Psychoterapia

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Andej » 2021-10-07, 07:33

adampiotr pisze: 2021-10-06, 13:34 A czy katolik powinien łączyć wiarę z Psychoterapia ??
Dobre pytanie. Ale jaki w nim sens?
Czy jest to sugestia, że wiara wyklucza psychoterapie, a psychoterapia wiarę? Coś w tym jest. Poznałem Karola Meissnera (dr psychologii, benedyktyn tyniecki) pod koniec lat sześćdziesiątych. Wtedy to administracyjnie przeciwstawiono wiarę psychologii. Jako zakonnik miał zakaz wykonywania zawodu. Nie wolno było mu oficjalnie prowadzić psychoterapii. Ale teraz nie ma takich zakazów. Osoba konsekrowana może się tym zajmować i całe szczęście. Bowiem jestem przekonany, że jest potężne spektrum problemów natury psychicznej, które są ściśle powiązane z wiarą. Z imperatywem życia zgodnego z Nauką Chrystusa i Kościoła. Cywilny psycholog nie jest w stanie tego zrozumieć. A jeśli nawet zrozumie, to nie jest w stanie pomóc. Do tego potrzebne wiara. Ukierunkowanie na Chrystusa. Na Boga w Trójcy Świętej.
Ma to też dodatkowe znaczenie. Łatwiej jest wyjaśnić problemy komuś, kto ma w miarę zbliżony światopogląd, system wartości.

Dlatego katolik powinien wszystkie dziedziny swojego życia zawsze łączyć z wiarą.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Psychoterapia

Post autor: sądzony » 2021-10-07, 08:22

Andej pisze: 2021-10-07, 07:33 Cywilny psycholog nie jest w stanie tego zrozumieć. A jeśli nawet zrozumie,
Więc jest czy nie jest? Przeczysz sam sobie.
Andej pisze: 2021-10-07, 07:33 ... to nie jest w stanie pomóc.
To kłamstwo. Mi pomogli i pomagają.
Andej pisze: 2021-10-07, 07:33 Do tego potrzebne wiara.
Klienta, nie psychoterapeuty?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Andej » 2021-10-07, 08:46

Zabiegów retorycznych tłumaczyć nie będę.

Na jednym przykładzie nie powinno budować się teorii. Tym bardziej, że bez podania konkretów, tj. wyjaśnienia na ile problem był związany z wiarą, wyznawanymi wartościami.

Klient wiary sobie nie kupi. Porozumienie w wierze, zrozumienie wartości, pomaga z rozumieniu i ułatwia wspólny język.

Uwaga: Pisałem ogólnie. Zdaję sobie sprawę, że wiele osób żyje w swoim świecie. W którym własne doświadczenie, poglądy przedstawia tak, jakby to były uniwersalne prawdy katolickie.

Na podstawie autopsji ponownie stwierdzam, że tym łatwiejsza i skuteczniejsza pomoc psychologiczna i mnie dzieli systemy wartości pacjenta i terapeuty.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Psychoterapia

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-07, 10:23

Wydaje się, że ksiądz nie jest w stanie zastąpić psychologa, a psycholog księdza.
Ale obydwaj mogą pomóc, zwłaszcza gdy współpracują.

Podobnie: inne zadanie mają sakramenty, a inne terapie.
Problemem jest, jeśli terapia zawiera elementy sprzeczne z wiarą lub manipulacyjne (co niestety we współczesnej psychoterapii nie jest rzadkością). Co więcej, zwraca sie uwagę, że pewne kierunki psychologii przyjęły formy ideologii, a nawet współczesnej, "świeckiej" religii.
Niepokoi też otwartość wielu psychoterapeutów (czy "coachów") na rózne praktyki na pograniczu ezoteryki, lub takie, które pochodzą z różnych wierzeń, nierzadko będących zagrożeniem duchowym.
Z drugiej strony bardzo złą robotę robią ci, którzy mówią "nie jest ci potrzebny psycholog [psychiatra, lekarz, terapeuta] tylko wiara", bowiem, jak pisałem wyżej, ksiądz nie zastępuje terapeuty a terapeuta księdza. Tym bardziej w stanach chorobowych lub np. depresji, która wymaga koniecznie interwencji fachowca (i to nie "fachowca od zbawienia").

