Psychoterapia

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
ODPOWIEDZ
Magnolia

Re: Psychoterapia

Post autor: Magnolia » 2020-01-21, 10:59

I jeszcze taki artykuł:
https://deon.pl/inteligentne-zycie/po-c ... 8i1_MolHDs

Gdzie ceniona Pani psycholog opowiada jak najlepsza terapia może okazać się wyjście poza swoje problemy by pomagać innym - że to skutecznie leczy. Warto przeczytać.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Psychoterapia

Post autor: Dezerter » 2020-01-21, 17:24

Są psycholodzy chrześcijańscy
https://www.spch.pl/
Oddziały

Warszawa – OPP INTEGRA
Warszawa – Bednarska
Katowice
Gdańsk
Kraków
Poznań
Wrocław

Sam poznałem trzy psycholożki chrześcijańskie i dwoje psychoterapeutów i psychologów w jednym (jeden to ksiądz)
mieszkam na prowincji, więc chyba tak źle nie jest.
Jak ktoś chce to polecę Inowrocław, Toruń, Gniezno

Freud był przede wszystkim mistykiem niechrześcijańskim, który miał jakiś wgląd w świat niematerialny, który sam na sobie badał i opisywał - mocno odjechany i wybitny człowiek.

Korzystałem ze spotkań z psychologami na szkoleniach, by być lepszym rodzicem, czy lepszym szefem, czy człowiekiem - zawsze były bardzo owocne i sprawiły, że żyje mądrzej i zdrowiej (psychicznie i emocjonalne) i szczęśliwiej.
Ludziom wokół mnie też jest łatwiej ze mną wytrzymać bo coś wiem i rozumiem, ale i tak tak bardzo mi daleko do doskonałości, ze tym miejsc,u wszystkich przepraszam, że jestem jaki jestem :(
Ostatnio zmieniony 2020-01-21, 17:46 przez Dezerter, łącznie zmieniany 3 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Katoliczka84
Przybysz
Przybysz
Posty: 5
Rejestracja: 30 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm

Re: Psychoterapia

Post autor: Katoliczka84 » 2020-03-31, 00:05

Cześć, nazajutrz czeka mnie konsultacja (co prawda online - na szczęście bądź na nieszczęście). Z jednej strony mam obawy,bo nie wiem czy uda mi się otworzyć pani Psycholog tak jakbym chciaka, a z drugiej strony żywię wielkie nadzieje...do tego stopnia że spisałam sobie pokrótce "historię" mojego życia na kartce 🤦 Nie wiem czego się spodziewać i jak to będzie wyglądało bo to moja pierwsza taka rozmowa..raz byłam u pani psychiatry ale ona tylko wysłuchała i przepisała leki, które dużo nie pomogły wręcz przeciwnie :/ Jak przezwyciężyć w sobie te barierę? Dodam tylko że naprawdę kiepsko się trzymam, sytuacja życiowa mnie przerosła, od miesięcy czuje się fatalnie bo kolejne części organizmu mi szwankują, aco najlepsze badania mam w porzadku, co do jednego :/Niestety psychika robi ze mną co chce i już przejęła nade mną kontrolę kompletnie, nie będę się rozpisywać ale przykładowo potrafi mnie wybudzić w środku nocy, kiedy nagle dłonie i stopy mi cierpna, tętno mam 100, nie mogę oddychać i chce mi się płakać :p Ktoś miał podobne zaburzenia nerwicowo-somatyczno-depresyjne? Czy mogę mieć nadzieję że to coś da skoro leki nawet zawodzą?
PS. Dużo się modlę i tylko to trzyma mnie od głupich decyzji, ale chyba "dorosłam" do myślenia że sama sobie nie poradzę 😕

Magnolia

Re: Psychoterapia

Post autor: Magnolia » 2020-03-31, 09:28

Klaudio, Jeśli badania masz w porządku, to z dużym prawdopodobieństwem objawy masz psychosomatyczne. Czyli właśnie terapia może pomóc rozwikłać problemy emocjonalne.
Ale wartość terapii ocenia się conajmniej po kilku miesiącach chodzenia co tydzień. Najważniejsze jest słuchać się terapeutki i jej ufać. nie oceniaj ani leków ani terapii po miesiącu. Leki też potrzebują czasu by ustawić odpowiednią dawkę i osiągnąć stabilny poziom leku we krwi. A najcześciej leki psychoaktywne na początku nasilaną objawy np pojawiają nie silne myśli samobójcze. Ale jest to napisane w ulotce, więc sama świadomość, że to wynik leku powinna CIe uspokoić.
Nie leczone objawy psychosomatyczne bedą się nasilać i uniemożliwiać zwykłe funkcjonowanie w codzienności. A jak poznasz siebie to nauczysz rozładowywać napięcia i stres, które prowadzą do objawów, albo może całkiem rozpracujesz powody i objawy ustaną.
W każdym razie należy podejść do terapii z determinacją i otwartością, z nastawieniem że walczysz o swoje zdrowie! Walczysz o siebie samą.
Niestety nie można bagatelizować objawów, i zawsze najpierw skonsultować objawy z lekarzem internistą, nie można uspokajać się nerwicą, bo kiedyś przeoczysz coś ważnego.

