Spowiedź generalna, a jej ważność

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Spowiedź generalna, a jej ważność

Post autor: Andej » 2021-04-10, 18:56

A jaki efekt wywołują? W jakim celu są naśladowane?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

orzechowa

Re: Spowiedź generalna, a jej ważność

Post autor: orzechowa » 2021-04-10, 19:07

Czyli też się liczą jako grzech masturbacji?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Spowiedź generalna, a jej ważność

Post autor: Andej » 2021-04-10, 19:12

Jeśli w celu zaspokojenia seksualnego, to tak. Jeśli wywołują ten efekt, to tak.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

orzechowa

Re: Spowiedź generalna, a jej ważność

Post autor: orzechowa » 2021-04-10, 19:14

Ja tego nie robię już. I wyspowiadałam się z grzechu masturbacji, teraz nie wiem czy to powinnam wtedy też powiedzieć na spowiedzi generalnej...

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Spowiedź generalna, a jej ważność

Post autor: Andej » 2021-04-10, 19:26

Nie. Techniczne szczegóły nie wpływają na ocenę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

orzechowa

Re: Spowiedź generalna, a jej ważność

Post autor: orzechowa » 2021-04-10, 21:34

Teraz już sama nie wiem. Może to się liczy jako zatajenie

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Spowiedź generalna, a jej ważność

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-04-11, 01:19

Nic nie zataiłaś. Spokojnie, to tylko natręctwa. Wyznałaś wszystko dokładnie, nie zamierzałaś niczego zataić. Ciesz się łaską uświęcającą i nie stresuj się.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

orzechowa

Re: Spowiedź generalna, a jej ważność

Post autor: orzechowa » 2021-04-11, 06:49

Tylko, że o tych ruchach to pamiętałam przed spowiedzią, czyli można powiedzieć, że świadomie nie wyznałam. Wpisałam to w grzech masturbacji.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Spowiedź generalna, a jej ważność

Post autor: Andej » 2021-04-11, 11:23

orzechowa pisze: 2021-04-11, 06:49 Tylko, że o tych ruchach to pamiętałam przed spowiedzią, czyli można powiedzieć, że świadomie nie wyznałam. Wpisałam to w grzech masturbacji.
Nie, nie można tak powiedzieć. Ani tak ocenić. Liczy się wyłącznie to, o czym pamiętałaś w trakcie sakramentu.
Zatajenie ma miejsce wyłącznie wtedy, gdy w trakcie spowiedzi jesteś świadoma grzechu, ale celowo o tym nie mówisz.

Dodam jeszcze, że możliwe jest zapomnienie o jakimś grzechu już w trakcie spowiedzi. Już chcesz powiedzieć, ale spowiednik przerywa, jakąś uwagą czy nauka, a Ty przez ten czas zapominasz. Nie ma wtedy grzechu zatajenia, gdyż nie jest to działaniem świadomym, ani zamierzonym.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

orzechowa

Re: Spowiedź generalna, a jej ważność

Post autor: orzechowa » 2021-04-11, 12:04

Najlepiej będzie jak wyznam to na spowiedzi i powiem, że myślałam, że to się wpisuje w grzech masturbacji.

Strasznie się w tym wszystkim pogubiłam. Po wielu latach spowiedź, a ja zamiast spokoju czuję ciągły niepokój.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Spowiedź generalna, a jej ważność

Post autor: Andej » 2021-04-11, 12:11

To spotęguje spokój, jaki nastąpi po oczyszczeniu się z grzechów.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

orzechowa

Re: Spowiedź generalna, a jej ważność

Post autor: orzechowa » 2021-04-11, 12:16

No właśnie po spowiedzi generalnej nie czuję spokoju.

Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Spowiedź generalna, a jej ważność

Post autor: Lunka » 2021-04-13, 14:04

orzechowa pisze: 2021-04-11, 12:16 No właśnie po spowiedzi generalnej nie czuję spokoju.
Tak często jest po nawróceniu i oczyszczaniu się z grzechów. Też to przeżywałam. Męczące strasznie ale trzeba zaufać Bogu. Spojrzeć na niego nie jak na karcacego sędzię, tylko pełnego miłosierdzia Pana, który zna Cię najlepiej.
A jeśli nasze serce oskarża nas, to Bóg jest większy od naszego serca i zna wszystko.
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

ODPOWIEDZ