Zatem nie rezygnujmy z fachowców, ale uważajmy, czy ci fachowcy są dobrzy (a więc czy, między innymi, nie wchodzą na ścieżki sprzeczne z wiarą).

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Psychoterapia

Post autor: sądzony » 2021-10-07, 13:07

Andej pisze: 2021-10-07, 08:46 Na jednym przykładzie nie powinno budować się teorii.
Nie buduj więc.
Andej pisze: 2021-10-07, 08:46 Porozumienie w wierze, zrozumienie wartości, pomaga z rozumieniu i ułatwia wspólny język.
Rozwój, również duchowy, nie zawsze wymaga jedynie głaskania. Bywa, że konfrontacji.
Andej pisze: 2021-10-07, 08:46 Uwaga: Pisałem ogólnie.
Więc ogólnie się mylisz pisząc:
Andej pisze: 2021-10-07, 07:33 Cywilny psycholog nie jest w stanie tego zrozumieć.
Andej pisze: 2021-10-07, 07:33 Zdaję sobie sprawę, że wiele osób żyje w swoim świecie. W którym własne doświadczenie, poglądy przedstawia tak, jakby to były uniwersalne prawdy katolickie.
Z tego może sobie zdajesz.
Andej pisze: 2021-10-07, 07:33 Na podstawie autopsji ponownie stwierdzam, że tym łatwiejsza i skuteczniejsza pomoc psychologiczna i mnie dzieli systemy wartości pacjenta i terapeuty.
Czyli szansa jednak istnieje.
W psychoterapii najważniejszy jest cel nie system wartości.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Psychoterapia

Post autor: adampiotr » 2021-10-07, 13:19

Bardziej coś innego mnie skłoniło do tego wątku :).No bym musiał rozwinąć trochę moje myśli, ale na razie mi nic nie przychodzi do głowy.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Jozek » 2021-10-07, 13:40

Marek_Piotrowski pisze: 2021-10-07, 10:23 Wydaje się, że ksiądz nie jest w stanie zastąpić psychologa, a psycholog księdza.
Ale obydwaj mogą pomóc, zwłaszcza gdy współpracują.

Podobnie: inne zadanie mają sakramenty, a inne terapie.
Problemem jest, jeśli terapia zawiera elementy sprzeczne z wiarą lub manipulacyjne (co niestety we współczesnej psychoterapii nie jest rzadkością). Co więcej, zwraca sie uwagę, że pewne kierunki psychologii przyjęły formy ideologii, a nawet współczesnej, "świeckiej" religii.
Niepokoi też otwartość wielu psychoterapeutów (czy "coachów") na rózne praktyki na pograniczu ezoteryki, lub takie, które pochodzą z różnych wierzeń, nierzadko będących zagrożeniem duchowym.
Z drugiej strony bardzo złą robotę robią ci, którzy mówią "nie jest ci potrzebny psycholog [psychiatra, lekarz, terapeuta] tylko wiara", bowiem, jak pisałem wyżej, ksiądz nie zastępuje terapeuty a terapeuta księdza. Tym bardziej w stanach chorobowych lub np. depresji, która wymaga koniecznie interwencji fachowca (i to nie "fachowca od zbawienia").

Zatem nie rezygnujmy z fachowców, ale uważajmy, czy ci fachowcy są dobrzy (a więc czy, między innymi, nie wchodzą na ścieżki sprzeczne z wiarą).
chyba pominales Sakrament Namaszczenia chorych.
a tak w ogole to odnosze wrazenie jakby ten Sakrament byl jakby zapomniany w ogole.
ludzie mysla ze to Sakrament dla tych ktorzy juz sa jedna noga po tamtej stronie.
zamiast tego wszyscy maja cisnienie na uzdrowienia w kazdy inny sposob.
Ostatnio zmieniony 2021-10-07, 13:50 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Psychoterapia

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-07, 13:48

Jozek pisze: 2021-10-07, 13:40
Marek_Piotrowski pisze: 2021-10-07, 10:23 Wydaje się, że ksiądz nie jest w stanie zastąpić psychologa, a psycholog księdza.
Ale obydwaj mogą pomóc, zwłaszcza gdy współpracują.