Czasem jak już zdiagnozujesz powody takich nerwicowych objawów to trzeba będzie podjąć jakieś decyzje, np zmienić pracę, gdzie szef jest źródłem ekstremalnego stresu, albo wyprowadzić nie od rodziców, z którymi się stanowczo za długo mieszka...
Ty jesteś swoim największym przyjacielem i Ty pierwsza musisz o siebie dbać najlepiej jak potrafisz.

U terapeutki przełam wszelki wstyd i opowiadaj szczerze to wyzwala i uwalnia.
A juz najlepsze efekty przynosi terapia i modlitwa stosowane komplementarnie.
Oddawaj Bogu każda sesję, każdy lęk, każdy problem na jaki natrafisz i powierz Mu swoją historie życia by Bóg ją przemieniał i leczył.
Powodzenia.

Katoliczka84
Przybysz
Przybysz
Posty: 5
Rejestracja: 30 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm

Re: Psychoterapia

Post autor: Katoliczka84 » 2020-03-31, 09:43

Z tymi lekami różnie bywa, po każdej nieudanej próbie ich przyjmowania po tygodniu odstawiłam konsultując się oczywiście z lekarzem.
Dziękuję za otuchę!💪

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Psychoterapia

Post autor: sądzony » 2020-03-31, 11:31

Konwalia pisze: 2019-12-30, 15:25 Potem był Jung. Obaj dalecy od chrześcijaństwa, (...)
Wypraszam sobie.
Moim zdaniem Jung był b. blisko chrześcijaństwa, a już na pewno Boga.

Dodano po 2 minutach 35 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2019-12-30, 17:43 Niestety, psychoterapia wyszła z gorsetu nauki, i stała sie dziś ideologią. Dlatego trzeba bardzo uważać przy wyborze terapeuty.
Psychoterapia nigdy nie była nauką, a sztuką relacji.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Andej » 2020-03-31, 18:31

Katoliczka84 pisze: 2020-03-31, 00:05 ... potrafi mnie wybudzić w środku nocy, kiedy nagle dłonie i stopy mi cierpna, tętno mam 100, nie mogę oddychać i chce mi się płakać ...
Różne rzeczy się zdarzają. Mogą mieć podłoże psychiczne, ale nie muszą. Wielokrotnie bezradnym lekarzom sugerowałem podłoże psychiczne, jednak odrzucali taką możliwość. Z jednym wyjątkiem, w którym i tak zapisali leki łagodzące objawy.
Uważam, że źle uczyniłaś odstawiając leki. Po pierwsze ich działanie może objawić się dopiero po 2 - 3 tygodniach. Czasem trzeba poczekać dłużej. O ile niemal wszyscy lekarza zapisują leki na zasadzie "może się uda" albo "Kowalskiemu pomogło, to i temu też", to psychiatrzy nie mają żadnej innej metody. Tylko metoda prób i błędów. To kosztuje i trwa. Ale pozwala na lepszą pracę nad sobą. Wtedy, gdy złagodzone najtrudniejsze stany, można zrobić krok do przodu. Bez pomocy farmakologicznej, czasem, nie da się nic. Nawet uciekać. Tyko skulić się w sobie i zniknąć.

Ale i tak uważam, że psychiatria to hochsztaplerstwo.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Psychoterapia

Post autor: sądzony » 2020-04-02, 21:57

Hmmm....
Mój psychiatra (a leczę się lekami od 20 lat [u tego lekarza jakieś 10]) jest zarazem
psychologiem, psychoterapeutą i seksuologiem.
Kiedyś myślałem, że to źle.
Obecnie wydaje mi się, że to na plus.
Wizyta nie jest tylko odpytaniem klinicznym: jak pan śpi, czy nie ma objawów polekowych, jak libido, jak alkohol, jak w pracy, czy trzęsą się panu rencę,
ale jest rozmową.
Człowieka z człowiekiem.
Czasem mam wrażenie, że to ja go czegoś uczę, że pokazuję mu ścieżkę.
Zresztą sam czasem daje to poznać mówiąc: "Widzę, że pnie się Pan w górę".

Nieważne.
Nie każdy psychiatra to kłamca.
Polecam:
"Czarownice i psychiatrzy" Erving Fuller Torrey,
"Psychologia i szamanizm"Arnold Mindell
"Samobójstwo a przemiana psychiczna" James Hillman.

