Pytanie odnośnie spowiedzi

Moderator: Junior moderator

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Grzesznik
Przybysz
Przybysz
Wysłał podziękowań: 4 razy
Pytanie odnośnie spowiedzi

Post autor: Grzesznik » 2018-11-08, 15:10

Dzień dobry!

Mam prawie 17 lat i mam pytanie odnośnie spowiedzi i grzechu ciężkiego. W okresie szkoły podstawowej (nie pamiętam dokładnie na którym etapie) popełniłem dwa grzechy ciężkie, jednak wtedy nie wiedziałem, że robię źle, nie znałem pojęcia grzechu powszedniego i śmiertelnego. Pierwszym z nich była zabawa (nie pamiętam na czym ona dokładnie polegała) i wtedy widziałem koleżankę nago. Pamiętam natomiast, że sam tą zabawę zaproponowałem i sam poprosiłem ją żeby zdjęła ubranie. A drugim z nich było zaproponowanie mojemu młodszemu bratu "seksu" (tak mu powiedziałem). Miałem wtedy wiedzę na temat tej sfery bliską zeru. Nie był to jednak "normalny" seks tylko pamiętam, że ja tylko się onanizowałem, i się nago przytulaliśmy, nie całowaliśmy się etc. Wiem jest do bardzo dziwne, ale miałem wtedy maksymalnie 12 lat. I moje pytanie brzmi, czy czy popełniłem w tych sytuacjach grzech ciężki? Interesuje mnie to, ponieważ dziś byłem u spowiedzi, po raz pierwszy, u szczerej od czasu powtórki do I Komunii Św. Chciałem wyznać te dwa grzechy, jednak spanikowałem i nie wyznałem ich tłumacząc sobie, że to grzechy lekkie, ponieważ nie wiedziałem ,że to co robiłem jest niezgodne z Prawem Bożym. Czy ta spowiedź jest ważna? Czy mam wrócić do konfesjonału jeszcze raz?

Tags:

Awatar użytkownika
Grzesznik
Przybysz
Przybysz
Re: Pytanie odnośnie spowiedzi

Post autor: Grzesznik » 2018-11-08, 19:18

Chciałbym dodać, że wyspowiadałem się z onanizmu dziś,ale nie opisywałem tej sytuacji z bratem, czy to coś zmienia?
Ostatnio zmieniony 2018-11-08, 19:19 przez Grzesznik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor
Wysłał podziękowań: 422 razy
Otrzymał podziękowań: 257 razy

Post autor: Dezerter » 2018-11-08, 19:27

Z tą nagością koleżanki, to ja żadnego grzechu nie widzę - dzieci często nago biegają, a młodzieżą nie byleś ani dojrzałym seksualnie i ona tez - tak rozumiem.
Druga sprawa to już mniej dla mnie oczywista
Rozumiem, że się wstydzisz o takich grzechach mówić w konfesjonale, to normalne - ja mam tak samo pomimo, że jestem dużo starszy od ciebie.
Ja ma taką zasadę, ks. Kaczkowski mnie nauczył, jeśli moje sumienie mi wypomina, przypomina i nie daje spokoju - a tak prawdo podobnie jest i u ciebie, to w swoim sumieniu słyszysz (prawdo podobnie) głos Ducha Świętego.
Ja bym jednak poszedł ( z dwoma) i miał spokojne i czyste sumienie- pomyśl o uldze jaka będzie po spowiedzi, o tym momencie uwolnienia, wolności i świętości - bezcenne! :) O:-)
szalom
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Awatar użytkownika
agust
Dyskutant
Dyskutant
Wyznanie: Katolicyzm
Wysłał podziękowań: 45 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Post autor: agust » 2018-11-08, 19:45

Może ktoś podpowie Ci bardziej profesjonalnie, ale: jeżeli nie masz świadomości, że to działanie jest grzeszne, to grzechu nie ma. Grzeszysz zawsze świadomie. Dziecięce seksy, zabawy w doktora nie są grzechem. Natomiast u 12 latka namawianie koleżanki do rozbierania się - to już jest przynajmniej świadoma nieskromność. Jeżeli spowiednik nie dopytuje o szczegóły, to spowiedź jest ważna. Wyobrażasz sobie jakie historie ze szczegółami do rozważenia przez spowiednika opowiadała by młodzież? Natomiast, jeżeli w swoim sercu rozważysz i uznasz, że te nieskromne zabawy miały jakiś niedobry skutek i to Cię dręczy, to powinieneś przy spowiedzi wyznać.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor
Wysłał podziękowań: 152 razy
Otrzymał podziękowań: 518 razy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-11-08, 20:00

Przyznam, że ja na Twoim miejscu wyspowiadałbym się z tego.