Podobnie: inne zadanie mają sakramenty, a inne terapie.
Problemem jest, jeśli terapia zawiera elementy sprzeczne z wiarą lub manipulacyjne (co niestety we współczesnej psychoterapii nie jest rzadkością). Co więcej, zwraca sie uwagę, że pewne kierunki psychologii przyjęły formy ideologii, a nawet współczesnej, "świeckiej" religii.
Niepokoi też otwartość wielu psychoterapeutów (czy "coachów") na rózne praktyki na pograniczu ezoteryki, lub takie, które pochodzą z różnych wierzeń, nierzadko będących zagrożeniem duchowym.
Z drugiej strony bardzo złą robotę robią ci, którzy mówią "nie jest ci potrzebny psycholog [psychiatra, lekarz, terapeuta] tylko wiara", bowiem, jak pisałem wyżej, ksiądz nie zastępuje terapeuty a terapeuta księdza. Tym bardziej w stanach chorobowych lub np. depresji, która wymaga koniecznie interwencji fachowca (i to nie "fachowca od zbawienia").

Zatem nie rezygnujmy z fachowców, ale uważajmy, czy ci fachowcy są dobrzy (a więc czy, między innymi, nie wchodzą na ścieżki sprzeczne z wiarą).
chyba pominales Sakrament Namaszczenia chorych.
W czym niby pominąłem?
a tak w ogole to odnosze wrazenie jakby ten Sakrament byl jakby zapomniany w ogole.
zamiast tego wszyscy maja cisnienie na uzdrowienia w kazdy inny sposob.
To akurat prawda. Choć uzdrowienie nie jest głównym celem tego sakramentu.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Jozek » 2021-10-07, 13:52

zgadza sie ze nie jest glownym celem, ale jednak jest jednym z celow.
w kazdym badz razie jest Sakramentem dla kazdego chorego, a nie tylko dla umierajacych.
Ostatnio zmieniony 2021-10-07, 13:53 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5200
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1378 times

Re: Psychoterapia

Post autor: abi » 2021-10-07, 14:07

pomalu juz ludzie przestaja sie bac namaszczenia chorych
bo dotychczas bylo ze- po swietych olejach to juz trzeba umierac
duza mysle zasluge ma tu wezwanie ksiezy w swiatowy dzien chorego aby podeszli do oltarza wszyscy ktorzy uwazaja ze potrzebuja namaszczenia
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Psychoterapia

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-10-07, 14:30

abi pisze: 2021-10-07, 14:07 pomalu juz ludzie przestaja sie bac namaszczenia chorych
bo dotychczas bylo ze- po swietych olejach to juz trzeba umierac
duza mysle zasluge ma tu wezwanie ksiezy w swiatowy dzien chorego aby podeszli do oltarza wszyscy ktorzy uwazaja ze potrzebuja namaszczenia
To jest akurat przegięcie w drugą stronę. Choć bywają i większe: pewien ksiądz namaścił wszystkich obecnych "bo przeciez zawsze tam na coś każdy jest chory").
Do sakramentu powinny przystąpić osoby poważnie chore (niekoniecznie w bezpośrednim zagrożeniu śmierci), osłabione z powodu starości, poddające się poważnemu zabiegowi chirurgicznemu itd
Katechizm:
Namaszczenie chorych „nie jest sakramentem przeznaczonym tylko dla tych, którzy znajdują
się w ostatecznym niebezpieczeństwie utraty życia. Odpowiednia zatem pora na przyjęcie tego sakramentu jest już wówczas, gdy wiernym zaczyna grozić niebezpieczeństwo śmierci z powodu choroby lub starości (...)
Jest rzeczą stosowną przyjąć sakrament namaszczenia chorych przed trudną operacją. Odnosi się to także do osób starszych, u których pogłębia się
słabość.”



