Jak żyć bez uzależnień?

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
Magnolia

Re: Jak żyć bez uzależnień?

Post autor: Magnolia » 2019-12-15, 20:59

no właśnie, zaczynam tak na ten temat patrzeć, że skoro bez uzależnień jest bardzo trudno żyć to niech chociaż to bedą dobre uzależnienia...np przykładem dobrego uzależnienia jest ... co?

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Jak żyć bez uzależnień?

Post autor: Viridiana » 2019-12-18, 10:43

Magnolia pisze: 2019-12-15, 17:35
Viridiana pisze: 2019-12-15, 17:21
Magnolia pisze: 2019-12-06, 11:04 Czy da się żyć zupełnie bez uzależnień?
Na wszelki wypadek się spytam: jak w tym wątku definiujemy słowo "uzależnienie"?
A jak Ty byś je zdefiniowała? Wydaje mi się że jest powszechnie zrozumiałe to słowo.
Hmm... Uzależnieniem nazwałabym chorobliwe przywiązanie się do czegoś. Jest to coś tak silnego, że sięgamy po daną rzecz lub reagujemy odruchowo i trochę tracimy nad tym kontrolę. Ma silny wpływ na zdrowie np. fizyczne, psychiczne etc.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Jak żyć bez uzależnień?

Post autor: Czarny » 2019-12-19, 00:12

Magnolia pisze: 2019-12-15, 20:59 no właśnie, zaczynam tak na ten temat patrzeć, że skoro bez uzależnień jest bardzo trudno żyć to niech chociaż to bedą dobre uzależnienia...np przykładem dobrego uzależnienia jest ... co?
Przesadnie częste mycie rąk, dłoni znaczy się;)
Uzależnienie to jest utrata kontroli, całkowita i totalna.
Czy jest dobre uzależnienie? No chyba nie, bo uzależnienie to choroba.

https://www.medonet.pl/psyche/uzaleznie ... 48835.html

Co innego nawyk, przyzwyczajenie, nawet kompulsywne zachowania-dojadanie sobie słodyczy, zdrowsze by nawet owoce były.
Zatem lepiej wybierać sobie przyzwyczajenia, słabostki a pierwsze objawy, podejrzenie zaistnienia uzależnienia niech w głowie włączy sygnał alarmowy.
Jest tak wiele uzależnień, że nie sposób o wszystkich wspomnieć.
To takie moje spostrzeżenie, tematu, który moim skromnym zdaniem wcale lajtowy nie jest.
Ale spokojnie, pewnie halny w połączeniu z pełnią(ktoś mi mówił że teraz jest)spowodował u mnie taki słowotok.

Magnolia

Re: Jak żyć bez uzależnień?

Post autor: Magnolia » 2019-12-19, 10:36

Komplusywnie to ja robię kilka rzeczy, ale sa tez chwile, kiedy specjalnie wystawiam się na próbę po to by ją pozytywnie przejść, np celowo wchodzi do drogerii by nic nie kupić, choć zdarza mi sie kompulsywnie kupować kosmetyki.

Ale taka zupełna utrata kontroli w jakimś przypadku to bym już określiła zniewoleniem, a nie tylko uzależnieniem.
To drugie wiąże się z jakimś przymusem, ale można jeszcze podejmować decyzje, można mieć dłuższe lub krótsze przerwy. A w zniewoleniu już nie bardzo ...

Awatar użytkownika
Betka
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 265
Rejestracja: 28 cze 2019
Lokalizacja: Podkarpackie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 401 times
Been thanked: 133 times

Re: Jak żyć bez uzależnień?

Post autor: Betka » 2021-01-06, 07:33

Popadłam w uzależnienie kilka lat temu,mam nadzieję na zawsze,jest to głód czytania Słowa Bożego
Ściskam Was Kochani mocno🤗
Twoje słowo jest pochodnią dla nóg moich i światłem na mojej ścieżce .
Ps 119

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Jak żyć bez uzależnień?

Post autor: sądzony » 2021-01-06, 12:10

Betka pisze: 2021-01-06, 07:33 Popadłam w uzależnienie kilka lat temu,mam nadzieję na zawsze,jest to głód czytania Słowa Bożego
Ściskam Was Kochani mocno🤗
Więc myślimy jednako poniekąd.
Dla mnie zawsze to brak Miłości.
:)
PS: też popadłem i wciąż popadam.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”