Zmartwychwstanie a wskrzeszenie

Felietony napisane przez Czernina.
Awatar użytkownika
Czernin
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 424
Rejestracja: 23 sie 2015
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Zmartwychwstanie a wskrzeszenie

Post autor: Czernin » 2016-03-27, 20:50

Jezus powstał z martwych. Jest to niezaprzeczalna prawda stanowiąca centrum wiary chrześcijańskiej. Mimo to zdarzają się ludzie, którzy nie bacząc na orędzie wielkanocne mogą zadać drwiące pytanie: czy Biblia nie wspomina o innych przypadkach wyrwania z mroków śmieci? Usiłują oni przyrównać zmartwychwstanie do wskrzeszenia. Czy takie założenie jest poprawne?

Na kartach Pisma Świętego zamieszczono kilka opisów wskrzeszenia, m.in.:

- Eliasz wskrzeszający syna wdowy z Carefat: (1 Krl 17, 22-24)
- Elizeusz wskrzeszający syna Szunamitki: (J 11, 1-44)
- Młodzieńca z Nain: (Łk 8,49-56)
- Wskrzeszenie Darkosa przez Piotra: (Dz 9, 39-42)

Wszystkie te wydarzenia są opisami wskrzeszenia, a nie zmartwychwstania. Bóg przywrócił tych ludzi do życia, ale zachowali oni swoje ziemskie ciała. Łazarz czy młodzieniec z Nain po wskrzeszeniu podlegali tej samej przemijalności, co każdy inny człowiek; ich ciała potrzebowały pożywienia, ich płuca z każdym tchnieniem przenikało powietrze, doskwierało im zmęczenie, mięśnie zapewne bolały, gdy nadmiernie je wytężali, a powieki zamykały się, gdy sen ich zmorzył. Wskrzeszenie zatem oznacza powrót ze stanu śmierci do dawnego ziemskiego życia z jej urokami i cieniami. Cud wskrzeszenia nie zapewniał wskrzeszonym nieśmiertelności, ich ciała podlegały chorobom i innym niedogodnościom ludzkiej fizjologii, a gdy przyszedł ich czas, umierali.

Zmartwychwstanie ma zupełnie inną naturę. Jest ono powrotem do życia wiecznego, a zatem zmartwychwstały posiada ciało uwielbione. Po zmartwychwstaniu "autentyczne i rzeczywiste ciało [Chrystusa] posiada równocześnie nowe właściwości ciała uwielbionego: nie sytuuje się ono już w czasie i przestrzeni, ale może uobecnić się na swój sposób , gdzie i kiedy chce" [KKK 645]

Dalej w Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy: "W swoim zmartwychwstałym ciele Jezus przechodzi ze stanu śmierci do innego życia poza czasem i przestrzenią" [KKK 646]. Jego zmartwychwstałe ciało zostało przepełnione mocą Ducha Świętego. Mógł On przenikać do zamkniętych pomieszczeń, jak miało to miejsce, gdy ukazał się apostołom w zamkniętej izbie. Ciało Zmartwychwstałego nie poddaje się zwykłym fizycznym niedomogom, wolne jest od chorób, zmęczenia, bólu i głodu. Choć Jezus spożywa z uczniami posiłek:

Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: "Macie tu coś do jedzenia?" Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i jadł wobec nich. (Łk 24, 41-43)

Jezus nie dlatego spożył rybę w obecności uczniów po swoim zmartwychwstaniu by dostarczyć swojemu ciału energii, lecz dlatego, aby pokazać swoim uczniom, że nie jest duchem.

Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie się Mnie i przekonajcie: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam. (Łk 24, 39)

Zmartwychwstanie Jezusa daje nadzieje wszystkim na zmartwychwstanie i życie wieczne razem z Nim.
Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli (J 8, 32)

Piotrek

Re: Zmartwychwstanie a wskrzeszenie

Post autor: Piotrek » 2016-04-30, 12:45

"Bo teraz Polska żyje, kwitnie w ziemi cieniach, Jej dzieje na Sybirze, w twierdzach i więzieniach" (Adam Mickiewicz, III część "Dziadów").

Aron II

Re: Zmartwychwstanie a wskrzeszenie

Post autor: Aron II » 2016-08-10, 10:56

"My właśnie głosimy wam Dobrą Nowinę o obietnicy danej ojcom: że Bóg spełnił ją wobec nas jako ich dzieci, wskrzesiwszy Jezusa. Tak też jest napisane w psalmie drugim: Ty jesteś moim Synem, Jam Ciebie dziś zrodził" (Dzieje 13:32, 33).

... i teoria upadła :-)

konik

Re: Zmartwychwstanie a wskrzeszenie

Post autor: konik » 2016-08-10, 16:38

Oczywiscie - Jezus wcielony zostal z martwych wskrzeszony, uprzednio Jezus wcielony zostal zabity,
Bog jest niesmiertelnmy - przyjal wcielenie, aby jako nasz Zbawiciel zostac na Krzyzu zabity.
Jako nasz Zbawiciel zostal wskrzeszony i zmartwychwstal -jako Bog.