Awatar użytkownika
Grzesznik
Przybysz
Przybysz

Post autor: Grzesznik » 2018-11-08, 20:10

Dziękuję Wam wszystkim za wsparcie! Jest dla mnie bardzo cenne. Niedługo znów pójdę do spowiedzi i wyznam te dwa grzechy. Jeszcze raz dziękuję i proszę o modlitwę! :)

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentaor
Elitarny komentaor
Wysłał podziękowań: 422 razy
Otrzymał podziękowań: 257 razy

Post autor: Dezerter » 2018-11-08, 20:26

...za raz zaraz nie tak szybko ;)
...masz ode mnie za pokutę :
pamiętać, że nie tylko jesteś grzesznikiem zdolnym do grzechu, jak my wszyscy, ale jesteś powołany do świętości i to już tu i teraz, bo do wolności Chrystus nas wyswobodził, a nie niewoli grzechu. Pamiętaj zawsze, że Bóg jest Miłością Miłosierną.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Awatar użytkownika
agust
Dyskutant
Dyskutant
Wysłał podziękowań: 45 razy
Otrzymał podziękowań: 52 razy

Post autor: agust » 2018-11-09, 08:53

Grzesznik pisze:
2018-11-08, 20:10
Dziękuję Wam wszystkim za wsparcie! Jest dla mnie bardzo cenne. Niedługo znów pójdę do spowiedzi i wyznam te dwa grzechy. Jeszcze raz dziękuję i proszę o modlitwę! :)

A ja cieszę się, że Twoje sumienie zaczyna prawidłowo funkcjonować. To taka prywatna łączność z Bogiem. Na razie jesteś młody i powinieneś się cieszyć życiem. To nie będzie pokutą, ale jak uda Ci się zwrócić uwagę rówieśnikom, że w jakiejś sprawie postępują nieuczciwie, to będzie prawdziwym Twoim sukcesem. Może najpierw będą się nawet boczyć, ale później z pewnością spotkasz kogoś wartościowego, i wartościowi ludzie będą wokół Ciebie. To jest nagrodą, już tu za życia.

Zainteresowanie płcią przeciwną u dzieci, jest jak najbardziej wskazane. Taka przeczytana historia amerykańskiego żołnierza:
Po powrocie z pracy, zdenerwowana żona mówi, że do kąpiącego się w przydomowym brodziku 5 letniego synka, przyszła 6 latka od sąsiadów, rozebrała się i oboje kąpali się nago.
- I co w tym złego? - pyta ojciec.
- Przecież on nigdy nie widział nagiej dziewczynki i może doznać jakiegoś szoku.
- Jak zwykle przesadzasz, kochanie.
- Przynajmniej pogadaj z nim jak ojciec z synem, albo wybadaj jak on to przeżywa.
- No już dobrze.
- Synku, kąpałeś się dziś w brodziku?
- Tak tatusiu.
- Razem z tą dziewczynką od sąsiadów?
- Tak tatusiu.
- I oboje byliście nago?
- Tak tatusiu - odpowiada bez zbędnych emocji synek.
- To ona widziała twojego siusiaka?
- Tak tatusiu.
Po chwili ciszy, synek mówi:
- A wiesz tato, ona to miała pupę z przodu.

Gdy żołnierz opowiedział kolegom w jednostce historię swojego synka, to wszyscy koledzy kładli się ze śmiechu, a kawalerowie uganiali się od tej chwili za tymi, co mają pupę z przodu...

Tak więc grzeszniku, możesz i Ty uganiać się za dziewczynami, tylko zachowując klasę w każdej sytuacji, i pamiętaj, że droga na skróty przynosi rozczarowania. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Sebastian
Dyskutant
Dyskutant
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Post autor: Sebastian » 2018-11-10, 11:56

Co najwyzej są to grzechy lekkie.
Totus Tuus

Zapraszamy na bloga Pani Zofii https://zchrystusem.pl/wedruj
ODPOWIEDZ