2021-06-02, 22:14 Ale nie oznacza to ze nie ustala konkretnych zasad których powinni się trzymać Jego wyznawcy (...)
Wydaje mi się, że najwyraźniejszą jest Miłość, czyli odwrócenie się ku Innym.
Ustalanie i przestrzeganie dobrych zasad i określanie prawd wiary których maja się trzymać wierzący nie stoi w żadnej sprzeczności z miłością i zwracaniem sie ku innym. Jest wręcz przeciwnie

Piszesz tak jakby te dwie rzeczy stały ze sobą w jakiejś opozycji a tak nie jest. To fałszywa opozycja.
Ostatnio zmieniony 2021-06-03, 10:41 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Mocni w duchu

Post autor: sądzony » 2021-06-03, 10:44

Albertus pisze: 2021-06-03, 10:25 Ustalanie i przestrzeganie dobrych zasad i określanie prawd wiary których maja się trzymać wierzący nie stoi w żadnej sprzeczności z miłością i zwracaniem sie ku innym. Jest wręcz przeciwnie
Oprócz stworzenia "pozoru", że prawa i zasady są ważniejsze od samej Prawdy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Mocni w duchu

Post autor: Albertus » 2021-06-03, 10:51

sądzony pisze: 2021-06-03, 10:44
Albertus pisze: 2021-06-03, 10:25 Ustalanie i przestrzeganie dobrych zasad i określanie prawd wiary których maja się trzymać wierzący nie stoi w żadnej sprzeczności z miłością i zwracaniem sie ku innym. Jest wręcz przeciwnie
Oprócz stworzenia "pozoru", że prawa i zasady są ważniejsze od samej Prawdy.
Tak. Istnieje niebezpieczeństwo błędnego rozumienia tych rzeczy ale nie zmienia to faktu ze prawidłowo rozumiane zasady są dla Kościoła niezbędne , bardzo dobre, potrzebne i zgodne z miłością. Jezus i apostołowie ustalali zasady których muszą się trzymać wierzący i takie sa fakty. Poczytaj Nowy Testament pod tym kątem bo bez tego będziesz miał tylko wybiórczą wizję Chrystusa. A najważniejsza jest prawda.

A jak w ogóle rozumiesz miłość - na czym polega miłość w praktyce?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Mocni w duchu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-06-03, 11:07

sądzony pisze: 2021-06-03, 10:44
Albertus pisze: 2021-06-03, 10:25 Ustalanie i przestrzeganie dobrych zasad i określanie prawd wiary których maja się trzymać wierzący nie stoi w żadnej sprzeczności z miłością i zwracaniem sie ku innym. Jest wręcz przeciwnie
Oprócz stworzenia "pozoru", że prawa i zasady są ważniejsze od samej Prawdy.
Samo gadanie o miłości nie ma istotnej wartości, jeśli nie ma odbicia w czynach.
Jeśli ktoś opowiada, ze "kocha" Boga a grzeszy i zamierza grzeszyć nadal, to po prostu kłamie.
Pisał o tym sporo Jan w swoim pierwszym liście oraz Jakub.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Mocni w duchu

Post autor: sądzony » 2021-06-03, 11:09

Albertus pisze: 2021-06-03, 10:51 Tak. Istnieje niebezpieczeństwo błędnego rozumienia tych rzeczy ale nie zmienia to faktu ze prawidłowo rozumiane zasady są dla Kościoła niezbędne , bardzo dobre, potrzebne i zgodne z miłością. Jezus i apostołowie ustalali zasady których muszą się trzymać wierzący i takie sa fakty. Poczytaj Nowy Testament pod tym kątem bo bez tego będziesz miał tylko wybiórczą wizję Chrystusa. A najważniejsza jest prawda.
Czytam Ewangelię codziennie, ale może faktycznie nie pod tym kątem.
Raczej pozwalem by "kąt" sam mnie znalazł.
Albertus pisze: 2021-06-03, 10:51 A jak w ogóle rozumiesz miłość - na czym polega miłość w praktyce?
Miłość jest chwilą Radości i Prawdy, których doświadczam będąc blisko Boga, niezależnie od tego czy grzeszę czy nie.
(przynajmniej w to wierzę)
Staram się Tym dzielić z innymi niezależnie kim i jacy są. Głównie poprzez słowo, uśmiech, czyn, "bliskość", zabawę, pomoc, obecność.
Tak to widzę.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Mocni w duchu