Czemu tak malo , a wlasciwie nic nie pojmujesz Aronie z Dobrej Nowiny? - por. Mk 16,9

Aron II

Re: Zmartwychwstanie a wskrzeszenie

Post autor: Aron II » 2016-08-10, 16:42

konik pisze: Czemu tak malo , a wlasciwie nic nie pojmujesz Aronie z Dobrej Nowiny? - por. Mk 16,9
Ach, to ja nierozumiem, tak :lol:

Oświeć mnie zatem! :-D

konik

Re: Zmartwychwstanie a wskrzeszenie

Post autor: konik » 2016-08-10, 16:43

Juz oswiecilem.
Dalem nawet odnosnik.

veros

Re: Zmartwychwstanie a wskrzeszenie

Post autor: veros » 2016-08-10, 16:44

konik pisze:Oczywiscie - Jezus wcielony zostal z martwych wskrzeszony, uprzednio Jezus wcielony zostal zabity,
Bog jest niesmiertelnmy - przyjal wcielenie, aby jako nasz Zbawiciel zostac na Krzyzu zabity.
Jako nasz Zbawiciel zostal wskrzeszony i zmartwychwstal -jako Bog.

Czemu tak malo , a wlasciwie nic nie pojmujesz Aronie z Dobrej Nowiny? - por. Mk 16,9
Konik, już drugi raz mam wrażenie, że z Osobą Jezusa wiążesz niekatolickie przymioty.
Poprzednio nie reagowałem, bo myślałem, że Marek jako mądrzejszy wyjaśni Ci wszystko lege artis.

Jednak on nie zrobił tego, a Ty dalej piszesz takie nonsensy jak:
zmartwychwstal -jako Bog.
Jako Bóg Jezus nie zmartwychwstał, albowiem nigdy nie umarł.
Jezus zmartwychwstał wyłącznie jako człowiek.

Tak uczy wiara katolicka.

Aron II

Re: Zmartwychwstanie a wskrzeszenie

Post autor: Aron II » 2016-08-10, 16:53

veros pisze:
Jako Bóg Jezus nie zmartwychwstał, albowiem nigdy nie umarł.
Jezus zmartwychwstał wyłącznie jako człowiek.

Tak uczy wiara katolicka.
A Biblia?

konik

Re: Zmartwychwstanie a wskrzeszenie

Post autor: konik » 2016-08-10, 17:03

Verosie - chyba nie zrozumielismy sie kolejny raz.
To jest normalny sposob rozbioru podmiotu - okresla sie poszczegolne atrybuty, cechy, fenomeny, parabole, porownania, analogie itd. ... - kazdy oddzielnie.
Ale jest to rozbior dotyczacy calosci.

Aronie - odnosnik do Biblii otrzymales. Jest tam jasnopodane , co mowi Biblia tym akurat miejscu- i jest to jasny sposob okreslenia wielotorowosci i bogatego slownictwa Biblii wobec okreslonego faktu i zdarzenia.

Wszystko juz dostales w odpowiedzi.

Aron II

Re: Zmartwychwstanie a wskrzeszenie

Post autor: Aron II » 2016-08-10, 17:09

Pismo mówi, że Bóg jest nieśmiertelny. O Jezusie zaś czytamy:

"Zabiliście Dawcę życia, ale Bóg wskrzesił Go z martwych, czego my jesteśmy świadkami" (Dzieje 3:15).

Wniosek jest oczywisty!

konik

Re: Zmartwychwstanie a wskrzeszenie

Post autor: konik » 2016-08-10, 17:12

Nie, wniosek nie jest oczywisty, poniewaz manipulujesz Slowem.
Rzetelny nie jestes - gdyz pomijasz te miejsca , ktore mowia o Zmartwychwstaniu.
A prawda wynika z konkluzji calego Pisma, a nie wybiorczo wybranych cytatow.

Aron II

Re: Zmartwychwstanie a wskrzeszenie

Post autor: Aron II » 2016-08-10, 17:17

veros pisze: Jako Bóg Jezus nie zmartwychwstał, albowiem nigdy nie umarł.
Samo określenie "zmartwychwstanie" pokazuje z jakiego stanu został Jezus wskrzeszony. Był na ziemi człowiekiem i jako człowiek umarł. Nie mógł być jednocześnie człowiekiem i istotą duchową.

konik

Re: Zmartwychwstanie a wskrzeszenie

Post autor: konik » 2016-08-10, 17:19

Juz wszystko zostalo powiedziane. Kawalek Biblii nie tylko, ze nie wyjasnia, ale zaciemnia.
Biblia, cala Biblia - ona daje swiatlo.

veros

Re: Zmartwychwstanie a wskrzeszenie

Post autor: veros » 2016-08-10, 17:21

Aron II pisze:
veros pisze: Jako Bóg Jezus nie zmartwychwstał, albowiem nigdy nie umarł.
Samo określenie "zmartwychwstanie" pokazuje z jakiego stanu został Jezus wskrzeszony. Był na ziemi człowiekiem i jako człowiek umarł. Nie mógł być jednocześnie człowiekiem i istotą duchową.
Oczywiście, że mógł i był.
Dlaczego miałby nie móc?

Jakieś znikąd wzięte założenie przyjmujesz, że skoro Jezus na ziemi był człowiekiem, to przestał tu na ziemi być Bogiem.
Weź że, Bóg jest wszędzie :-D

Aron II

Re: Zmartwychwstanie a wskrzeszenie

Post autor: Aron II » 2016-08-10, 17:25

veros pisze:
Oczywiście, że mógł i był.
Dlaczego miałby nie móc?
Dlatego, że Biblia temu przeczy.
veros pisze:Jakieś znikąd wzięte założenie przyjmujesz, że skoro Jezus na ziemi był człowiekiem, to przestał tu na ziemi być Bogiem.
To nie jest wzięte znikąd założenie. Moje twierdzenie ma mocne podstawy biblijne:

"Lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka, uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej" (Filipian 2:7, 8).

ODPOWIEDZ