Pozdrawiam
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Psychoterapia

Post autor: Tek de Cart » 2020-04-03, 13:40

Choć nie jestem fanem psychologii to jednak zauważam pewna jej wartość. Polecam zdecydowanie książkę
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/51509/c ... aniu-sensu
Człowiek w poszukiwaniu sensu
Wydane niestety przez nielubiane przeze mnie wydawnictwo.. no ale cóż ;)

Człowiek w poszukiwaniu sensu Viktora E. Frankla to jedna z najbardziej wpływowych książek w literaturze psychiatrycznej od czasu Freuda. Zaczyna się od długiego, suchego i głęboko poruszającego osobistego eseju o pięcioletnim pobycie Frankla w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych i jego wysiłkach w tym czasie, by znaleźć powody do życia.
Druga część książki opisuje metody psychoterapeutyczne, które Frankl opracował jako pierwszy na bazie swoich doświadczeń z obozów. Freud uważał, że życiem człowieka rządzi popęd seksualny i pokusy. Frankl z kolei wierzy, że najgłębszym popędem człowieka jest poszukiwanie sensu
i celu. Logoterapia Frankla zatem bardziej przystaje do zachodnich religii niż freudeowskiej psychoterapii.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Psychoterapia

Post autor: sądzony » 2020-04-03, 14:12

Tek de Cart pisze: 2020-04-03, 13:40 Choć nie jestem fanem psychologii to jednak zauważam pewna jej wartość. Polecam zdecydowanie książkę
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/51509/c ... aniu-sensu
Człowiek w poszukiwaniu sensu
Wydane niestety przez nielubiane przeze mnie wydawnictwo.. no ale cóż ;)

Człowiek w poszukiwaniu sensu Viktora E. Frankla to jedna z najbardziej wpływowych książek w literaturze psychiatrycznej od czasu Freuda. Zaczyna się od długiego, suchego i głęboko poruszającego osobistego eseju o pięcioletnim pobycie Frankla w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych i jego wysiłkach w tym czasie, by znaleźć powody do życia.
Druga część książki opisuje metody psychoterapeutyczne, które Frankl opracował jako pierwszy na bazie swoich doświadczeń z obozów. Freud uważał, że życiem człowieka rządzi popęd seksualny i pokusy. Frankl z kolei wierzy, że najgłębszym popędem człowieka jest poszukiwanie sensu
i celu. Logoterapia Frankla zatem bardziej przystaje do zachodnich religii niż freudeowskiej psychoterapii.
Brzmi ciekawie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

takisobie
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 313
Rejestracja: 20 sie 2019
Has thanked: 21 times
Been thanked: 24 times

Re: Psychoterapia

Post autor: takisobie » 2020-04-12, 07:36

Nie mają racji ci którzy w skrajny sposób albo negują psychoterapię albo celebrują. Osobiście podzielam zdanie śp.ks Piotra Pawlukiewicza który powiedział w jednym ze swoim kazań iż niekiedy psychoterapia jest niezbędna żeby wyprowadzić człowieka z problemów w których pląta się latami jednak trzeba mieć na uwadze czy ów psychoterapeuta nie jest jakimś chochsztaplerem

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Andej » 2020-04-12, 09:02

Być może istnieją terapeuci, którzy widzą człowieka, a nie problemy tego człowieka. Najlepszą psychoterapią jest miłość i przyjaźń i wiara. Problemy psychiczne wynikają z braku czegoś. Rzemieślnik może jedynie sprawić, że problemy będą nieco mniej uciążliwe. Dopiero prawdziwa wiara oraz miłość i przyjaźń odwzajemniane mogą wyleczyć.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Psychoterapia

Post autor: bei » 2020-04-12, 11:50

Ja czuję obecnie wielką bezradność życiową co przekłada się też na terapię. Źle mi z tym, że co tydzień place 100 zł a brak mi poczucia, że to coś daje poza tym ze mogę z kimś porozmawiać. Generalnie mam takie przemyślenia, że nawet za rozmowę z kimś musze płacić bo inaczej byłabym sama jak palec. Boje się też, że jak zrezygnuje z terapia to będę miała poczucie, że to grzech bo przecież nie jest ze mną dobrze i powinnam się leczyc.

Magnolia

Re: Psychoterapia

Post autor: Magnolia » 2020-04-12, 12:17

Kochana Bei, to minie, to jest chwilowe. W trudnym dla siebie czasie, w kryzysie nie podejmuje sie żadnych ważnych decyzji. Dlatego wytrwaj, nie poddawaj się smutnym myślom, po prostu daj sobie czas by to minęło.
My tu jesteśmy dla Ciebie za darmo, zawsze gotowi do rozmowy. GŁowa do góry.

Nawet jesli myślisz że jesteś bardzo samotna, to pamiętaj że Jezus jest blisko Ciebie i czuwa, gotowy w każdej chwili by z Tobą rozmawiać, pocieszyć Cię, przynieść ulgę. Wystarczy skierować do Niego swoje serce.
Ostatnio zmieniony 2020-04-12, 12:25 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Psychoterapia

Post autor: Andej » 2020-04-12, 13:12

bei pisze: 2020-04-12, 11:50 Ja czuję obecnie wielką bezradność życiową co przekłada się też na terapię. ...
Nie namawiam do przerywania terapii. Ale jeśli potrzebujesz bardziej intymnie, to możesz zwracać się na pw. do wybranych przez Ciebie osób. Nie mogę zadeklarować za każdego, że odpowie, że będzie starał się wspierać Ciebie, ale na pewna jest grono osób, które także w takiej formie będzie starało się pomagać Ci w przejściu tego trudnego czasu. Jeśli są sprawy, o których nie chcesz pisać na publicznym forum, poszukaj powierniczki, powiernika za pośrednictwem pw.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”