Post autor: Albertus » 2021-06-03, 11:26

sądzony pisze: 2021-06-03, 11:09
Albertus pisze: 2021-06-03, 10:51 Tak. Istnieje niebezpieczeństwo błędnego rozumienia tych rzeczy ale nie zmienia to faktu ze prawidłowo rozumiane zasady są dla Kościoła niezbędne , bardzo dobre, potrzebne i zgodne z miłością. Jezus i apostołowie ustalali zasady których muszą się trzymać wierzący i takie sa fakty. Poczytaj Nowy Testament pod tym kątem bo bez tego będziesz miał tylko wybiórczą wizję Chrystusa. A najważniejsza jest prawda.
Czytam Ewangelię codziennie, ale może faktycznie nie pod tym kątem.
Raczej pozwalem by "kąt" sam mnie znalazł.
Albertus pisze: 2021-06-03, 10:51 A jak w ogóle rozumiesz miłość - na czym polega miłość w praktyce?
Miłość jest chwilą Radości i Prawdy, których doświadczam będąc blisko Boga, niezależnie od tego czy grzeszę czy nie.
(przynajmniej w to wierzę)
Staram się Tym dzielić z innymi niezależnie kim i jacy są. Głównie poprzez słowo, uśmiech, czyn, "bliskość", zabawę, pomoc, obecność.
Tak to widzę.
To o czym piszesz to raczej emocje i odczucia którymi starasz się dzielić w relacjach z innymi i jest to wszystko bardzo dobre i potrzebne ale na czym polega miłość to święty Jan pisze konkretnie:

2J(4) Ucieszyłem się bardzo, że znalazłem wśród twych dzieci takie, które postępują według prawdy, zgodnie z przykazaniem, jakie otrzymaliśmy od Ojca. (5) A teraz proszę cię, Pani, abyśmy się wzajemnie miłowali. A pisząc to - nie głoszę nowego przykazania, lecz to, które mieliśmy od początku. (6) Miłość zaś polega na tym, abyśmy postępowali według Jego przykazań. Jest to przykazanie, o jakim słyszeliście od początku, że według niego macie postępować.
Ostatnio zmieniony 2021-06-03, 11:29 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Mocni w duchu

Post autor: sądzony » 2021-06-03, 11:41

Albertus pisze: 2021-06-03, 11:26 To o czym piszesz to raczej emocje i odczucia którymi starasz się dzielić w relacjach z innymi i jest to wszystko bardzo dobre i potrzebne ale na czym polega miłość to święty Jan pisze konkretnie:
Rozróżniam emocje i odczucia od stanu, postawy czy procesu.
Nie wiesz o czym piszę, niewątpliwie wiesz jednak o czym czytasz. I masz do tego pełne prawo.
Albertus pisze: 2021-06-03, 11:26 (...) Miłość zaś polega na tym, abyśmy postępowali według Jego przykazań (...)
Zgadza się. Miłość jest postępowaniem według przykazań,
lecz postępowanie wegług nich nie jest Miłośćią.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Mocni w duchu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-06-03, 12:39

sądzony pisze: 2021-06-03, 11:09 Miłość jest chwilą Radości i Prawdy, których doświadczam będąc blisko Boga, niezależnie od tego czy grzeszę czy nie.
Nic podobnego. To może być (choć nie musi) owoc miłości, ale na pewno nie jest miłością.
Miłość w ujęciu Chrystusa wydaje się taka "nudna" i "pospolita", nie mająca nic wspólnego z uniesieniami:
J 14:15 "Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania."
J 14:21 "Kto ma przykazania moje i je zachowuje, ten Mnie miłuje. Kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie."

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Mocni w duchu

Post autor: sądzony » 2021-06-03, 12:56

Marek_Piotrowski pisze: 2021-06-03, 12:39
sądzony pisze: 2021-06-03, 11:09 Miłość jest chwilą Radości i Prawdy, których doświadczam będąc blisko Boga, niezależnie od tego czy grzeszę czy nie.
Nic podobnego. To może być (choć nie musi) owoc miłości, ale na pewno nie jest miłością.
Miłość w ujęciu Chrystusa wydaje się taka "nudna" i "pospolita", nie mająca nic wspólnego z uniesieniami:
J 14:15 "Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania."
J 14:21 "Kto ma przykazania moje i je zachowuje, ten Mnie miłuje. Kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie."
Poniekąd.
Dla mnie nie jest to jednak "nudne" i "pospolite".
Pozwalam sobie jednak czytać to ciut inaczej. Pierwotna jest Miłość, przykazania wtórne.
Bo gdy nie ma Prawa, grzech jest w stanie śmierci. Rz 7.8

Czyż nie prawo jest przyczyną grzechu i czyż nie Miłość nas od niego uwalnia.
Tak to rozumiem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Mocni w duchu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-06-03, 13:10

Obawiam się, ze interpretujesz "prawo" jako wszystko, co jest jakąkolwiek normą. To nie jest ewangeliczne rozumienie.
To prawda, że Miłość jest pierwotna - ale "Miłość" to nie "uczucie miłości" czy "uczucie bycie blisko Boga". Miłość to przede wszystkim postawa.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”