Jozek pisze: 2021-10-07, 13:52 zgadza sie ze nie jest glownym celem, ale jednak jest jednym z celow.
w kazdym badz razie jest Sakramentem dla kazdego chorego, a nie tylko dla umierajacych.
To prawda, jednak są cele ważniejsze.
Katechizm:
IV. Skutki sprawowania tego sakramentu
1520 Szczególny dar Ducha Świętego. Pierwszą łaską sakramentu namaszczenia chorych jest łaska umocnienia, pokoju i odwagi, by przezwyciężyć trudności związane ze stanem ciężkiej choroby lub niedołęstwem starości. Ta łaska jest darem Ducha Świętego, który odnawia ufność i wiarę w Boga
oraz umacnia przeciw pokusom złego ducha, przeciw pokusie zniechęcenia i trwogi przed śmiercią. Wsparcie Pana przez moc Jego Ducha ma prowadzić chorego do uzdrowienia duszy, a także do uzdrowienia ciała, jeśli taka jest wola Boża. ponadto, „jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone” (Jk 5,15)116.

1521 Zjednoczenie z męką Chrystusa. Przez łaskę tego sakramentu chory otrzymuje siłę i dar
głębszego zjednoczenia z męką Chrystusa. Jest on w pewien sposób konsekrowany, by przynosić
owoc przez upodobnienie do odkupieńczej śmierci Zbawiciela. Cierpienie – następstwo grzechu pierworodnego – otrzymuje nowe znaczenie: staje się uczestnictwem w zbawczym dziele Jezusa.

1522 Łaska eklezjalna. Chorzy, którzy przyjmują ten sakrament, „łącząc się dobrowolnie z męką i
śmiercią Chrystusa, przysparzają dobra Ludowi Bożemu”117. Celebrując ten sakrament, Kościół w
komunii świętych wstawia się w intencji chorego. Ze swej strony chory przez łaskę tego sakramentu
przyczynia się do uświęcenia Kościoła i do dobra wszystkich ludzi, dla których Kościół cierpi i ofiaruje
się przez Chrystusa Bogu Ojcu.

1523 Przygotowanie do ostatniego przejścia. Jeśli sakrament namaszczenia chorych udzielany jest
wszystkim, którzy cierpią z powodu ciężkiej choroby i niedołęstwa, to tym bardziej jest on przeznaczony dla tych, którzy zbliżają się do kresu życia, tak że nazywano go również sacramentum exeuntium, „sakramentem odchodzących”. Namaszczenie chorych dopełnia rozpoczęte przez
chrzest dzieło naszego upodobnienia się do misterium Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Jest ono ostatnie w szeregu świętych namaszczeń, które wyznaczają etapy życia chrześcijanina: namaszczenie przy chrzcie wycisnęło na nas pieczęć nowego życia; namaszczenie przy bierzmowaniu umocniło nas do życiowej walki. To ostatnie namaszczenie otacza koniec naszego ziemskiego życia jakby
ochroną, zabezpieczającą nas na ostatnią walkę przed wejściem do domu Ojca120.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5200
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1378 times

Re: Psychoterapia

Post autor: abi » 2021-10-07, 14:32

a gdzie tam jest o chorych czy slabych psychicznie czy duchowo?
glownie ta grupe podkreslal i dlatego tak ochoczo wystapilam na srodek
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Czarny » 2021-10-07, 15:16

Ja zaobserwowałem przez te osiem lat fantastyczne działanie Sakramentu chorych na stan chorej. Nie no oczywiście w uzasadnionych sytuacjach prosiłem kapłana by dał mamie I nie traktowałem to jako lek alternatywny. Po prostu za każdym razem i w tej sprawie był ogromną pomocą. Nie sądzę by to stricte psychologiczne działanie było, bo nie bardzo mama zdawała sobie sprawę z sytuacji.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Jozek » 2021-10-07, 15:32

to jest ze sie tak wyraze Sakrament indywidualny, wiec hurtowe jego udzielanie jest w pewnym stopniu lekcewazeniem go i pomniejszaniem jego waznosci i skutku.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Czarny » 2021-10-07, 15:40

Tyle że w tym nawet tłumie, czekają ludzie którzy indywidualnie przyjmują ów Sakrament.
Ja nie teoretyzuję, tylko piszę znając konkretne sytuację.
Po prostu ludzie chorzy korzystają z okazji gdy jest np msza dla chorych i seniorów.
Jest to ogromne dobrodziejstwo dla wielu potrzebujących.
Tu mimo że jest wielu, moim zdaniem każdy indywidualnie przyjmuje ten Sakrament.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”