Ważność moich spowiedzi

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Spowiedź!!

Post autor: Andej » 2020-11-13, 16:57

Piotr pisze: 2020-11-13, 09:57 chodzi mi o spowiedź, bo nie wiem czy przez tę głupotę czegoś nie zataiłem. Wyznałem ten grzech ale nie powiedziałem wieku i mam teraz wyrzuty sumienia bo Bóg doskonale wie co myślę, a co mówię.
Przez głupotę, raczej, nie można zataić. Zatajenie jest działaniem świadomym. Może wynikać, np. ze strachu lub wstydu. Ale jest działaniem świadomym.
Zwykle, po wyliczeniu grzechów, wypowiada się formułkę: Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie żałuję.

"nie pamiętam" dotyczy tego momentu, w którym się wypowiada te słowa. To, że się pamiętało tuż przed podejściem do konfesjonału, nie ma znaczenia. Jesli w danym momencie mówisz to z przekonaniem, to nie ma mowy o zatajeniu.
"za wszystkie żałuję" - to oznacza, że także za zapomniane w danej chwili.

Nieraz ma się świadomość, że jest coś jeszcze, ale potrafi się sobie przypomnieć. Takie też są wybaczane. Bo prędzej czy później przypomnisz sobie. I będziesz żałował. A będzie to '"dalszy ciąg" żalu wyrażonego przy spowiedzi.

Zresztą żal za grzechy nie jest żalem incydentalnym. Ten żal nie jest odniesiony do samej spowiedzi. Ale wyraża on nasz stosunek do grzechu. Ten żal musi być trwały. Choć, niestety, potrafimy o tym zapominać.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Piotr
Początkujący
Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 12 lis 2020
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Grzech z przeszłości, a przebaczenie

Post autor: Piotr » 2020-11-14, 20:51

Szczęść Boże, byłem już u spowiedzi wiele razy w bardzo krótkim czasie i codziennie przeżywałem jakiś grzech, który popełniłem w przeszłości. Dziś przypomniał mi się jeszcze jeden, którego bardzo żałuję mianowicie, kiedyś byłem bezsilny i miałem taki dzień że byłem zrozpaczony i Obrażałem Pana Boga za to co mi się przytrafia. To było już dawno temu i nie pamiętam dokładnie co mówiłem, wiem że po tym żałowałem tego co zrobiłem. Wtedy nie byłem blisko Boga. Dopiero dziś mi się to przypomniało i ja nawet nic z tego nie pamiętam, poprostu mam świadomość że coś takiego było. Mam wyrzuty sumienia. Proszę o pomoc!
1.Czy Pan Bóg mi wybaczy?
2.Czy jak zapominałem wyznać tego grzechu, to inne zostały mi przebaczone?
Ostatnio zmieniony 2022-10-11, 16:17 przez Morkej, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Spowiedź!

Post autor: Dezerter » 2020-11-14, 21:34

Spowiedź odpuszcza WSZYSTKIE grzechy - wyznane i zapomniane
wbij to sobie do głowy - proszę :)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

xdiec29
Początkujący
Początkujący
Posty: 55
Rejestracja: 4 cze 2020
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 41 times

Re: Spowiedź!

Post autor: xdiec29 » 2020-11-14, 23:31

Szczęść Boże!
Jeśli zapomniałeś wyznać grzechu został odpuszczony ale przy najbliższej spowiedzi od przypomnienia trzeba go wyznać - zaznaczając, że zapomniałeś.
Uwierz w Boże Miłosierdzie!
Życzę powodzenia i wytrwałości!
Pozdrawiam +

ODPOWIEDZ